تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹ - ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

صف‌ شلوغ دریافت سهمیه ۵۰۰۰ یورویی

صف‌های طویل برای دریافت سهمیه ۵۰۰۰ یورویی در حالی در صرافی‌های مجاز بانکی و غیربانکی و شعبات ارزی بانک‌های مجاز برای عرضه این سهمیه شکل گرفته که به نظر می‌رسد این بار دلالان در میان مردم حضور ندارند.

صف‌ دریافت سهمیه ۵۰۰۰ یورویی

اقتصاد۲۴- ساعت ۱۰ صبح است و پله‌های برقی متروی فردوسی را به سمت خروجی ۲ بیرون می‌آییم، اما انگار حال و هوای همیشگی در میدان فردوسی حاکم نیست و صدای دلار دلار پررنگ به گوش نمی‌رسد. البته شاید بگویید هنوز دلالان کارشان را شروع نکرده اند و خرید و فروش اصلی زمانی شروع می‌شود که نرخ رسمی امروز از سوی صرافی‌ها اعلام شود.

گرچه درست است، اما تا روز‌های قبل از اینکه نرخ توافقی ارز حذف شود قبل از ساعت ۱۱ و اعلام نرخ جدید، برخی از دلالان با آخرین نرخ روز گذشته خرید و فروش می‌کردند و از ساعت ۹ صبح که می‌آمدید تعداد زیادی را می‌دیدید که در میدان ایستاده اند و دلار دلار می‌کنند و به دنبال فروشنده می‌گشتند، اما امروز خیلی خبری نیست و هر کدام شان در گوشه‌ای ایستاده اند و از سرما دست در جیبشان فرو کرده اند.

خرید و فروش قبل از نرخ روز

یکی از دلالان رو به ما می‌گوید: اگر دلار داری به نرخ ۴۳ هزار تومان می‌خرم. وقتی می‌گوییم هنوز که نرخی نیامده؛ می‌گوید: به نرخ دیروز می‌خرم البته ریسکش زیاد است، شاید ضرر کنی شاید هم سود.

از دلال دیگری که در حال سیگار کشیدن است، قیمت خرید را می‌پرسیم، می‌گوید: چند دلار داری؟ می‌گوییم: ۲ هزار تا. می‌گوید: همراهت آورده ای؟ می‌گوییم: نه. می‌گوید: پس فروشنده‌ای نیستی و می‌خواهی مرا سرکار بگذاری. روزی صدتا مثل شما می‌آیند و فقط قیمت می‌گیرند.

یکی از صرافی‌ها میدان فردوسی در حال به روز کردن نرخ تابلوهایش است. از او می‌پرسیم خرید دارد؟؛ وقتی می‌فهمد ۲ هزار دلار برای فروش داریم، می‌گوید: ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرم.


بیشتر بخوانید: قیمت دلار الاکلنگی شد


با اینکه هنوز نرخ بازار متشکل اعلام نشده، نرخ تابلویش را برای فروش ۴۳ هزار و ۴۰۰ می‌زند و می‌گوید: نرخ همین است. اما در پاسخ به برخی از متقاضیان می‌گوید: دلار و یورو نداریم.

در این حین یکی از دلال‌ها که نزدیک این صرافی نشسته در حال چک و چانه زدن با یک پسر جوان است که قصد خرید دلار دارد. می‌خواهد او را ترغیب به خرید دلارهایش کند و می‌گوید: هیچ چیز این بازار مشخص نیست؛ اگر بروی و برگردی شاید دلار ۵۰ هزار تومان شود. او را نصیحت می‌کند که «تا دیر نشده دلار بخر و از این مملکت برو!»

حال و هوای صرافی‌ها

ساعت ۱۰ و نیم صبح است؛ گرچه هنوز نرخ دلار به شکل رسمی اعلام نشده است، اما صرافی‌های بانکی و غیر بانکی میدان فردوسی در حال ثبت نام از افرادی هستند که سهمیه ۵۰۰۰ یورویی خود را می‌خواهند.

ثبت نام‌ها را انجام می‌دهند تا نرخ دلار اعلام شود. جلوی صرافی‌های غیر بانکی از صرافی‌های بانکی شلوغ‌تر است. مردم در انتظار ایستاده اند تا سهمیه خود را دریافت کنند. عقربه‌های ساعت که کم کم به ۱۱ نزدیک می‌شود سر و کله دلالان حرفه‌ای هم پیدا می‌شود، اما گویی امروز بیش از آنکه دلال باشند نظاره گرند. با نگاهی به صف‌ها و قیمت این روز‌های دلار دولتی آهی می‌کشند و سیگاری دود می‌کنند و به یکدیگر می‌گویند: این نرخ‌ها که دیگر دولتی نیست. دلار دولتی کلا برچیده شده است. یکی از آن‌ها می‌گوید: "رئیس بانک مرکزی کاسبی مان را بر هم زده است! "

در شعبات ارزی بانک‌ها چه خبر است؟

تا نرخ رسمی اعلام شود سری به بانک‌های دور میدان فردوسی می‌زنیم. چرا که قرار بود از روز گذشته ۵ بانک ملی ایران، ملت، تجارت، سپه و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل تأمین نیاز‌های ضروری در سقف معادل ۵۰۰۰ یورو اقدام کنند. وارد یکی از شعبات بانک ملت که می‌شویم که ببینیم عرضه‌ای دارند یا خیر. یکی از متصدیان بانک می‌گوید: هنوز بخشنامه‌ای به ما ابلاغ نشده است. اما کمی از پایین‌تر از میدان فردوسی، شعبه ارزی بانک ملی سهمیه دلار می‌دهد. در این حین تعدادی از مردم نیز وارد بانک می‌شوند و همین سوال را می‌پرسند.

کمی پایین‌تر از بانک ملت، شعبه ریالی بانک تجارت قرار دارد و خیلی‌ها به این شعبه برای خرید سهمیه مراجعه می‌کنند، اما نمی‌دانند که فقط شعبات ارزی بانک‌های اعلام شده ارز می‌دهند نه شعبات ریالی. نرسیده به میدان فردوسی وارد یکی از شعبات ارزی بانک ملی می‌شویم و صف‌های طولانی که برای خرید سهمیه بسته شده نشان می‌دهد که این شعبه فروش سهمیه انجام می‌دهد. متصدی بانک می‌گوید: بسیاری از مردم از ۵ صبح جلوی درب بانک صف کشیده اند تا بتوانند امروز خرید انجام دهند.

از او می‌پرسیم، چه ارزی می‌دهند؟ می‌گوید: بانک‌های مجاز فقط ۵۰۰۰ دلار می‌دهند، اما صرافی‌ها یورو می‌دهند. این در حالی است که با پرس و جو از صرافی‌های بانکی و غیر بانکی مجاز همه در جواب می‌گویند: فقط ۵۰۰۰ دلار می‌دهیم و از یورو خبری نیست.

ساعت ۱۱ است و نرخ می‌آید: ۴۳ هزار و ۶۰۰ تومان.

همه به سمت باجه بانک برای گرفتن سهمیه هجوم می‌برند، اما یکی از دلالان که قبلا او را در خیابان دیده بودیم در لباس مشتری خرید سهمیه به بانک ملی آمده است. در حرف زدن با او، نگاهی به گوشی می‌اندازد و با چک کردن نرخ دلار بازار آزاد در کانال تلگرامی اش می‌گوید: نرخ در بازار آزاد ۴۳ هزار و ۷۰۰ است مگر عقلم کم است که سهمیه ام را بسوزانم و دلار دولتی را با این نرخ بخرم آنهم به خاطر ۵۰۰ هزار تومان سود. در آخر هم دولت فکر کند من پولدارم و بخواهد یارانه ام را قطع کند.

خانمی که روی صندلی بانک نشسته در واکنش به نظر این دلال می‌گوید: نرخ آزاد و دولتی یکی شده است و ما فقط آمده ایم که سهمیه دولتی را بگیریم و نگه داریم. با این حال یکی از دلالان جوان بی توجه به نرخ، در حال گفتگو با مردی میانسال با مو‌های جوگندمی است که کارت ملی اش را به مبلغ ۹۰۰ هزار تومان اجاره کرده تا سهمیه اش را از بانک بگیرد.

با اعلام نرخ، تابلو‌های صرافی‌های مجاز فروش سهمیه هم حالا عدد ۴۳ هزار و ۶۰۰ تومان را نشان می‌دهد و صف‌های خرید طولانی‌تر شده است. البته نرخ یکی از صرافی‌های بانکی متفاوت است و فروش سهمیه امروز را با نرخ ۴۳ هزار و ۴۵۰ تومان انجام می‌دهد. در پاسخ به این سوال که چرا نرخش پایین‌تر می‌گوید: نرخ ما درست است و ما از صرافی ملی نرخ‌ها را بر می‌داریم احتمالا نرخ سایر بانک‌ها نیز پایین می‌کشد و نباید با نرخ ۴۳ هزار و ۶۰۰ تومان بفروشند. این توضیح در حالی است که متصدی بانک ملی در گفتگو با ما می‌گفت که نرخ ما بر اساس نرخنامه معاملات ارز بانک ملی است.

نکته قابل توجه این است که هیچ یک از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز یورو نمی‌فروشند. گرچه دلالان یورو دارند و امروز یورو را با نرخ ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند.

ساعت ۱۲ است و در میدان همچنان قدم می‌زنم. دلالان گویی امروز به دنبال مشتری نیستند و صدای دلار دلارشان خوابیده است. امروز بازار آن‌ها نیست و این را از آنجایی می‌فهمی که بر عکس روز‌های دیگری که از این خیابان عبور می‌کنی، سمت تو نمی‌آیند و پیگیرت نمی‌شوند؛ تو باید به سمت شان بروی و قیمت خرید و فروش را بپرسی و این جواب‌های یخ زده را که بوی معامله نمی‌دهد را بشنوی:

۴۳ می‌خرم و ۴۳۵۰۰ می‌فروشم

۴۳۷۰۰ می‌خرم و ۴۴۵۰۰ می‌فروشم

۴۳۵۰۰ می‌خرم و ۴۴ می‌فروشم...

منبع: همشهری آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

فیلم/استوری علیرضا بیرانوند پس از برد پرسپولیس

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع لپ تاپ ام اس آی MSI امروز + جدول

فیلم/خواندن سرود قهرمانی توسط کریم باقری در ورزشگاه آزادی

در رثای تامین اجتماعی؛ یوسف نوری هم جذب شد!/ مدیران رئیسی برکنار نمی‌شوند، از پستی به پستی دیگر منصوب می‌شوند

فیلم/شور و حال پرسپولیسی‌ها در خیابان‌های تهران

فیلم/خوشحالی بازیکنان پرسپولیس در اتوبوس بعد از قهرمانی

افشین پیروانی باعث اخراج ساپینتو شد؟!

قیمت احتمالی دلار بعد از احیای برجام

عکس/زیباترین لحظه فینال جام حذفی را یک هوادار استقلالی ساخت

قیمت خودرو‌های سایپا امروز پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

برنامه هفتم توسعه ؛ برنامه‌ای با محوریت رویا و خیال!/ دولت رئیسی و خشن‌ترین رویکرد اقتصاد نئولیبرالیسم علیه کارگران، معلولان و ...

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جزییات لایحه نهایی شده «حجاب» در دولت؛ افزایش جریمه بی‌حجابی و برهنگی

تهاجمی که مانع احیای برجام شد؛ پرتاب توپ در سالن بولینگ!

ویدیو/ رئیسی به جای اندونزی به فکرسیستان و بلوچستان باشد

شوک بزرگ یحیی به پرسپولیسی‌ها

ویدیو/ حمله دوباره محمود کریمی به دولت و مجلس

علم‌الهدی، نگران مستاجران شد

غافلگیری این شهر‌ها با بارش باران امروز

قیمت رهن و اجاره خانه در یوسف آباد + جدول

ایران رکورددار کسری منابع پروژه‌های حمل‌ونقل!

یک طرفه شدن تردد از کرج و آزادراه تهران - شمال

پیام تلخ بیرانوند برای خداحافظی وریا غفوری + عکس

تغییر مسیر طلا پس از دو هفته

کمپین استقلالی‌ها برای اخراج کاپیتان!

بازار سرمایه و بورس نوسانی و پرعرضه شد

۳ گزینه ایرانی سرمربیگری استقلال روی میز

ایران نایب رییس مجمع عمومی سازمان ملل شد

آغاز عرضه خودرو‌های وارداتی در بازار پس از ۴ سال

پیش بینی بازار سرمایه و دلیل قرمز پوشی بورس در هفته دوم خرداد

جدیدترین قیمت اجاره مسکن در کرج + جدول

ویدیو / جنجال در خط مرزی ایران و افغانستان

تحریم ۵ شخص و یک شرکت مرتبط با سپاه توسط آمریکا

مالیات پرداختی تقریبا هیچ لوکس‌نشینان + جدول

چوب حراج بر محصولات ایران خودرو

امکان خرید خانه با ۲ میلیارد در تهران + قیمت‌ها

ادعای تازه اسرائیل درباره مذاکرات ایران و آمریکا

قیمت این خودرو ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یافت

تعطیلات علیه پیشروی بورس

تعطیلی دفتر ایران در باکو بسته و اخراج نماینده آن