تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱

احداث نخستین پارک پتروشیمی مناطق آزاد در جزیره قشم

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از احداث نخستین پارک پتروشیمی مناطق آزاد کشور در قشم خبر داد و گفت: با تسهیل فرآیند سرمایه گذاری و ایجاد تنوع در شیوه‌های تامین مالی، در حال برنامه ریزی برای افزایش سرمایه گذاری در پروژه‌های حوزه نفت و انرژی این جزیره هستیم.

مختار گرشاسبی

اقتصاد۲۴- مختار گرشاسبی در پنل تخصصی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه مناطق آزاد با رویکرد حوزه انرژی، اظهار داشت: قشم با برخورداری از ۱۷ میدان نفتی و گازی، موقعیت ویژه‌ای جهت احداث و راه اندازی واحد‌های پالایشگاهی، ذخیره سازی، نیروگاهی و سوخت رسانی به کشتی‌ها برخوردار است.

وی ادامه داد: در حوزه تولید و صادرات محصولات پالایشگاهی با حضور یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های تولیدکننده قیر کشور و راه اندازی یک اسکله نفتی در سطح جزیره، شاهد ارز آوری خوبی برای کشور و منطقه هستیم.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم افزود: جزیره قشم با وجود چهار نیروگاه تولید برق، نخستین منطقه آزاد کشور از نظر خودکفایی در تولید برق است و امروز تولید مازاد جزیره در اختیار شبکه سراسری برق کشور و وزارت نیرو قرار می‌گیرد.

به گفته گرشاسبی، با مذاکرات صورت گرفته در ماه‌های گذشته شاهد انجام نخستین عملیات بانکرینگ سوخت کم سولفور به شیوه کشتی به کشتی در هفته گذشته بودیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای افزایش سهم ایران و جزیره قشم از بانکرینگ منطقه، تصریح کرد: عملیات سوختی در منطقه قشم برعهده گمرک سازمان منطقه آزاد قشم است و امیدواریم با این ابزار بتوانیم شاهد تسهیل و رونق گرفتن صنعت بانکرینگ باشیم.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر ضرورت تولید و صادرات محصولات دارای ارزش افزوده در زنجیره محصولات پتروشیمی و نفتی، از برنامه ریزی برای احداث نخستین پارک پتروشیمی مناطق آزاد کشور در جزیره قشم خبر داد.

گرشاسبی خاطرنشان کرد: منطقه آزاد قشم مزیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی دارد.

نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدید پذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور عصر دوشنبه (سوم بهمن ۱۴۰۱) با حضور حجت عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در جزیره قشم گشایش یافت. با هدف ایجاد رابطه تکمیلی بین این صنایع با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و ضرورت تقویت این تعاملات گشایش یافته است.

تعادل بخشی در رابطه بخش انرژی با مناطق آزاد و ویژه، تسهیل زمینه‌های صادرات انرژی و کالا‌های نهایی مرتبط با حوزه نفت و گاز، ایجاد ارزش افزوده و جذابیت‌های لازم برای تمامی ذینفعان این صنعت بزرگ و راهبردی و افزایش مطلوبیت برای سرمایه گذاران خارجی، از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این نمایشگاه و همایش از تاریخ سوم تا پنجم بهمن ۱۴۰۱ در جزیره قشم با حضور و مشارکت همه مناطق آزاد و ویژه دارای ظرفیت‌های سرمایه گذاری و توسعه در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، شرکت‌های فعال بخش دولتی و بخش خصوصی، عناصر فعال در اکوسیستم، نفت، گاز و پتروشیمی کشور و نیز با مشارکت حوزه تامین مالی و بازار سرمایه شامل حوزه بورس، بانک و بیمه آغاز شده است.


بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری بیش از ۱۰ میلیارد دلاری در مناطق آزاد کشور


یادآور می‌شود، در اجرا و برگزاری این نمایشگاه و همایش با هدف تقویت مباحث محتوایی و طراحی راهبرد‌های اثرگذار، ده‌ها نشست تخصصی و همایش جانبی با حضور مسوولان و دست اندرکاران، کارشناسان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

گستردگی حوزه‌های فعالیت و اقدامات انجام شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی و ظرفیت‌های بی شمار سرمایه گذاری و توسعه در این مناطق، ضرورت برگزاری این نمایشگاه در مناطق آزاد ویژه اقتصادی کشور را بیش از پیش ضروری کرده است.

در آیین افتتاح این نمایشگاه و همایش حجت عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، مرتضی شاه میرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور، عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیات رییسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افشار فتح الهی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم، شماری از مدیران حوزه نفت و انرژی از سراسر کشور و جزیره قشم حضور داشتند.

جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است.

این جزیره که بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحد‌های پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی‌ترین جزایر ایران و خلیج فارس است.

از سوی دیگر، ویژگی‌های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌شود.

این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه‌ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال - جنوب، دسترسی به کریدور پرواز‌های بین‌المللی شرق - غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد.

اهداف و محور‌های اصلی فعالیت‌های این منطقه آزاد تجاری - صنعتی شامل توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک‌های انرژی است.

دسترسی به بازار گسترده سرزمین اصلی، کشور‌های همسایه و کشور‌های خاورمیانه و وجود ۱۷ میدان نفتی و گازی در کنار دسترسی به آب‌های بین المللی، قشم را به محل مناسبی برای سرمایه گذاری در حوزه نفت گاز، پتروشیمی و انرژی تبدیل کرده است.

جزیره قشم خود دارای ۲ میدان گازی مستقل (گورزین و سلخ) است که علاوه بر این دو میدان راهبردی انرژی، این جزیره در مرکز میدان‌های گازی دریایی دیگری نظیر هنگام، صالح، سلمان، سیری و ... قرار دارد و می‌تواند در برنامه ریزی وزارت نفت برای بهره برداری از این میادین، یک پایگاه زمینی استثنایی به لحاظ دسترسی بدون واسطه آن به راه‌های آبی بین المللی وجود تاسیسات بندری بزرگ نظیر بندر بین المللی کاوه (با قابلیت پهلو دهی کشتی‌های رده پاناماکس و یا نفتکش ها) به شمار آید.

جزیره قشم، با داشتن گاز طبیعی می‌تواند پذیرای احداث پروژه های، چون ایجاد صنایع متکی به انرژی، نظیر کارخانه GTL (تهیه سوخت‌های میان تقطیری همچون نفت، بنزین هواپیما و گازوئیل از گاز طبیعی) واحد‌های تولید گاز مایع (LNG)، تولید آهن اسفنجی (HBI)، واحد‌های تولید فرو آلیاژها، تولید آلومینیوم، واحد‌های فرآوری مواد کانی غیر فلزی نظیر کلینکر، بی کربنات سدیم، احداث نیروگاه‌ها برای تولید برق مورد نیاز جزیره و استان‌های جنوب شرقی کشور و نظایر آن‌ها باشد.

همچنین این جزیره می‌تواند محل ایجاد صنایع شیمیایی و پتروشیمی گاز نظیر، DME، MTBE، اولفین‌ها و مشتقات آن، آروماتیک‌ها و مشتقات آن و ده‌ها صنعت مصرفی پایین دستی؛ نظیر پلاستیک‌های صنعتی، الیاف مصنوعی، شوینده ها، فیلم، روغن‌ها و واکس‌های صنعتی، حلال‌ها و نظایر آن باشد.

علاوه بر امکان ایجاد صنایع انرژی بر، صنایع شیمیایی و پتروشیمی گاز و ده‌ها صنعت مصرفی پایین دستی، جزیره قشم می‌تواند به پایگاهی برای فعالیت‌های نفتی و تامین خدمات جانبی این صنعت تبدیل شود که قرار گرفتن در موقعیت ژئواکونومیک و ژئو استراتژیک و وجود مزیت‌های طبیعی جزیره، چنین امکانی را برای آن فراهم آورده است.

ایجاد ترمینال، مخازن و انبار‌های نفتی در ساحل شمالی جزیره یکی از این امکانات است. ایجاد این ترمینال و تاسیسات پشتیبانی کننده آن، می‌تواند مرکزیتی برای سو آپ نفت و ذخیره سازی بنزین و گازوئیل مورد نیاز کشور به شمار آید.

امکان دیگر، احداث کارگاه‌ها و سایت‌های لجستیکی و پشتیبانی برای تامین قطعات و خدمات مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور است. احداث کارگاه‌های لوله سازی برای انتقال نفت و گاز، ایجاد واحد‌های تولید سازه‌ها و سکو‌های نفتی، قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت نظیر شیرآلات و والو‌های صنعتی و چندین فرآورده دیگر از زمره این کارگاه‌ها و سایت‌های لجستیکی و خدماتی محسوب می‌شود.

منبع: منطقه آزاد قشم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

عکس/ لطفا روی سر این خانم هم ماست بریزید!

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

فیلم/ آغاز پرداخت معوقات رتبه‌بندی معلمان

ویدئویی از کباب سیخ کردن شهرام جزایری

فیلم/ ریختن ماست روی سر دو خانم بدون حجاب

فیلم/ موضع رهبری درباره حمله به بی‌حجاب‌ها

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

توصیه ایران به آذربایجان: هوشیار باشید

قیمت سکه پارسیان امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

تصمیم جدید درباره تعطیلی پنجشنبه‌ها در سال جدید

کنایه کاریکاتوری به پرتاپ سطل ماستی که جنجالی شد!

رئیسی به جای برکناری تیم اقتصادی‌اش، از آنها حمایت می‌کند/ اقتصاد ما شرطی است و رئیسی باید آن را بپذیرد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عوارض نوشیدنی‌های انرژی‌زا

عربستان نه، توافق با آمریکا اقتصاد ما را نجات می‌دهد/ غرب ستیزی عامل اصلی ناکارآمدی اقتصاد در ایران است

۱۰ خوراکی برای بهبود سیستم ایمنی بدن

خوردن سرکه برای کدام افراد مضر است؟

خواب ناکافی باعث مرگ زودرس می‌شود؟

خطرات گوشت نخوردن برای سلامت بدن

نحوه تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

ماجرای تهاتر نفت در قبال ساخت پروژه‌های مسکونی چیست؟/ نفت به چه درد سازنده مسکن می‌خورد؟

فیلم/ واکنش تند کارشناس سیما به امر به معروف با ماست

عکس/ جدیدترین تصویر از چهره بدون آرایش ترانه علیدوستی

رضا کیانیان: ماست‌پاش همان اسیدپاش است

فیلم/ علی مطهری: مدافعان حجاب اختیاری هم باید در مجلس نماینده داشته باشند

واکنش علی ضیا به ماست پاشی به دو خانم: من به دین شما کافرم!

محسن اراکی: زن بی‌حجاب در بند شهوت دیگران است

کنایه کاریکاتوری به پرتاپ سطل ماستی که جنجالی شد!

۳۷درصد جامعه در فقر مطلق قرار دارند

عکس یادگاری عادل فردوسی‌پور و جواد نکونام

عکس/ بازگشت رنوی دهه ۶۰ با چهره متفاوت

هشدار نارنجی هواشناسی برای ۱۳ فروردین

دستگیری ٨ نفر در باکو به اتهام جاسوسى براى ایران

سریال یاغی، کپی عربی پیدا کرد!

زلزله ۵ ریشتری هرمزگان را لرزاند

تصمیم جدید درباره تعطیلی پنجشنبه‌ها در سال جدید

ویدئویی از کباب سیخ کردن شهرام جزایری

اطلاعیه مهم هلال احمر برای روز طبیعت

طلاق سام اصغری و بریتنی اسپیرز صحت دارد؟

هزینه سرسام اور اقامت نوروزی در لواسان

دستگیری ۶۸ هزار متهم اقتصادی در یک سال گذشته