تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۱

در بازار دلار همه فروشنده اند

قیمت دلار در حالی با آغاز عملیات بانک مرکزی در این بازار دستخوش تغییر و تحولاتی شده که سایه ترس بر سر این بازار سایه افکنده است. این در حالی است که دلار توافقی از بازار متشکل ارزی حذف شد.

قیمت دلار امروز

اقتصاد۲۴چند روزی است که وضعیت بازار ارز دوباره متشنج شده است؛ قیمت دلار توافقی در صرافی‌های میدان و خیابان فردوسی امروز دوشنبه، در کانال ۳۹۷۰۰ تا ۴۰ هزار تومان نوسان دارد، اما در بازار آزاد این قیمت روز گذشته تا ۴۵ هزار و ۲۵۰ تومان نیز رفت، اما امروز قیمت‌ها کمی عقب نشست.

کاسبان بازار ارز از جمله دلالان میدان فردوسی و صاحبان صرافی‌ها علل مختلفی را در خصوص این افزایش قیمت مطرح می‌کنند. اغلبشان معتقدند رشد نوسانات اخیر دلار به دلیل قرار گرفتن احتمالی سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا و تشدید تحریم هاست.

البته برخی از دلالان هم که کاری به سیاست ندارند معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه اقدام به این افزایش قیمت‌ها می‌کند و در توجیه این گفته می‌گویند؛ ۹۰ درصد دلار دست دولت است و دلار زیادی بین دلالان نیست که بخواهد بازار ارز را تا این حد تحت الشعاع قرار دهد. اما تا دلار بالا می‌رود زورشان به دلالان می‌رسد و آن‌ها را مقصر این آشفته بازار می‌دانند. یکی از آن‌ها می‌گوید: از سبزه میدان تا میدان فردوسی در کل ۲ هزار دلال فعالیت نمی‌کنند و حجم دلاری که توسط این افراد جابجا می‌شود آنقدر ناچیز است که نمی‌تواند تاثیر مخربی بر بازار بگذارد.

البته ما صرفا این گفته‌ها را بدون دخل و تصرفی نقل می‌کنیم و مهر تاییدی بر صحت یا سقم این گفته‌ها نمی‌گذاریم.

وقتی در میدان فردوسی تا چهارراه استانبول قدم می‌زنیم بیشترین صدایی که در گوش طنین انداز می‌شود نجوای «دلار، دلار» دلالانی است که در گوشه و کنار پیاده‌رو این خیابان ایستاده‌اند و در جست‌وجوی مشتری هستند. نزدیک شان می‌شویم و قیمت خرید و فروش دلار را می‌پرسیم. قبل از اینکه قیمت بدهند می‌گویند"چند تا داری؟ " می‌خواهند مطمئن شوند که با یک فروشنده واقعی صحبت می‌کنند نه یک عابر پیاده‌ای که صرفا از روی کنجکاوی به دنبال آخرین قیمت‌های خرید و فروش است.

یکی از دلالان که از سرما دست در جیبش فرو برده در پاسخ به سوال ما می‌گوید: ۴۴۸۰۰ می‌فروشم و ۴۳۵۰۰ می‌خرم. تمام دلارهایم نیز آبی و نوست.

قیمت فروش دلار بین دلالان این منطقه متفاوت است و بین ۴۴۰۰۰ تا ۴۴۸۰۰ تومان نوسان دارد، حتی دلالانی که در فاصله یک یا دو قدمی هم ایستاده‌اند، قیمت مشترکی برای فروش ندارند. تنها حرف مشترک آن‌ها در پاسخ به این سوال ماست که پیش بینی قیمت فردا را بگویند و جواب مشترک شان این است: «نمی تونم قیمت فردا رو حدس بزنم».

قیمت خرید دلار هم متفاوت است و برخی ۴۳۰۰۰ تومان می‌خرند و برخی دلالان ۴۳۱۰۰ تا ۴۳۸۰۰ تومان می‌خرند، اما بیشترین قیمتی که اکثر دلالان می‌دهند ۴۳۵۰۰ تومان است.

به یکی از دلالان که مسن هم هست می‌گوییم دو هزار دلار برای فروش داریم؛ می‌گوید: اگر به پول نیاز نداری، الان زمان خوبی برای فروش دلار نیست، بازار هیجانی است. الان هم که میبینی قیمت درحال پایین آمدن است، اما اگر به دنبال سودی بهتر است صبر کنی.

البته خیلی از دلالان هم معتقدند که امروز روز فروش است و اگر نفروشیم ضرر می‌کنیم.

خبری گنگ برای صرافی‌ها

بسیاری از صرافی‌های بانکی و غیربانکی امروز از صبح دست از کار کشیده بودند و خرید و فروشی انجام نمی‌دادند چرا که منتظر اتمام جلسه مسئولان بانک مرکزی در خصوص تصمیم گیری نهایی برای فروش سهمیه ۵۰۰۰ یورویی بودند. به سراغ یکی از صرافی‌های بانکی می‌رویم؛ درب شیشه‌ای بسته است و یکی از متصدیان از پشت پیشخوان با ایما و اشاره می‌گوید: "فروش نداریم" از او می‌خواهم که اجازه دهد وارد صرافی شوم و چند سوال را حضوری بپرسم. وقتی متوجه می‌شود که از بچه‌های رسانه هستیم، می‌گوید: طبق اعلام بانک مرکزی فروش سهمیه ۲ هزار دلاری را متوقف کرده ایم، اما در خصوص سهمیه ۵۰۰۰ یورویی هنوز هیچ چیز مشخص نیست و ما منتظر جزییات این خبر هستیم چرا که اگر صرافی‌ها مجاز باشند تا سقف ۳۰ هزار یورو بفروشند به این معناست که هر صرافی روزی ۵ تا ۶ مشتری می‌تواند داشته باشد و عملا این اقدام حاشیه سود صرافی‌ها را بسیار کاهش می‌دهد و آن‌ها را به تعطیلی خواهد کشاند.

وی ادامه می‌دهد: هر یک از صرافی‌های بانکی و غیر بانکی روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مشتری دارند که برای خرید سهمیه به این شعبه‌ها مراجعه می‌کنند (البته همه صرافی‌ها مجاز به فروش سهمیه نیستند)، اما گذاشتن محدودیت برای صرافی‌ها عملا حاشیه سود این کار را به صفر می‌رساند. قطعا طبق این بخشنامه سهمیه ۵۰۰۰ یورویی به همه افراد تعلق نخواهد گرفت چرا که تحت سرفصل «تامین نیاز‌های ضروری» اعطا خواهد شد.


بیشتر بخوانید: قیمت دلار ارزان می‌شود؟


طبق آخرین خبر امروز، براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی درباره خرید و فروش ارز که به صرافی‌ها ابلاغ شده و همچنین اظهارات شب گذشته رئیس کل بانک مرکزی، از فردا صرافی‌ها می‌توانند تا سقف ۱۰ هزار یورو یا معادل آن از اشخاص حقیقی و حقوقی ارز بخرند. البته این معامله پس از احراز هویت مشتری و با ثبت در سامانه سنا قابل انجام است.

در این میان صرافی‌ها می‌توانند تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن ارز به اشخاص حقیقی (اشخاص ایرانی بالای ۱۸ سال) و حقوقی مقیم ایران بفروشند.

براساس این بخشنامه و گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی، سقف تعیین شده برای خرید ارز توسط صرافی‌ها ۳۰ هزار یورو در روز است و اگر صرافی بالاتر از این سقف را خریداری کند، حداکثر تا پایان روز کاری بعد از آن باید مازاد آن را بفروشند.

از سوی دیگر، اشخاصی که در سال جاری از سهمیه خرید ۲۰۰۰ دلاری (یا معادل آن) از صرافی‌ها استفاده کرده‌اند، فعلا نمی‌توانند براساس بخشنامه جدید از سهمیه ۵۰۰۰ یورویی استفاده کنند.

گفتنی است؛ قیمت فروش ۵۰۰۰ یورو ارز از صرافی‌ها بر مبنای نرخ سامانه بازار متشکل ارزی خواهد بود که روش کشف قیمت آن در بازار در قالب ثبت سفارش دفتری با قیمت‌های متفاوت خواهد بود.

وضعیت فروش سهمیه ۲ هزار دلاری

این روز‌ها اخباری زیادی در خصوص اجاره کارت ملی برای خرید سهمیه ۲ هزار دلاری از سوی دلالان شنیده می‌شود و گاه قیمت‌های عجیب و غریبی هم به گوش می‌رسد. سایت‌ها را که نگاه کنید قیمت‌های ۲ میلیون تومانی هم به عنوان اجاره داده می‌شود، اما دلالان میدان فردوسی برای اجاره کارت ملی حاضر نیستند بیشتر از ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. یکی از آن‌ها به ما می‌گوید: مگر فروش سهمیه چقدر سود دارد که بخواهیم دو میلیون تومان به دارنده کارت ملی بدهیم. تازه مبلغی از سود هم به عنوان مالیات کسر می‌شود.

برای اینکه حرفش را به ما اثبات کند چند دلال دیگر که کارت ملی اجاره می‌گیرند را صدا می‌زند و می‌گوید: "اجاره کارت ملی چند؟ " تمام کسانی که از آن‌ها سوال می‌کند قیمت ۸۰۰ هزار تومان را می‌دهند. به او می‌گوییم: صرافی‌ها که می‌گویند فروش سهمیه را متوقف کرده اند پس چرا کارت ملی اجاره می‌کنید؟ در پاسخ می‌گوید: ما می‌گیریم شما نگران این چیز‌ها نباش. با کمی زیرمیزی کارمان را راه می‌اندازیم.

صف شلوغ سهمیه

گرچه صرافی‌های بانکی و غیر بانکی مجاز به فروش سهمیه ۲ هزار دلاری در میدان فردوسی از صبح امروز فروش خود را متوقف کرده اند، اما یکی از صرافی‌های غیر بانکی شلوغ است و ۳۰ نفری در صف خرید سهمیه قرار دارند. البته همه این افراد در سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران از قبل ثبت نام کرده اند و اکنون منتظر گرفتن دلارهایشان هستند.

دختران جوانی می‌خواهد ۱۵۰۰ دلار از صرافی بگیرد، اما می‌گوید: سامانه قطع است و چندین ساعت است که معطل شده ام. پیرمردی نزدیکش می‌آید و رو به دختر جوان می‌گوید: من هر چقدر تلاش می‌کنم با گوشی وارد سامانه شوم نمی‌توانم. دختر جوان در پاسخ می‌گوید: باید چند بار تلاش کنید و بعد از ثبت نام منتظر تایید شعبه‌ای که سهمیه‌ای می‌فروشد باشید. اگر شعبه شما را تایید کند بعد از ۳ روز برایتان پیامکی می‌آید که با مراجعه به صرافی مورد نظر می‌توانید سهمیه خود را دریافت کنید. البته شنیدم متصدی صرافی می‌گفت نمی‌دانم چرا کسانی که در کافی نت ثبت نام کرده اند در سیستم ثبت نشده اند.

گرچه امروز فروش تا حدی انجام می‌شود، اما به خاطر قطع بودن سامانه و گا‌ها اینترنت، معطلی‌های زیادی برای متقاضیان سهمیه به همراه داشت.

امروز همه فروشنده اند

دلالانی که در کنار صرافی‌ها ایستاده اند، به یکدیگر می‌گویند امروز بیشتر می‌خریم تا اینکه بفروشیم. خیلی‌ها از ترس اینکه دلار ریزش نکند امروز فروشنده اند.

زن میانسالی نزدیک یکی از دلالان می‌آید و می‌گوید: امروز دلار پایین آمده و می‌گویند بیشتر از این‌ها هم پایین می‌آید؛ دو هزار دلار دارم، اما مردد هستم که بفروشم یا نه؛ فعلا می‌خواهم هزار دلار بفروشم؛ مرد جوانی که در حال خواندن تابلوی قیمت‌های خرید و فروش یکی از صرافی هاست با شنیدن گفت و گوی زن میانسال با یکی از دلالان به او می‌گوید: اگر قصد فروش داری، پیرمردی که نزدیک ورودی مترو ایستاده با قیمت ۴۳۸۰۰ می‌خرد که بالاترین قیمت است. زن که گویی به این قیمت برای فروش راضی است با عجله به سمت دلالی که با این قیمت می‌خرد می‌رود.

چند نفری از دلالان که دور هم جمع شده اند می‌گویند امروز همه فروشنده شده اند. هر چند به نظر می‌رسد در این بازار خودشان هم رغبتی به خرید ندارند چرا که صدای "دلار دلار" شان کمتر به گوش می‌رسد. بیشترشان در گوشه و کناری ایستاده اند و با قیمت‌های امروز بیشتر نظاره گر بازار دلار هستند تا کاسب.

منبع: همشهری آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت انواع گوشی موبایل اپل امروز + جدول

قیمت انواع ماشین بی ام و در بازار امروز + جدول

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت All-in-One اپل، MSI و لنوو امروز + جدول

فیلم/خواندن سرود قهرمانی توسط کریم باقری در ورزشگاه آزادی

در رثای تامین اجتماعی؛ یوسف نوری هم جذب شد!/ مدیران رئیسی برکنار نمی‌شوند، از پستی به پستی دیگر منصوب می‌شوند

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

فیلم/شور و حال پرسپولیسی‌ها در خیابان‌های تهران

زنگ خطر در مناطق آزاد با مدیریتی به سبک دولت سیزدهم/ عبدالملکی با تغییرات گسترده در بدنه مدیریتی مناطق آزاد چه بر سر این مناطق آورد؟

مهناز افشار در بازیگری به پایان خط رسید؟

قیمت سکه و قیمت طلا چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

سرانه مصرف شیر در دنیا ۱۶۰ اما در ایران ۷۰ کیلو

اعتراض استقلال رد شد؛ حذف قطعی از لیگ قهرمانان آسیا

یک نماینده: قرار بود ۱۰۰ هزار خودرو وارد شود ولی دولت مخالفت کرد

قالیباف: ما مدیران سالی ۱۰۴ میلیارد دلار ثروت کشور را هدر می‌دهیم

واکنش رسمی باشگاه استقلال به اتفاقات دربی

قیمت احتمالی دلار بعد از احیای برجام

عکس/ استوری احساسی احسان علیخانی برای وریا غفوری

تحریم های تازه آمریکا علیه سپاه

عکس/ دختر زیبای پرسپولیسی در جشن قهرمانی دربی

زاکانی: بی حجابی را از جامعه جمع می‌کنیم

نماینده رئیسی در امور روحانیت: مساجد خالی شده؛ باید خون گریست!

فرمانده کل سپاه: هیچ قدرتی یارای ایستادگی مقابل ایران را ندارد

سمت و سوی اقتصاد ایران بعد از احیای برجام

آیت‌الله علوی بروجردی: معیشت مردم بحرانی است/ در قم احساس خطر می‌کنیم

افشین پیروانی باعث اخراج ساپینتو شد؟!

کاهش قیمت انواع ارز و طلا در مرکز مبادله

کجای تهران می‌توان با دو میلیارد تومان خانه خرید؟

اتفاق عجیب در رختکن استقلال قبل از دربی

سیاست تطهیر طالبان شکست خورد

گشت و گذار عروسِ فاطمه گودرزی با پسرش در خیابان + عکس

معرفی ۱۰ کارخانه تولید کننده پروفیل در ایران+آدرس و شماره تلفن

سرنوشت شوم عروس ۱۸ساله و داماد ۲۲ساله

حرکت جنجالی ساپینتو جواد خیابانی را هم شاکی کرد

گریت وال تانک ۵۰۰ رقیب چینی لندکروز + عکس

برخلاف ادعای عبدالملکی، تراز تجاری مناطق آزاد منفی است

عکس/ بازداشت سارق مامور نما توسط پلیس

ساپینتو باشگاه استقلال را انگشت نمای جهان کرد

واکنش تند کاخ سفید به احتمال احیای برجام