تاریخ انتشار: ۱۷:۲۵ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۹

برگزاری مراسم اربعین امسال از راه دور

در گفت وگوی وزرای بهداشت جمهوری اسلامی ایران و عراق بر ضرورت برگزاری مراسم اربعین امسال از راه دور و تقویت همکاری‌ها برای پایان دادن به بیماری کووید۱۹ تاکید شد.
مراسم اربعین امسال چگونه برگزار می شود؟
 
اقتصاد۲۴ - دکتر سعید نمکی در گفتگو با دکتر حسن التمیمی - وزیر بهداشت عراق - گفت: امیدواریم که دوستان ما در کشور عراق توانسته باشند مدیریت خوبی بر بیماری کووید۱۹ اعمال کرده باشند. شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و حضرت ابوالفضل (ع) و یاران باوفایش را به مردم عراق تسلیت می‌گویم.

وی افزود: امسال بسیار دلتنگ بودیم که توفیق پیدا نکردیم به دلیل شیوع کووید۱۹ زائر کربلا و عتبات عالیات باشیم. ما همواره بعد از هر نماز رو به کربلا می‌ایستیم و به آن سرزمین پاکیزه و مقدس سلام می‌فرستیم و همواره به دلیل عشق به امام حسین (ع) دل ما پیش شما است.

وزیر بهداشت یادآور شد: علیرغم اینکه گرفتاری‌هایی در زمینه بیماری کووید۱۹ داریم با همه امکانات همانگونه که در سفر شما به ایران گفتم، در خدمت دولت و ملت عراق هستیم. بعد از حضور شما در تهران به همه همکاران دستور دادم در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، انتقال دانش مدیریت بیماری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، مراودات علمی برای تبادل دانشجویان و اساتید و... از هر کمکی که میسر است، دریغ نکنند و همواره منتظرم که اگر وزیر بهداشت عراق گره‌ای دارد که به دست ما در جمهوری اسلامی ایران باز می‌شود، بدون ملاحظه بگوید و دریغ نکند.

نمکی خاطرنشان کرد: بعد از سفر وزیر بهداشت عراق به ایران، ما به دلیل بازگشایی‌ها دچار پیک دوم بیماری شدیم و خوشبختانه با برنامه ریزی منسجم و استفاده از تجارب مرحله اول بیماری، امروز دوباره به حالت مناسب تری برگشته ایم و موارد ابتلا و مرگ و میر‌های ناشی از کووید۱۹ در ایران کاهش قابل توجهی یافته است.

در زمینه ساخت واکسن در چندین مجموعه و شرکت دانش بنیان پیش می‌رویم

وی یادآور شد: گرچه ما هم به عنوان داوطلب خرید اولین واکسن تایید شده جهان برای کووید۱۹ اقدام کرده ایم، اما خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران در مجموعه‌های مختلف و چندین شرکت دانش بنیان در زمینه ساخت واکسن پیش می‌رویم و آزمایش‌های حیوانی واکسن گذرانده شده است و آمادگی داریم که وارد فاز انسانی واکسن شویم و تردید نکنید که هر دستاوردی داشته باشیم در خدمت برادران و خواهران عزیزمان در کشور عراق هم خواهد بود.

امسال در ایران محرمی بسیار باشکوه و مبتنی بر پروتکل‌های بهداشتی داشتیم

وزیر بهداشت تاکیدکرد: ارتباط ما با مردم شریف و سرزمین عراق، تاریخی است و هرگز گسستنی نخواهد بود. در همه خانواده‌ها در ایران بخشی از خاک عراق به عنوان تربت کربلا وجود دارد. امسال در ایران با حمایت رهبر معظم انقلاب، علمای برجسته کشور و تمام ذاکرین اهل بیت توانستیم محرمی بسیار با شکوه، اما مبتنی بر پروتکل‌ها را داشته باشیم.

تفاوت‌های محرم امسال با سال‌های گذشته

نمکی در ادامه اظهارکرد: روش برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و تفاوت فاحش با سال‌های گذشته بیانگر مسائل بسیار مهمی بود. مقام معظم رهبری اثبات کردند که حفظ سلامت در طریقت و اعتقادات ما واجب و آسیب زدن به دیگران حرام است.
بیشتر بخوانید: فیلم/ رئیس جمهور: امسال سفر زیارت اربعین نداریم

وی تاکید کرد: توانستیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به گونه‌ای عمل کنیم که حداقل آسیب به مردم از نظر ویروس کرونا برسد. همانگونه که شما اشاره کردید، علیرغم عشق وافر همه زائران امام حسین (ع) برای برگزاری مراسم اربعین، امسال به اجبار باید به شیوه دیگری و زیارت از راه دور عمل کنیم.

باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان حسین (ع) مترقی‌ترین افراد زمین هستند

وزیر بهداشت افزود: تعداد تخت‌های مورد نیاز و میزان مراقبت‌هایی که باید از زائران اربعین حسینی کنیم با قابلیت‌های موجود و اپیدمی دو کشور، قطعا می‌تواند زحمات ایران و عراق را چند برابر افزایش دهد. همانگونه که دوستانی در دنیا در عشاق الحسین داریم دشمنانی هم داریم که می‌خواهند از ما به عنوان افراد بسیار بی توجه به سلامت مردم، چهره زمخت و زشتی را به دنیا نشان دهند و همه باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان امام حسین (ع) از مترقی‌ترین افراد روی زمین هستند.

نمکی تصریح کرد: در سال پاندمی کرونا شاید بهترین شیوه ابراز ارادت به امام حسین و حضرت ابوالفضل (ع)، شیوه‌های جدیدی باشد که تا کنون تجربه نکرده ایم. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و علما و اهل فرهنگ در ایران و عراق باید دور همدیگر جمع شوند تا روی شیوه عزاداری اربعین امسال برنامه ریزی مفصل تری کنیم.

لزوم تشکیل کمیته مشترک بین وزارت بهداشت ایران و عراق برای برگزاری مراسم از راه دور اربعین

وی افزود: خوشحالم که وزیر بهداشت عراق، آگاهی کاملی در خصوص احتمال شیوع بیماری کووید۱۹ و ضرورت رعایت پروتکل‌ها و کاهش مخاطرات را دارد. پیشنهاد مترقی و دلسوزانه دکتر حسن التمیمی - وزیر بهداشت عراق - در خصوص زیارت از راه دور اربعین حسینی در سال جاری برای مردم دو کشور ایران و عراق را ستایش می‌کنم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: لازم است کمیته‌ای مشترک بین وزارت بهداشت دو کشور برای برگزاری باشکوه مراسم عزاداری اربعین حسینی از راه دور تشکیل شود و بتوانیم به دنیا اثبات کنیم که هم عشق به امام حسین (ع) را در حد اعلا داریم و هم عشق به حفظ سلامت مردم و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در حد بالا و اعلا را داریم و با همکاری دو کشور برای مبارزه جدی با کووید۱۹ تلاش می‌کنیم تا هرچه زودتر به مرحله مهار بیماری برسیم و در آینده نزدیک با برچیده شدن این بیماری دوباره به زیارت عتبات عالیات مشرف خواهیم شد.

ایران موفقیت‌های چشمگیری در مدیریت کرونا داشته است

در ادامه دکتر حسن التمیمی - وزیر بهداشت عراق- گفت: خیلی خوشحالم که خبر‌های خوبی از ایران در مورد مدیریت کووید۱۹ و کاهش مبتلایان و مرگ و میر‌های ناشی از این بیماری می‌شنوم. به طور مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مورد مدیریت این بیماری را پیگیری و موفقیت چشمگیر ایران را مشاهده می‌کنیم و درس‌هایی در این زمینه گرفته ایم.

اقدامات عراق برای مدیریت کرونا

وی افزود: از ماه پنجم میلادی در وزارت بهداشت عراق ماموریت ویژه را آغاز کردیم و برنامه ریزی خاصی برای مدیریت کرونا داشتیم. در مورد فراهم کردن تخت‌های بیمارستانی به موفقیت‌های خوبی رسیده ایم همچنین ۵۰ آزمایشگاه تشخیص کووید۱۹ در عراق راه اندازی و ۴۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور فراهم کردیم و دارو‌های خاصی که در مورد کووید۱۹ در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد را در عراق فراهم کردیم.

روزانه ۴۰۰۰ نفر در عراق به کووید۱۹ مبتلا می‌شوند

التمیمی یادآور شد: علیرغم همه چالش‌های بزرگی که در عراق با آن‌ها روبرو هستیم و همه امور غیر از بازگشایی مدارس به حالت عادی بازگشته است، اما روزانه به طور متوسط ۴۰۰۰ نفر در عراق به کووید۱۹ مبتلا می‌شوند. آمار بهبود یافتگان این بیماری در عراق ۷۷ درصد و میزان مرگ و میر بیماران در این کشور، ۱۰ درصد است و برنامه ویژه‌ای برای تامین واکسن کرونا داریم که اگر این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گیرد، آن را حتما در عراق تامین خواهیم کرد.

وزیر بهداشت عراق در ادامه گفت: نمایندگان وزارت بهداشت عراق با نمایندگان وزارت بهداشت ایران به شکل روزانه در ارتباط هستند و از جمهوری اسلامی ایران، وزیر و معاونان وزیر بهداشت ایران به خاطر فراهم کردن اکسیژن برای عراق که یک مشکل جدی بود، تشکر ویژه می‌کنم و به مدیران وزارت بهداشت و شرکت‌های دارویی در عراق اعلام کردیم که حتما با ایران در ارتباط باشند تا دارو‌ها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز عراق را تامین کنند و به دلسوزی جمهوری اسلامی ایران در مورد حمایت از ملت عراق برای مقابله با همه گیری کرونا اطمینان دارم.

وی خاطرنشان کرد: در ماه محرم، با مشکلات بسیار زیادی در وزارت بهداشت عراق روبرو بودیم علیرغم اینکه مجالس عزاداری کاملا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند، اما در روز عاشورا وقتی دیدیم که میلیون‌ها عراقی در مراسم عزاداری شرکت کرده اند، در رعایت پروتکل‌های بهداشتی دچار مشکل شدیم.

التمیمی افزود: در مورد آگاه سازی شهروندان عراقی برای زیارت عتبات عالیات اقدامات خوبی انجام داده ایم. هر سال مشتاق بودیم و جای افتخار بود که در مراسم اربعین حسینی، از میلیون‌ها ایرانی و عاشقان امام حسین (ع) از سراسر جهان در عراق پذیرایی کنیم و این یک سنت هر ساله است که همیشه منتظر آن هستیم، اما با توجه به حساسیت بیماری کووید۱۹ مشکلاتی داریم و حتی در مورد میلیون‌ها عراقی که برای زیارت به کربلا می‌روند، مشکلات جدی داریم.

امسال عزاداری اربعین از راه دور برگزار شود

وزیر بهداشت عراق تصریح کرد: یکی از موارد مهم گفت وگوی میان ما برنامه ریزی برای آگاهی بخشی به مردم ایران و عراق جهت زیارت از راه دور اربعین حسینی است. همه مردم استان‌های عراق آماده هستند که به کربلا بیایند و در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم تا با شهروندان عراقی در ارتباط باشیم و از خدا می‌خواهیم این بیماری و همه گیری از کشور‌های ما و کل جهان برچیده شود.

التمیمی یادآورشد: در مورد مقابله با کرونا و افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید۱۹ مشکلات جدی در عراق داریم. به رسانه‌ها در عراق، ضرورت آگاهی بخشی به شهروندان در مورد خطرات کووید۱۹ و لزوم زیارت از راه دور کربلا را اعلام کرده ایم. کاملا عشق حسینی و عشق زیارت عتبات عالیات را درک می‌کنیم و از خداوند می‌خواهیم که این بیماری به سرعت پایان بیابد تا در سال بعد به حالت طبیعی برگردیم.

تصمیم برای محدودیت زیارت عتبات عالیات بسیار تلخ است

وی در ادامه اظهارکرد: اطمینان دارم که وزیر بهداشت ایران نسبت به خطر کنونی بیماری کووید۱۹ کاملا آگاه است و تصمیم به اعمال محدودیت برای زیارت مستقیم و حضور فیزیکی در کربلای معلی و عتبات عالیات بسیار تلخ است، اما برای حفاظت از زندگی و سلامت مسلمانان لازم است که با همکاری یکدیگر، اقدام پیشگیرانه‌ای جهت جلوگیری از انتشار بیماری کووید۱۹ در دو کشور انجام دهیم. همیشه به همکاری با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت عراق ضمن تقدیر از حمایت‌های وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از عراق گفت: از سوی خودم و مردم عراق از حمایت‌های همیشگی رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی ایران، ملت، دولت و وزارت بهداشت و نیرو‌های بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.
منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
# اخبار هنرمندان
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

روحانی، فردا به مجلس نمی‌رود

وزیر بهداشت: قدرت سرایت ویروس کرونا به شدت زیاد شده

اینفوگرافی/ تورم زمان جنگ تحمیلی بیشتر بود یا امروز؟

واکنش حسینی به خبر جدایی‌اش از استقلال

گفت‌وگوی مهم با کاپیتان استقلال در بازگشت از قطر

سرمربی گری این مرد در استقلال قطعی شد؟ +عکس

آخرین قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار

پست حساسی که ترامپ برای ایوانکا در نظر داشت

ناصر تقوایی به بیماری آلزایمر مبتلا شد؟

مهرانه مهین ترابی و خواهر و خواهرزاده اش + عکس

اُفت بیش از یک میلیون تومانی ارزش سهام عدالت در یک هفته؛ بفروشیم یا نگه داریم؟

کمیسیون مشاوران املاک نصف شد

خارج گردی‌های خانم مجری با حجابی مثال زدنی+ عکس

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

عذرخواهی حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی

خودکشی پدر امیر حسین مرادی در زیرزمین خانه اش + جزییات

نشانه‌ای که خبر از بیماری زنان می‌دهد

اطلاعات تازه در مورد گوشی‌های جدید شیوآمی

درگذشت مجری رادیو با کرونا + عکس

واکنش روزبه چشمی به شایعه درگیری

با این میوه‌های پاییزی خود را در برابر کرونا مقاوم کنیم

از بین بردن چین و چروک‌های صورت با این ماده غذایی!

تمرکز جدی بر رونق مسکن؛ اولویت نظام بانکی

مرز‌های کشور با عراق مسدود است/ تجمع و راهپیمایی، ممنوع

دژپسند: دولت در ۶ ماهه نخست سال ۱ ریال هم به بانک مرکزی وابستگی نداشت

فیلم/ تیزر فیلم بنفشه آفریقایی

فیلم/ نجات نفس‌گیر کودک از بین دو دیوار

علی کفاشیان جواب مایلی کهن را داد

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

چه کسی عامل اصلی گرانی‌ های اخیر است؟

رئیس مجلس به وزیر اقتصاد تذکر بورسی داد/دژپسند به مجلس می‌رود

فیلم/ تظاهرات متوقف ناشدنی علیه نتانیاهو در سرزمین های اشغالی

برای ایجاد زیرساخت ها در اروند نیاز به منابع مالی داریم

قانون رفع موانع تولید،سد ورود بانک‌ها به بورس است!

از آتش نشانان منطقه آزاد انزلی تجلیل به عمل آمد

دستگیری تعدادی از شهرداران شهر‌های تهران

رشد ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران