تاریخ انتشار: ۰۷:۰۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
اقتصاد ۲۴ در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه وضعیت فعلی و آینده بورس را بررسی کرد؛

رشد بورس از چه ماهی اوج می‌گیرد؟/ کدام شرکت‌ها مورد اقبال بازار سرمایه هستند؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت در راستای حمایت‌های خود برای کاهش ریسک‌های هیجانی در بازار سرمایه باید درصدد افزایش سطح فرهنگ و آشنایی مردم با بورس باشد تا تازه وارد‌ها از چگونگی سرمایه گذاری در بازار سرمایه آگاهی کامل داشته باشند، در غیر این صورت سود و زیان‌های احتمالی در این بازار می‌تواند به شوک بزرگی برای اقتصاد و سهامداران تبدیل شود.

بازار بورس

اقتصاد۲۴ - امروز مردم به خرید و فروش سهام در بورس تنها به چشم سودآوری نگاه می‌کنند و تصورشان از این بازار کسب سود‌های نجومی است، اما شرایط بازار سرمایه همواره به یک حالت نیست و احتمال هر تغییری در آن می‌رود.

بازار سرمایه در سال گذشته رشد ۱۸۰ درصدی را تجربه کرد، این در حالی بود که رشد در سایر بازار‌های موازی مانند ارز‌های خارجی و طلا کمتر از ۳۰ درصد بود. این روند رو به رشد در سال جاری نیز تداوم یافته و عموم مردم و کارشناسان اقتصادی را نسبت به بورس حساس‌تر کرد.

با توجه به افزایش شدید رشد شاخص بورس و تعداد افراد دارای کد بورسی و با توجه به تغییرات عمده بازار سرمایه نسبت به سال‌های گذشته و این‌که بیش از ۱۵ سال از آخرین بازبینی قانون بورس اوراق بهادار می‌گذرد هجوم نقدینگی و شتاب غیر عادی این رشد نگرانی‌هایی را برای سهامداران به وجود آورده است.

هرچند بازار سرمایه با بازدهی بیش از ۳۰۰ درصد از ابتدای سال تا به امروز، با فاصله از سایر بازار‌های موازی و رقیب، در صدر جدول جذب سرمایه قرار دارد، اما هیجانات ایجاد شده دراین بازار باعث ریزش سهام‌ها به ویژه طی هفته گذشته شد.

در حالی که در کل سال گذشته فقط ۸۲۳ هزار کد بورسی صادر شد، امسال صدور کد بورسی در روز حتی به ۱۵۰ هزار کد هم رسید و بنا بر گزارش‌های رسمی فقط در دو ماه اول سال، بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد برای تازه‌واردان به بورس صادر شد که البته این اعداد بدون احتساب صدور کد بورسی برای مشمولان سهام عدالت است.

حالا با این وضعیت چه رویکردی برای حفظ بازار سرمایه باید اتخاذ کرد و چگونه دولت قصد دارد از منافع ملی و منابع مردم محافظت کند؟

سهام کدام گروه‌های بورسی رشد داشته‌اند؟

بهادر شمس، کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: در حال حاضر بازار با موضوع افت هیجانی قابل توجهی روبروست و این شرایط با توجه به نیاز بازار به ورود نقدینگی باید با احتیاط عبور کند.


بیشتر بخوانید: ورود صندوق توسعه ملی به بورس مفید است؟/ ورود مجدد بانک‌ها، بازار سرمایه را بهم می‌ریزد؟


به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اما طی چند روز گذشته بیشتر سرمایه گذاران سهام‌هایی را خریداری می‌کنند که صادراتی هستند مثل گروه فلزی، پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها که در واقع قیمت این‌ها طی یک هفته گذشته افزایش داشته و در مسیر رشد قرار گرفته است و وضعیت به نفع این سهامداران تغییر کرده است.

چرا شاخص بورس مثبت شد؟

این مدیر عامل شرکت کارگزاری در ادامه گفت: اینکه امروز این بازار شاهد شاخص مثبت بورس هست، ناشی از تحرک در این گروه است. شرکت‌هایی که صادراتی هستند یا به تعبیری به این‌ها دلاری گفته می‌شود، این‌ها باعث شدند وضعیت بازار تغییر پیدا کند و از طرفی بازار عرضه هم رو به رشد است که این نشانه مثبتی برای این گروه است.

به گفته شمس، اما قابل توجه است که قبل از ایجاد شرایط فعلی بازار سرمایه ما شاهد سهم‌هایی بودیم که در واقع بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشتند. در حال حاضر سهم این شرکت‌ها کمتر مورد اقبال بازار است و بیشتر شرکت‌های صادرات محور مورد توجه بازار قرار گرفته اند و اتفاقات مثبتی در این گروه ایجاد می‌شود.

رشد شاخص بورس از نیمه مهر ماه

این فعال در بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آینده بازار سرمایه را چگونه پیش بینی می‌کند؟ گفت: به نظر من آینده‌ بازار در واقع از آنجایی که اتفاق خاصی نیفتاده است و متغیر‌های بنیادی تغییر نکردند همان روند صعودی گذشته را ادامه می‌دهد، منتهی شاید از نیمه‌ مهر ماه شدت این روند شدیدتر باشد.

شمس گفت: احتیاط در ادامه فعالیت و رشد بازار سرمایه همچنان باید ادامه داشته باشد، اما یقیناً اگر بازار همچنان مورد حمایت‌های دولت قرار بگیرد انتظارات خوبی را می‌توان از این بازار داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه پیشنهادی برای خارج نشدن نقدینگی‌ تازه واردهای بورس دارید؟ گفت: بخش قابل توجهی از این نقدینگی‌ها که از بازار خارج شد مربوط به آن روز‌هایی بود که شاهد ریزش قابل توجه شاخص بورس بودیم، حتی یک روز بود که حدود ۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی این گروه از بازار خارج شد. این اتفاق متأسفانه به دلیل عدم فرهنگ سازی برای ورود و حفظ منابع در این بازار صورت گرفت.

وی تصریح کرد: مردم بدون دانش و اطلاع وارد این بازار شدند، لذا عده‌ای سود کردند و عده‌ای متضرر شدند و در واقع هیجانی آمدند و هیجانی هم خارج شدند که از نظر من این اتفاق مثبتی نبود و بیشتر باید فرهنگ سازی شود و مردم بیشتر باید بازار بورس را به عنوان یکی از بازار‌های مالی بشناسند و اینکه چگونه می‌توانند در این بازار فعالیت موفقی داشته باشند و کسب سود کنند. کسی که دانش سرمایه گذاری در بازار بورس را ندارد طبیعتا بهتر است بیشتر منابع خود را متوجه صندوق‌های سرمایه گذاری کند یا در واقع اگر علاقه‌مند به فعالیت در این بازار است باید آموزش‌های لازم را ببیند نه اینکه هیجانی هر سهمی که دیگران خریدند یا جریان نقدینگی به سمت آن وجود داشت برای خرید آن هجوم ببرد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری یادآور شد: از این رو امروز اگر هم شاهد خروج سرمایه‌های تازه وارد‌ها به بورس هستیم قطعاً این عده زیان‌های سنگینی را به دلیل خارج شدن از بازار متحمل خواهند شد و این نه به صلاح سرمایه گذاران و سهامداران است نه بازار سرمایه.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: دولت در راستای حمایت‌های خود برای کاهش ریسک‌های هیجانی در بازار سرمایه باید درصدد افزایش سطح فرهنگ و آشنایی مردم با بورس باشد تا تازه وارد‌ها از چگونگی سرمایه گذاری در بازار سرمایه آگاهی کامل داشته باشند، در غیر این صورت سود و زیان‌های احتمالی در این بازار می‌تواند به شوک بزرگی برای اقتصاد و سهامداران تبدیل شود.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
علی
2
1
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
باسلام اکثر صندوق ها هم مدیریت صندوق ندارند ونسبت به بورس بیشتر زیان ده بودن مانند صندوق ... زیانش از بورس زیادتر بوده
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
3
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
شما را به هرچی میپرستیدمردم ما مشکل دارند یا دولت،دوروز پترول که ۲۰روز بسته بود با ۳۲ درصد مثبت باز شد قبول نکردن،خزامیا رادیروز بستن امروز ۱۲منفی باز شد قبول کردن ،در همه نمادها چنین شرایطی وجود دارددیگه تموم کنید حرف آموزش مردمو غیره را،دیگه همه میدونن نباید به بورس ودست اندر کاران ودولت نباید اعتماد کرد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
2
8
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
شما صاحب کارگزاری بورس فقط اعتماد میخاد بی دلیل پترول دوروز رد معامله میشه باید شفاف سازی بشه تا قانع شویم،مگه شما ما را تشویق کردید بیاییم،حالا ما مقصرییم،اولین دوره سربازی آموزش اونه،
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
2
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
کارشناسی خوبی بود متشکرم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
5
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
باید به تمام نمادها به یک چشم نگاه کنند وحمایت نه اینکه چند نماد شاخص ساز حمایت وبقیه نمادها کنار گذاشته شوند وحمایتی در کار نباشد
Iran, Islamic Republic of
محسن
0
1
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹
چرا سهمی ک 40درصد تو دوهفته افت میکنه. ناظر جلو شو نمیگیره. نمادو متوقف نمیکنه یا دامنه نوسانو تغییر نمیده. اما تا یک سهم دوتا مثبت میخوره سریع جلوشو میبندن. این ینی چی مسخره کردین. مردم پولشونو از سر راه نیاوردن. پدرشون درومده دوقرون جمع کردن به امیدی ک سرمایشون بیشتر بشه. بخدا ایناهمه حساب کتاب داره. ناحق نکنید حق مردمو.
Iran, Islamic Republic of
علی
0
3
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹
آقای به ظاهر کارشناس ، دولت اول باید قدرت خرید تازه وارد هارو کنترل میکرد ، حداقل تا یکماه برای هر کد بورسی تازه ، مثل گواهینامه رانندگی.
دولت میتونست اما گخواست چون برنامه برای مردم ساده داشت
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ قطعه «بی تو به سر نمی شود» با صدای محمدرضا شجریان به مناسبت تولد ایشان

ورود دو کشتی هندی و اماراتی به چابهار

اینفوگرافی/ ۶ منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب

قیمت خرید تضمینی گندم سال آینده تعیین شد

قیمت لپ‌تاپ از پراید هم گران‌تر شد / مجموع ۶ سال حقوق معادل قیمت یک لپ‌تاپ

آتنه فقیه نصیری بعد از سه سال مبارزه با بیماری ام اس

قیمت‌های عجیب و غریب در بازار لوازم خانگی

فیلم/ واکنش مجری تلویزیون به دریافت دنا پلاس توسط نمایندگان مجلس

جهش ژنتیکی کرونا

رشد سود ۱۶ درصدی واریزی سهام عدالت

رانت جدید در واردات خودرو در راه است؟/ ارتزاق دولت از صنعت خودرو، عامل نابسامانی بازار/ ایران می‌تواند سهمی از بازار صادرات قطعه داشته باشد

با کارت پیزن ۷۰۰ پورشه وارد کشور شد

گزینه خط حمله پرسپولیس پرید +عکس

تشییع و خاکسپاری مادر شهید همت

سقوط بیت کوین تا آستانه کانال 10 هزار دلاری

فیلم/ کنایه مجری تلویزیون به عضو شورای شهر تهران روی آنتن زنده

وزیر بهداشت: گرفتار موج سوم کرونا شدیم

آخرین قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۱ مهر ۹۹ +جدول

سانسور صدای مزدک در تلویزیون!

سهامداران ترسیده اند؟

سام درخشانی دوباره پدر شد +عکس

لزوم احراز هویت برای درج آگهی مسکن و خودرو

فیلم/ مصاحبه ای قدیمی از شهاب حسینی و نحوه ورودش به دنیای تصویر

نماینده مجلس: دناپلاس نه، شاسی بلند می‌خواهم

قفل سهام عدالت

سرمایه‌گذارن بورس در التهابات بازار، چگونه ریسک سرمایه‌گذاری را به صفر برسانند؟

چرا آمریکا دست بر ماشه دارد؟

از هومن سیدی تا لیلا حاتمی؛ ستاره‌های موفق و ناکام در گیشه آنلاین

ظرفیت همزمان تعمیرات ۸ فروند شناور در بندرشهیدرجایی در یک ماه

قیمت‌ها در بازار دستوری شده نه واقع‌بینانه/ مشکلات بازار به دلیل حضور کمرنگ اتحادیه‌هاست

دلیل نیمکت نشینی بیرانوند در آنتورپ مشخص شد

ماجرای کتک کاری در شبکه من و تو

مالیات گیری از خانه های خالی شروع شد

بزرگترین شرکت ریلی کشور بزودی در بورس عرضه می‌شود

پرسپولیس تحت چه شرایطی صعود می‌کند؟

حقوقی‌ها متهمان اصلی سقوط بورس/ سفته‌بازانی که در همه بازارها حضور دارند

شاسی بلند لوکس وین فست ساخت ویتنام معرفی شد + عکس