تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
در گفتگو با اقتصاد ۲۴ مطرح شد:

منش دولت بعدی در کنترل تورم، سرنوشت بازار‌های مالی را تعیین می‌کند/ احتمال سقوط سکه به این رقم/ ریزش طلای ۱۸ عیار به زیر ۳ میلیون به چه شرطی ممکن است؟

چرا اثر فقدان شخص اول اجرایی کشور نتوانست به عامل محرک بازار‌ها تبدیل شود؟ آن طور که کارشناسان می‌گویند اگرچه رئیس دولت نیست، اما منش مواجهه تیم اقتصادی آن با تورم همچنان باقی است یا به تعبیر «مجتبی دیبا» تحلیلگر بازار‌های مالی این سیاست‌های انقباضی دولت است که در فضای کنونی اقتصاد بیشترین تاثیر را بر عملکرد بازار‌ها دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عامل اثرگذار بر آینده بازار‌ها و همچنین تحلیل تکنیکال بازار طلا و سکه پرداختیم.

//////////منش دولت بعدی در کنترل تورم سرنوشت بازار‌های مالی را تعیین می‌کند/ احتمال سقوط سکه به این رقم / ریزش طلای ۱۸ به زیر ۳ میلیون به چه شرطی ممکن است؟

اقتصاد ۲۴- نازنین خودی- بازار‌های مالی کشور در هفته جاری با شوک عجیب و غیر منتظره سقوط بالگرد رئیس جمهور و شهادت وی و همراهانش روبه‌رو شد. دلار به عنوان دماسنج این بازار‌ها در زمانی که هنوز تردید‌هایی در مورد شهادت سید ابراهیم رئیسی وجود داشت، خیلی زود تغییر مسیر داد و افزایشی شد. این روند تا صبح فردای آن روز با تایید خبر مذکور هم ادامه داشت؛ اما طولی نکشید که آرام گرفت. دلاری که از کانال ۶۰ هزار تومان هم عبور کرده بود، به روال سابق برگشت.

اما چرا اثر این اتفاق یعنی فقدان شخص اول اجرایی کشور نتوانست به عامل محرک بازار‌ها تبدیل شود؟ آن طور که کارشناسان می‌گویند اگرچه رئیس دولت نیست، اما منش مواجهه تیم اقتصادی آن با تورم همچنان باقی است یا به تعبیر «مجتبی دیبا» تحلیلگر بازار‌های مالی این سیاست‌های انقباضی دولت است که در فضای کنونی اقتصاد بیشترین تاثیر را بر عملکرد بازار‌ها دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عامل اثرگذار بر آینده بازار‌ها و همچنین تحلیل تکنیکال بازار طلا و سکه پرداختیم.

بازار‌های مالی عرصه را به بهره بانکی باختند

مجتبی دیبا، تحلیلگر بازار‌های مالی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ با اشاره به اثر ادامه‌دار سیاست‌های انقباضی دولت بر عملکرد بازار‌ها توضیح می‌دهد: با بررسی سایر بازار‌ها در اردیبهشت ماه متوجه یک موضوع می‌شویم که عملا بازار پول برنده اکثر بازار‌ها به خصوص در مقابل بازار سرمایه بوده است. فردی که به سمت نرخ بهره بانک‌ها رفته به صورت کوتاه‌مدت توانسته نسبت به سایر بازار‌ها موفق‌تر عمل کند. در حال حاضر با این مدل سرمایه گذاری روبه‌رو هستیم.


بیشتر بخوانید: چشم انداز مبهم اقتصاد ایران؛ همه چیز وابسته به دو انتخابات مهم


به گفته وی در مورد آینده نیز زاویه دید سیاستگذار مهم است. با توجه به اینکه قرار است دولت جدیدی روی کار بیاید سوال این است که آیا منش و روش مواجهه با تورم را قرار است عوض کند یا خیر؟ در دولت سیزدهم هدف این بود که تورم به هر قیمتی مهار شود. این به هر قیمتی یک رکود مزمن در بازار‌ها را ایجاد کرده است. ناترازی بانک‌ها و بالا رفتن نرخ تامین مالی برای شرکت‌ها عملا شرکت‌ها را به این صرافت انداخته که فعلا از گرفتن وام خودداری کنند و از طرفی بانک‌ها هم وام‌ها را به تعویق می‌اندازند.

او در ادامه می‌افزاید: این عامل اصطلاحا پول پاشی را در بدنه اقتصاد کند و حتی راکد کرده است. این نشان‌دهنده این خواهد بود که بازار‌ها حرکت خاصی نمی‌کنند. به طور مثال بازارساز با اهرم‌هایی که از بازار‌هایی مثل سلیمانیه و هرات داشته در این مدت توانسته بازار دلار را مقداری افت بدهد. این اعداد شاید چند وقت پیش خیلی جذاب بود، اما پول داغ و پول سرگردان الان شاید خیلی کم باشد. البته به انتظارات تورمی هم با این امید که شاید بشود ارزان‌تر خرید هم باید توجه داشت.

کف قیمتی طلای ۱۸ عیار در حال حاضر چقدر است؟

دیبا در ادامه به بررسی بازار طلا پرداخته و می‌گوید: در مورد طلای ۱۸ عیار منطقه ۳ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مناطقی است که واکنش‌های خوبی را ما مدت‌هاست روی آن داریم، ولی فشار عرضه دارد به این سطح بیشتر می‌شود. هر چقدر عرضه به این سطح بیشتر بشود امکان شکستش را بالاتر می‌برد.

//////////منش دولت بعدی در کنترل تورم سرنوشت بازار‌های مالی را تعیین می‌کند/ احتمال سقوط سکه به این رقم / ریزش طلای ۱۸ به زیر ۳ میلیون به چه شرطی ممکن است؟

اما این چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ او تصریح می‌کند: الان در طرف دلار هم اصلاح داریم و هم مشکلی را فعلا نداریم، اما در سمت انس جهانی نیازمند شرایط خاصی هستیم؛ یعنی اگر انس جهانی ریزشی شود قطعا ما عدد ۳ میلیون و ۱۰۰ و حتی ۲ میلیون و ۸۰۰ را هم می‌توانستیم ببینیم. فعلا با تمام این تفاسیر اگر متغییر انس جهانی یک مقدار افت کند با توجه به اینکه روی ۳۳۰۰ و ۳۲۰۰ دارد واکنش‌هایی نشان می‌دهد احتمال شکست را می‌شود داد، ولی اگر این متغیر همچنان ثابت بماند ما مدتی را در محور ۳۱۰۰ و ۳۲۰۰ حرکت خواهیم کرد.

پیش بینی قیمت سکه و دلار

به گفته این کارشناس بازار‌های مالی، اما سکه مدت هاست که به ۴۰ میلیون تومان واکنش نشان می‌دهد و این رقم را از دست نمی‌دهد. در این بازار هم حرکات انس جهانی مهم است. اگر این عامل ریزشی شود کف ۳۷ میلیون هم می‌تواند برای سکه قابل دستیابی باشد. در مورد دلار هم دو متغیر و پارامتر مهم در تصمیم گیری ما وجود دارد. علاوه بر نبود پول داغ و این ذهنیت که شاید بعدا بتوان ارزان‌تر خرید در بازار دیده می‌شود؛ بنابراین به گفته وی برای دلار هم منطقه ۵۵ هزار تومان را می‌توانیم منطقه مناسبی بدانیم، اما اگر شرایط خیلی مناسب باشد به ۵۳ هم می‌تواند برسد، اما فعلا به نظر می‌رسد که منطقه ۵۵ برای شرایط فعلی دلار مدنظر بازارساز است.

انتخابات آمریکا نقطه عطف خیلی از مباحث است

طبق پیش بینی مجتبی دیبا ، با توجه به شرایط موجود منطقه و شرایط ریاست جمهوری مدل اینکه چه فردی از کدام بخش از بدنه سیاسی کشور وارد کارزار انتخاباتی شود خیلی مهم است. در این وضعیت دید خارجی هم مهم است. اینکه آیا بدنه حاکم بر کشور نگاهش به توافق عوض شده یا خیر و قرار است که با همان مدل برویم جلو خیلی تاثیرگذار است،. ولی اگر خشک و بدون احساس بخواهیم به موضوعات نگاه بکنیم انتخابات آمریکا شاید نقطه عطف خیلی از مباحث باشد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
3
2
پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
پاییز رو آخر جوجه میشمارن?
ناشناس
0
1
جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
این نشان دهنده این هست که اگر دولت نداشته باشیم وضعمون بهتره ومقصر تورم دولته
حسنی
2
4
جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
هیچ اتفاق خاصی نمی افتداگرانتخابات ایران تمام شودمیگویندتوامریکا چه کسی رئیس جمهورمیشوددولتهای سایه نمی‌گذارند سازش باشدبایدن گفته بودبرجام احیا میکنم نکردچون اختیاری ندارد
عباس
0
3
جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
اتفاق چندانی نمی‌افتد،رئیس جمهور درایران کاره ای نیست، درحدیک تدارکاتچی است، فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور باشد، قدرت دردست دولت پنهان است..
ناشناس
0
1
سه‌شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
به صورت موقت شاید۰«« دور نگار کرم طلا به سمت ۱۰ میلیون خواهد رفت
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بهترین خوراکی برای تناسب اندام

مردم روی شعار‌های بورسی نامزد‌ها حساب باز نکنند/ واکنش بورس به نتیجه انتخابات قوی‌تر از دوره‌های قبلی خواهد بود

راست و دروغ ادعا‌ها در مناظره چهارم

عکس/ گپ و گفت سعید جلیلی و پورمحمدی بعد از مناظره پر از جدل

تنظیم قولنامه عادی برای این اسناد ممنوع شد

عکس/ حمله شدید آذری جهرمی به قاضی زاده هاشمی؛ حیا کن

عکس/ پردیس احمدیه در فیلم تازه سعید سهیلی

فیلم/ ظریف: می‌دانید با این اختلاس‌ها می‌توان چند تا برج خلیفه و فرودگاه ساخت؟

فیلم/ پزشکیان: ۴ نفر در مقابل من قرار گرفته‌اند

کنایه مهم زنگنه به جلیلی

این جمله پورمحمدی طوفان به پا کرد

پزشکیان:‌ ای مردم! من خاک پای شما هستم

فیلم/ چه کسانی به عنوان مشاور کاندیداهای ریاست جمهوری وارد استودیو شدند؟

فیلم/ ستاد آقای پزشکیان ستاد آقای روحانیست

راز حملات پی در پی قالیباف به روحانی و ظریف

اعلام آمادگی زنگنه برای مناظره با جلیلی

اتهام زنی هماهنگ ۴ کاندیدا به ظریف، روحانی، زنگنه و خاتمی

ژاوی سرمربی پرسپولیس شد؟

فیلم/ پرسش قاطع پورمحمدی از جلیلی درباره صدور قعطنامه‌ها علیه ایران

پای احمدی‌نژاد به مناظره باز شد

جلیلی: پورمحمدی باید جپاسخ‌گوی فسادهای زمان مسئولیتش باشد

فیلم/ وعده جدید قالیباف: ۲۰۰ متر زمین رایگان به مردم

فیلم/ اعلام آمادگی زاکانی برای مناظره با خاتمی، روحانی و زنگنه

فیلم/ پورمحمدی: اگر ما خواب نما شده‌ایم شما هنوز از خواب بیدار نشدید

فیلم/ واکنش تازه حسن روحانی به مناظرات انتخاباتی

فیلم/ پزشکیان: ترامپ و اسرائیل و مجلس ایران برجام را آتش زدند؛ فرق شما چیست؟

فیلم/ پورمحمدی: مثل جلیل برای پست ده پونزده سال زنبیل نگذاشتیم

عکس/ تانک واقعی انقلاب کیست؟

درگیری سعید جلیلی و پورمحمدی در مناظره چهارم

کنایه سنگین پزشکیان به زاکانی

فیلم/ افشاگری مهم پورمحمدی علیه جلیلی روی آنتن زنده

فیلم/ پاسخ فوری زنگنه به ادعای جلیلی و زاکانی

پزشکیان: کشور را با یک گروه نمی توان اداره کرد

تعریف و تمجید قاضی‌زاده از احمدی‌نژاد

فیلم/ پزشکیان: کی از سفارت انگلیس بالا رفت؟ کی از سفارت عربستان بالا رفت؟

سیگنال قالیباف برای مذاکره با ترامپ

شروط پرداخت این وام اعلام شد

عکس/ کتاب تازه زاکانی روی آنتن زنده

انتقاد صریح پورمحمدی از ردصلاحیت علی لاریجانی و جهانگیری

فیلم/ اتهام قاضی‌زاده هاشمی به تیم رسانه‌ای روحانی

حمله به بیرانوند، ترابی و اسماعیلی‌فر

فیلم/ نگرانی قالیباف از موضوعات مطرح شده در ستاد پزشکیان

کنایه سنگین پزشکیان به قالیباف

کنایه قالیباف به ظریف در ابتدای مناظره چهارم

حمله زودهنگام قالیباف به مسعود پزشکیان بر سر برجام

۵ پرسش کارشناسان از کاندیداهای ریاست جمهوری در مناظره چهارم

عکس/ نیوشا ضیغمی و دخترش در یک قاب

عکس/ همراه ویژه پزشکیان در مناظره امشب

توییت سعید جلیلی پیش از مناظره چهارم

آغاز مذاکرات آزادسازی منابع ارزی ایران در بحرین