تاریخ انتشار: ۰۹:۵۷ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
اگر خاتمی رهبر اصلاحات نباشد، چه کسی باشد؟

میرلوحی:مردم درحال عبور از اصلاح طلبانند ما آماده رقابت در ۱۴۰۰ هستیم

عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان می‌گوید: دوستانی که می‌گویند آقای خاتمی، رهبری جریان اصلاحات را در اختیار نداشته باشد بگویند چه کسی باشد؟
میرلوحی:مردم درحال عبور از اصلاح طلباند ما آماده رقابت در ۱۴۰۰ هستیم
 
اقتصاد۲۴ - در هفته‌های اخیر و در آستانه بیست و سومین سالگرد دوم خرداد، برخی چهره‌های اصلاح طلب همچون غلامحسین کرباسچی و عباس عبدی مطرح کرده بودند که سیدمحمد خاتمی نمی‌تواند رهبر جریان اصلاحات باشد. این اظهارات البته واکنش‌های زیادی را برانگیخت و بحث‌های مختلفی در محافل سیاسی و رسانه‌ای ایجاد کرد.
بیشتر بخوانید:عذرخواهی مرعشی از اصلاح‌طلبان
حالا محمود میرلوحی، یکی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و از فعالان سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این گونه نظرات می‌گوید: دوستانی که می‌گویند آقای خاتمی رهبری جریان اصلاحات را در اختیار نداشته باشد بگویند چه کسی باشد؟

هیچ کس انتظار ۲۰ میلیون رأی آوردن خاتمی را نداشت

او ضمن انتقاد از نبود احزاب در کشور، معتقد است که سیدمحمد خاتمی جایگاه رهبری خود را نه از طریق پارلمان اصلاحات و در یک جلسه و کنگره بلکه از طریق وجهه کاریزماتیکش کسب کرده است و تا زمانی که احزاب در کشور شکل نگیرند چاره دیگری برای انتخاب چنین فردی وجود ندارد.

محمود میرلوحی در گفتگو با خبرآنلاین با اشاره به بیست و سومین سالگرد دوم خرداد، گفت: امام (ره) پیش از انقلاب اسلامی و در ادامه آن فرمایشات زیادی مشخصا در حوزه مسائل سیاسی، آزادی‌ها و محدودیت اختیارات حاکمیت داشتند و این مباحث مطرح بود. اما تلنگر در زمان دولت دوم آقای هاشمی وارد شد که مشارکت مردم و رای آقای هاشمی به طور جدی به چالش کشیده شد و جامعه به مرور پیام‌هایی مبنی بر تغییر در سازوکار اراه کرد تا زمانی که آقای خاتمی در سال ۷۶ کاندیدا شد.

وی ادامه داد: هدف آقای خاتمی از حضور در انتخابات این بود که می‌خواهیم بگوییم ما هم با دیدگاهی متفاوت در این کشور حضور داریم و از سازوکار موجود در دولت و حاکمیت متفاوت فکر می‌کنیم. اما هیچکس انتظار رای ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزاری به ایشان را نداشت؛ نه ما که در ستاد انتخابتی بودیم و نه خود آقای خاتمی.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: مشخص شد که فرمایشات امام در پاریس و قول‌هایی که انقلاب و نظام داده بود در حوزه‌های جمهوریت و آزادی به خاطر جنگ و مشکلات دهه اول انقلاب مورد توجه نبوده و حالا مورد خواست طبقه متوسط جامعه قرار گرفته و این مطالبات خود را در انتخابات ۷۶ نشان داد.

خاتمی نمی‌خواست برای بار دوم کاندیدای ریاست جمهوری شود

میرلوحی خاطر نشان کرد: زمانی که این جریان پیروز شد تازه اقدام به ارائه نظرات و تئوری‌ها کرد. از مردم سالاری، جامعه مدنی و بخش‌هایی از قانون اساسی که مورد توجه قرار نگرفته بود گفته شد به هرترتیب دوم خرداد و اصلاحات پیروز شد و چهار سال اول با فراز و فرو‌های زیادی توانست خود را به افکار عمومی معرفی و ثابت کند، اما آقای خاتمی احساس کرد در حال مواجهه با یکسری مقاومت‌ها است به همین دلیل در دور دوم تصمیم بر کاندیداتوری نداشت، اما افکار عمومی ایشان را بر حضور مجدد وادار کرد و رای ایشان از سال ۷۶ هم بیشتر بود که این موضوع پیام خاصی داشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین گفت:، اما در این بین جریان رقیب خود را پیدا و شروع به ایجاد برخی بحران‌ها می‌کند. تصور آقای خاتمی این بود که می‌تواند برخی تصمیمات را به صورت قانون درآورد، اما اینطور نشد. با این حال با وجود همه این موانع آقای خاتمی کار خود را با سرفرازی به پایان برد.

میرلوحی با اشاره به جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، گفت: متاسفانه جریان اصلاحات در ادامه تصمیم مناسبی نداشت. با اینکه در سال ۸۴، ۶۰ درصد آرا را در اختیار داشت، به دلیل تعدد کاندیدا نهایتا آقای احمدی نژاد به مرحله بعد راه پیدا کرد و باقی ماجرا.... اما امروز که به گذشته نگاه می‌کنیم می‌بینیم که عملکرد و شاخص‌های دولت آقای خاتمی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... همچنان نسبت به دولت‌های قبل و بعد خود ماندگارتر و بهتر است و نشان می‌دهد کشور در آن ۸ سال به موفقیت‌های چشمگیری رسید.

وی یادآور شد:، اما بعد هم حوادث سال ۸۸ و آن گرفتاری‌ها برای جریان اصلاحات و کشور پیش آمد تا اینکه اصلاحات مجددا در سال ۹۲ سربرآورد و با حمایت از آقای روحانی نشان داده شد که همچنان زنده و تاثیرگذار است و این موضوع در انتخابات‌های سال‌های ۹۴ و ۹۶ هم ادامه پیدا کرد. هرچند ۶۰ تن از نمایندگان لیست امید نردبانی که با آن بالا رفته بودند را به پایین پرتاب کردند و به خودشان، مردم و اصلاحات ضربه زدند.

چرا فقط دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب باید انتخابات را رهبری کنند؟

میرلوحی در واکنش به اظهارنظر برخی اصلاح طلبان که می‌گویند «سیدمحمد خاتمی نمی‌تواند اصلاحات را رهبری کند»، گفت: مسئله این است که متاسفانه در کشور ما حزب به مفهوم ساختاری وجود ندارد و دو جریان اصلی سیاسی، انتخابات را رهبری می‌کنند و این مشکل بزرگی است.

این فعال اصلاح طلب تاکید کرد: به همین دلیل است که روز بعد از انتخابات کسی که پیروز شده می‌گوید به هیچ کس وابستگی ندارم و این یعنی به کسی پاسخگو نیستم؛ حالا با این شرایط دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب خلا حضور احزاب را پر می‌کنند.

اگر خاتمی رهبر جریان اصلاحات نباشد چه کسی باشد؟

وی ادامه داد:، اما در این بین دوستانی که می‌گویند آقای خاتمی رهبری جریان اصلاحات را در اختیار نداشته باشد بگویند چه کسی باشد؟ فردی که حرف و نظرش این گونه باشد. در عین حال باید در نظر گرفت این رهبری در یک جلسه و کنگره هم تعیین نمی‌شود بلکه به صورت کاریزماتیک شکل گرفته است.

ناچار به صبوری هستیم/چاره‌ای جز حرکت جبهه‌ای نداریم

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: چنین فردی در جریان اصلاحات وجود ندارد و در عین حال ساختار موجود هم طوری نیست که بگوییم رهبری جریان در فضایی همچون پارلمان اصلاحات انتخاب شود. حتی اگر پارلمان اصلاحات هم شکل بگیرد مسائل دیگری دارد و هنوز با همه ضرورت موجود، تا زمان رسیدن به چنین شرایطی ناچار به صبوری هستیم و همین حرکت جبهه‌ای باید ادامه پیدا کند، چون چاره دیگری نیست.

اصلاح طلبان آمادگی رقابت در انتخابات ۱۴۰۰ را دارند اما...

میرلوحی در ادمه در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح طلبان می‌توانند در انتخابات ۱۴۰۰ خود را احیا و نظر جامعه و جوانان را به سوی خود جلب کنند و به قدرت برگردند، اظهار کرد: چرا آمادگی ندارند؟ بله دارند و باید داشته باشند؛ اگراحساس کنند می‌توانند مطالبات مردم را بیان کنند و با کاندیدای اصلی خود به میدان بیایند قطعا در جریان رقابت انتخاباتی ۱۴۰۰ هستند. البته باید به مردم هم نزدیک شویم و اینکه ما در انتخابات اسفند ماه لیست ندادیم ثابت کردیم که کنار مردم ایستادیم.

جامعه درحال عبور از اصلاح طلبان است

وی افزود: موضوع مورد توجه، اما این است که جامعه حتی در حال عبور از اصلاح طلبان است و شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» هم حاکی از همین موضوع است و این مسئله باید برای نظام هم مهم باشد. شاید شورای نگهبان و حامیان آن فکر می‌کردند انتخابات آشِ خاله است و اصلاحات به هر شکلی برای انتخابات مجلس لیست می‌دهد و مجلس یازدهم هم به همین شکل تشکیل می‌شود و نهایتا می‌گفتند دیدید شما اصلاح طلبان رای ندارید؛ اگر چنین می‌شد اصولگرایان می‌گفتند مردم از شما خسته شدند. اما پیام مردم در انتخابات اسفند ماه غیر از این بود.

مردم گفتند اگر اصلاح طلبان پاسخگو نیستند، بسم الله اصولگرایان بیایند

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: مردم هم به نظام هم به اصلاح طلبان پیام دادند و گفتند که‌ای اصلاح طلبان اگر نتوانید مطالبات ما را مطرح و تامین کنید ما مجبور به حضور پای صندوق رای نیستیم. به نظر من معنای این پیام این است که اصلاح طلبی و خواسته‌های مردم باید پاسخگو داشته باشد، اما اگر قرار است اصلاح طلبان هم پاسخگو نباشند، بسم الله؛ اصولگرایان بیایند و خواسته‌های مردم را پیگیری کنند که البته اسم این پیگیری‌ها و تغییرات هم اصلاحات خواهد بود.

میرلوحی افزود:: اگر اصولگرایان هم به جوانان بهای بیشتری دادند، به مطالبات خانم‌ها بیش از پیش احترام گذاشتند، اگر به دانشجویان و هنرمندان توجه کردند و به جای اینکه شجریان را محبوس و محدود کنند او را فعال کردند، با دنیا تنش زدایی کردند و در حوزه حقوق اساسی و آزادی مردم و رسانه‌ها اقدام کردند، آن‌ها می‌شوند اصلاح طلب و هیچ مشکلی نیست.

ارتباطات و مناسبات جریان اصلاحات با افکارعمومی قابل ترمیم است

وی خاطر نشان کرد:، اما من در همین روز‌ها که فضای مجازی را رصد می‌کردم احساس کردم ارتباط و مناسبات جریان اصلاح طلبی و افکار عمومی قابل ترمیم و احیا است و آقای خاتمی همچنان محترم است، چون هزینه‌های زیادی هم برای مردم داده است بنابراین جریان اصلاحات هم اگر بتواند به درستی برای مردم تبیین کند که چرا روی اصل انتخابات و حفظ آزای انتخابات ایستاده است حتما همچنان مورد اقبال مردم خواهد بود.
 
 
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

اعتراض روح‌الله زم به حکم اعدام

فیلم/ رمزگشایی واعظی از خط تخریب روابط ایران و چین

نمایندگان مجلس درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین وارد بازی آمریکا شدند

یک بانک دولتی ۴۸۶ واحد تولیدی را تعطیل کرده است

پرونده واگذاری اموال بانک‌ها در کما

فیلم/واکنش روحانی به حواشی حضور ظریف در مجلس

بورس کمی آرام گرفت

یارانه فرداشب واریز می‌شود/آغاز کسر اقساط وام یک میلیونی

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹ +جدول

۶۰۰ میلیارد یا هزار میلیارد تومان؛ پاداش کادر پرستاری چقدر شد؟/ پولی که معادل یک ماه کارانه پزشکان است!

افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران منتظر مصوبه دولت

فیلم/ حامد آهنگی دایی پورنگ شد

غافلگیری‌های شهاب حسینی!

ابتلای ۵۰ نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا

بازیگر «میوه ممنوعه» کرونا گرفت!

صادرات اولین محموله محصول صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد در آینده نزدیک

فیلم/ خبر مهم رئیس‌جمهور در مورد سهام عدالت

فیلم/ نوید محمدزاده: کسانی که من را به خاطر عطرم مسخره کردند، جهان سومی هستند

اولین کارگروه دائمی مالیاتی فعالین اقتصادی مستقر در مناطق آزاد برگزار شد

تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

بازار لوازم خانگی هم آشفته است/ تولید لوازم خانگی نیاز به مواد اولیه دارد نه قیمت مصوب!

روحانی: خواهان روابط صمیمانه با دیگر قوا هستیم

حمایت تمام قد پرسپولیسی‌ها از گل‌محمدی +عکس

فیلم/ اعتراف رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت درباره مسکن

جزیره کیش به چینی‌ها واگذار می‌شود؟

فیلم/جزئیات آرای نمایندگان درباره اعتبارنامه تاجگردون

طاعون خیارکی چیست و آیا در ایران شیوع پیدا کرده است؟!

فیلم/ واکنش جالب احسان علیخانی به چاق شدنش

پیشنهاد‌های میلیاردی برای گل خوردن و اخراج در دربی

۶۸ سال زندگی چهره به چهره

مرز بین المللی شلمچه بازگشایی شد

کنایه دستیار فرهاد مجیدی به سازمان لیگ با آمار کرونا

تازه‌هایی از افشاگری برادرزاده ترامپ

بهروز بقایی: کرونا تجربه بسیار سختی بود

واکنش‌های نمایندگان در فضای مجازی به رد اعتبارنامه تاجگردون

فیلم/ مواجهه حضوری اکبر طبری و مشایخ در بازداشتگاه

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها