تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲ - ۱۱ فروردين ۱۴۰۲

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

خودروسازان قصد دارند در سال ۱۴۰۲ محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنند. سبد محصولاتی ایران خودرو و سایپا در سال جاری بروز رسانی خواهد شد. محصولات جدید دو خودروساز بزرگ کشور را می توان سوپرایزهای بازار خودرو دانست که می توانند خون تازه ای به بازارهای خودروهای داخلی تزریق کنند.

خودرو

اقتصاد۲۴- ایران خودرو و سایپا قصد دارند تا در سال ۱۴۰۲ سبد محصولاتی خود را بروز رسانی کنند. آن طور که مدیران ارشد دو خودروساز در سال گذشته وعده دادند باید امسال منتظر عرضه ۶ محصول جدید به بازار خودرو باشیم. سهم خودروسازی سایپا چهار محصول و سهم ایران خودرویی‌ها نیز دو محصول خواهد بود. نکته قابل توجه درباره عرضه محصولات جدید توسط دو خودروساز بزرگ کشور این است که قرار است برای اولین بار شاهد تولید و عرضه یک کلاس جدید خودرویی از سوی ان‌ها باشیم. ایران خودرو و سایپا به دنبال این هستند تا محصولات کراس اوور خود را در سال جاری به تولید انبوه رسانده و آن‌ها را روانه بازار کنند. خودروسازان بزرگ کشور در حالی یک کلاس جدید خودرویی را به سبد محصولاتی خود اضافه خواهند کرد که نیمه مردادماه سال ۱۴۰۲ تحریم‌های صنعت خودرو پنچ ساله خواهد شد. بازگشت تحریم‌ها و به دنبال آن خروج شرکای بین المللی خودروسازان سبب شد تا سرعت توسعه این صنعت کُند شود. اما به رغم تحریم‌ها و تاثیر‌های منفی که گریبان صنعت خودرو را گرفت شرکت‌های خودروساز توانستند به نوعی روی پای خود بیاستند و به نوعی فشار ناشس از تحریم‌های بین المللی را تاب بیاورند.

حال به سراغ سبد محصولاتی جدید خودروسازان برویم و ببینیم ایران خودرو و سایپا قصد دارند در سال چاری مشتریان خود را با چه محصولاتی سوپرایز کنند.

شاهین با گیربکس اتوماتیک

خودروسازی سایپا قصد دارد تا سال ۱۴۰۲ بالاخره خودروی شاهین را با گیربکس اتوماتیک روانه بازار کند. مدل گیربکس دستی این خودروی سدان سال ۹۹ روانه بازار شد. در آن مقطع بسیاری از مشتریان منتظر بودند تا خودروسازی سایپا همانند ایران خودرو که تارا را در دو نسخه گیربکس دستی و اتوماتیک روانه بازار کرد، شاهین را با دو گیربکس عرضه کند، اما نارنجی‌های جاده مخصوص ترجیح دادند تا ابتدا شاهین را با گیربکس دستی عرضه کنند و حدود سه سال بعد از عرضه این محصول جدید خود با گیربکس دستی به سراغ نسخه گیربکس اتوماتیک آن بروند. براساس آخرین اظهارنظر مدیران خودروسازی سایپا قرار است شاهین با گیربکس اتوماتیک همانند شاهین G (نسخه گیربکس دستی شاهین)، مجهز به پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژ ۸ سوپاپه باشد که براساس آخرین بروزرسانی‌ها، توانایی تولید ۱۰۹ اسب بخار، قدرت و ۱۷۸ نیوتن متر، گشتاور را دارد.

همچنین شاهین با گیربکس اتوماتیک ویژگی‌های جدیدی مانند می‌توان سامانه کنترل پایداری و کنترل شروع حرکت خودرو در سربالایی، سیستم کروز کنترل، سیستم لیمیت کنترل، آنتن کوسه‌ای، مولتی مدیا ۱۰ اینچی، تزئینات کرومی در بدنه، کف‌پوش سه بعدی، دستگیره‌های داخلی با روکش استیل را نیز دارا خواهد بود.

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

آریا

این محصول را می‌تواند اولین محصول کراس اوور خودروساری سایپا قلمداد کرد. این خودرو دومین خودرویی است که سایپایی‌ها روی پلتفرم SP ۱۰۰ طراحی کرده و قصد دارند آن را در سال ۱۴۰۲ روانه بازار کنند. پیش‌تر خودروسازی سایپا شاهین را روی این پلتفرم تولید و عرضه کردند. البته زمانی که شاهین رونمایی شد در کنارش شاهد حضور آریا نیز بودیم، اما عرضه آریا تاکنون تنها به حضور در نمایشگاه‌های مختلف محدود شده است. طی سه سال گذشته هرجا سایپا در نمایشگاهی شرکت کرده آریا را به عنوان یکی از خودرو‌هایی که به وسیله آن غرفه خود را تزیین کرده، حضور داشته، اما خبری از تولید و عرضه آن به صورت انبوه نبوده است. به نظر می‌رسد امسال مدیران سایپا عزم خود را جزم کرده اند تا بالاخره آریا را به تولید انبوه رسانده و در بازار در دسترس متقاضیان قرار دهند. با توجه به عرضه شاهین با گیربکس اتوماتیک پیش بینی می‌شود کراس اوور آریا از ابتدا در دو نسخه گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک وارد بازار شود.

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

سهند

سایپا در سال ۱۴۰۱ چند محصول خود را از خط تولید خارج کرد که ساینا معمولی یکی از ان‌ها بود. دلیل خروج ساینا از خط تولید را باید در عدم امکان پاس کردن استاندارد‌های خودرویی دانست. نارنجی‌های جاده مخصوص در حال حاضر ساینا S را در سبد محصولاتی خود دارند، اما به نظر می‌رسد حضور این خودروی کلاس B نیز موقتی بوده باشد؛ بنابراین می‌توان گفت ساینا S مهمان سبد محصولاتی سایپا خواهد بود و همانند مدل معمولی به زودی روانه موزه سایپا می‌شود. مدیران سایپا برای اینکه خلا این خودرو را در سبد محصولاتی خود احساس نکنند دست به کار شده و تولید محصولی به نام سهند را در برنامه خود دارند؛ بنابراین می‌توان گفت سهند در واقع مدل فیس لیفت شده ساینا است که می‌تواند استاندارد‌های خودرویی را نیز پاس کند. با حضور سهند در سبد محصولاتی سایپا دیگر حذف ساینا و تیبا صندوقداراحساس نخواهد شد.

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

اطلس

غول نارنجی جاده مخصوص علاوه بر عرضه فیس لیفت ساینا در سال جاری قصد دارد تا فیس لیفتی نیز از کوییک به بازار عرضه کند. اطلس نامی است که مدیران ارشد سایپا برای فیس لیفت کوییک در نظر گرفته اند. البته مشخص نیست با عرضه اطلس به بازار باید با کوییک خداحافظی کرد یا همچنان سایپایی‌ها این محصول هاچ بک (بدون صندوق عقب) را در سبد محصولاتی خود حفط خواهند کرد. بررسی سبد محصولاتی سایپا نشان می‌دهد این خودروساز در حال حاضر کوییک را در مدل‌های کوییک معمولی، کوییک با گیربکس اتوماتیک فول، کوییک با گیربکس اتوماتیک فول پلاس، کوییک R، کوییک با گیربکس اتوماتیک R، کوییک با گیربکس دنده‌ای R پلاس، کوییک S، کوییک S با گیربکس اتوماتیک، کوییک G و کوییک GX در خطوط تولید دارد. با توجه به تنوع مدل‌های کوییک بعید به نظر می‌رسد سایپایی‌ها تولید کوییک را متوقف کنند؛ بنابراین اطلس که فیس لیفتی از کوییک است در کنار مدل‌های کوییک در سبد محصولاتی این خودروساز حضور خواهد داشت.

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

ری را

این خودرو را می‌توان اولین کراس اوور ایران خودرویی‌ها دانست. آبی‌های جاده مخصوص در دوران پیش از بازگشت تحریم‌ها با توافقی که با پژو انجام داده بودند قصد داشتند با تولید پژو ۳۰۱، پژو ۲۰۰۸ و پژو ۲۰۸ سبد محصولاتی خود را بروز رسانی کنند. تولید پژو ۲۰۰۸ استارت خورد و ایران خودرویی‌ها قصد داشتند در گام بعدی به سراغ پژو ۳۰۱ بروند که طوفان تحریم‌ها آغاز شد و پروژه ایران خودرو و پژو که ذیل شرکت ایکاپ در دستورکار بود متوقف شد.


بیشتر بخوانید: بدرود با پنج خودرو پرحاشیه سال ۱۴۰۱


آبی‌های جاده مخصوص برای اینکه ضربه شستی به شریک فرانسوی خود نشان دهند پژو ۳۰۱ را داخلی سازی کرده و با نام تارا روانه بازار کردند. اخباری نیز در ارتباط با داخلی سازی پژو ۲۰۰۸ به گوش می‌رسد. به نظر می‌رسد حضور کوتاه مدت پژو ۲۰۰۸ در خطوط تولید ایران خودرو و تجربه‌ای که مدیران این خودروساز از این حضور کوتاه مدت کسب کرده اند زمینه را برای تولید خودروی کراس اوور فراهم کرده است. حال ایران خودرویی‌ها قصد دارند تا در سال ۱۴۰۲ ری را به سبد محصولاتی خود اضافه کنند تا به نوعی جای خالی پژو ۲۰۰۸ را همانند پژو ۳۰۱ در سبد محصولاتی خود پر کنند.

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

TF ۲۱

TF ۲۱ یک خودروی هاچ بک (بدون صندوق) محسوب می‌شود که ایران خودرویی‌ها در سال ۱۴۰۱ از ان رونمایی کردند. این خودروی هاچ بک را بسیاری به عنوان جانشین ۲۰۶ دانستند این مساله چندی بعد از سوی مدیران ارسد ایران خودرو نیز مطرح شد که قرار است TF ۲۱ جایگزین پژو ۲۰۶ شود هر جند مدیران ایران خودرو بعد از اعلام این مساله تا حدودی از موضع خود کوتاه آمده و در حال حاضر رای به ادامه تولید پژو ۲۰۶ داده اند، اما به نظر می‌رسد با توجه به عمر بیش از ۲۲ سال پژو ۲۰۶ در خطوط تولید این خودروساز دیر یا زود شاهد خروج پژو ۲۰۶ از سبد محصولاتی ایران خودرویی‌ها خواهیم بود و چه خودروی بهتر از TF ۲۱ برای جایگزینی این خودرو محبوب می‌توان سراغ گرفت. البته نامگذاری TF ۲۱ بیشتر از سر عجله برای رونمایی بوده، زیرا این نام بیشتر شبیه نام پروژه طراحی و تولید این خودروی هاچ بک است. مدیران ارشد ایران خودرو در زمان عرضه به بازار سر فرصت یک نام برای آن انتخاب خواهند کرد. با عرضه TF ۲۱ می‌توان گفت ایران خودرویی‌ها به جای تولید سه محصول پژو یعنی پژو ۲۰۰۸، پژو ۳۰۱ و پژو ۲۰۸ سه محصول داخلی سازی شده یعنی ری را، تارا و TF ۲۱ تولید کردند.

خودروهایی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می‌کنند

با توجه به اظهارات مدیران ارشد دو خودروساز بزرگ کشور محصولات یاد شده باید در نیمه اول سال ۱۴۰۲ در بازار حضور داشته باشند. البته با توجه به تغییر مدیرعامل ایران خودرو در اواخر سال گذشته و همچنین چالش‌های شرکت خودروساز این احتمال نیز وجود دارد که عرضه خودرو‌های یاد شده (به خصوص دو محصول ایران خودرو) در سال جاری با تاخیر‌های صورت بگیرد. اما آنچه مسلم است سال ۱۴۰۲ شاهد عرضه محصولات تازه توسط ایران خودرو و سایپا در بازار خودروی کشور خواهیم بود.

منبع: اکو ایران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع گوشی موبایل اپل امروز + جدول

قیمت انواع ماشین بی ام و در بازار امروز + جدول

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت All-in-One اپل، MSI و لنوو امروز + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

مهناز افشار در بازیگری به پایان خط رسید؟

قیمت سکه و قیمت طلا چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

زنگ خطر در مناطق آزاد با مدیریتی به سبک دولت سیزدهم/ عبدالملکی با تغییرات گسترده در بدنه مدیریتی مناطق آزاد چه بر سر این مناطق آورد؟

فیلم/ طالبان در حال انتقال تانک و سلاح سنگین به مرز ایران و افغانستان

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

بازی جدید ایران خودرو برای افزایش قیمت محصولاتش/ «بحران ارزی»، کلیدواژه جدید برای خالی گذاشتن انبارها!

فیلم/انتقال سلاح و تجهیزات نظامی ایران به مرز غربی

فیلم/ خانه فوق لاکچری در محله فرشته تهران

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

افزایش گزارش‌ها از تشدید برخورد‌ با صنوف و مردم به بهانه بی‌حجابی

سیگنال رویترز به بازار سکه ایران

افت ۲۵ درصدی شمار زنان دانشجو در دانشگاه‌های کشور

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

مجلس مانع واردات خودرو‌های کارکرده

ارزش معاملات بورس به اسفند ۱۴۰۱ بازگشت

قیمت ماشین های لکسوس در بازار + جدول

کدام استان‌ها با تورم بالاتری درگیر شدند؟

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

شور و حال پرسپولیسی‌ها در خیابان‌های تهران

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

فشار فروش در بازار دلار

علی مطهری: مجلسی‌ها تعطیلی ۱۴ و ۱۵ خرداد را تبدیل به یک روز کنند

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های سیاسی امروز

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

یارانه چه کسانی ۸۰ هزار تومان اضافه می‌شود؟

صفحه اول روزنامه‌ های ورزشی امروز

قیمت سکه پارسیان + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های اقتصادی امروز

قیمت سکه و طلا + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

آقای مدیرعامل ایران خودرو، کمبود ارزتان را باور کنیم یا تفاهم نامه صادرات خودرو به عمان؟!/ بغزیان: خودروسازان به دنبال تسویه بدهی‌هایشان از جیب مردم‌اند

شکستن قلنج به مفاصل آسیب می‌زند؟