تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد؛

منطقه آزاد کیش قربانی اقدامات عبدالملکی / رحیم سرهنگی با رزومه‌ای پر از خالی سکاندار مهمترین منطقه آزاد کشور شد

رحیم سرهنگی در حالی به عنوان مدیرعامل جدید منطقه آزاد کیش منصوب شده است که رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد معتقد است پرنده خوشبختی به ناگاه روی شانه یکسری افراد مشغول در یک اداره دولتی می‌نشیند و او می‌شود «مدیرعامل یک منطقه آزاد»؛ در حالی که سبقه و پیشینه کاری در این زمینه ندارد و فعالان اقتصادی آن منطقه را با چالش روبرو می‌کند.

ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش

اقتصاد۲۴- بی ثباتی در انتصابات اخیر حوزه مناطق آزاد تجاری این بار به منطقه آزاد کیش سرایت کرد. ظهر امروز خبری در رسانه‌ها منتشر شد که رحیم سرهنگی با پیشنهاد حجت اله عبدالملکی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، به عنوان رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش منصوب شده است، هرچند که هنوز خبر موافقت وزیر اقتصاد با این پیشنهاد انتصاب مخابره نشده است. 
اما این انتصاب تا چه میزان مبتنی بر شایسته سالاری و به دور هرگونه از رفاقت سالاری است؟

رحیم سرهنگی از کجا عازم ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش می‌شود؟

نگاهی به پیشینه کاری رحیم سرهنگی نشان از تلاقی‌ای میان وی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد است. در زمان وزارت حجت الله عبدالملکی در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی رحیم سرهنگی حکم ریاست مؤسسه کار و تأمین اجتماعی را از عبدالملکی دریافت کرده و از معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون به موسسه کار و تامین اجتماعی منتقل شده است.

رحیم سرهنگی  منطقه آزاد کیش

رحیم سرهنگی در حالی دانش آموخته مدیریت از دانشگاه صنعتی شریف است که در سوابق وی، نشانی از مناطق آزاد و کار در سازمان‌های آن نمی‌بینیم. وی مدرس دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف، مدیر آموزش، برنامه و توسعه بانک قرض الحسنه رسالت، مدیر پروژه‌های پژوهشی پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف را در کارنامه خود دارد.

در حالی رحیم سرهنگی به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد کیش منصوب می‌شود که شاخص‌ترین ردیف در رزومه وی، «مدیر علمی و اجرایی سازمان نوسازی شهرداری تهران» ذکر شده است، در حالی که پست مدیریت مناطق آزاد، یک پست اجرایی محسوب می‌شود و برای تصدی این پست باید از کارنامه خوبی برای این حوزه برخوردار بود، کارنامه‌ای که رحیم سرهنگی از آن برخوردار نیست.

این انتصاب در حالی صورت گرفته که رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد در گفتگو با اقتصاد ۲۴ می‌گوید: یکسری افراد در وزارتخانه‌ای یا در یک اداره دولتی در سرزمین اصلی کار می‌کنند و به ناگاه عقاب خوشبختی روی شانه این فرد می‌نشیند و او می‌شود «مدیرعامل منطقه آزاد». بیش از یک سال طول می‌کشد تا این فرد با ساختارها، وظایف و با ظرفیت‌های قانونی منطقه آزاد کیش آشنا شود، تازه اگر باهوش و اهل کار باشد! نتیجه این انتصابات، ضرر و خسران برای کشور، مردم، کارآفرین و کارگر است.

صدای اعتراض ائمه جمعه هم بلند شد!

سازمان منطقه آزاد کیش از دی ماه سال قبل تاکنون بدون مدیرعامل اداره می‌شود و سعید پورزادی به عنوان سرپرست این سازمان، آن را اداره می‌کند. بلاتکلیفی ۵ ماهه کیش و سردرگمی مردم و سرمایه گذاران، صدای اعتراض‌ آنها را بالا برده است.

دو مدیر عامل و یک سرپرست در دو سال در کیش!

حجت الاسلام بی‌نیاز، امام جمعه منطقه آزاد کیش با انتقاد از نگاه سیاسی حاکم بر جابجایی‌های مدیریتی در مناطق آزاد گفته است: جابجایی مدیریتی در سازمان مناطق آزاد به کمتر از یک سال و در حد چند ماه رسیده است.

بی‌نیاز با اشاره به مناطق آزاد کشور‌های همسایه خواستار ثبات مدیریتی در جزیره کیش شد و گفت: در برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس ریاست مناطق آزاد مادام‌العمر و تا بازنشستگی مدیر و تحت نظارت شدید ادامه دارد و نتیجه این اعتماد به افراد کارکشته را هم در میزان درآمد‌های حاصل از اینگونه مناطق می‌بینیم. شاهدیم که دو مدیرعامل و یک سرپرست در دو سال در سازمان منطقه آزاد کیش تغییر کرده اند.

وضعیت بحرانی در مناطق آزاد

رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: خلأ مدیریتی در مناطق آزاد و به ویژه منطقه آزاد کیش، وضعیت بحرانی برای کسب و کارها، بنگاه‌های اقتصادی و مردم ایجاد کرده است.

رحمان سادات نجفی

رحمان سادات نجفی ادامه داد: بلاتکلیف ماندن پروژه‌ها و گرفتاری‌هایی که این خلأ مدیریتی ایجاد می‌کند، تماما آسیب و خسران برای منطقه آزاد و البته منافع ملی است.

مدیران عاملی که یک شبه منصوب می شوند

به گفته رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد، یکی از گرفتاری‌های ما به عدم ارتقای نیرو‌های درون سازمانی برمی گردد و به ارتقای نیرو‌های درون سازمانی به عنوان یک راهبرد توجه نمی‌شود یعنی کسی که در لایه‌های پایین تری یک دستگاه و سازمان مشغول به کار است به یک مرتبه سر از سمت مدیرعاملی منطقه در می‌آورد.

سادات نجفی ادامه داد: یکی از گرفتاری‌های ما در کشور این است که سه دهه از تشکیل مناطق آزاد در ایران می‌گذرد، اما نظام جمهوری اسلامی مدیری برای مناطق آزاد تربیت نکرده؛ مثلا دانشگاهی تحت عنوان دانشگاه مناطق آزاد نداریم.

کیش بازیچه دولتی‌ها شد؟

رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد با بیان اینکه به ناگاه بخت و اقبال به فردی در وزارتخانه‌ای یا فلان اداره دولتی که در سرزمین اصلی کار می‌کرده، روی می‌آورد و می‌شود مدیرعامل یک منطقه آزاد، به اقتصاد ۲۴ گفت: عقاب خوشبختی روی شانه این فرد می‌نشیند و می‌شود «مدیرعامل منطقه آزاد». حالا چالش اصلی عدم آشنایی این فرد با ساختارها، وظایف و ظرفیت‌های قانونی مناطق آزاد است.


بیشتر بخوانید: نارضایتی کیشوندان از بی ثباتی مدیریتی در منطقه آزاد کیش بالا گرفت


سادات نجفی ادامه داد: آشنایی این فرد با ساختار‌ها و ظرفیت‌های قانونی مناطق آزاد زمان‌بر است و هر مدیری که بر سر کار می‌آید، ما را با چالش روبرو می‌کند، تازه اگر باهوش و اهل کار باشد. این فرد یک سال آزمون و خطا خواهد داشت تا به توانمندی لازم برسد تا بتواند به ما کمک کند. این‌ها همه ضرر و خسران برای کشور، مردم، کارآفرینان و کارگران است و همه آسیب می‌بینند. خبر می‌رسد مدیریت کیش تعیین تکلیف شده است. امیدواریم این فرد با استفاده از نظرات کارشناسی بخش خصوصی و کارآفرینان بتواند دوران گذار را سپری کند و به نتیجه برسد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
چی مون درسته که این یکی درست باشه ؟ رفیق بازی ، فامیل بازی ،هم کش بودن و هزار راز و رمز در این انتصاب وجود دارد تا تیشه به ریشه داشته های این ملت و مملکت بزنند ....!
رام
0
0
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
یعنه بحال این کشور باید خون گریست تا باد چنین بادا
یکی مث عبد الملکی دروازرت خانه سابقش چه کرد که اینجا چه بکنه باز اون مدیرتعیین میکنه جالب اینجاس طرف پستش ولکرد اینقد گند زد ،تواین کشور دیدین کسی پاسخ گو کاراش باشه کشورای دیگه نیس ریس جمهورم پاسخ گوست
یعنی حاضریم ماملت چندین برابر بدیم بریم ازخارج مدیر وارد کنیم .جای دوری نمخاد بری همین ترکیه .هرجای جهان بری ازکالا گرفته تا پیمانکارو غیره حتی جایی مث سوریه و عراق
سعید
0
0
سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
از ماست که بر ماست ،وقتی دزد زیاد رواجش بیشتر میشه و هیچکی فکر کار و پیشرفت نیست فکر جیبشونن و خیانت بزرگ به ملت ،چند صباحی هستند میخورن و چپاول میکنن هیچ‌کس هم گردن نمیگیره ،یکی بیاد توی ادارات کیش دور بزنه ببینه کارمندا چکار میکنن ،دلمردگی و استرس و نبود مدیریت کل کیش رو خوابونده یعنی کاری نیست انجام بدن نه بازاری نه کارمند و نه ارگانهای دیگه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ اظهارنظر جنجالی یک نماینده درباره حقابه هیرمند

عملکرد جهانی طالبان در تقویت نرخ ارز

یک نماینده مجلس: واردات خودرو قیمت دلار را تا ۸۰ هزار تومان بالا می‌برد!

اینفوگرافیک/ قدرت خرید حقوق یک روز کارگران!

رونمایی از پهپاد ۲۵۰ گرمی و پیشرفته

عکس/ تغییرات مریم امیرجلالی در عکس جدیدش

طراح ایرانی آواتار رقیب تسلا شد!

واکنش کارگردان معروف به تخریب تابلو شجریان

دستگیری۲ عضو شورای شهر ملارد

عکس/ تصویر بی‌ربط کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی

عکس‌/پوستر AFC برای سالگرد تاسیس استقلال

کسب نخستین مدال طلای کاروان کشورمان در هانگژو با حمایت همراه اول

رقابت تمام‌عیار ریاض و ابوظبی در خاورمیانه؛ هزینه سنگین بلندپروازی‌های بن‌سلمان برای امارات

عکس‌/ ماجرای ملاقات خصوصی تاج و نکونام!

اختیارات جدید دولت برای قیمت بنزین در پنج سال آینده

پیام رهبر انقلاب درپی درگذشت حجت‌الاسلام کلانتر

کسب اولین طلای کاروان ایران در آسیا

راغفر: فقرا زیر بار تورم مسکن له شدند

پیش‌ بینی بورس فردا ۵ مهر ۱۴۰۲

کاروان ایران در روز سوم بازی‌های آسیایی

مجازات توهین به حجاب در فضای مجازی چیست؟

باشگاه پرسپولیس با درخواست یحیی موافقت کرد!

عکس/ سیم کارت گردشکری محرمانه شد

بازار دلار در انتظار اخبار سیاسی!

فیلم/ حرکت این خبرنگار صداوسیما در مدرسه پسرانه جنجالی شد

فیلم/ تداوم خروج ارامنه از قره‌باغ

قیمت جدید کالا‌های اساسی+جدول

ساعت کار جدید موزه‌ها اعلام شد