تاریخ انتشار: ۲۲:۱۲ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

وحید حقانیان از بیت کنار گذاشته شده و دچار شوک است

عباس سلیمی نمین می‌گوید: احمدی نژاد که معلوم است دارد یک کار تبلیغاتی انجام می‌دهد، کسانی که در زمان ثبت نام ایشان حضور داشتند به من گفتند احمدی نژاد یک سری آدم‌هایی که از ظاهرشان مشخص است آدم‌های خیلی موجهی نیستند برای یک کارناوال تبلیغاتی گردآوری کرده بود.

عباس سلیمی نمین

اقتصاد ۲۴-جواد مرشدی: انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم که یک سال زودتر از موعد مقرر از ۱۰ خردادماه با آغاز روند ثبت نام از کاندیداها، کلید خورده بود روز گذشته با ثبت نام ۸۰ چهره به پایان رسید. ساختمان فاطمی در دو روز ابتدایی ثبت نام‌ها روز‌های آرامی را سپری کرد و تنها ۹ چهره شاخص ثبت نام خود را قطعی کردند.

روز سوم نیز نسبتا آرام سپری شد، اما سونامی کاندیداتوری در روز‌های چهارم و پنجم به راه افتاد و طی دو روز پایانی ۶۳ کاندیدا ثبت نام خود را قطعی کردند. موضوعی که با نقد‌ها و واکنش‌های فوری در فضای رسانه‌ای و مجازی روبرو شد.


عباس سلیمی نمین تحلیلگر و فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین با نقد رویه رخ داده در جریان ثبت نام از کاندیدا‌های این دور از انتخابات تاکید دارد که بسیاری از این چهره تنها برای مطرح کردن، تبلیغ و تطهیر خود راهی وزارت کشور می‌شوند. او البته این را هم می‌گوید که برخی از این افراد توهم این را نیز دارند که در حد رئیس جمهور هستند.

سلیمی نمین در این گفتگو شانس رأی آوردن برای چهره هایی، چون بذرپاش قائل نیست و پیش بینی می‌کند محمود احمدی نژاد یا وحید حقانیان نیز ردصلاحیت شوند.

این چهره سیاسی اصولگرا تاکید دارد که در این دوره شانس حضور برای اصلاح طلبان فراهم خواهد شد و البته این راهم می‌گوید که «من مناظرات را با توصیه رهبری، مناظرات خوبی می‌بینم.»

مشروح گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با عباس سلیمی نمین را بخوانید؛

****

آقای سلیمی نمین! در این دور از انتخابات ریاست جمهوری با وجود اینکه بخاطر شهادت آقای رئیسی یک سال زودتر از موعد مقرر برگزار می‌شود، ولی شاهد حضور پرتعداد کاندیدا‌ها در ۵ روز ثبت نام بودیم، تحلیل شما از این علاقه زیاد به کاندیدا شدن در بین سیاسیون ما چیست؟

متاسفانه این یک جنبه تبلیغی پیدا کرده است، اینکه اصحاب رسانه در ستاد وزارت کشور جمع هستند و بلافاصله پوشش خبری گسترده می‌دهند قطعا برای افراد یک مزیت است که هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و آورده زیادی برای شان دارد، چرا که رسانه‌ها آن‌ها را مطرح می‌کنند.

ثبت نام بعنوان نامزد ریاست جمهوری برای برخی خیلی مهم است، برخی از این‌هایی که ثبت نام کرده اند قبلا ردصلاحیت شده بودند و مشکلات عدیده دارند، برخی از نمایندگان مجلس که امروز در مجلس نیستند قبلا مشکلاتی داشته اند. حضور این افراد دروزارت کشور با توجه به حضور رسانه‌ها یک فرصتی است برای تبلیغ و تطهیر. بنظر من باید در این قضیه تجدید نظر شود.

کاندیداتوری نمایندگان شهرستان‌ها در انتخابات ریاست جمهوری یک اعتبار برای آنهاست

یعنی صرفا برای مطرح شدن این ثبت نام را انجام می‌دهند؟

بله، چون هیچ چیزی عاید آن‌ها نمی‌شود. بخصوص برای برخی نمایندگان شهرستان ثبت نام ریاست جمهوری یک اعتبار را رقم می‌زند. ولی بنظر من یک مشکل دیگر هم داریم و آن این است که برخی از این ثبت نام کنندگان خیلی متوهم هستند و فکر می‌کنند در حد ریاست جمهوری می‌توانند کارآیی داشته باشند که باید برای آن‌ها تاسف خورد.

وحید حقانیان از بیت کنار گذاشته شده و دچار شوک است

کاندیداتوری آقای حقانیان یکی از غیرمنتظره‌ترین اتفاقات این ۵ روز بود، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

ایشان را از بیت کنار گذاشته بودند و دچار شوک شده اند. کسی که سال‌ها در مهم‌ترین رخداد‌های کشور در کادر تلوزیون قرار می‌گرفته است یکباره کاملا محو شود قطعا دچار شوک می‌شود.

برخی تحلیل‌ها طی این روز‌های بعد از کاندیداتوری ایشان مطرح شده، یک نگاه می‌گوید خود آقای حقانیان به این نکته واقف است که ۱۲ شرط لازم برای تایید صلاحیت را ندارد، ولی وقتی او رد شود و اعتراض نکند دیگرانی هم که رد شوند اعتراض نمی‌کنند بهرحال در بیت رهبری بوده و ...

این گزاره غلط است، الان ایشان نه مورد وثوق هستند ونه در بیت. ایشان به دلیل برخی مسائل کنار گذاشته شده است. اگر مورد وثوق بود همچنان کار خود را ادامه می‌داد، ایشان مدتی است که کنار گذاشته شده اند. افرادی که سال‌ها دیده می‌شدند وقتی کنار گذاشته می‌شوند این ثبت نام را فرصتی برای دیده شدن می‌دانند و لذا می‌آیند و ثبت نام می‌کنند.

آدم‌هایی با ظاهر ناموجه در کارناوال تبلیغاتی احمدی نژاد حضور داشتند

از بین کاندیدا‌هایی مثل آقای احمدی نژاد، لاریجانی، زاکانی، قالیباف و جلیلی فکر می‌کنید کدام شانس بیشتری برای رییس جمهور شدن دارد؟

آقای احمدی نژاد که معلوم است دارد یک کار تبلیغاتی انجام می‌دهد، کسانی که در زمان ثبت نام ایشان حضور داشتند به من گفتند احمدی نژاد یک سری آدم‌هایی که از ظاهرشان مشخص است آدم‌های خیلی موجهی نیستند برای یک کارناوال تبلیغاتی گردآوری کرده بود.

احمدی نژاد مدت هاست دچار چنین مشکلی شده و خیلی از متخصصین می‌گویند ایشان دچار مشکل است و باید حتما معالجه شود. کسی که یک ایامی مرتب بر سر زبان‌ها بوده است الان در انزوا قرار گرفتن برایش بسیار بسیار سخت و دشوار است. با توجه به اینکه تلاش زیادی کرد که در ریاست جمهوری باقی بماند که با تمهیدات نظام تمام برنامه ریزی‌های او با کمترین هزینه خنثی شد.

بقیه آقایان حضورشان در عرصه انتخابات یک وجهی دارد، هر کدام نماینده یک جریان هستند که در آن آدم‌های موجه حضور دارند، قطعا این نمایندگی کردن آن‌ها از یک جریان باعث شور در انتخابات خواهد شد. یعنی رقابت خوب خواهیم داشت و من امیدوارم به خطا نروند و رقابت‌ها جنبه تخریبی پیدا نکند. این آقایانی که نام بردید رقابت مثبتی را رقم خواهند زد، اما آقای احمدی نژاد از اول نشان داد که برای جنجال آمده است.

احمدی نژاد ردصلاحیت می‌شود و شانس بداخلاقی کردن دوباره را پیدا نمی‌کند

بنظر شما احمدی نژاد رد صلاحیت می‌شود؟

بله، او هرگز این شانس را پیدا نخواهد کرد که بیاید و بداخلاقی‌های خودش را یکبار دیگر دنبال کند و سطح سیاست ورزی را تنزل دهد.

از چهره‌های حاضر در دولت ایشان یا بعضا نزدیک به خودشان هم کاندیدا شده اند، آنهم می‌تواند یک برنامه ریزی از طرف خودش باشد یا...

آن‌ها درسطح ریاست جمهوری نیستند و رَجُل محسوب نمی‌شوند، هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که افراد رده پایین‌تر از آقای احمدی نژاد رجل محسوب می‌شوند، آن‌ها در این زمینه شانسی نخواهند داشت.

مناظرات را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

من مناظرات را با توصیه رهبری، مناظرات خوبی می‌بینم. شخصیت‌هایی که در آن شرکت می‌کنند علی القاعده پایبند به توصیه رهبری خواهند بود، لذا مناظرات سازنده خواهد بود و می‌تواند رشد سیاسی خوبی به جامعه بدهد.

آقای بذر پاش هم ثبت نام کردند، شانس ایشان را چقدر می‌بینید؟

بنظر من وزیر مسکن شانسی ندارد.

سهم اصلاح طلبان را چگونه می‌بینید و آیا نامزد‌های اصلاح طلب امکان موفقیت دارند؟

فکر می‌کنم دراین دوره از انتخابات اصلاح طلبان امکان عرضه خودشان را به خوبی داشته باشند، اینکه پایگاه رای شان به آن‌ها اعتماد کند و به میدان بیاید یک مقداری محل شبهه است. چون اصلاح طلبان هنوز نتوانستند خودشان را سامان دهند و این عدم ساماندهی موجب می‌شود که پایگاه رای شان سرگردان باشد و خیلی اعتماد برای ورود به صحنه پیدا نکند والا بنظر من ساختار سیاسی این امکان را برای آن‌ها فراهم خواهد دید که بتوانند وارد میدان رقابت شوند.

فکر می‌کنید از طرف شورای نگهبان سیگنال مثبتی به آن‌ها رسیده که وارد عرصه شده اند؟

این را اطلاع ندارم و من فقط برداشت خودم را عرض می‌کنم، قطعا مشکل آقایان اصلاح طلب این است که یک پراکندگی در آن‌ها وجود دارد و نتوانسته اند یک نوع یکپارچگی را در ارتباط با مشارکت از خودشان بروز دهند، چرا که پیوند‌هایی به وجود آمده که مانع از این مسئله می‌شود.

امیدوارم واقعا این آقایان بتوانند در این زمینه پایگاه رای خودشان را فعال کنند و درانتخابات مشارکت تعیین کننده‌ای داشته باشند

رجل بودن به عنوان مرد بودن نیست و خانم‌ها هم می‌توانند کاندیدا شوند

در این دوره کاندیداتوری خانم‌های اصولگرا را شاهد بودیم، شانس موفقیت بانوان را تا چه حد می‌بینید؟

این آغاز خیلی خوبی است، بر اساس نظرات برخی کارشناسان رجل بودن بعنوان مرد بودن نیست و خانم‌ها هم می‌توانند در این وادی قرار بگیرند. از نظر قانون هم منعی در این خصوص نیست منوط به اینکه سایر شرایط را بتوانند احراز کنند.

قطعا باید تجربه مدیریتی داشته باشند یا چند دوره نماینده مجلس بوده باشند، همان شرایط ۱۲ گانه که اعلام شده است.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

استایل رنگی مهناز افشار در پست جدیدش + عکس

نقش‌آفرینی قدرتمندانه پتروشیمی جم در آوردگاه صادراتی Expo۲۰۲۴

معرفی موشک کروز کالیبر

اینفوگرافی/بیشترین جست‌وجوی ایرانی‌ها در تیرماه چه بود؟

فیلم/احتمال استعفای دسته جمعی شورا قوت گرفت!

راهنمای کامل آزمایش خون

چه کسی وزیر کشور دولت چهاردهم می‌شود؟

سکه امامی در کانال ۴۰ میلیونی درجا زد

بهترین راه های مهاجرت به استرالیا

استایل همای سریال پایتخت در ۵۴ سالگی + عکس

استرداد دو چهره معروف سایت‌های شرط‌بندی به ایران

زن برگ برنده ترامپ در انتخابات کیست؟ + عکس

گزارش بورس امروز یکشنبه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۳

کاپیتان استقلال بمب جدید پرسپولیس؟

عکس/محل اسکان کاروان ایران در المپیک

هشدار از کادر درمان به مسولان؛ بحران مهاجرت هر ماه ۲۰۰ پرستار از کشور

ترامپ آینده دلار دیجیتال را تهدید می‌کند؟

عکس/ تصویری از خنده‌های مسعود پزشکیان در مجلس

فیلم/ جنجال جدید نرجس سلیمانی در شورای شهر

خانم بازیگر مشهور ممنوع الفعالیت شد

عکس/ لباس زنان ایران در افتتاحیه المپیک

تیم جدید دروازه‌بان استقلال مشخص شد

فیلم/مزاح رهبر انقلاب به حضور پزشکیان در دیدار با نمایندگان مجلس دوازدهم

واردات خودرو با استفاده از سرمایه ها و منابع ارزی بخش خصوصی داخل و خارج از ایران

توضیحات مسعود پزشکیان درباره روند انتخاب کابینه

تذکر رضا کیانیان به پزشکیان درباره لباس پوشیدنش

عکس/سرود ملی ایران در زمان رضاشاه چه بود؟

قیمت جدید میلگرد امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قرارداد گازی اخیر بین ایران و روسیه چه منافعی برای کشور دارد؟

ارزش معاملات روزانه بورس انرژی چقدر است؟

سهم هزینه مسکن در سبد خانوار ایرانی روی سقف

مدافع خارجی پرسپولیس طلایی پوش شد!

همدستی پدر و پسر برای کلاهبرداری از مردم

محمدمهدی میرباقری کیست؟+ عکس

هزینه نجومی اجاره خوابگاه و پانسیون در تهران + جدول

تصویب صورت‌های مالی بیمه معلم در مجمع عمومی

دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

فیلم/رهبر انقلاب: مجلس نباید منشاء تشنج در افکار عمومی باشد

فیلم/رهبر انقلاب: موفقیت رئیس جمهور و دولت جدید، موفقیت همه ما است

مدافع خارجی استقلال در لیست خروج!

پزشکیان وارث تورم افسار گسیخته بازار مسکن در دولت سیزدهم

۲ پرسپولیسی دیگر در لیست خرید یحیی گل‌محمدی

فیلم/ پزشکیان: امیدوارم بتوانیم گره‌هایی که در کشور وجود دارد، حل کنیم

خبر جدید درباره خرید خدمت سربازی

قیمت خانه در مشهد از نقلی تا بزرگ متراژ + جدول

تقدیر شـورای همـاهنگی شرکت‌های بیمــه‌ای همدان از عملکرد شعبه بیمه تعاون در این استان

پخش زنده مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه تعاون

خطر بیکاری ۷۰۰ پرستار و ۲۰۰ پزشک

استایل جذاب هادی کاظمی و سمانه پاکدل در یک مراسم + عکس

از هر ۵ ازدواج ۲ مورد منجر به طلاق می‌شود!