تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۱۰ اسفند ۱۴۰۲

کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟ راهنمای معامله و انتخاب

برای پاسخ به سوال کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؛ ابتدا باید با مفهوم اسپرد آشنا شوید. اسپرد به معنی تفاوت بین قیمت درخواست‌های فروش (Bid) و قیمت پیشنهاد‌های خرید (Ask) گفته می‌شود و معمولاً به‌صورت پیپ قیمت‌گذاری می‌گردد.

کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟ راهنمای معامله و انتخاب

اقتصاد۲۴-برای پاسخ به سوال کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؛ ابتدا باید با مفهوم اسپرد آشنا شوید. اسپرد به معنی تفاوت بین قیمت درخواست‌های فروش (Bid) و قیمت پیشنهادهای خرید (Ask) گفته می‌شود و معمولاً به‌صورت پیپ قیمت‌گذاری می‌گردد. این تفاوت در حقیقت هزینه‌ای است که معامله‌گرها به بازارسازها (Market Maker) پرداخت می‌کنند تا در صورت نوسان قیمت و تحمیل زیان به بازارساز، او از محل این هزینه‌های خرد که از همه معامله‌گران گرفته، بتواند زیان مربوط به ترید را تحمل و تعهدات خود را اجرایی کند. مثال زیر می‌تواند آگاهی شما را در مورد اسپرد معاملات فارکس بالا ببرد. فرض کنید بهترین قیمت پیشنهادی برای فروش جفت ارزی 1.2000 و بهترین قیمت پیشنهادی برای خرید 1.2003 است. اسپرد در این مورد 0.0003 یا 3 پیپ است. بنابراین زمانی‌ که معامله‌گری اقدام به باز کردن پوزیشن خرید می‌کند؛ با قیمت 1.2003 وارد معامله می‌شود. در صورتی‌که پوزیشن فروشنده‌ی همین معامله با قیمت 1.2000 بسته می‌شود. از این رو، انتخاب یک جفت ارز با کمترین اسپرد؛ می‌تواند هزینه‌های معاملاتی شما را به طور کلی کاهش دهد و سهم سود شما از معامله‌تان بیشتر باشد. در ادامه این مقاله همه چیز را در مورد جفت ارزهای با اسپرد کم و شیوه تشخیص این گونه از نمادهای معاملاتی، مطرح خواهیم کرد.

معرفی 2 جفت ارز با کمترین اسپرد در بازار فارکس

اسپرد در فارکس یکی از هزینه‌های پنهانی است که باید با شناخت آن بتوانید میزان آن را مدیریت کنید. ترید جفت‌ارز با اسپرد کم، هزینه‌های پنهان کمتری را به تریدرها تحمیل می‌کند. در ادامه چند جفت ارز با کمترین اسپرد را به شما معرفی خواهیم کرد.

جفت ارز EUR/USD

نماد معاملاتی یورو به دلار آمریکا (EUR/USD) یکی از پرمعامله ترین جفت ارزهای دنیای معاملات آنلاین جهانی است و در دنیای ترید فارکس از محبوبیت بالایی برخوردار است. به دلیل وجود نقدینگی بالا در معاملات این جفت ارز، EUR/USD یک جفت ارز با کمترین اسپرد محسوب می‌شود. نماد معاملاتی یورو به دلار، به عنوان نماینده آمریکا و اروپا در بازار همیشه حجم معاملات بسیار زیادی را در بر می‌گیرد؛ به گونه‌ای که در طول سالیان زیاد، یورو دلار (EUR/USD) همیشه یکی از مهم‌ترین جفت‌ ارزهای بازار جهانی بوده است. اهمیت و حجم بالای معاملات جفت ارز یورو به دلار موجب شده تا به طور معمول این جفت ارز با اسپرد کمی معامله شود. حتی اگر بگوییم که کمترین اسپرد بازار متعلق به EUR/USD است، حرف گزافی نزده‌ایم. این موضوع زمانی جذاب می‌شود که بدانید در زمان نقدینگی بالا، اسپرد EUR/USD می‌تواند تا 0.1 پیپ کاهش یابد.

جفت ارز USD/JPY

نرخ تبادل دلار با ین ژاپنی جفت ارزی است که با نماد USD/JPY شناخته می‌شود. این جفت ارز یکی از مهم‌ترین جفت ارزهای بازار است و می‌توان گفت که بعد از جفت ارز EUR/USD یکی از پرمعامله‌ترین جفت ارزها محسوب می‌شود. حجم بالای معامله در این جفت و حفظ تعادل در عرضه و تقاضای آن، باعث شده نوسانات هیجانی و خارج از پیش‌بینی کمتری به این جفت ارز وارد شود و بازارسازها (Market Maker) در تسهیل معاملات با ریسک کمتری روبه‌رو باشند. به همین دلایل است که میزان پیپ نوسان این نماد معاملاتی در بازه‌های زمانی کوتاه، معمولا پایین است و در نتیجه اسپرد بسیار کمی برای آن در نظر گرفته می‌شود. در زمان افزایش حجم معاملات، اسپرد USD/JPY می‌تواند تا 0.2 پیپ کاهش یابد.

طبق گزارش‌هایی که میانگین اسپرد معاملات را در طول یک سال بررسی می‌کنند، میانگین اسپرد جفت ارز EUR/USD در سال 2019 حدود 0.2 پیپ بود، درحالی‌که میانگین اسپرد برای USD/JPY حدود 0.3 پیپ بود. این در حالی‌ست که بسته به جفت ارز و شرایط بازار، اسپرد می‌تواند از 0 پیپ تا 10 پیپ یا بیشتر متغیر باشد.

کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟ راهنمای معامله و انتخاب

بعد از USD/JPY و EUR/USD، کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟

در بازار فارکس (Forex)، میزان اسپرد جفت‌ ارزهای مختلف با توجه به شرایط بازار، ساعت انجام معامله و حجم عرضه و تقاضا متغیر است. اما به طور کلی می‌توان گفت جفت ارزهایی که بیشتر ترید می‌شوند معمولا اسپرد کمتری هم دارند.

کمترین میزان اسپرد در فارکس متعلق به EUR/USD و USD/JPY است اما علاوه بر این دو، جفت ارزهای دیگری هم هستند که به عنوان اصلی‌ترین جفت ارزها شناخته می‌شوند و معمولا اسپردهای کمی دارند. به عنوان مثال جفت ارزهای زیر را می‌توان نام برد:

  1. پوند بریتانیا به دلار آمریکا (GBP/USD)
  2. دلار استرالیا به دلار آمریکا (AUD/USD)
  3. دلار آمریکا به دلار کانادا (USD/CAD)
  4. دلار آمریکا به فرانک سوییس (USD/CHF)

از بین این جفت ارزها پوند بریتانیا به دلار آمریکا (GBP/USD) و دلار استرالیا به دلار آمریکا (AUD/USD) معمولاً اسپردهای کمتری نسبت به دلار کانادا به دلار آمریکا (USD/CAD) و دلار آمریکا به فرانک سوئیس (USD/CHF) دارند..

نحوه تشخیص یک جفت ارز با اسپرد کم چگونه است؟

تشخیص و پیدا کردن جفت ارزهای با اسپرد کم در بازار فارکس، نیازمند آن است که ارزیابی کلی مفید و دقیقی از بازار فارکس و اسپردهای آن داشته باشید. در ادامه چند نکته کلیدی را که به شما در تحلیل و تشخیص جفت ارزهای با اسپرد کم کمک می کند؛ بیان خواهیم کرد.

  • ثبات قیمتی و نوسان کمتر در هر جفت ارز می‌تواند نویدی از اسپرد کم داشته باشد. زیرا همانطور که در بخش‌های قبلی این مقاله توضیح دادیم، اسپرد هزینه ای است که بازارساز از معامله‌گران و فعالان ترید فارکس می‌گیرد تا بتواند زیان‌های احتمالی خود را در هنگام نوسانات غیر قابل پیش‌بینی، جبران کند. وقتی که یک جفت ارز شدت نوسان منطقی داشته باشد؛ احتمال نوسانات غیر قابل پیش‌بینی و زیان بازارسازها را پایین می‌آورد و به همین دلیل اگر با جفت ارزی مواجه شدید که نوسان معقولی دارد، به احتمال زیاد می‌توانید روی اسپرد پایین آن هم حساب کنید.
  • یکی دیگر از نشانه‌ها برای تشخیص یک جفت ارز با اسپرد کم این است که حجم معاملات آن بالا باشد. میزان نقدینگی را در عمق بازار بررسی کنید و با توجه به حجم معاملات، به شکار جفت ارزهایی با کمترین اسپرد بروید.
  • میزان اسپرد می‌تواند به شرایط بازار و بروکر شما بستگی داشته باشد. انتخاب بروکری که اسپرد رقابتی ارائه کند؛ میان‌بری به شرایط ایده‌آل معاملاتی‌ست. برای شرکت در معاملات جفت ارزهای با کمترین اسپرد‌ یا هرگونه نماد معاملاتی دیگر در فارکس، می‌توانید کارتان را با بروکر دلتااف‌ایکس آغاز کنید.

کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟ راهنمای معامله و انتخاب

نحوه معامله روی جفت ارز با اسپرد کم

نحوه‌ی معامله به روی جفت ارز با کمترین اسپرد شامل چند مرحله است. اولین مرحله انتخاب یک بروکر با اسپرد رقابتی‌ست. یک بروکر قدرتمند و با تجربه، هزینه اسپرد کمتری را به شما ارائه می‌دهد و هزینه‌ی کمتری به معاملات شما تحمیل می‌کند. پیشنهاد ما به شما بروکر معتبر و قابل اعتماد دلتااف‌ایکس است. دلتااف‌ایکس می‌تواند برای کاهش هزینه‌های معاملاتی، انتخاب بسیار مناسبی باشد. مرحله دوم انتخاب حساب و شارژ کردن آن است. اگر حجم بالایی در معاملات ترید فارکس دارید؛ حساب فیکس‌اسپرد (اسپرد ثابت) را انتخاب کنید. در غیر این صورت حساب‌هایی با اسپرد شناور مناسب شماست. برای شارژ حساب در بروکر دلتااف‌ایکس، روش‌های متنوع ریالی و غیر‌ریالی در نظر گرفته شده است. مرحله‌ سوم انتخاب یک جفت ارز با اسپرد کم است. در بخش‌های قبلی مقاله، درباره این‌که کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؛ به تفصیل صحبت کردیم. مرحله چهارم بررسی اخبار، داده‌های اقتصادی، شرایط اقتصادی کشورهای دو طرف جفت ارز و سایر داده‌های پیرامون نماد مورد انتخاب شماست. مرحله‌ی پنجم ورود به معامله با استراتژی شخصی شماست.

پس از انجام این 5 مرحله، در صورت درست بودن تحلیلتان می‌توانید سود خود را برداشت کرده و پوزیشن بعدی خود آماده شوید. به یاد داشته باشید که شدت نوسان‌ها، حجم معاملات، شرایط بازار و بروکر عوامل کلیدی برای تعیین یک جفت ارز با اسپرد کم هستند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع دوربین‌های عکاسی + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار امروز + جدول

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ در بازار + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت امروز + جدول

قیمت انواع لپ تاپ دل امروز + جدول

عکس/ باغ‌نشینی بهاره رهنما در اصفهان

عکس/یانگوم در کنار پدر و مادر واقعی‌اش

واردات خودرو قیمت‌ها را افزایش می‌دهد!/ مردم به جایی رسانده‌اند که خودروی اسقاطی خارجی را به خودروی ملی ترجیح می‌دهند!

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

هوتن شکیبا به شیوه ای متفاوت تولد ایرج طهماسب را تبریک گفت!

شعار رئیسی درباره خودکفایی برنج زیر سوال رفت

جدایی سروش هیچکس از همسرش جنجالی شد+ عکس

متهمان ردیف اول تراژدی سیل مشهد

طبقاتی شدن مرگ، از قبر‌های رایگان تا قبر‌های فوق لاکچری در بهشت زهرا / در آرامستان تهران چه خبر است؟

فیلم/ گریه بهنوش طباطبایی؛ بعد از رفتنش یتیم شدم

خبر مهم و فوری برای یارانه بگیران

انس جهانی طلا ترمز کشید

خسارت سیلاب اردیبهشتی؛ این بار در مشهد

بازار داغ لابی‌گری در راهروهای مجلس؛ معامله گران از نبویان تا قالیباف و دورخیز ذوالنوری برای هیات رئیسه

قیمت جدید گوشت گوسفندی امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳+ جدول

یک پیش‌بینی از بازار طلا در هفته آینده

ادامه زمزمه‌های مخالفت با تعطیلی شنبه‌ها

طرح نور و ماجرای حجاب سیاسی یا حجاب شرعی؛ مخالفان و موافقان گشت ارشاد چه کسانی هستند؟

فیلم/لحظه وحشتناک قتل یک مرد وسط خیابان بعد از درگیری در مسابقه بیلیارد

پازل گمشده سیاست ارزی در بازار آزاد

آخرین وضعیت قیمت دام زنده در بازار

اولین فیلم از مراسم ازدواج شیدا خلیق با کیوان ساکت‌اف با حضور سلبریتی‌ها

جزییات جدید درباره تعطیلی شنبه‌ها

دلار به افت قیمت ادامه داد

فروش ناگهانی خودروی برقی!

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

همه شعار‌های تازه دولت در دومین سفر استانی سیدابراهیم رئیسی به مازندران؛ از خودکفایی برنج تا وعده استان جدید

پیش‌بینی قیمت سکه امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

چرا بورس برای بازگشت به تعادل تعلل می‌کند؟

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ + جدول

قیمت ماشین های لکسوس در بازار + جدول

قیمت انواع لپ تاپ دل + جدول

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

وضعیت آلودگی هوای تهران در ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز

وضعیت هواشناسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

بدحساب‌ترین طرف صندوق توسعه ملی، دولت‌ها بوده‌اند/ ۱۰۰ میلیارد یورو صندوق کجاست؟/ ثروت نسل آینده، قربانی تبانی و ندانم‌کاری‌های مدیریتی شده است

پیش بینی بورس امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

تتر چیست و چرا جای دلار را در ایران گرفته است؟

برای درمان نفخ شکم این داروی گیاهی را مصرف کنید

تمرین‌هایی برای تقویت حافظه و تمرکز

کشف بهترین راه برای افزایش طول عمر

بهترین زمان مصرف دانه چیا

از گران کردن بنزین تا واردات خودروهای دست دوم؛ راه حل ناترازی بنزین چیست؟/ متهمان اصلی معضل بنزین در ایران