تاریخ انتشار: ۲۰:۲۵ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز

نوروز، این یادگار کهن از نیاکانمان همیشه یادآور خاطرات خوش کودکی، اسکناس‌های تا نخورده لای قرآنِ مادربزرگ، عطر خوش سبزی پلو با ماهی دودی و رقص شیرین ماهی‌های قرمزِ داخل تنگ بوده است. یکم فروردین هر سال تمامی افراد خانواد در خانه‌های ایرانی به دور سفره‌ای مزین شده با سیب، سبزه، سنجد، سمنو، سرکه و سنبل بهاری جمع می‌شوند و به انتظار شنیدن نجوای یا مقلب القلوب والابصار... می‌نشینند. مدتی است که سفر نیز به یکی از رسومات نوروزی کشورمان تبدیل شده است در این مقاله شما را با برخی از مقاصد داخلی پر مخاطب گردشگران در نوروز آشنا خواهیم کرد. از شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز می‌توان به استان مازندران، استان گیلان، شهر مشهد، جزیره کیش، جزیره قشم، شهر یزد، شهر تاریخی اصفهان، شهر شیراز و شهر تبریز اشاره کرد.
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
آیا از ویژگی‌های هر یک از این شهر‌ها که سبب شده است در این لیست قرار بگیرند آگاهی دارید؟ احتمالا تمامی کاربران عزیز وبسایت لحظه آخر کم و بیش با زیبایی‌های این شهر‌ها آشنا هستند برای مثال: زیبایی‌های طبیعی سرسبز و روح افزا استان مازندران که سرو یک فنجان چایی در جنگل‌های زیبا دوهزار، جنگل دالخانی یا دشت دریا سر قطعا تمام خستگی‌ها و مشغله‌های یک سال گذشته را به خوبی از ذهن ما پاک خواهد کرد، یکی از شهر‌های پر مخاطب در عید نوروز می‌باشد. آبشار آب پری، دریاچه سد لار، دریاچه چورت، ییلاق فیلبند و پل ورسک از دیگر جاذبه‌هایی می‌باشند که استان مازندران را در رتبه یک جذب توریست در ایران قرار داده است. علاقمندان به شناخت اشعار و سبک زندگی پدر شعر نو ایران "نیما یوشیج" می‌توانند در تور مازندران از زادگاه، خانه و آرامگاه این شاعر نام آور ایرانی در روستای یوش دیدن کنند.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
از دیگر شهر‌های پر هیاهو ایران در ایام نوروز استان گیلان می‌باشد. جالب است که بدانید تراکم جمعیت مردم ساکن در استان گیلان به خودی خود بالا است و بدون در نظر گرفتن هیچ گردشگری دومین استان پر جمعیت شمال ایران بعد از مازندران می‌باشد حال تصور کنید با سیل عظیمی از گردشگران که هر ساله به این خطه زیبا رجوع خواهند کرد ازدیاد جمعیت چه غوغایی به پا خواهد کرد، اما این شلوغی نه تنها چیزی از زیبایی‌های استان گیلان کم نخواهد کرد بلکه چهره‌ای تماشایی و پر از شوق زیستن به این شهر خواهد بخشید.
 
از جذابیت‌های دیدنی استان گیلان می‌توان به ییلاق بکر و زیبای ماسال در ۵۵ کیلومتری شهر رشت اشاره کرد. آرامش و فراغ خیال در سرسبزی‌های ماسال موج خواهد زد. ییلاق ماسال به دو بخش مرکزی و شندرمن تقسیم خواهد شد که هر بخش دارای ویژگی‌های تقریبا یکسان می‌باشند، اما جاذبه‌های استان گیلان تنها به به زیبایی‌های طبیعی آن ختم نخواهد شد و آثار تاریخی مانند قلعه رودخان که یاد بود به جا مانده از دوره ساسانیان با ارتفاع تقریبا ۷۰۰ متری از سطح زمین می‌باشد و جلوه بسیار شکوهمندی به شهرستان فومن بخشیده است نیز از اماکن و آثار تاریخی استان گیلان به حساب می‌آید.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
نورانی‌ترین شب‌های گیلان را در شیطان کوه لاهیجان تجربه کنید. در قسمتی از شیطان کوه یک استخر وسیع و در وسط استخر یک بنای تاریخی وجود دارد که در گذشته به عنوان محلی برای جمع کردن آب مورد نیاز کشاورزان مورد استفاده قرار می‌گرفته و امروزه به یکی از جاذبه‌های شهر لاهیجان تبدیل شده است، هم چنین تفریحاتی مانند تله کابین و شهر بازی لذت بازدید از شیطان کوه را برای شما دو چندان خواهد کرد.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
روستای پله کانیِ زیبا و سرسبز ماسوله که دارای معماری منحصر به فرد و کهنِ مربوط به دوران حکومت زندیه می‌باشد از دیگر دیدنی‌های استان گیلان محسوب می‌شود. آنچه که ماسوله را از دیگر مناطق استان گیلان متفئت کرده است بافت خاص این روستا است که تردد هرگونه وسیله نقلیه‌ای را به درون آبادی ناممکن کرده است. یکی از توریستی‌ترین منطقه‌های استان گیلان که امکان فاصله گرفتن از دود و شلوغی شهر را در اختیارتان خوهد گذاشت ییلاق سرولات است. زیبایی این بخش از استان گیلان بازدید از آن را حتی برای یک بار هم که شده جزء ضرورات سفر گردشگران تور شمال قرار داده است.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
همان طور که می‌دانید شهر مقدس مشهد تقریبا در تمامی فصول از شهر‌های شلوغ کشور ایران به حساب می‌آید و دلیل آن نیز وجود حرم امام رضا (ع) در این شهر است. هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان جهان برای زیارت آرامگاه امام هشتم شیعیان به این شهر سفر خواهند کرد، اما رنگ روی تازه و نو شهر، انگشتر‌های رنگارنگ در هر گوشه و کنار خیابان‌های آن در ایام نوروز حال و هوای دیگری را در شهر مشهد برپا کرده است. از دیگر جاذبه‌های پایتخت معنوی ایران می‌توان به آرامگاه فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی، اولین موزه نان مشهد در کشور که تمامی ادوات مربوط به پخت نان را به نمایش خواهد گذاشت و برج رادکان مشهد یادگار به جامانده از دانشمند و ریاضی دان پرآوازه ایرانی "خواجه نصیر الدین توسی" اشاره کرد.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
تفریحاتی که در شهر مشهد انتظار مسافران نوروزی را خواهد کشید شامل: پارک کوهسنگی مشهد با جذابیت‌هایی مانند جزیره پرندگان و دریاچه مصنوعی، باغ گیاه شناسی مشهد که گیاهان دارویی، رزردگان، گیاهان معطر، گل‌های داودی و ۱۴۰ درخت میوه گیاهانی هستد که در این باغ حفظ و نگهداری خواهند شد، سیرک بین المللی کاردینالی و سرزمین موج‌های آبی مشهد می‌شود.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
جزیره کیش، خشکی بیضی مانندیست که در جنوب کشورمان واقع شده است و با وجود پیشرفت چشم گیر صنعت و تکنولوژی بافت قدیمی و سنتی خود را نیز حفظ کرده است، این جزیره که از زیباترین و سرسبز‌ترین جزایر خلیج فارس محسوب می‌شود هر ساله در لیست شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز قرار می‌گیرد و دلیل آن هم وجود جاذبه‌های زیبایی مانند کشتی یونانی که نمایی فوق العاده از غروب آفتاب آمیخته با آبی بیکران دریا را برای شما به نمایش خواهد گذاشت. این سازه با اینکه قدمت زیادی ندارد، اما در همین مدت کوتاه توانسته به یکی از محبوبیت‌های مسافران تور کیش تبدیل شود.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
یکی دیگر از پر بازدید‌ترین جاذبه‌های جزیره کیش باغ پرندگان می‌باشد در این باغ بیش از ۵۸ گونه پرنده نگه داری می‌شود. انواع پرندگان زیبایی که در این باغ وجود دارند شامل پلیکان، شتر مرغ، طوطی، پنگوئن، لک لک، توکان و تورکو می‌شوند.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کاریز که با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال یکی از جاذبه‌های تاریخی جزیره کیش محسوب می‌شود که در گذشته منبع آب شیرین جزیره کیش بوده، اما امروزه به یک شهر زیر زمینی تبدیل شده است.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
و در آخر مکانی که گردشگران تور کیش زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند ساحل مرجان یکی از زیبا‌ترین اسکله‌ها در شهر کیش می‌باشد و با اینکه به دلیل وجود مرجان‌های دریایی برای شنا مناسب نیست، اما به دلیل منظره چشم نواز و انواع تفریحات آبی توانسته بیشتر گردشگران را به سمت خود جذب کند.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
از دیگر شهر‌های جنوبی کشورمان که در لیست شلوغ‌ترین شهر‌های نوروزی قرار دارد می‌توان به بزرگترین جزیره خلیج فارس در تنگه هرمز یعنی جزیره قشم اشاره کرد. این جزیره به دلیل داشتن جاذبه‌های عجیب و شگفت انگیز یکی از مقاصد پر مخاطب در تمامی فصول به ویژه عید نوروز می‌باشد. جاذبه‌های که در شهر قشم وجود دارد و هر ساله افراد زیادی را به سمت این جزیره می‌کشاند شامل:
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
دره ستارگان
در نمایی کلی، این دره شگفت انگیز مجموعه‌ای از اشکال هندسی کله قندی، تیرک‌های فرسایشی و دیوار‌های رشته‌ای است. دلیل به کار بردن صفت شگفت انگیز برای این دره ظاهر متفاوت آن می‌باشد. شکل ظاهری دره ستارگان به گونه ایست که انگار وارد سیاره دیگری از جهان شده اید.

غار نمکدان
طولانی‌ترین غار نمکی جهان با طول ۶۸۵۰ متر در فاصله ۹۰ کیلومتری قسمت جنوب غربی شهر قشم واقع شده است. کوه تزیین شده با رگه‌های سفید نمک و یک حوضچه نمکی از مشخصه‌های ظاهری این غار می‌باشد. جالب است که بدانید گفته می‌شود تنفس در این غار خاصیت دارویی دارد.

غار خُربَس
یکی دیگر از پدیده‌های جالب زمین شناسی در فاصله ۱۵ کیلومتری جزیره قشم است. قدمت این اثر به دوران ماد‌ها باز می‌گردد. نظراتی مبنی بر اینکه این غار در زمان ماد‌ها محل عبادت الهه میترا بوده است وجود دارد. نظریه پردازان دلایل خود را برای این فرضیه معماری صخره‌ای و محل قرار گیری آن بر بلندای کوه بیان کرده اند.


تنگه چاه کوه
فرسایش سنگ‌های رسوبی همواره سبب خلق شگفتی‌های زیبا در جهان بوده است که این بار در جنوب کشور ایران شاهد آن خواهیم بود. دره‌ای به عمق ۱۰۰ متر در فاصله حدود ۷۰ کیلومتری جزیره قشم با نام تنگه چاه کوه واقع شده که همچون یک گالری زیبایی‌های زمین شناختی قشم را به نمایش خواهد گذاشت. از دیگر جاذبه‌های جزیره قشم که جز محبوب‌ترین مقاصد گردشگران تور قشم می‌باشد می‌توان به قلعه پرتغالی ها، جنگل دریایی حرا، پارک کروکودیل قشم و جزایر ناز اشاره کرد.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
یکی دیگر از شهر‌های شلوغ نوروزی کلان شهر یزد در قسمت مرکزی کشور ایران می‌باشد. جاذبه‌های تاریخی مهمی که در این شهر وجود دارد عبارتند از:
نارین قلعه که از با اهمیت‌ترین بنا‌های خشتی در جهان است و قدمت آن به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.
باغ دولت آباد که بلندترین بادگیر جهان را در خود جای داده است و جزء باغ‌های ثبت شده در میراث فرهنگی جهان می‌باشد.
منارجنبان خرانق با قدمتی بیش از سابقه منارجنبان معروف اصفهان می‌باشد که حرکت مناره به صورت صریح قابل مشاهده است.

منزل مربوط به تاجر پر آوازه دوره قاجار می‌باشد و یکی دیگر از جاذبه‌های پر مخاطب شهر یزد محسوب می‌شود.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
پس از شهر یزد وقت آن رسیده به سراغ شهر تاریخی و پر آوازه اصفهان در قسمت مرکزی کشور عزیزمان برویم. قطعا اصطلاح اصفهان نصف جهان با گوشتان چندان غریبه نیست معماری زیبا اسلامی و وجود آثار تاریخی متعدد سبب شده است که در زبان عامیانه اصفهان را با این نام بشناسیم.
کاخ عالی قاپو اصفهان، مسجد شیخ لطف الله، آتشگاه اصفهان، مسجد امام اصفهان، کاخ هشت بهشت، چهل ستون، میدان نقش جهان برخی از جاذبه‌های مهم و تاریخی شهر این شهر می‌باشد که هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان را به سمت شهر اصفهان راهی می‌کنند.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
مسافران محترم تور اصفهان می‌توانند با گردش در بازار سنتی اصفهان واقع در میدان نقش جهان انواع سوغاتی‌های خوشمزه این شهر اعم از گز، پولکی، سوهان عسلی، جوز قندی، شیرینی کرکی و برشتوک و هم چنین صنایع دستی زیبا و ارزشمند مانند ظروف مینا کاری شده، ظروف چوبی خاتم کاری، پارچه‌های قلمکار و اشیاء قلم زنی شده را تهیه کنند.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
در سال جدید بسیاری از افراد الخصوص زوج‌های جوان مقصد خود را شهر زیبا و شاعرانه شیراز قرار می‌دهند. جاذبه‌هایی مانند ارگ کریم خان، حمام وکیل، تخت جمشید و نقش رجب که بیانگر تاریخ و اصالت کشور عزیزمان می‌باشد در این شهر قرار دارد. مهم‌ترین اماکن تفریحی این شهر باغ ارم، باغ عفیف آباد، باغ دلگشا و پارک کوهپایه شیراز می‌باشد. برخی دیگر از گردشگران نیز به قصد تجربه شب‌های شاعرانه با طنین دلنشین ابیاتی از حافظ که در فضا حافظیه پیچیده است و بازدید از سعدیه راهی این شهر می‌شوند.
 
شلوغ‌ترین شهر‌های ایران در نوروز
 
از آخرین شهر‌های شلوغ ایران در نوروز می‌توان به شهر تبریز اشاره کرد. جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فوق العاده این شهر که آن را در لیست شلوغ‌ترین‌های نوروز قرار داده است شامل بازار تبریز، مسجد کبود از معروف‌ترین جاذبه‌های این شهر، ارگ تاریخی تبریز، کلیسای استفانوس، خانه مشروطه، موزه قاجار، مسجد جامع تبریز، جنگل زیبا و چشم نواز ارسباران و پارک کوهستانی عینالی می‌شود. امیدواریم اطلاعات این مقاله برای کاربران محترم وبسایت لحظه آخر مفید واقع شده باشد با آرزوی سالی پر از شادی، سفر و سلامتی برای شما عزیزان.
 
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
# اخبار هنرمندان
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ نماینده مجلس: مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟!

فیلم/ شاخ های رکورد دار اینستاگرام

زنگ خطر کاهش تولید سیمان شنیده می‌شود/ محاسبه تولید سیمان با دلار امروز وحشتناک است/ قیمت سیمان را آزاد کنید

۴۰ میلیون یورو در منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری شد

قیمت طلای جهانی بالا رفت

نمایندگان مجلس ترجیح می‌دهند ترامپ پیروز شود یا بایدن؟

افزایش ۲۵ درصدی تولید و ذخیرۀ آب گرم بهداشتی

اموال دستگاه‌های اجرایی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد

نمادهای بورسی چرا متوقف می‌شوند؟

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹

افت ۳۰ هزار واحدی در یک ساعت/ بازگشت شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار

شاسی بلند مفهومی و برقی هوندا رونمایی شد + عکس

پاییز با بارش اولین باران در گرگان

پیش‌بینی افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا در روز‌های آتی

راز افزایش راحتی رولزرویس گوست جدید چیست؟ + عکس

واکنش بازار ارز به خبر بلومبرگ چیست؟

خبری باورنکردنی درباره یحیی گل محمدی و پرسپولیس

وام قرض‌الحسنه ۳۰ میلیون تومانی شد

نمایشگاه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی آغاز به کار کرد

ممکن است سخت‌افزار آیفون ۱۲ پرو مکس بسیار قدرتمندتر از آیفون ۱۲ پرو باشد

سلیمی: برگزاری جلسه رای اعتماد بدون حضور رئیس‌جمهور خلاف قانون است

افسردگی پاییزی و راهکار‌های مقابله با آن

یک شوخی به نام وام مسکن

مرسدس بنز GLB با تیونینگ برابوس معرفی شد + عکس

پُز دادن قطری‌ها با عکس نیمکت پرسپولیس! + عکس

سیگنال دستمزد و تورم ۱۴۰۰

از شناسایی خانه‌های خالی چه خبر؟

زلزله ۴.۷ ریشتری در چهارمحال و بختیاری

فیلم/ حرف‌های یک نماینده مجلس درمورد قالیباف روی آنتن زنده

اضافه وزن علیرضا منصوریان +عکس

علت گرانی خودرو مشخص شد

قیمت انواع گوشی موبایل امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹+ جدول

EPS‌ها به تابلوی بازار برمی گردند/ ۲۲ ناشر تاکنون سهام خود را بیمه کرده اند

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروزسه شنبه ۸ مهر ۹۹ + جدول

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹ + جدول