تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۳
در سایه روشن تلاش‌ها در قاهره برای آتش‌بس مطرح شد

ادامه تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در قاهره

شبکه الجزیره نیز از تل‌آویو گزارش داد که که دو تظاهرات مختلف روز شنبه با هم ادغام شدند و حضور گسترده معترضان احتمالا فشار زیادی بر نتانیاهو وارد می‌کند. اخیرا کارزار «آنها (اسرا) را به خانه برگردانید» نیز اکنون به معترضان ضد کابینه نتانیاهو پیوسته است.

طغیان علیه « بی‌بی

اقتصاد۲۴-چندین رسانه اسراییلی گزارش دادند که بیش از صد هزار نفر علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسراییل در ۵۰ نقطه تظاهرات کردند و ناامیدی و سرخوردگی خود را نسبت به تاخیر و تعلل کابینه او در قبال تبادل اسرای در دست حماس در غزه ابراز کردند. تظاهرات گسترده در تل‌آویو و دیگر شهر‌ها در حالی برگزار شد که به نظر می‌رسد صبر اسراییلی‌ها نسبت به جنگی ویرانگر و اکنون ۶ ماهه به پایان رسیده است؛ بنابراین هزاران معترض ضدکابینه نتانیاهو اسراییلی در تل‌آویو، در میان دیگر بخش‌های سرزمین‌های اشغالی گرد هم آمده‌اند تا از کابینه بخواهند به توافقی برای آزادی ده‌ها اسیر گروه حماس در غزه دست یابد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

تظاهرات‌کنندگان اواخر روز شنبه با سر دادن شعار‌هایی خشم خود را از کابینه بنیامین نتانیاهو به دلیل ناتوانی آن در آزادی اسرا پس از شش ماه جنگ ابراز کردند. این تظاهرات پس از آن صورت گرفت که ارتش اسراییل جسد الاد کاتزیر، یکی از اسرای در بند حماس را به اسراییل منتقل کرده بودند. بنا بر گزارش‌ها، تظاهرات‌کنندگان شعار می‌دادند: «انتخابات فوری» و «الاد، متاسفیم!» و از نتانیاهو می‌خواستند که از قدرت کناره‌گیری کند.

«بی‌بی» در تنگنا

حدود ۱۳۰ اسیر هنوز در دست حماس هستند. خانواده‌های آن‌ها نیز از ناتوانی کابینه در تامین آزادی‌شان و دستیابی به توافق آتش‌بس ناامید هستند. الاد کاتزیر که جسدش روز شنبه (۶ آوریل) پیدا شد، در جریان حملات حماس به جنوب اسراییل در ۷ اکتبر اسیر و به غزه منتقل شد. در ویدیویی که حماس در ماه ژانویه منتشر کرد، به نظر می‌رسید که او زنده باشد.

در همین رابطه، رسانه‌های اسراییل صحنه‌هایی از درگیری نیرو‌های امنیتی و معترضان در تل‌آویو را گزارش کردند، جایی که بنا بر گزارش‌ها تظاهرات‌کنندگان چندین آتش‌سوزی به راه انداختند، قبل از اینکه پلیس به سرعت آن‌ها را خاموش کرد. روزنامه هاآرتص گزارش داد، مردم با اشاره به وزیر امنیت داخلی اسراییل شعار می‌دادند: «پلیس! دقیقا از چه کسی محافظت می‌کنید؟!» و «بن گویر تروریست است!» از ماه‌های ابتدایی جنگ که در ۷ اکتبر آغاز شد، چنین اعتراض‌هایی شنبه در تل‌آویو و سایر بخش‌های کشور به یک اتفاق عادی تبدیل شده است.

شبکه الجزیره نیز از تل‌آویو گزارش داد که که دو تظاهرات مختلف روز شنبه با هم ادغام شدند و حضور گسترده معترضان احتمالا فشار زیادی بر نتانیاهو وارد می‌کند. اخیرا کارزار «آن‌ها (اسرا) را به خانه برگردانید» نیز اکنون به معترضان ضد کابینه نتانیاهو پیوسته است. این کارزار اخیرا و در پی بی ملی کابینه نتانیاهو برای توافق آتش‌بس و تبادل اسرا از سوی خانواده‌های آن‌ها و دیگر گروه‌های خواستار آتش‌بس در اسراییل تشکیل شده است. آن‌ها ۶ ماه است که از نخست‌وزیر اسراییل می‌خواهند زندانیان فلسطینی را آزاد کند و به نوبه خود اسرا را پس بگیرد. خانواده‌های اسرای اسراییلی همچنین از کابینه نتانیاهو به دلیل اولویت دادن به ملاحظات سیاسی بر رفاه اسرا انتقاد کردند. نظرسنجی‌ها در اسراییل نشان می‌دهد که نتانیاهو به دلایل سیاسی توافق با حماس را به تاخیر می‌اندازد.

تلاش برای برقراری آتش‌بس

نمایندگان کشور‌های مختلف روز یکشنبه در قاهره پایتخت مصر دیدار‌های خود را برای طرح آتش‌بس شروع کرده‌اند، هر چند ناظران نسبت به نتایج آن در رسیدن به آتش‌بس خوشبین نیستند. به گزارش رویترز، ویلیام برنز، رییس آژانس اطلاعات مرکزی امریکا و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر به مذاکره‌کنندگان مصر، اسراییل و حماس خواهند پیوست. بر اساس آمار منتشر شده ازسوی وزارت بهداشت حماس، بیش از ۳۳ هزار نفر در جریان حمله اسراییل به غزه از ۷ اکتبر تاکنون کشته شده‌اند که بسیاری از آن‌ها زن و کودک بوده‌اند. 


بیشتر بخوانید:بایدن حاضر به گفت‌وگو با نتانیاهو نشد


حماس روز شنبه (۶ آوریل)، پیش از اعزام هیات خود به قاهره با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از خواسته‌های خود برای توافق آتش‌بس غزه عدول نخواهد کرد. با این حال، گفته است که هیات خود را برای گفتگو‌های مجدد در مورد آتش‌بس در قاهره مصر در آخر هفته اعزام خواهد کرد. در بیانیه حماس آمده است: «حماس پایبندی خود را به موضعی که در ۱۴ مارس ارایه کرد، تایید می‌کند... و ما از این موضع عقب نخواهیم نشست.»

حماس همچنین مجموعه خواسته‌های خود را مجددا تکرار کرد. خواسته‌های آن‌ها شامل برقراری آتش‌بس کامل، خروج نیرو‌های اشغالگر از غزه، بازگشت آوارگان به مناطق مسکونی، آزادی رفت و آمد مردم، ارایه کمک و سرپناه به آن‌ها و مبادله جدی مبادله اسرای اسراییلی با زندانیان فلسطینی است. بیانیه حماس ساعاتی پس از آن صادر شد که جو بایدن، رییس جمهور ایالات‌متحده، خواستار «آتش‌بس فوری» در غزه شد. جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات‌متحده روز جمعه (۶ آوریل) از مصر و قطر خواست تا پیش از مذاکرات آتش‌بس در قاهره، حماس را تحت فشار قرار دهند تا از درخواست‌های خود کوتاه بیاید و با آتش‌بس غزه و تبادل اسرا همراهی کند. یکی از مقامات ارشد دولت بایدن گفت که رییس جمهور امریکا نامه‌هایی به عبدالفتاح السیسی، رییس جمهور مصر و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر درباره وضعیت مذاکرات تبادل اسرا نوشت و از آن‌ها خواست تا تعهدات خود را نسبت به فشار بر حماس تضمین کنند. برای توافق و پایبندی به یک معامله بایدن روز پنجشنبه (۴ آوریل) با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، گفت‌وگوی تلفنی داشت که در آن رهبران درباره تبادل اسرا و دور مذاکرات در قاهره گفتگو کردند. جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید نیز اذعان داشت که بایدن به نتانیاهو گفته است که دست مذاکره‌کنندگان اسراییلی را در قاهره باز بگذارد تا به توافقی دست یابند.

شکست پروژه جنگی اسراییل

۶ ماه پس از آغاز جنگ در غزه، خطر بیماری، گرسنگی و مرگ، فلسطینی‌ها را در غزه بیش از پیش تهدید می‌کند. اسراییل نیز در درون خود عمیقا دچار اختلاف شده است، زیرا نخست وزیر تلاش می‌کند تا به وعده خود مبنی بر «پیروزی کامل» عمل کند، اما مردم مدام به خیابان‌ها می‌آیند و از سیاست‌های او انتقاد می‌کنند. ایالات متحده، اساسی‌ترین متحد اسراییل نیز اخیرا به شدت از رویکرد اسراییل در پیشبرد جنگ در غزه انتقاد کرده است و جو بایدن در تماسی تلفنی نتانیاهو را نسبت به رویکردهایش برحذر داشته است. وعده انتقام ایران در پی ترور مستشارانش در سوریه از سوی اسراییل و ماه‌ها درگیری فرامرزی با متحد ایران در لبنان، خطرات جنگ همه‌جانبه خاورمیانه را نیز افزایش داده است.


بیشتربخوانید:فیلم/ حضور نتانیاهو با جلیقه ضدگلوله میان چتربازان اسرائیلی


جنگ در غزه ۶ ماه است که ادامه دارد و صبر متحدان اسراییل رو به پایان است. با ادامه افزایش تعداد کشته‌ها در این منطقه، به‌طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود که اسراییل هیچ برنامه قابل قبولی برای پایان دادن به جنگ یا آنچه در آینده در پیش خواهد آمد، ندارد. عزم بر ادامه جنگ با حماس در غزه به‌رغم عواقب وحشتناک انسانی، اسراییل را به‌طور فزاینده‌ای در صحنه جهانی منزوی کرده و کابینه آن با فشار از همه طرف‌ها مواجه است. چندین سازمان بین‌المللی هشدار داده‌اند که اسراییل ممکن است مرتکب نسل‌کشی شده باشد و حتی نزدیک‌ترین متحدان این بازیگر هم اکنون آشکارا از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل انتقاد می‌کنند. درخواست‌ها برای توقف ارسال تسلیحات به اسراییل در ایالات‌متحده و بریتانیا افزایش یافته است. همزمان، نتانیاهو و کابینه‌اش در داخل تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارند و معترضان به خیابان‌ها برگشته‌اند و خواهان استعفای او هستند.

در همین ارتباط، گروهی از کارشناسان به سی‌ان‌ان گفتند که اسراییل با وضعیت غیرممکنی روبه‌رو است، زیرا هدفی که برای خود در نظر گرفته، یعنی از بین بردن حماس، دست نیافتنی است. حماس از زمان به دست گرفتن قدرت در غزه در سال ۲۰۰۷ بر این باریکه تسلط داشته است و تمام نهاد‌های دولتی و امنیتی و همچنین مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و سیستم‌های اجتماعی را تحت کنترل دارد. اسراییل نمی‌تواند به هدف اعلام شده خود برای از بین بردن حماس دست یابد، زیرا حماس بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعه فلسطین در کرانه باختری و غزه است.

ناتان ترال، کارشناس مسائل خاورمیانه مقیم بیت‌المقدس به سی‌ان‌ان گفت: «محبوبیت حماس در چند ماه گذشته افزایش یافته است. بعد از اینکه اسراییل اعلام کرد که حماس را در شمال شکست داده است، شاهدیم که هر هفته سربازان اسراییلی در شمال کشته می‌شوند، بنابراین بدیهی است که حماس پس از این جنگ به حیات خود ادامه خواهد داد، چه اسراییل به رفح حمله کند و چه به رفح حمله نکند.» ترال افزود که حماس قدرتی بزرگ در میدان است و در پایان این جنگ نیز همین قدرت باقی خواهد ماند. ترال اذعان داشت که این امر بدان معناست که رهبران اسراییل راه حل مناسبی برای خروج از مناقشه ندارند. اسراییل قبل از ۷ اکتبر از نظر سیاسی به شدت دوقطبی شده بود و به دلیل ماه‌ها اعتراضات گسترده علیه نتانیاهو و کابینه او، افراطی‌ترین کابینه در تاریخ اسراییل و به ویژه اصلاحات قضایی پیشنهادی نخست‌وزیر فلج شده بود. به نظر می‌رسد، فشار از درون و بیرون به کابینه نتانیاهو روزبه‌روز بیشتر می‌شود، چراکه اهدافی که نتانیاهو در سر داشته تاکنون راه به جایی نبرده است و او اکنون سایه سنگین خلع از قدرت را بالای سر خود حس می‌کند.

منبع: روزنامه اعتماد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

اینفوگرافی/ رئیس‌جمهور‌های ایران متولد کدام استان‌های کشور بودند؟

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

خبر مهم در خصوص اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس قدیمی از دورهمی احمدی نژاد با دوستانش در خوابگاه

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

نتایج آخرین نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری + نمودار

عکس/ استقبال مردم گرگان از ظریف

عکس/ قمی ها به ستاد انتخاباتی پزشکیان رحم نکردند!

فیلم/ظریف در کاشان:یک اقلیت کوچک نمی‌خواهند بگذارند مردم حرف حق را بشنوند

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ + جدول

تصاویری از استقبال شیرازی‌ها از پزشکیان

عکس/مسعود پزشکیان بر مزار شهدای هواپیمای اوکراین

عکس/۶۰ سال پیش قیمت گوشت چقدر بود؟

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

وضعیت آلودگی هوای تهران در ۳ تیر ۱۴۰۳

کنایه مطهرنیا به زاکانی و قاضی‌زاده: کاندیدا‌های پوششی وعده‌های ناممکن‌تر می‌دهند/ وعده طلا دادن در برابر رای، شکست گفتمان انقلابی گری است/ بی برنامگی و شعار زدگی بر مناظره‌ها حاکم شده است

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

پیش بینی بورس امروز ۳ تیر ۱۴۰۳

بهترین نوشیدنی‌ها برای پیری سالم

خوردن این غذا‌های گیاهی سبب مرگ زودرس می‌شود

ارتباط میان خروپف و فشارخون بالا

بهترین ویتامین‌ها برای کاهش وزن

چه تعداد شهر گمشده در کشور وجود دارد؟

برخی وعده‌های انتخاباتی برای فریب مردم است/ قاضی زاده هاشمی وعده محال می‌دهد، چون قرار نیست در انتخابات بماند

ظریف در گرگان: دو گروه پروژه‌بگیر را جمعه ناامید خواهیم کرد

نامه سرگشاده احمد توکلی به ۶ نامزد انتخابات

یحیی گل‌محمدی سرمربی فولاد شد

اسراییل آماده حمله به لبنان می‌شود

فیلم/ روحانی: ۳۲ ماه دولت یازدهم را با سیزدهم مقایسه کنید

فیلم/ کنایه سنگین گزارشگر یورو ۲۰۲۴ به علیرضا بیرانوند

عکس/ جورجینا رونالدو را برای مرحله حذفی بدرقه کرد

فیلم/ خاطره خنده‌دار سیروس دین‌محمدی از گزارش علیفر

پزشکیان وارد فرودگاه اهواز شد + فیلم

پیام نیازمند در آستانه جدایی از سپاهان

نکات سعید حجاریان خطاب به رییس‌جمهوری آینده

درخواست دفتر احمدی‌نژاد از صداوسیما

علیرضا بیرانوند از ایران رفت

درخواست برای آزادی زیباکلام

فیلم/ حمله قالیباف به روحانی

خبر فوری از وام قرض‌الحسنه ۳ میلیارد تومانی

دیدگاه آذری جهرمی در مورد انتخابات پیش روی ریاست جمهوری

فیلم/ ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا مورد هدف قرار گرفت

فیلم/ پاسخ ظریف به گروه فشار در گرگان

فیلم/ بارش شدید بارانِ تابستانی در مشهد

عکس/ دختر مهران مدیری در ده و ۲۷ سالگی

فیلم/ تغییر محدوده جغرافیایی مدارس برای ثبت‌نام

عکس/ استقبال مردم گرگان از ظریف

بمب غیرمنتظره و تاریخی پرسپولیس

ورود پلیس به ماجرای نظرسنجی انتخابات ریاست‌جمهوری

عکس/ تصاویر دیده نشده از عباس کیارستمی

تصاویری از استقبال شیرازی‌ها از پزشکیان

فیلم/ مردم شیراز: پزشکیان زنده باد، خاتمی پاینده باد

کاری که ظریف برای پزشکیان می‌کند، بایدن برای اوباما نکرد

جرایم مالی سنگین در انتظار این مشاورین املاک

امید استقلالی‌ها سرباز شد

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارش و احتمال سیلاب

پژوهشی که تناقض‌های فمینیسم اینستاگرامی را آشکار می‌کند

فیلم/ بازیگرانی که فرزند طلاق هستند

قول پزشکیان خطاب به یک مادر شهید

ادعای تازه ترامپ درباره ایران