تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

کسی به جایگاه دختران در آزادی اهمیت نمی‌دهد

پیش‌ازاین زمانی که برای اولین بار جواز حضور زنان در ورزشگاه بعد از تهیه بلیت فراهم شد، آن‌ها در طبقه پایین و پشت دروازه نشستند؛ ولی ظاهرا خوشحالی این عده از دختران علاقه‌مند به فوتبال پس از گل‌زنی تیم محبوب، به مذاق عده‌ای خوش نیامد.

بیچاره دختران ایرانی

اقتصاد۲۴-دربی ۱۰۳ پایتخت قرار است فرداشب در ورزشگاه آزادی برگزار شود تا شاهد یکی از حساس‌ترین بازی‌های نیم‌فصل دوم باشیم. فارغ از جدال حیثیتی که همیشه بر این بازی حاکم بوده، جایگاه کنونی دو تیم در جدول رده‌بندی هم مزید بر علت شده تا این بازی از لحاظ فنی هم ارزشمند باشد. مطابق با همیشه، میل و اشتیاق فراوان هواداران برای حضور در مهم‌ترین بازی سال هم از آن دست اتفاقاتی است که مسئولان ورزشی، سر بزنگاه از آن نهایت استفاده را برده و به قدر کافی پُزش را داده‌اند؛ ولی مشکل اینجاست که برای همین قشر علاقه‌مند هم چند وقتی است تسهیلاتی در نظر گرفته نشده هیچ، جایگاه‌شان محدودتر هم شده است.

ورزشگاه آزادی ماه‌هاست به دلیل آنچه تعمیرات بخشی از سکو‌ها عنوان شده، نمی‌تواند از ظرفیت صددرصدی اش استفاده کند. این‌طور شده که بعضی از وقت‌ها بازی‌ها به همین بهانه بدون حضور تماشاگران برگزار شده و بعضی مواقع با حضور حداقلی آنها. اما فارغ از این موضوع بیشترین اجحاف در حق دخترانی انجام شده و می‌شود که قرار است بازی دو تیم مورد علاقه‌شان در ورزشگاه آزادی را تماشا کنند. حالا که دربی هم از راه رسیده، این اجحاف بیش از گذشته به چشم می‌آید. دختران ایرانی تا همین یکی، دو سال قبل به دلایل عجیب‌وغریبی از حضور در ورزشگاه محروم بودند؛ ولی حالا که با حضور حداقلی شرایطی فراهم شده تا بتوانند بازی‌های فوتبال را در ورزشگاه از نزدیک تماشا کنند، بدترین جای ممکن را در اختیارشان گذاشته‌اند تا کمترین حظ ممکن را از جریان بازی ببرند.

پیش‌ازاین زمانی که برای اولین بار جواز حضور زنان در ورزشگاه بعد از تهیه بلیت فراهم شد، آن‌ها در طبقه پایین و پشت دروازه نشستند؛ ولی ظاهرا خوشحالی این عده از دختران علاقه‌مند به فوتبال پس از گل‌زنی تیم محبوب، به مذاق عده‌ای خوش نیامد. چنین شد که دستوری از بیرون، آن‌ها را به طبقه دوم ورزشگاه در پرت‌ترین جایگاه ممکن برد تا احتمالا از تیررس دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری پنهان بمانند.

نکته عجیب در این بین این است که هرگاه نیاز بوده تا از حضور زنان در چنین صحنه‌هایی استفاده شود و مثلا مانع از شکل‌گیری محرومیتی شد، جایگاه خوبی به زنان در ورزشگاه اختصاص داده شده است. هنوز جایگاهی که به زنان علاقه‌مند به فوتبال، حتی اگر به صورت گزینشی به ورزشگاه آمده بودند، در دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما داده شده بود، فراموش نشده است. آن روز‌ها رئیس فدراسیون دست رئیس فیفا را گرفت و برای آنکه ثابت کند زمینه حضور زنان در ورزشگاه فراهم شده، اینفانتینو را روبه‌روی جایگاه زنان برد و دستی به اتفاق برای تماشاگران تکان دادند. مقایسه آن جایگاه با جایگاهی که این روز‌ها در اختیار دختران علاقه‌مند به تماشای فوتبال اختصاص داده شده، خود گواه بسیاری از موارد است.

عجیب‌تر در این بین اینکه اعتراض تعدادی از رسانه‌ها، بازیکنان و سرمربیان شاغل در دنیای فوتبال به این جایگاه پرت هم راه به جایی نبرده و انگار دوباره اگر فیفا یا مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه‌ای به تهدید و هشدار نفرستند، قرار نیست جایگاه شایسته‌ای در اختیار این عده از تماشاگران قرار بگیرد. سروش رفیعی، هافبک پرسپولیس، یکی از آن بازیکنانی است که به این مورد اعتراض دارد. او می‌گوید: «چند بازی است بانوان به ورزشگاه آمده‌اند؟ اتفاق خاصی افتاده یا مشکلی پیش آمده؟ جز اینکه آن‌ها خوشحال‌تر هستند. با اینکه یک‌ذره درباره آن‌ها کم‌لطفی می‌شود و به گوشه و آن بالای ورزشگاه می‌روند. باوجود‌این باز هم می‌آیند و مردم هم خوشحال هستند و هیچ‌گونه بی‌احترامی نیز در ورزشگاه اتفاق نمی‌افتد. وقتی من با خانواده‌ام به استادیوم می‌آیم، سعی می‌کنم حرفی نزنم که خانواده‌ام بشنوند. همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود و همه چیز قشنگ‌تر پیش می‌رود. یک مقدار زیرساخت‌ها را درست کنیم و قشنگ‌تر و حرفه‌ای‌تر فکر کنیم. مطمئن باشید همه موارد درست خواهد شد و مردم از این فوتبال لذت می‌برند».


بیشتر بخوانید:قیمت بلیت دربی ۱۰۳ چقدر است؟


دانیال اسماعیلی‌فر هم جدیدترین بازیکنی است که درباره جایگاه اختصاص‌یافته به زنان در ورزشگاه معترض است؛ «یک خواهش از مسئولان برگزاری مسابقات داریم. در فرهنگ ایران همیشه می‌گویند خانم‌ها مقدم‌تر هستند و به نظرم ما باید بهترین نقطه استادیوم را برای خانم‌ها در نظر بگیریم، نه این‌قدر دور. ما که آن‌ها را نمی‌بینیم، نمی‌دانم آن بنده خدا‌ها چطور ما را می‌بینند. وقتی به استادیوم می‌آیند، باید بهترین جایگاه استادیوم را به آن‌ها اختصاص بدهند. این بنده خدا‌ها که به ورزشگاه می‌آیند، شما هم لطف کردید و اجازه دادید، یک جایی را در نظر بگیرید که بتوانند راحت فوتبال ببینند و این لذت را همه ببریم، نه اینکه صرفا بگوییم آمدند و بازی را از فاصله دور می‌بینند».

البته اعتراض بازیکنان و مربیان درباره چنین کم‌لطفی‌ای مربوط به این روز‌ها نمی‌شود. پیش‌تر یحیی گل‌محمدی، در روز‌هایی که روی نیمکت سرمربیگری پرسپولیس نشسته بود، اعتراضش را بروز داده و گفته بود «حمایت هواداران را داریم که نمی‌دانم چطور مراتب ارادت و دوست‌داشتن را به آن‌ها برسانیم. همین‌طور هواداران زن که کمی از زمین دور بوده و شایسته این هستند که بهترین جای ورزشگاه را به آنان دهیم. امیدوارم توجه بیشتری به این مسئله شود. دوست نداریم زنان هوادار در جای پرت ورزشگاه باشند. آن‌ها شایستگی نزدیک‌بودن به بازیکنان و زمین بازی را دارند».

زنان ایرانی در شرایطی چندصباحی است راهی ورزشگاه می‌شوند که پیش‌از‌این مقاومت‌های ریز و درشتی در این مسیر وجود داشت. نهایتا فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا با نامه‌نگاری‌های متعدد و البته چند دیدار بین جانی اینفانتینو با حسن روحانی و ابراهیم رئیسی زمینه حضور زنان در ورزشگاه را فراهم کرد. بعد‌ها هم اصرار فیفا مبنی بر حضور زنان برای تماشای بازی‌های لیگ برتر، مسیر را هموارتر کرد. باوجود‌این با توجه به جایگاه زن در فرهنگ ایران، کمتر کسی تصور می‌کرد پرت‌ترین سکوی ورزشگاه نصیب آن‌ها شود. این موضوع به قدری با اعتراض تماشاگران زن روبه‌رو شده که چند روز قبل، باشگاه پرسپولیس هم با نوشتن نامه‌ای رسمی به فدراسیون فوتبال ایران، خواستار تغییر جایگاه زنان در ورزشگاه آزادی شد.

در بخشی از این نامه چنین آمده است که «با تلاش‌های فراوان وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال ایران و سازمان لیگ بود که طلسم شکست، تا پس از سال‌ها شاهد حضور بانوان سرزمین‌مان در ورزشگاه‌ها باشیم؛ چنان‌که تمام عرصه‌های دیگر کشور حضور دارند. سنگ‌بنای این اتفاق شاید از همان فینال لیگ قهرمانان آسیا گذاشته شد. رئیس فیفا نیز آن روز در ورزشگاه آزادی حضور داشت. حال، شاهد آن هستیم که بانوان پرسپولیسی که در ورزشگاه آزادی حضور می‌یابند، به سبب سکویی که به آن‌ها اختصاص داده شده است، با مشکلاتی روبه‌رو هستند و البته امیدواریم جایگاهی مناسب‌تر با دید بهتر برای تماشای مسابقه به ایشان اختصاص یابد. باشگاه پرسپولیس در این زمینه نامه‌ای را برای فدراسیون فوتبال به‌عنوان متولی امر فوتبال در کشور ارسال کرده است. البته تردید نداریم که وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ درباره این امر دغدغه دارند؛ ولی باشگاه پرسپولیس به سهم و اختیارات خود در این زمینه پیگیر خواهد بود تا شرایط بهتری برای هواداران پرسپولیس فراهم شود».

حالا حتی با وجود آنکه بازیکنان و باشگاه‌ها درباره این موضوع حساسیت بیشتری به خرج داده‌اند، بعید است باز هم برای بازی فردا اتفاق خاصی رخ دهد و جایگاه زنان در ورزشگاه آزادی تغییر کند؛ ولی انتظار می‌رود با توجه به شعار مسئولان مبنی بر تکریم جایگاه زن، از هفته‌های بعد، فکری جدی به حال این موضوع شود و جایگاه مناسبی در اختیار دختران ایرانی قرار بگیرد.

منبع: روزنامه شرق
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نخستین واکنش سردار حاجی‌زاده به حمله پهپادی سپاه پاسداران به اسراییل

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت ماهی امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

فیلم/ افسر سابق ارتش آمریکا: ایران نشان داد شوخی ندارد!

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت پلی استیشن و ایکس باکس امروز + جدول

عکس/ تصویری از فوج پهپادهای ایران بر فراز کربلا

قیمت خودرو‌های سایپا امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ واکنش فریبا کوثری به حمله‌ ایران به اسرائیل

اگر جنگی رخ بدهد، پیش بینی‌ها خوب نیستند/ اولین بازار‌های تحت تاثیر جنگ، ارز و طلا هستند

«فلاخن داوود» چیست و چگونه کار می‌کند؟

جزئیات حمله موشکی ایران علیه اسرائیل؛ سه موج حمله چگونه اجرایی شد؟ / در عملیات وعده صادق چند موشک شلیک شد؟

اطلاعیه شماره یک سپاه پاسداران درباره حمله ایران به اسراییل

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تبرئه مربی متهم به آزار جنسی ۱۹ فوتبالیست زن!

الجزیره: حماس چارچوب پیشنهادی آتش‌بس سه مرحله‌ای را پذیرفت

بیانیه رهبران گروه ۷: ما به فعالیت برای تثبیت اوضاع و جلوگیری از تشدید بیشتر تنش در خاورمیانه ادامه خواهیم داد

اسرائیل: به دنبال تشدید تنش با ایران نیستیم

معاون سابق نخست وزیر اسرائیل: لازم است صبر استراتژیک اتخاذ کنیم

دادستانی تهران علیه روزنامه اعتماد و عباس عبدی اعلام جرم کرد

حمایت رضا رشیدپور از حمله ایران به اسرائیل

حالا اسرائیل توانایی موشک‌های ایران در عبور از گنبد آهنین را دید

سعید لیلاز: ایران در صورت پاسخ نظامی اسرائیل یا آمریکا، نخستین بمب اتمی را آزمایش ‌کند

زلنسکی از پاسخ ایران به اسرائیل عصبانی شد

حمایت حسن روحانی از حمله شب گذشته ایران

اطلاعیه مهم سپاه درباره برخورد با حامیان اسرائیل

پیش‌بینی بورس فردا دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند

آمریکا: در هیچ تهاجمی علیه ایران شرکت نمی‌کنیم

کابینه جنگ اسرائیل تشکیل جلسه داد

پیش بینی قیمت دلار فردا دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

بورل: از ایران می‌خواهم که تنش تشدید نشود

به گونه‌ای مناسب به مصاف ایران خواهیم رفت

کاهش ساعات کاری هفته به ۴۰ ساعت؛ پنجشنبه‌ها تعطیل شد

پنج هزار جوان ایرانی با وام ازدواج بانک سینا به خانه بخت رفتند

سامانه مودیان برای همه اجباری شد! بهترین روش ارسال صورتحساب الکترونیکی

امیرعبداللهیان: بامداد یکشنبه در پیامی به کاخ سفید اعلام کردیم عملیات ما محدود و حداقلی است

العربیه: ایران و امریکا از طریق ترکیه تبادل پیام کرده اند

تصمیمات لازم برای واکنش به اقدامات احتمالی اسرائیل اتخاذ شده است

عصبانیت شدید چشمی از دو بازیکن!

دوران صبر راهبردی ایران به پایان رسیده

نشست فوق‌العاده وزاری خارجه کشور‌های اروپایی سه‌شنبه برگزار می‌شود

فیلم/ شعار مرگ بر اسرائیل زائران در حرم امام حسین (ع)

بدنسازی علیرضا بیرانوند با دست شکسته+ عکس

کشتمش، چون شبیه جادوگر‌ها بود!

جدید‌ترین ایده‌های کارآفرینی در منزل برای خانم‌ها

عکس/ همه چیز درباره عملیات حمله ایران به اسرائیل

طالبان: حمله ایران به اسرائیل اقدام دفاعی مشروع بود

نیویورک‌تایمز: اسرائیل گزینه حمله تلافی‌جویانه را کنار گذاشت

روغن موتور مناسب برای پژو ۲۰۶ کدام است؟

اینفوگرافی/ رکوردهای ایران در حمله موشکی به اسرائیل

تورم آرژانتین کاهشی شد

فیلم/وزیر امور خارجه کشورمان: عملیات نظامی ایران محدود بود

فیلم/ شوخی بامزه جواد رضویان با ریش و سبیل مهران غفوریان

افزایش رسمی نرخ مالیات بر ارزش افزوده

استایل جذاب سحر دولتشاهی در پشت صحنه افعی تهران + عکس

قیمت گوشت مرغ پس از حمله ایران به اسرائیل چند؟

میانگین سنی فوت‌شدگان در ایران چقدر است؟

عکس/مناطق مرکزی و غربی کشور همچنان پرواز ممنوع

اقدام جنجالی دو ملی‌پوش علیه پرسپولیس

جدیدترین قیمت گوشت گوسفندی امروز ۲۶ فروردین ۱۴۰۳+ جدول

فیلم/ پرفروش‌ترین گوشی‌های موبایل کدامند؟

فیلم/لحظه شروع عملیات سپاه پاسداران از پایگاه نبی اکرم

عکس/ واکنش فریبا کوثری به حمله‌ ایران به اسرائیل