تاریخ انتشار: ۲۲:۳۲ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

برگزاری دورهمی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌های حوزه سلامت

در دورهمی استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای حوزه سلامت بر نقش اکوسیستم‌سازی و فرصت‌های این حوزه تاکید شد

برگزاری دورهمی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌های حوزه سلامت

اقتصاد۲۴- در دورهمی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌های حوزه سلامت بر نقش اکوسیستم‌سازی و فرصت‌های این حوزه تاکید شد.

در دورهمی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌های حوزه سلامت بر نقش اکوسیستم‌سازی و فرصت‌های این حوزه تاکید شد

همه فرصت‌های نوآوران سلامت در سال ۱۴۰۳

هفتمین رویداد فعالان، کارآفرینان و مدیران کسب‌وکار‌های اکوسیستم نوآور سلامت کشور با عنوان مدتک‌تاک (MTT۷) روز پنجشنبه ۱۰ اسفندماه ۱۴۰۲ به همت مدتورپرس در سالن همایش‌های موقوفات افشار برگزار شد.

بهروز حاجیان‌طهرانی، مدیرعامل پیشتازطب زمان، نریمان صدری، رییس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش و مدیرعامل سابق سانوفی فرانسه در ایران، علی بزازی، مدیرعامل طب‌مدتوریسم، درسا جلائی، مدیرعامل استارتاپ زینوم‌لانجیویتی؛ آرش برجی‌خانی، مدیرارشد حوزه سرمایه‌گذاری سلامت دیجیتال، سیامک میراب‌سمیعی، متخصص زیست فناوری پزشکی و دانشیار انستیتو قلب و عروق شهید رجایی و رضا جمیلی، بنیان‌گذار مدتورپرس و مدیرتوسعه کسب‌وکار راهکار با هدف هم‌افزایی اکوسیستم سلامت کشور به سخنرانی و ارائه پرداختند.

نیازمند یک اکوسیستم در حوزه سلامت هستیم، نه بازیگران منفرد!

رضا جمیلی، بنیان‌گذار مدتورپرس و IIHE و مدیرتوسعه کسب‌وکار راهکار در سخنرانی ابتدای رویداد از برگزاری رویدادی بزرگ در حوزه سلامت خبر داد و گفت: «آورده بزرگ رویداد MTT شبکه‌سازی و هم‌افزایی اکوسیستم سلامت کشور است.»

جمیلی در ادامه سخنرانی خود به ارائه توضیحاتی درباره تاریخچه شکل‌گیری اکوسیستم سلامت کشور پرداخت و گفت: «با مطالعه اکوسیستم سلامت در سایر کشور‌ها متوجه می‌شویم که متاورس و هوش مصنوعی نظام سلامت را دگرگون خواهند کرد و تجارت آینده در حوزه سلامت بر پایه نوآوری خواهد بود.» او با رونمایی از پلتفرم «اکوسیستم نوآور سلامت ایران» (IIHE) ابراز امیدواری کرد این حرکت بتواند بازیگران مختلف و نوآوران سلامت ایران را گرد هم جمع کند.

تحول دیجیتال با کمک روسای بیمارستان‌ها یا مدیران ارشد نوآوری؟

بنیان‌گذار مدتورپرس درادامه تاکید کرد: «به گفته مدیرعامل بیمارستان بوستون، آینده بیمارستان‌ها در گرو تحول سلامت دیجیتال است. به اعتقاد من، بیمارستان‌ها در آینده به شکل امروز نخواهند ماند و هر بیمارستان می‌تواند همانند، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا همان VC عمل کند. به همین‌خاطر بهتر است، بر روی زنجیره ارزش دیگران تمرکز کنیم و ما در این رویداد قصد داریم این ارتباط را در نظام سلامت کشور قوام دهیم.»

پس از سخنرانی رضا جمیلی، درسا جلائی، مدیرعامل زینوم‌لانجیویتی در خصوص علم لانجیویتی و چالش‌های پیری جمعیت کشور در سال‌های آینده گفت: «سیلور سونامی اصطلاحی درباره افزایش جمعیت سالمندان با زندگی ناسالم است و کشور ما در حال حاضر جزو ۱۰ کشوری بوده که با سرعت روند پیری جمعیت را طی می‌کند.»

پیشگیری از پیری با ابزار‌های لانجیویتی

جلائی در ادامه با اشاره بر چالش‌های پیرشدن جمعیت و زندگی ناسالم درباره تعریف لانجیویتی گفت: «لانجیویتی علمی است که با ابزار هوش مصنوعی و راهکار‌های نوآورانه کمک می‌کند تا تحلیل‌های عمیق‌تری از وضعیت بدنمان داشته باشیم، حتی می‌توانیم با استفاده از قابلیت‌های آن بسیاری از عارضه و بیماری‌هایی که ممکن است در آینده درگیرش شویم را پیش‌بینی کنیم.»

به گفته مدیرعامل زینوم‌لانجیویتی، این شرکت سرویسی راه‌اندازی کرده تا علاوه بر ارائه نقشه‌ی راه شخصی‌سازی شده به کاربران در پیشگیری بیماری‌ها و کمک به روند زندگی سالم کمک کند.
جلائی این صنعت را دارای ظرفیت‌های زیادی برای راه‌اندازی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار نوآور معرفی کرد که برای فعالان ایرانی حوزه سلامت فرصت‌های زیادی خواهد داشت.

ارائه بعدی توسط نریمان صدری، رییس هیئت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش و مدیرعامل سابق سانوفی فرانسه در ایران درباره فرصت‌های بین‌المللی در اکوسیستم سلامت ایران انجام شد.

صدری در ابتدا با شرح وضعیت اقتصاد سلامت جهان گفت: «جمع جبری GDP دنیا به طور تقریبی ۱۰۰ تریلیون دلار است که ۲۵ درصد آن در آمریکا، ۱۸ درصد در چین، ۴ درصد در آلمان، ۳.۵ درصد در هند و ۳ درصد در انگلیس قرار دارد. اما به طور سالانه ۱۱ تریلیون دلار صرف هزینه‌های سلامت در دنیا می‌شود که در این میان می‌توان گفت آمریکا هر سال ۱۹ درصد نسبت به چین با ۶ درصد سهم هزینه‌کرد سلامت، اهمیت بیشتری برای زیست سالم و رسیدگی به این فرآیند قائل است.»

رییس هیئت‌مدیره اتاق ایران و اتریش از منسوخ شدن سرویس بیمارستان‌ها در چند سال آینده خبر داد و گفت: «سرمایه‌گذاری در خلاقیت و نوآوری در سلامت رو به رشد و توسعه است تا جایی که در آینده، افراد متقاضی دریافت خدمات درمانی در محل زندگی خود هستند.»

درک نیاز رگولاتوری؛ چالش اصلی ورود به حوزه بین‌الملل سلامت

به اعتقاد صدری، دولت‌ها، بزرگترین خریداران سرویس‌ها و محصولات سلامت هستند؛ به همین خاطر برای ورود به بازار حوزه بین‌الملل سلامت، شبکه‌سازی بومی و دسترسی به ارکان اصلی این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

سپس علی بزازی، مدیرعامل طب‌مدتوریسم در ادامه رویداد درباره وضعیت کنونی گردشگری پزشکی در ایران، چالش‌ها و استراتژی رشد آن صحبت کرد.
به گفته بزازی طبق آمار گردشگری سلامت، هر گردشگر سلامت ۳ برابر یک گردشگر عادی ارزآوری برای کشور دارد و اگر به تعداد کشور‌های دنیا برنامه‌ریزی برای این امور وجود داشته باشد، می‌توانیم میلیارد‌ها دلار سودآوری برای کشور داشته باشیم.

برگزاری دورهمی استارتاپ‌ها و کسب‌وکار‌های حوزه سلامت

راهکار‌های بهبود صنعت گردشگری سلامت

مدیرعامل طب‌مدتوریسم ضمن اشاره بر راهکار‌های بهبود وضعیت گردشگری سلامت کشور گفت: «ارائه تسهیلات و مشوق‌های مالی به سرمایه‌گذاران در حوزه سلامت، نظارت بر عملکرد مراکز درمانی و اقامتگاه‌های مرتبط با گردشگری سلامت، ارائه خدمات با کیفیت و استاندارد به گردشگران سلامت و تنوع خدمات، رقابت با کشور‌های همسایه از مواردی است که رعایت آن‌ها منجر به رفع مشکلات موجود این حوزه خواهد شد.»
بهروز حاجیان‌طهرانی، مدیرعامل پیشتازطب زمان نیز با اشاره بر نقش انکارناپذیر شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر توسعه اکوسیستم سلامت کشور گفت: «تعداد استارتاپ‌های موفق کشور زیر ۱ درصد هستند، در حالی که در کشور‌های توسعه یافته این آمار به ۵ درصد می‌رسد، اینکه با تمام محدودیت و مسائل اقتصادی موجود یک اکوسیتم استارتاپی در ایران شکل گرفته جای امیدواری بسیاری دارد.»

پیش‌بینی و پیشگیری؛ آینده حوزه سلامت

طهرانی، سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها را بومی‌سازی تکنولوژی دانست و گفت: «ما در شتابدهنده سیناپس بسیاری از کمبود‌های بازار را جبران کردیم و در چشم‌اندازمان نوآوری را جزو شاخصه اصلی فعالیت خود قرار دادیم. ما جسارت سرمایه‌گذاری بر حوزه‌های پرچالشی مانند، هوش مصنوعی و سلامت دیجیتال را به جان می‌خریم و می‌دانیم که آینده تجارت حوزه سلامت در گرو ارجعیت پیشگیری بر درمان است.»
سیامک میراب‌سمیعی، متخصص زیست فناوری پزشکی و دانشیار انستیتو قلب و عروق شهید رجایی درباره تشخیص آزمایشگاهی و اقتصاد رو به رشد در صنعت سلامت سخنرانی کرد و گفت: «به‌نظرم در ابتدا باید در تعریف خود از آزمایشگاه بازنگری کنیم، چراکه آزمایشگاه محل تولید داده‌های سلامت است. در زمان کرونا مهمترین تحولی که به انجام رسید، تست در محل بود، آن هم زمانی که حتی یک عدد کیت تشخیص به کشور وارد نمی‌شد!»

به گفته سمیعی به طور متوسط در سال ۳۰ هزار آزمایش انجام می‌شود که در زمان کرونا این تعداد به ۱۵۰ هزار رسیده بود و این به معنای شناسایی و پاسخ به نیاز افراد در شرایط مطلوب است، آن هم در زمانی که هنوز نسخه‌نویسی الکترونیک به درستی انجام نمی‌شود.
متخصص زیست فناوری پزشکی در ادامه گفت: «آنچه که از آن به عنوان سیاستگذاری سلامت یاد می‌شود، مجموعه‌ای از اقدامات و قوانین و مقررات موجود در جامعه است که باید خود را با آن وفق دهیم.»

نبود ادبیات مشترک در حکمرانی سلامت

سمیعی در ادامه از ضرورت تحول در سیاست کلی نظام سلامت سخن گفت و تصریح کرد: «از سال ۹۳ که سیاست نظام سلامت پیاده شد، افراد حتی به ایجاد دسترسی به خلاقیت و نوآوری فکر نمی‌کردند. به همین دلیل عدم وجود ادبیات مشترک در حکمرانی سلامت منجر به بروز چالش می‌شد.»

در پایان رویداد، آرش برجی‌خانی، مدیرارشد حوزه سرمایه‌گذاری سلامت دیجیتال، آخرین وضعیت سلامت دیجیتال ایران را امیدبخش برآورد کرد و فرصت‌های موجود در این حوزه را منحصربه‌فرد و سودآور دانست.
به گفته برجی‌خانی، بهترین فرصت‌های سلامت دیجیتال در حوزه دستیار پزشکی قرار دارند، چراکه رگولاتور به طور مشخص در آن ورود پیدا نمی‌کند. او همچنین سال ۱۴۰۳ را برای توسعه فعالیت اکوسیستم سلامت دیجیتال ایران مثبت ارزیابی کرد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

گمانه‌زنی درباره تعطیلی عروسی‌ها در ایام عزای عمومی؛ بی‌خبری ادامه دارد/ رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی: فعلا بی‌سروصدا جشن بگیرید

معرفی جنگنده بمب افکن فانتوم F۴ آمریکا

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع زعفران + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های میتسوبیشی اوتلندر، لنسر و میراژ در بازار امروز + جدول

اولین عکس از خانواده شهید امیرعبداللهیان

قیمت سکه پارسیان امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

فیلم/ استقبال اعضای دولت از پیکر ابراهیم رئیسی در فرودگاه

عکس/ مراسم تشییع جنازه حادثه بالگرد رئیسی در تبریز

عکس/ توییت جنجالی آمنه‌سادات ذبیح‌پور علیه محمود احمدی نژاد

عکس/ جمیله علم‌الهدی هنگام بدرقه رئیسی

تصویری از مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و پسرش

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

متن متفاوت نفیسه روشن برای تسلیت شهادت رئیسی

عکس/استوری پربازدید ژیلا صادقی برای ابراهیم رئیسی

عکس/تغییر چهره نازنین بیاتی در عکس جدیدش

چشم انداز مبهم اقتصاد ایران؛ همه چیز وابسته به دو انتخابات مهم/ سیاست بانک مرکزی در تخریب بورس، برخلاف منافع اقتصادی کشور است

آرتروز انگشت شست پا چیست؟

عکس شوکه‌کننده‌ای که امروز از تهران ثبت شد

عکس/آماده‌سازی محل دفن رئیس جمهور فقید در حرم مطهر امام رضا«ع»

فردا راس ساعت ۹ صبح نماز بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش اقامه خواهد شد

عکس قدیمی از رئیسی

عکس‌/تصادف شدید هافبک سابق استقلال در راه تهران

روز پنجشنبه؛ پیکر امیرعبداللهیان در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده می‌شود

برنامه جدید امتحانات پایه ششم و نهم

فیلم/حرف‌های مادر آیت الله رئیسی پس از شهادت

رئیس دفتر رئیس جمهور: بعد از سانحه سقوط بالگرد من ۳ یا ۴ بار با آقای آل هاشم صحبت کردم

صدراعظم آلمان شهادت سید ابراهیم رئیسی را تسلیت گفت

نامه مهم اژه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس

برقراری قطار‌های فوق العاده تهران-مشهد

عکس/دیوارنگاره میدان جهاد به یاد شهدای خدمت تغییر کرد

فیلم/روایت تاثربرانگیز ۳ نفر اولی که به بالگرد رئیسی رسیدند

فهرست شعب کشیک بانک سینا در روز چهارشنبه دوم خردادماه ۱۴۰۳ اعلام شد

علاقه رئیس‌جمهور شهید به این شخصیت طنز

تمدید فعالیت مترو تهران امشب تا ساعت ۲۴

عکس/ جمیله علم‌الهدی هنگام بدرقه رئیسی

فیلم / گریه و بی‌تابی شدید وزرای دولت

عکس/۱۳۶۰؛ مراسم تشییع دومین رئیس جمهور

عکس/ احمدی نژاد در افتتاحیه مجلس خبرگان

گاف تاریخی بایدن در سخنرانی جدیدش

واکنش مهدی ترابی به شهادت آیت الله رئیسی

مرگ بیش از ۲ هزار ایرانی در سانحه هوایی تا دی ماه ۱۳۹۸

چشم‌انداز اقتصاد ایران بعد از ابراهیم رئیسی

کدام سبزیجات برای لاغری خوب است؟

عکس/ توییت جنجالی آمنه‌سادات ذبیح‌پور علیه محمود احمدی نژاد

راهکار جالب و جدید برای درمان افسردگی

ماجرای دیه شهدای سانحه بالگرد رئیسی چه می‌شود؟

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش

عکس/ مجلس یازدهم به پایان رسید

ستاره پرسپولیس پدر شد+ عکس

اعلام برنامه جدید امتحانات نهایی دانش‌آموزان+ عکس

فیلم/ ورود پیکر ابراهیم رئیسی به قم

زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد

محمدرضا گلزار از جان ورزش چه می خواهد؟

فیلم/ نشست شانگهای هم با یک دقیقه سکوت

فیلم/ پیکر ابراهیم رئیسی توسط ارتش تشییع شد

فیلم/ بازگشت رئیس‌جمهور از آخرین سفر استانی

فیلم/ استقبال اعضای دولت از پیکر ابراهیم رئیسی در فرودگاه

عکس/ جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری

نگاهی به سوابق علی باقری، سرپرست جدید وزارت خارجه؛ سکان سیاست خارجی در اختیار چه کسی است؟

نیم‌سکه پرچمدار بیشترین کاهش قیمت در بازار طلا

وداع امشب تهرانی‌ها با ابراهیم رئیسی و همراهانش

فیلم/ انتقال پیکر ابراهیم رئیسی و همراهانش به تهران