تاریخ انتشار: ۱۲:۴۹ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۱ نظر

دکترای دور برگردان با «هیاهوی خیابانی» آمد؛ آیا سومین ردصلاحیت در انتظار محمود احمدی نژاد است؟

محمود احمدی نژاد که میدان ۷۲ نارمک را در همه سال‌های دوری از قدرت میدان آرزو‌های خود کرده است، روز گذشته از این میدان راهی ساختمان فاطمی شد و پنجمین کاندیداتوری اش را به ثبت رساند، حضوری که بعید است نتیجه‌ای جز تکرار ردصلاحیت برایش داشته باشد

دکترای دور برگردان

اقتصاد۲۴-  محمود احمدی‌نژاد آمد. او سوار بر پرادوی سبز از میدان ۷۲ نارمک راه افتاد و در میان شعارهای «احمدی جونمه» چندصد نفری طرفدارانش وارد ساختمان ستاد انتخابات وزارت کشور شد، درست چند ساعت پس از اینکه ایستاده بر چارپایه وسط بن‌بست هدایت میدان ۷۲، در جمع همین هواداران گفته بود:«می دانم مسیر سختی در پیش است اما به حکم تکلیف وارد می شوم و آینده روشن است.»

از احمدی نژاد ۸۴ تا احمدی نژاد ۱۴۰۳

احمدی‌نژاد ۱۴۰۳، با یک دنیا تغییر ظاهری و باطنی نسبت به محمود احمدی‌نژاد ۱۳۸۴ باز آمده و تلاش دارد همان سال ۸۴ را همانندسازی کند.

او در سال ۹۶ هم کاندیدا شد و طعم تلخ رد صلاحیت را چشید. اتفاقی که در سال ۱۴۰۰ هم برای او رخ داد و باز از فیلتر شورای نگهبان نگذشت. سال ۱۳۹۲ هم درحالی که رییس‌جمهور مستقر بود اسفندیار رحیم مشایی یار و همراه خبرسازش را به سالن ثبت‌نام وزارت کشور برد و آن بار هم فرجام‌شان رد صلاحیت بود.

حالا اما با گمانه زنی‌ها درباره احتمال بازتر شدن فضای انتخابات، این انگیزه باری دیگر در وجود جنجالی‌ترین رییس دولت در همه سال‌های پس از انقلاب ایجاد شده تا باز سودای پاستور در سر داشته باشد و این مهندس راهسازی احتمالا باز به دوربرگردانی فکر می‌کند تا او را به اریکه قدرت برساند هرچند روی همان چارپایه وسط بن‌بست هدایت فریاد زده باشد:«به والله که قدرت به اندازه آب بینی بزغاله‌ای مریض برایم بی‌ارزش تر است.» جمله‌ای بر گرفته از کلام مولای مان علی‌ علیه الاسلام.

مقصد سفارت روسیه نه آمریکا! /رفاقت با محصولی از کجا آغاز شد؟

محمود احمدی نژاد؛ این زاده روستای آرادان استان سمنان در ۶ آبان ۱۳۳۵، کمتر از ۵ دهه بعد به یکی از خبرسازترین مردان دهه اخیر بدل شد. او که در همان روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب و در قامت عضو انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت وقتی همه قصد اشغال سفارت آمریکا را داشتند اولین ساز مخالفش را کوک می‌کند و می‌گوید مقصد اول باید اشغال سفارت روسیه باشد و جنگ با کمونیست‌ها را در اولویت می‌داند، همواره این مشی را داشته است.

او که در حلقه بچه های فنی مهندسی یگان حمزه سیدالشهداء تجربه حضور در جبهه را هم تجربه کرده و می‌گویند دوستی سال‌های بعدشان با محصولی به همان سال‌ها بر می‌گردد.

احمدی‌نژاد کار دولتی را از فرمانداری ماکو آغاز می‌کند و بعد به دولت هاشمی‌ می‌رود و استاندار اردبیل می‌شود. با لیست هاشمی به انتخابات مجلس ششم می‌رود و رای نمی‌آورد. او شاید اولین استانداری است که در دولت اصلاحات تغییر می‌کند. معروف است که مصطفی تاج‌زاده در همان نخستین روز شروع مسئولیتش به او زنگ می‌زند که باید مسندش را واگذار کند و با خنده از احمدی‌نژاد می‌شنود:«بگذارید به میز وزارت برسید، بعد!»

مردی سوار بر پژو با کاپشن خاکی

آغاز دهه ۸۰ اما عصر میدان‌داری احمدی‌نژاد می‌شود. مردی سوار بر پژوی آخوندی با کاپشنی خاکی، ریش‌های نامرتب، با جثه‌ای کوچک از شورای شهر کم مشارکتی که از دل دعواهای بی‌پایان شورای اصلاح‌طلب و شهردارهای ناموفقی و آن هیاهوهای بی‌پایان سر کار می‌آید.

احمدی‌نژاد انتخاب آبادگران برای مدیریت تهران است. مردی که مدام روی توده‌های دهک پایین سرمایه‌گذاری کرده. دکترای شهرسازی دارد اما به جای درگیر کردن خود با پروژه‌های اتوبان‌سازی برای حل گره ترافیکی تهران به سراغ دوربرگردان می‌رود. وسط هر اتوبانی چند دور برگردان.


بیشتر بخوانید: سکوت مرموز سعید جلیلی درباره ارتباط با ساداتی نژاد / عدالت با سوار ماشین ارزان قیمت شدن برقرار نمی‌شود


قصدش ادامه اتوبان کردستان است آن هم از وسط مجموعه ورزشی انقلاب.

کمک به هیات‌های مذهبی را در اولویت قرار می‌دهد. در دوره‌ای که دولت خاتمی متهم است به غفلت از معیشت او مدام از خدمت به اقشار تهی‌دست سخن می‌گوید و دو سال بعد درحالی که از کروبی، معین، قالیباف و لاریجانی و هاشمی رفسنجانی همه به صف شده‌اند، اوست که در انتخاباتی عجیب که به دور دوم رسیده رخت ریاست جمهوری به تن کند. او که توانایی عجیبی در برانگیختن توده‌ها و گفتن واژه‌های عامه پسند دارد در ساختن نماد اشرافی گرایی از هاشمی و همه طیف حامی اش عالی عمل می‌کند و در حالی که با اختلافی ۷۰۰ هزار رایی با کروبی به دور دوم رفته است این بار با اختلافی عجیب مرحوم هاشمی را شکست می‌دهد.

تصمیمات خلق الساعه، حاشیه ساز، تورم ساز و ...

هنوز پوسترهای سیاه و سفید یا نهایتا دورنگ او را می‌توان یافت که با فونت درشت میان‌شان نوشته بود:«مرد عمل»

چند نفر از آنهایی که در سوم تیر نام محمود احمدی‌نژاد را روی برگه‌های‌شان نوشتند، او را می‌شناختند؟ شاید عده معدودشان. آنها اما دولت مرحوم هاشمی و فشار اقتصادی توسعه در سال‌های نخست دهه ۷۰ را به یاد داشتند.

احمدی‌نژاد هم که مثل کروبی با وعده پرداخت یارانه‌ مستقیم به میدان آمده بود به خوبی می‌دانست چه مسیری را برای رسیدن به پاستور برگزیده است.

او پس از رسیدن به پاستور بود که سریالی از تصمیمات را گرفت که منجر به التهاب سال ۸۸ در کشور شد. از تصمیمات خلق الساعه در مذاکرات هسته‌ای که سایه تحریم‌ها و خطر جنگ را بر سر کشور آورد تا سخنرانی‌هایش درباره رژیم صهیونیستی که به روسای این دولت غاصب فرصت مظلوم نمایی و اجماع جهانی علیه ایران داد.

از رفتارهای چالش ساز با همسایگان منطقه‌ای تا تصمیمات اقتصادی تورم زا. او که صاحب بزرگترین درآمد نفتی تاریخ ایران بود در نهایت یکی از کمترین آمارهای رشد را در کشور رقم زد به گونه‌ای که وقتی در مناظرات سال ۸۸ محسن رضایی به او گفت شاخص فلاکت در کشور چقدر افزایش یافته‌است تا دقایقی مات و مبهوت شده بود.

استاد دو قطبی سازی و ماجرای هاله نور سبز

احمدی‌نژاد اما استاد ایجاد دوقطبی است. آنچه میان او با میرحسین موسوی رخ داد و رفتارهایی که کشور را به چالش سال ۸۸ کشاند اگرچه باز ساختمان پاستور را در اختیارش قرار داد اما مسیری که بعدتر دنبال کرد لقب «جریان انحرافی» را مهری کرد بر پیشانی خودش و همراهانش. تا آنجا که حتی برخی یاران سابق پایداریچی‌اش بر این کوس انحرافی بودنش می دمیدند برای رسوایی رفیق سابق که روزی برای بازگشتش از سفر سازمان ملل در فرودگاه مهرآباد صف کشید بودند.

همان سفری که وقتی در قم داشت برای آیت‌الله جوادی آملی روایتش می‌کرد از هاله نور سبزی گفت که بالای سرش در زمان سخنرانی احساس کرده و حاج آقا با درنگی در گفته‌هایش برایش حدیثی از امام صادق (ع) روایت کرد که برای رسیدن به هدف حتی برای حیوان اهلی‌تان هم خلاف واقع نگویید.

مردی که مخالفانش را در سال ۸۸ خس و خاشاک نامیده بود از سال ۸۹ دیگر آن چهره محبوب اصولگرایان نبود و انگار برای پایان دولتش لحظه‌شماری می‌کردند. از بست نشینی در خانه تا رفتارش برای برکناری وزیر اطلاعات و پناه دادن به سعید مرتضوی پس از فاجعه رخ داده در کهریزک هر روز و هر روز او را در نظام سیاسی مهجور و مهجور تر کرد.

با پایان دولت، او به عنوان عضوی از مجمع تشخیص مصلحت برای رفتارهایش در دفاع از یاران نزدیکش که حالا باید به پرونده‌های‌شان رسیدگی می شد یعنی بقایی و مشایی جنجال‌هایی به راه انداخت تا در صدر اخبار باشد. احمدی‌نژاد این سال‌ها هر از گاهی با مصاحبه‌ها یا سخنرانی‌ها یا اکت‌هایش سعی کرده به شیوه‌ای در صدر اخبار قرار گیرد.

از عمل زیبایی محمود احمدی نژاد تا کیسه های نامه مردم برای او

روزی با انتقاد از نظام سیاسی کشور با واژه‌های گنگ و پوشیدن رخت اپوزیسیون تا روز دیگر با به تصویر گذاشتن صورت پف کرده از عملیات زیبایی و ترمیم پوست.

احمدی نژاد که در روز سخنرانی دانشگاه کلمبیا به سختی برای گفتن یک دقیقه از واژه One Daghigheh استفاده کرده بود البته در ۶۰ سالگی سعی کرده زبانش را به سطحی برساند که قادر به تکلم به انگلیسی باشد.


بیشتر بخوانید: زنان اصولگرا در میدان انتخابات؛ ثبت نام زهره الهیان مدیون تلاش‌های زنان ایرانی و کنشگران جنبش زنان


او که میدان ۷۲ نارمک را میدان آرزوها کرده بود و هر روز ده ها کیسه نامه از خواسته ها و نیازهای مردمی برایش فرستاده می‌شد، حالا با گذشت بیش از ۱۱ سال و درحالی که در روزهای آخر ریاست جمهوری با واژه‌ها و عبارات اعتراضی تاکید داشت رییس جمهور قدرت اجرایی زیادی ندارد، حالا باز با به راه انداختن کمپینی خیابانی خود را کاندیدای رسیدن به پاستور کرده است. در همان دقایق نخست هدفش را از رقابت انتخاب کرده و به علی لاریجانی بر سر شناسنامه طعنه زده است.

او که همین چند روز قبل با پوشیدن لباس سفید در روز افتتاحیه مجلس خبرگان، آن هم در روز شهادت ابراهیم رییسی خبرساز شده بود، این بار پس از دو رد صلاحیت متوالی با خود فکر می‌کند می‌تواند از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و با همانندسازی انتخابات ۸۴ شاید باز به پاستور برسد. بی آنکه مردم خیلی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ را به یاد داشته باشند!

بیاید تا این بار شاید بخشی از رویاهایش را عملی کند؛ از فیفا و سازمان ملل اسلامی تا…

وعده‌هایی که ۸ سال بودن در دولت انگار برای‌شان کافی نبود که یک بار برایش گفت:«من حالا راه‌های ایستادن برابر فشارها را بهتر می‌دانم و برای همین است که می‌خواهم بیایم.»

این جمله را احمدی‌نژاد در کنفرانس مطبوعاتی سال ۹۶ چند روز قبل از رد صلاحیتش گفته بود.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ایران عزیز
0
0
سه‌شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳
این حرفات به درد خودت میخوره این مردم هستند که تشخیص میدن احمدی نژاد خوبه یابد خواهشن شما هم یدونه مسکن بدین به این ملت بعد لفاظی کنید
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

فیلم/اظهارات جنجالی محمود احمدی‌نژاد درباره پهلوی

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

واکنش‌ها به نخستین مصاحبه تلویزیونی مسعود پزشکیان

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

درخواست عجیب اسکوچیچ از پرسپولیس

قیمت انواع لپ تاپ ایسر امروز + جدول

عکس/ اقدام ریاکارانه طرفداران جلیلی!

عکس/ جشن تولد بازیگر خردسال افعی تهران با حضور بازیگران سریال

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

معرفی جنگنده J۲۰، اژد‌های رادارگریز چین

عکس/ تکرار تیتر راست از دنده چپ بعد از ۱۹ سال

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ جلسه رسمی سعید جلیلی با متهم فساد چای دبش!

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نامزد‌های ریاست جمهوری برای بحران مسکن رویا فروشی نکنند

کارلوس کیروش سرمربی پرسپولیس می‌شود؟

آغاز مناسک حج تمتع از فردا

ناترازی انرژی، ابرچالش پیش روی دولت آینده

فیلم/ تیپ قناری عمو پورنگ در باشگاه بدنسازی خبر ساز شد

عکس/ سلفی جنجالی هدی زین‌العابدین با یک پسر

عکس/ تصاویر قدیمی از شطرنج بازی در دوران قاجار

سرنوشت قیمت دلار در سایه انتخابات ایران و آمریکا

عکس/ استایل افغانی بازیگر مشهور گاندو در یک کافه

عکس/ ناگفته‌های مازیار لرستانی درباره عمل تغییر جنسیتش

روش فعال سازی اینترنت رایگان دولت

بازی خطرناک ارزی

عکس/ استایل شیک و جذاب نیوشا ضیغمی در شیراز

اقدام ایران علیه قطعنامه شورای حکام آژانس

پیشگویی یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در سال ۱۴۰۳

اظهارات اقتصادی ۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری

قیمت زعفران در بازار چند؟

قیمت میلگرد در بازار + جدول

فلاحت پیشه:هدف روسیه اثرگذاری در انتخابات است

فیلم/ برای تامین مالی یا باید در‌های مملکت را باز کنیم یا باید سراغ رمزارز برویم

راهنمای انتخاب سرویس خواب نوزاد و تخت خواب با بهترین کیفیت

عکس/ چهره جذاب سپیده خداوردی سوژه شد

خداحافظی با گاز ارزان

عکس/ تولد خواهرزاده علی ضیا در فضای مجازی پربازدید شد

تصمیمی جدید درباره وام مسکن روستانشینان

تحلیل ابوالفضل فاتح از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو

انس جهانی طلا در سراشیبی افتاد

بعد ۴ سال تازه یادتان افتاده برای مهاجران افغان طرح بدهید؟

دولت آینده با خودروسازی چه می‌کند؟

فیلم/ ریلز اینفلوئنسر ارمنستانی از ایران

افزایش قیمت حبوبات در بازار+ جدول

شرط استقلال برای تمدید قرارداد ستاره نکونام

بازار مسکن زیر ضرب میخکوب شدن نرخ دلار

اولین خروجی پرسپولیس بعد از رفتن اوسمار

پیشنهاد شگفت انگیز الهلال عربستان به مهدی طارمی

شایعات عجیب درباره جواد نکونام و استقلال

معاون سرمایه‌های انسانی بانک سینا منصوب شد

بورس در امید محال

فیلم/بغض پزشکیان در لحظه نقل خاطره از درگذشت همسرش

ترافیک سنگین در آزادراه کرج- تهران

برنامه‌ تبلیغاتی امروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

فیلم/ افتتاح شبانه شبکه اینترنتی سعید جلیلی

فیلم/ عینک عجیب و غریب نیما شعبان‌نژاد سوژه شد

پیش بینی قیمت دلار امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

عکس/ شروین حاجی‌پور در کنار یک چهره خاص

پیش بینی قیمت سکه امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ محمد

فیلم/ قیافه المیرا شریفی مقدم بعد از خواندن یک خبر دیدنی شد

نفت جور همه را می‌کشد

نگاه نامزدهای انتخاباتی به موضوع تجمعات مردمی؛ اعتراض یا اغتشاش؟/ کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری چه نظری درباره موضوعات مورد توجه مردم و کارشناسان دارند؟

قیمت جدید تخم مرغ امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳+ جدول