تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
ارزش معاملات به اسفند ۱۴۰۱ بازگشت

تعطیلات علیه پیشروی بورس

معامله‌گران بورسی تغییر فاز بازار را در دادوستد سهام طی هفته جاری شاهد بودند که عمدتا قیمت‌ها طی چند روز گذشته تحت تاثیر سیگنال مثبت در حوزه سیاست خارجی کشور چند گامی را در مسیر صعود حرکت کردند

تعطیلات علیه پیشروی بورس

اقتصاد۲۴ - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات آخرین روز کاری هفته جاری با افت ۷۶/ ۰درصدی همراه شد و تا سطح ۲میلیون و ۲۷۱هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. در حالی معامله‌گران بورسی تغییر فاز بازار را در دادوستد سهام طی هفته جاری شاهد بودند که عمدتا قیمت‌ها طی چند روز گذشته تحت تاثیر سیگنال مثبت در حوزه سیاست خارجی کشور چند گامی را در مسیر صعود حرکت کردند. اما در ادامه اثر این مهم طولی نکشید که خنثی شد و به‌طور مجدد سرمایه‌گذاران در بخش فروش سهام به‌طور جدی ظاهر شدند.

هرچند در بازار انتظاراتی مبتنی بر اصلاح قیمت سهام شرکت‌ها پس از صعود‌های چند وقت گذشته شکل گرفته بود، اما اکنون به باور برخی از کارشناسان بازار سرمایه میزان افت نرخ‌ها به حدی افزایش پیدا کرده است که اغلب سهام شرکت‌ها به‌طور مجدد در محدوده ارزندگی قرار گرفته‌اند.

از طرفی با توجه به اینکه بازار در آستانه چند روز تعطیلی قرار گرفته است، طبعا در چنین شرایطی شناسایی سود از سوی سرمایه‌گذاران امری بدیهی محسوب می‌شود. درعین حال فرضیه‌ای پیرامون جریان معاملات در این بخش از اقتصاد مطرح می‌شود مبنی بر اینکه احتمالا در هفته آینده به‌طور مجدد شاهد بازگشت نرخ‌ها به فاز صعود باشیم؛ چرا که عملکرد سالانه شرکت‌ها در آخرین گزارشی که روانه کدال شد، از وجود پتانسیل بنیادی قوی در اغلب صنایع حکایت داشت؛ بنابراین در چنین حالتی انتظار افزایش قیمت سهام دور از ذهن نیست.

اما از نگرشی دیگر سناریوی کاهش مجدد نرخ‌ها مطرح می‌شود. به باور برخی از تکنیکالیست‌ها شاخص‌کل بورس اوراق بهادار تهران همچنان می‌تواند در صورت چربش قدرت عرضه کنندگان سهام در مدار نزول به مسیر خود ادامه دهد. این مهم می‌تواند تا حدی تداوم پیدا کند که دماسنج بورس تا سطح حمایتی ۲میلیون و ۱۰۰هزار واحدی نیز بازگشت به عقب را تجربه کند. صاحبان چنین دیدگاهی معتقدند به‌طور مجدد بازگشت به سقف قبلی (ارقامی بیش از ۵/ ۲میلیون واحد) در بازه زمانی کوتاه مدت طی این حالت در دسترس خواهد بود. فارغ از گمانه‌زنی‌ها پیرامون روند آتی بازار توجه به این نکته ضروری است؛ دیروز ۶۸۵میلیارد تومان پول سرمایه‌گذاران خرد از گردونه معاملات بازار سهام خارج شد. فروش سهام با راهبرد شناسایی سود به واسطه تعطیلات پیش‌رو یا تداوم جریان عرضه با محوریت جلوگیری از زیان بیشتر مواردی هستند که می‌تواند در شرایط فعلی از نگرش سرمایه‌گذاران بورسی وزن بگیرند.


بیشتر بخوانید: ریزش دستوری بورس صحت دارد؟


در روز چهارشنبه شاخص کل هموزن (با تاثیر‌پذیری یکسان از تمام نماد‌های معاملاتی) افت ۰۸/ ۱درصدی را به نمایش گذاشت. آن‌طور که پیداست شدت جریان خروج پول از سهام شرکت‌های کوچک و متوسط بورسی همچنان بیشتر از شرکت‌های بزرگ بازار در حال انجام است.

احتمالا سرمایه‌گذارانی که اکنون در عمده سهام ریالی در موقعیت فروش قرار می‌گیرند، وزن چندانی به پالس‌های مثبت از سرگیری مذاکرات در حوزه برنامه جامع اقدام مشترک نمی‌دهند. این قشر از معامله‌گران بهبود روابط با کشور‌های همسایه از جمله سفر پادشاه عمان به تهران (تا زمانی که به‌طور ملموس در زمینه اقتصادی تغییرات را احساس نکنند) چندان مثبت ارزیابی نخواهند کرد؛ بنابراین فروش سهام کوچک ریالی را در دستور کار معاملاتی خود قرار می‌دهند تا در موقعیتی مطلوب‌تر که اتفاقا از قابلیت اطمینان بالاتری نیز برخوردار است، اقدام به ورود مجدد کنند. عرضه در شرایط کنونی می‌تواند نشأت‌گرفته از ترسی باشد که احتمالا با بازگشت اقبال به بزرگان، متقاضیان دیگر تمایلی برای ورود به سهام کوچک نداشته باشند. (در این نگرش سهام شرکت‌های کوچک عمدتا در محدوده اشباع قیمتی قرار دارند).

به این‌ترتیب اکنون سهامداران ترجیح می‌دهند که راهبرد خروج را به‌خصوص در صنایع کوچک دنبال کنند. از دیگر نکات معاملات دیروز می‌توان به ورود ۱۷۷میلیارد تومانی جریان نقد به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF بورسی اشاره کرد. در ۱۰خرداد ماه مجموع صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظیر درآمد ثابت، مختلط و سهامی در حالی ورود پول را تجربه کردند که احتمالا در روز‌های آتی همگام با بازگشت اقبال به بورس به‌طور مجدد جریان نقد به سمت سرمایه‌گذاری مستقیم تغییر جهت دهد. با در نظر گرفتن خروج ۶۸۵میلیارد تومانی پول از بورس تهران و در صورت تحقق فرضیه ورود کلیت ۱۷۷میلیارد تومان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری از رقم خارج شده بورس، مشاهده می‌شود که رقمی بالغ بر ۵۰۸میلیارد تومان دیگر به‌طور کلی از بخش مولد خارج شده است. ردیابی مسیر پول در سایر بازار‌های مالی نشان می‌دهد که نه تنها در چنین بخش‌هایی افزایشی روی نداده است، بلکه با کاهش همراه بودیم. به نحوی که نرخ دلار و سکه نسبت به روز ماقبل معاملاتی افت کردند و به ترتیب به ارقام ۵۰هزار و ۸۸۰تومان و ۳۰میلیون و ۱۸۰هزار تومان بازگشتند.


بیشتر بخوانید: پیش‌بینی بورس تهران در چند ماه آینده


ارقام فوق در حقیقت نشان می‌دهد که در شرایط فعلی نه تنها با اقبالی در بازاری خارج از بورس همراه نیستیم، بلکه همچنان زمینه برای تزریق منابع به بورس تهران و فرابورس ایران فراهم است و محرکی جدی در خارج از بازار سهام جریان نقد بورسی را تهدید نمی‌کند. دیروز ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) در بورس تهران به رقمی بالغ بر ۵هزار و ۲۵۳میلیارد تومان رسید. این مهم در حالی روی داد که کمترین مقدار از چنین معیاری را آخرین بار سرمایه‌گذاران در ۲۴اسفندماه سال۱۴۰۱ در فضای معاملات تجربه کردند. افت تکاپو در بازار سهام در واقع عاملی است که باعث کاهش ارزش معاملات شده است. در مجموع معاملاتی که در بورس و فرابورس به وقوع پیوست در روز چهارشنبه ۴۵۷نماد در محدوده مثبت و ۲۹۷نماد در محدوده منفی تحرک داشتند. دیروز تعداد ۱۰۰نماد معاملاتی در صف خرید و ۵۱نماد معاملاتی در صف فروش به کار خود پایان دادند. به روایت آمار و ارقام ۲۱نماد در محدوده قیمتی بالاتر از مثبت ۵درصد، ۳۷نماد در محدوده مثبت ۴ تا مثبت ۵درصد و ۸۰ نماد در محدوده مثبت ۲ تا مثبت ۳درصد حضور داشتند. از طرفی، تعداد ۱۴۲نماد در محدوده قیمتی منفی ۲ تا منفی ۳درصد، ۵۲نماد در محدوده منفی ۴ تا منفی ۵درصد و ۲۱نماد در محدوده‌ای کمتر از منفی ۵درصد نوسان پیدا کردند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت انواع ماشین بی ام و در بازار امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع گوشی موبایل اپل امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

اولین فیلم از لحظه ورود امیر تتلو به ایران

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

بهترین اقتصاد آسیا متعلق به کدام کشور است؟/ رتبه اقتصادی ایران چند است؟

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP امروز + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

میزان افزایش حداقل حقوق کارمندان مشخص شد

عکس/ اتهامات امیر تتلو به روایت مدیرمسول میزان

امیر تتلو وارد ایران شد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

احداث شهری نو در غرب استان تهران

شش استقلالی احضار شدند

تصویب لایحه ممنوعیت اهانت به قرآن کریم در پارلمان دانمارک

فیلم/ دیدار رییس جمهور با پوتین

استقرار تجهیزات نظامی ارتش در مرزهای شمال شرق کشور

گوسفند زنده ۱۶۰ درصد گران شد

اظهارات رحیم پور ازغدی در روز دانشجو

جلسه درویش و گل‌محمدی

سردار فدوی: هیچ کشتی جرات نمی‌کند با پرچم اسراییل در تنگه باب‌المندب و دریای سرخ تردد کند

هفت اتهام پرسپولیس به استقلال

فیلم/ عضو مجمع تشخیص مصلحت: ریشه تورم مربوط به قبل از انقلاب است!

چه تغییراتی در سبک زندگی به کاهش ابتلا به سرطان کمک می‌کند؟

فیلم/ انعکاس خبر فساد بزرگ چای در صدا و سیما

فواید باورنکردنی عرق کردن برای بدن که نمی‌دانید

۲۰ هزار از واحد‌های پرند و پردیس خالی ماندند!

جزئیات پخش فیلم‌های سینمایی آخر هفته تلویزیون

ورزش نکردن موجب زوال عقل می‌شود

شکستن کمر قیمت مسکن؛ از وعده تا شعار

فیلم/ واکنش اژه‌ای، رییس قوه قضاییه به تخلف واردات چای

چگونه پوستی شفاف و درخشان داشته باشیم؟

یک متهم ارزی بعد از ۵ سال بازداشت شد

فیلم/ وضعیت آلودگی هوا در روزهای آینده چطور خواهد بود؟

چه کسی ترمز پژمان جمشیدی را کشید؟

انتخابات اتاق بازرگانی بدون تاخیر برگزار می‌شود

اینفوگرافی/ ۱۴ نکته کلیدی که باید داوطلبان از کنکور ۱۴۰۳ بدانند

ماهیگیری در سَد مهاباد

چالش‌های مهم محیط زیستی و راهکار‌های موثر برای مقابله با آن‌ها

عکس/ جدیدترین نمای ماهواره‌ای از دریاچه ارومیه

غلامرضا فتحعلی: ذائقه و نیاز مشتریان در سرزمین هوشمند سینا شناسایی و تأمین می‌شود

تورم فصلی مصالح ساختمان کاهش یافت؟

قیمت واحدهای مسکونی؛ از پونک تا شهر زیبا

غول هوش مصنوعی گوگل از راه رسید

فیلم/ دیدار صمیمانه بن سلمان و پوتین

انتقال امیر تتلو به تهران+ جزییات

فیلم/ لاریجانی: نتانیاهو مثل لات‌های محله داش‌آکل است

فیلم/ امیر تتلو اعدام خواهد شد؟

سقف حقوق بازنشستگی کارگران و کارمندان مشخص شد

استقلال در جلسه کمیته انضباطی تبرئه می‌شود؟

میزان خروج سرمایه از بورس در بازار روز چهارشنبه

بورس از بازار‌های موازی سبقت گرفت

وزیر اقتصاد: هوش مصنوعی در کاهش فساد موثر است

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

ارزش پرتفوی سبد سهام عدالت ۳۰ برابر شد

آخرین وضعیت آلودگی هوای تهران ۱۶ آذر ۱۴۰۲

حق سنوات سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

رکورد ۸ روز صعودی متوالی در بازار سرمایه

طعنه سنگین پرسپولیس به کری خوانی استقلال+ عکس

کاهش ۸۹ درصدی ایدز در زندان‌ها از سال ۸۴ تا ۱۴۰۰

بورس، چتر حمایتی برای دوره بازنشستگی

اختلاس‌های ایرانی ؛ از ۱۲۳ میلیارد تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان و ۳ میلیارد دلار/ از بزرگترین فسادهای بانکی و اختلاس در کشور چه می‌دانیم؟