تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

زنگ خطر در مناطق آزاد با مدیریتی به سبک دولت سیزدهم/ عبدالملکی با تغییرات گسترده در بدنه مدیریتی مناطق آزاد چه بر سر این مناطق آورد؟

بی ثباتی در مدیریت مناطق آزاد ایران در حالی بلای جان توسعه در این مناطق شده که هرچه جلوتر می‌رویم به جای پیشروی در توسعه، این مناطق در حال عقبگردند؛ تا جایی که دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش معتقد است: مناطق آزاد در ایران به بن بست رسیده اند.

نقد عملکرد عبدالملکی در مدیریت مناطق آزاد ایران

اقتصاد۲۴- بی ثباتی در انتصابات اخیر حوزه مناطق آزاد تجاری کشور و این بار در حوزه منطقه آزاد کیش و حتی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، سکاندار آن را زیر سوال برده است.

سازمان منطقه آزاد کیش از دی ماه سال قبل تا دیروز که خبر انتصاب رحیم سرهنگی به عنوان رئیس سازمان منتشر شد، بدون مدیرعامل اداره می‌شد و سعید پورزادی به عنوان سرپرست این سازمان، آن را اداره می‌کرد. بلاتکلیفی ۵ ماهه کیش و سردرگمی مردم و سرمایه گذاران صدای اعتراض‌ها را بالا برده و سرانجام دبیر شورایعالی مناطق آزاد، رحیم سرهنگی مدیرعامل جدید را برای صدور حکم به وزیر اقتصاد معرفی کرد.

بلاتکلیفی ۵ ماهه سازمان منطقه آزاد کیش

اوایل دی ماه ۱۴۰۱ عبدالملکی طی حکمی سعید پورزادی را به عنوان سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش منصوب کرد. در حالی ۵ ماه از این انتصاب می‌گذرد که عبدالملکی اختیاری در عزل و نصب مدیران عامل مناطق آزاد تجاری ندارد و به تازگی این وظیفه به دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به وزیر اقتصاد تفویض شده و در این شرایط طبق اخبار واصله هنوز اختلاف نظر جدی میان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و وزیر اقتصاد پابرجاست.

عجایب مدیریتی در دوره حجت الله عبدالملکی در کیش

بحث انتصاب مدیران عامل در دوره دبیری حجت الله عبدالملکی بر دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد اینک وارد دور تازه‌ای شده است؛ به گونه‌ای که مهدی کشاورز، مدیرعامل سابق منطقه آزاد کیش به دلیل عدم اختیار برکنار شد. دبیر شورایعالی مناطق آزاد طی نامه‌ای به مدیران عامل مناطق ۷ گانه اعلام کرده بودند که انتصابی نداشته باشند اما مدیرعامل وقت سازمان منطقه آزاد کیش به دلیل چند انتصاب برکنار شد؛ در حالی که قانونا دبیر شورایعالی مناطق آزاد اجازه ندارد در این امور دخالت کند، اما چون حاکم بر مدیران عامل است، این حق را در ید خود می‌داند که در این امور دخالت کند.

اما با وجود گذشت بیش از ۵ ماه به تازگی مدیرعامل منطقه آزاد کیش منصوب شده تا بلکه مردم و سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار در این منطقه قدری از بلاتکلیفی خارج شوند، هرچند که گاهی اوقات بلاتکلیفی بهتر از تصدی‌گری مدیر نابلد است!

منطقه آزاد قشم هم دگرگون شد

دومین تغییر راهبردی در مناطق آزاد تجاری به برکناری افشار فتح الهی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم برمی گردد؛ هنوز مشخص نیست در شرایطی که همه فعالان اقتصادی و مردم قشم از عملکرد فتح الهی راضی بودند چرا و با چه ضرورتی این فرد یک شبه برکنار و عادل پیغامی جایگزین او شد؟ در چنین شرایطی اگر عادل پیغامی فردی کارآمد است او را در منطقه دیگر بگذارید که ضعف دارد؛ نه قشم که همه از عملکرد مدیرعامل وقت سازمان راضی اند.

افشار فتح الهی، مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد قشم

البته انتصابات عجیب و غریب حجت الله عبدالملکی به همین جا ختم نمی‌شود. با آمدن دبیر شورایعالی مناطق آزاد تعدادی از انتصابات سعید محمد در دبیرخانه این شورا کان لم یکن شد اما هنوز جایگزین هایی برای آن مشخص نشده است. 

آغاز بحران در مدیریت مناطق آزاد 

نکته اساسی‌تر انتقال دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد است که گویا حجت الله عبدالملکی نیز با این موضوع مشکلی نداشته؛ این در حالی است که با این کار، دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد عملا زیر یوغ وزارت اقتصاد رفته و برای هر مدیرعامل شخص وزیر در این موضوع نظر خواهد داد؛ در حالی که وزارت عریض و طویل اقتصاد خود قصه هزار و یک شب است نه مرکز فرماندهی مناطق آزاد تجاری و صنعتی!

عزل غیرقانونی مهدی کشاورز توسط حجت الله عبدالملکی

عضو هیئت مدیره و دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش به اقتصاد ۲۴ گفت: عزل مهدی کشاورز از مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد کیش توسط حجت الله عبدالملکی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد یک کار غیرقانونی است و مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، زیرا منصوب کننده آقای عبدالملکی نیستند؛ منصوب کننده مدیران عامل مناطق شخصی دیگر است که ایشان را عزل کرده است.

احمد کتابفروش

احمد کتابفروش ادامه داد: دبیرخانه تنها نقش هماهنگ کننده مناطق آزاد را دارد و این در حالی است که معاونان و مدیران میانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به خود اجازه می‌دهند که برای مدیران عامل مناطق آزاد (که بالاترین مقام دولت در منطقه هستند) دستور صادر کنند و دستورالعمل بدهند و بخشنامه صادر کنند. این کار مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد است و سرانجام آن وضعیت نابسامانی است که در حوزه مناطق آزاد تجاری ایران مشاهده می‌کنیم.

دو مدیرعامل و یک سرپرست در دو سال!

دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش در مورد وضعیت بغرنج مناطق آزاد ایران به اقتصاد ۲۴ گفت: مناطق آزاد ایران از دو ناحیه در یک دهه گذشته آسیب دیده اند؛ نخست تغییر مکرر مدیران است که این مساله را در منطقه آزاد کیش بیش از هر منطقه‌ای مشاهده می‌کنیم. ظاهرا اینجا آقایان می‌خواهند نیروی خود را بگذارد و به همین دلیل شاهدیم که دو مدیرعامل و یک سرپرست در دو سال در این منطقه تغییر کرده اند.

به گفته کتابفروش، بحث دیگر نقض قوانین چگونگی اداره مناطق آزاد است. در حال حاضر هجمه به مناطق آزاد از طریق نقض قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و همچنین تسری قوانین و مقررات سرزمین اصلی به مناطق آزاد از طرف نهاد‌های دولتی اتفاق می‌افتد.

مناطق آزاد در ایران به بن بست رسید

دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش با بیان اینکه اخیرا قوه مقننه در یک قرارداد و پروتکل نانوشته با دولت دست به دست هم داده اند و تیشه به ریشه مناطق آزاد می‌زنند، گفت: با تصویب تمام مقررات و قوانینی که اخیرا در جریان است؛ از مالیات بر ارزش افزوده گرفته تا قانونی که به عنوان «برنامه هفتم توسعه» در مجلس در جریان است و پیشنهاداتی که در این قانون در رابطه با مناطق آزاد دارد انجام می‌شود، علنا هیچ اثری از مناطق آزاد در ایران نمی‌ماند و این مناطق هیچ مزیتی نخواهند داشت.


بیشتر بخوانید: منطقه آزاد کیش قربانی اقدامات عبدالملکی


کتابفروش ادامه داد: نتیجه این قوانین چیزی نیست جز اینکه کار کردن در مناطق آزاد خیلی سخت‌تر و از نظر فرایند‌های اداری خیلی پیچیده‌تر از سرزمین اصلی خواهد شد و عملا با این اتفاقاتی که می‌افتد، پروژه مناطق آزاد به بن بست رسیده و نیاز است که یک تصمیم اساسی گرفته شود.

دولت ابراهیم رئیسی چه بر سر مناطق آزاد آورد؟

دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش با اشاره به اینکه احکام و دستورات غیرقانونی توسط دبیر و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد صادر می‌شود، گفت: در سنوات گذشته تغییر مدیران بیشتر در سطح خود مناطق ۸ گانه اتفاق می‌افتاد و دبیرخانه حداقل برای یک دوره کاملِ دولت دست نخورده می‌ماند یا حتی برای دو دوره. این در حالی است که این دولت تنها دولتی است که ظرف دو سال دو دبیر شورایعالی مناطق آزاد را تغییر داده و جالب است که احکام و دستورات غیرقانونی توسط دبیر و دبیرخانه صادر می‌شود و نقش دبیر در عزل و نصب‌ها تنها هماهنگی است.

کتابفروش ادامه داد: متاسفانه جای رئیس هر منطقه آزاد عمل می‌کنند و تداخل‌های قانونی که به وجود آورده اند عملا مناطق آزاد را از محتوا تهی کرده اند. تغییر مکرر مدیران عملا باعث شده در دو، سه سال گذشته و بعد از رفتن غلامحسین مظفری از مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد کیش تاکنون ثبات مدیریتی نداشتیم و تصمیماتی که گرفته شده به ندرت اتفاق افتاده که از ثبات برخوردار باشند، کارمندان سازمانی، مدیران و هم بخش خصوصی بلاتکلیف است و این بیشترین صدمه را به مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد کیش به عنوان پیشانی مناطق آزاد وارد کرده است.

مغایرت‌های قانونی در شیوه مدیریت مناطق آزاد

دبیر سندیکای صاحبان صنایع کیش معتقد است: تداخل‌های مصوبات در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مشهود است. نمونه این مساله، عزل مهدی کشاورز از مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد کیش توسط دبیر شورایعالی مناطق آزاد است که یک کار غیرقانونی است و مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، چون منصوب کننده وی نیست. منصوب کننده شخصی دیگر است که ایشان را عزل کرده است. معاونان و مدیران میانی دبیرخانه به خودشان اجازه می‌دهند که برای مدیران عامل مناطق آزاد که بالاترین مقام دولت در منطقه هستند، دستور و بخشنامه صادر کنند که این کار مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد است و سرانجام این شده که ما الان با این وضعیت در مناطق آزاد روبرو هستیم.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
یک مجری تلویزیون !!!!!!
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
مملکت افتاده دست چه کسانی همه چیز داره نابود میشه کسی هم جوابگو نیست
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
این عبدالمالک هرجا قدم نحسش رو بزاره خرابش میکنه بره خونش بشینه حقوق بگیره بیرونم نیاد مگر قطع ورجاله دیگه هیچ کس نمیتونه مثل این ... باشه بندازید کنار
محمدی
0
0
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
از دولت سوم ابتدایی که یک شبه وپس از انتخابات و رای اوردن به دکتر رییسی تغیر عنوان پیدا کرد چه انتظاری دارید؟
فردی که زمان بازدید سئوال میکنه ناهار خوردید ،مشخص است که فکر و اندیشه ای بهتر از این نوع سئوال کردنها نداره
مرتضی
0
0
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
یه مشت بیسواددکه فقط بواسطه ریش یاسفارش اومدن نشستن توی پست های مدیریتی که گند بزنن به کل کشور
ناشناس
0
0
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
به خدا پناه می بریم
ناشناس
0
0
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
خداوند فقط کمک کند همه ارگان دولت همین است
منصور
0
0
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
جزیره قشم نابود شده من تا حالا ده تا نامه از امام جمعه بردم حتی جواب نامه های اداری هم نمی دهند . تمامی بودجه مناطق آزاد را دارند می‌فرستند تهران وگرنه برکنار می‌شوند. منطقه آزاد رسما اعلام کرد روزانه سه میلیارد تومان درآمد فقط ورودی گردشگران است ولی حتی یک جاده در جزیره ساخته نمی‌شود و...
ناشناس
0
0
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
بعد از حدود 3 دهه اهداف مناطق آزاد در ایران محقق نشده
مناطق آزادی که قرار بود سکوی صادرات باشد، تبدیل شده به مرکز فروش و دپوی کالای خارجی
خب بی شک باید تغییرات اساسی در ساختار این مناطق صورت بگیرد و یا این مناطق به صورت کلی جمع بشه و دولت به سمت چابک سازی حرکت کند
علی
0
0
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
این بابا نتونست یه وزارت اداره کند وتو چند ماهی که خیر سرس وزیر بود تا یکسال آثار سوءمدیریت بر حقوق بازنشستگان حاکم بود .اینو چی به مدیر بودن .داره نون اون ریش و اون یقه میخوره .
امیر
0
0
يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
درودبردولت ومجلس انقلابی
مرگ بربانیان وضع موجودافسادطلبان فتنه گرخائن وطن فروش
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
عبدالمالکی نا کارآمد است جای شگفتی است پس از خراب کاری در وزارت کار وبرنامه شدن این پست حساس به اوداده شد .چرا؟چون جز جبهه پایداری است ...کلاس ومدرسه ومسجد برای او بهتر ودانش افزایی کند
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت خودرو‌های جک و لیفان شرکت کرمان موتور امروز + جدول

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت ماهی امروز + جدول

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

قیمت قند و شکر امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ + جدول

لیگ برتر تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

رکود و تعطیلی؛ این‌بار به بازار آهن سازان رسید/ دولت نه تنها کمک نمی‌کند که مشکلات را افزایش هم می‌دهد

عکس/ مهاجم سوئدی در لباس پرسپولیس

فیلم/ عذرخواهی ورزشکار پرورش اندام برای توهین به شهدا

اقتصاد ایران، شلخته و مملو از گره‌های کور است/ دچار توسعه نیافتگی اقتصادی هستیم

زمان پرداخت معوقات رتبه‌بندی معلمان

فیلم پر بازدید از مصاحبه اخیر گلشیفته فراهانی

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ فرزند یکی از مقامات بازداشت شد

کافه ونگوگ مشهد پلمب شد

ارمنی‌ها قره باغ را ترک می‌کنند!

فیلم/ دورهمی خواهران منصوریان در خانه رونالدو!

بدعت در فرهنگستان علوم؛ پشت پرده استعفای «رضا فرجی دانا» در اعتراضن به بی فانونی رئیس

اولین عرضه اولیه مهرماه مشخص شد

سهم کالای ایران در بازار عراق چند درصد است؟

جک T۹ به بازار ایران می آید

گزارش بورس امروز دوشنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۲

علت استقلالی نشدن ستاره ازبکستانی چه بود؟

دو هفته تا تعیین تکلیف پرونده‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

چرا منابع آبی کشور محدود است؟

چه کسانی می‌توانند از بیمه رایگان استفاده کنند؟ + اینفوگرافی

محل مصرف دلارهای آزاد شده کجاست؟

زمان بازگشایی مرحله سوم تخصیص خودرو اعلام شد؟

سقوط سکه از ایستگاه ۳ میلیون تومان نیز گذشت

آرامستان جدید پایتخت کجا ساخته می شود؟

بازگشت ۲۷ درصد بازماندگان از تحصیل به مدرسه!

افزایش ۲۰ درصدی ترافیک در سومین روز مهرماه

عکس/مشاهدۀ یوزپلنگ جدید در پارک ملی توران

فیلم/ پیام یک دانش آموز دبستانی به رییسی: دوست دارم همیشه بی‌حجاب باشم

قیمت هرکیلو شقه گوسفندی در بازار چقدر است؟

مدیر برنامه مهاجم آرژانتینی استقلال در تهران

دوراهی سیاست‌های سلبی علیه مهاجران/ سناریو‌های احتمالی آینده مهاجران در ایران

زعفران کارت؛ خدمتی نوین برای کشاورزان و زعفران‌کاران

دریافت خدمات همراز در همراه‌بانک تجارت

سوت رکود در بازار مسکن

کم‌آبی کشور علاج می‌شود؟