تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹
میوه های ورود موقت سر از بازار داخل در آورد!

ارز برای گلابی؟!

در شرایط فعلی تحریم که با مشکل کمبود ارز در واردات مواد غذایی و دارو مواجه هستیم، اختصاص ارز به واردات گلابی با واکنش‌های متعددی روبرو شد.

گلابی

اقتصاد۲۴ - با وجود تنوع اقلیم و پتانسیل بالای بخش کشاورزی در کشور، علاوه بر بی نیازی از واردات میوه و خروج ارز از کشور، امکان کاهش وابستگی اقتصاد به درآمد‌های ارزی حاصل از صادرات نفت وجود دارد که طی سال‌های تحریم اهمیت تجارت خارجی محصولات کشاورزی بیش از پیش احساس می شود.
این در حالی است که برخی افراد با نفوذ در بدنه دولت به سبب پر کردن جیب های خود، اقدام به واردات میوه می کنند که این امر ضربه مهلکی به تولید داخل می زند چرا که دیگر بهره برداران رغبتی به تولید ندارند.
در شرایط فعلی که اعمال تحریم های ناجوانمردانه از یک سو و شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها از سوی دیگر دست و پای مراوده با دیگر کشورها را بسته است، دست های پشت پرده با استفاده از رانت و سودجویی اقدام به واردات گلابی از چین و آمریکا می کنند، درحالیکه نیازی به تامین‌این میوه از مبادی خارجی احساس نمی شود.
با وجود آنکه اعمال تحریم های ناجوانمردانه، مسئولان دولتی را در تامین مواد غذایی و دارو با کمبود ۶ میلیارد دلار ارز روبرو کرده است، جای این سوال مطرح است که وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی چطور اجازه واردات گلابی و خروج‌ارز نایاب به ورود این میوه را داده اند؟
هرچند بسیاری از مسئولان این موضوع را تکذیب می کنند و معتقدند که ورود موقت میوه آزاد است و این موضوع به اشتباه در رسانه ها انعکاس داده شده است، اما نایب رئیس اتحادیه باغداران اذعان می کند که اگر واردات گلابی از چین و آمریکا ورود موقت بوده، چطور سر از بازار درآورده است؟
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از صحت و سقم ماجرای واردات گلابی و اختصاص ارز نایاب به ورود این میوه و تعداد واردکنندگان و دست های پشت پرده با خبر شویم:

واردات گلابی از چین و آمریکا واقعیت ندارد

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، واردات گلابی از چین و آمریکا را تکذیب کرد و گفت: در رسانه ها در خصوص واردات میوه از آمریکا و چین اطلاع رسانی نادرست صورت گرفته است چرا که ورود موقت انواع میوه آزاد شده است.
وی با اشاره به آزاد بودن ورود موقت انواع میوه افزود: براین اساس میوه های وارداتی تحت بسته بندی های جدید مجدد صادر می شود که این امر اشتغالزایی برای کشور ایجاد می کند. به عنوان مثال مجوز واردات ۱۰ تن پیاز از هند داده می شود که همین‌میزان باید از کشور تحت بسته بندی های جدید صادر شود.
نورانی ادامه داد: در شرایط فعلی اعمال تحریم های ظالمانه، گسترش ویروس کرونا و کمبود منابع ارزی ورود موقت میوه می تواتد به سبب ایجاد ارز آوری راهگشا مشکلات باشد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه با واردات هر گونه میوه مخالف هستیم، گفت: با ایجاد زیرساخت های لازم و تقویت صادرات این امکان وجود دارد که محصولات کشاورزی جایگزین درآمدهای نفتی شود چرا که با اعمال تحریم های سخت گیرانه نیازی به واردات نداریم.
وی با بیان اینکه مخالف واردات میوه جز میوه های گرمسیری هستیم، گفت: با وجود صادرات مویرگی به بازارهای هدف در نظر داریم تا با رونق صادرات و ایجاد ارزآوری بتوانیم مواد اولیه صنایع، دارو و کالاهای اساسی را وارد کنیم.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه میوه نداریم، بیان کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید، کمبودی در عرضه وجود ندارد و انتظار می رود که در ۶ ماهه دوم سال بتوانیم صادرات مناسبی داشته باشیم.


بیشتر بخوانید:ساختارهای وزارت صمت اصلاح شود، امضاهای طلایی هم حذف می‌شود


عرضه میوه های ورود موقت در بازار

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران، با اشاره به اینکه نیازی به واردات میوه نداریم، اظهار کرد: بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص میوه های گرمسیری به حد خودکفایی در آینده خواهیم رسید.
وی افزود: تنوع میوه در کشور به حدی زیاد است که خواص میوه های گرمسیری را داراست. به عنوان مثال علی رغم خروج قابل توجه ارز برای واردات موز، اما سیب تولید داخل خواص آن را داراست.
شادلو با اشاره به اینکه واردات ۴ قلم کالا میوه گرمسیری ازاد است، بیان کرد: با توجه به ممنوعیت سایر میوه ها، موضوع واردات گلابی را از وزارت جهاد کشاورزی جویا شدیم که مسئولان ورود موقت و صادرات به دیگر کشورها را مطرح کردند که با این وجود جای این سوال مطرح است که چرا این میوه ها در بازار داخل توزیع شده است؟
نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران واردات میوه را نوعی خیانت به کشاورزان و کشور اعلام کرد و افزود: در شرایطی که تنوع میوه به حدی بالاست که سفره هایمان غنی است و کمبودی در عرضه گلابی داخل وجود ندارد، نیازی به واردات نداریم.
این مقام مسئول ادامه داد: در ۶ ماهه دوم سال که خانواده مرکبات اعم از لیموشیرین، پرتقال، نارنگی، گریپ فروت و انواع سیب، کیوی و انار در بازار عرضه می شود، واردات ضربه مهلکی به کشور وارد می کند.

به گفته شادلو، در شرایطی که تحت تحریم های ظالمانه و ناجوانمردانه هستیم، واردات میوه اخلال در سیاست های اقتصاد مقاومتی و شعار سال ایجاد می کند، به همین خاطر باید به تولید داخل اکتفا کرد تا از اعمال تحریم های ناجوانمردانه سربلند بیرون آمد.
وی درباره تاثیر اجرای قانون تمرکز بر موضوع واردات میوه گفت: با اجرای قانون تمرکز و تکمیل زنجیره تولید تا ارزش، دیگر شاهد سودجویی در واردات نیستیم و واردات محصولات کشاورزی برمبنای تولید داخل و نیاز بازار صورت می گیرد که امیدواریم هر چه سریع تر این مشکلات حل و فصل شود.
نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با بیان اینکه آماری از تعداد وارد کنندگان گلابی در دسترس نداریم، افزود: اطلاعی از تعداد واردکنندگان نداریم و همواره این موضوع باید از وزارت صمت پیگیر شود که ایا واردات گلابی با مجوز قانونی وارد شده یا خیر؟
 

وزارت جهاد کشاورزی واردات گلابی را تکذیب کرد

محمد مصطفی لو مدیر عامل اتحادیه تعاونی های باغبانی کشاورزی، واردات گلابی را تکذیب کرد و گفت: با وجود پیگیری از وزارت جهاد کشاورزی، مسئولان موضوع واردات را تکذیب کردند.
وی با اشاره به اینکه با واردات میوه مخالف هستیم، افزود: با تنوع به تنوع اقلیم و تولید میوه های مختلف، واردات ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می کند.
مصطفی لو با بیان اینکه نیازی به واردات گلابی نداریم، گفت: با توجه به تولید و قیمت مناسب گلابی در داخل، کمبودی در عرضه وجود ندارد که بخواهیم نیاز کشور را از طریق واردات تامین کنیم.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی های باغبانی درباره تاثیر اجرای قانون تمرکز بر کنترل واردات محصولات کشاورزی بیان کرد: با اجرای قانون تمرکز، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید تنها در صورت کمبود و آسیب مصرف کننده اقدام به واردات می کند.

پشت‌پرده واردات گلابی چیست؟

اصغر یاوری عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، در واکنش به واردات گلابی از آمریکا و چین اظهار کرد: علی رغم آنکه گلابی به اندازه کافی در کشور موجود است، اما متاسفانه واردات گلابی بدون هماهنگی با اتحادیه باغداران صورت گرفته است.
وی افزود: با وجود آنکه گلابی به میزان کافی در کشور وجود دارد، اما نمی دانیم چه دست هایی پشت پرده است که اقدام به چنین کاری کردند؟

یاوری با بیان اینکه گلابی تولید داخل جوابگوی نیاز کشور است، گفت: اگرچه قیمت گلابی مقداری بالاست، اما نیازی به واردات نداریم.
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به بسته بودن مرزها، باید روی صادرات کار شود تا ارز آوری مناسبی نصیب کشور شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: واردات گلابی از چین و امریکا با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت انجام شده است چرت که در شرایط فعلی تحریم که با محدودیت ارزی مواجه هستیم، انتظار می رود تخصیص ارز به کالاهای ضرور و دارو اختصاص یابد.
 با توجه به تنوع اقلیم و فراوانی تولید، مخالف واردات میوه جز ۴ قلم گرمسیری موز، اناناس، انبه و نارگیل هستیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

۸ غذایی که بوی بد دهان را کاهش می‌دهند

فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی سیرجان کدامند؟/ معضلی به نام ثبت سفارش

نابودی کرونا با شامپو بچه و دهان شویه!

قد بلندترین کودک جهان نامش وارد گینس شد + عکس

کشف مرگبارترین خطر واکسن کرونا

سلاح ورزی:ادعای وجود ۷۰ کارتن خوابِ ارز برنگرداندهِ همتی بررسی شود! +متن نامه

فیلم/ همه چیز درباره مناظره آخر ترامپ و بایدن

اینفوگرافی/ آخرین آمار کرونا در ایران و جهان در اولین روز آبان‌ماه

جدیدترین قیمت‌ها دربازار خودرو

روحانی به اردوغان: جنگ، راه حل بحران قره باغ نیست

محدودیت‌های کرونایی پایتخت شدیدتر می‌شود

ضربه کاری وزارت اطلاعات به ۴۳ دلال و اخلالگر بازار ارز

لغو مجوز ۲ پرواز توسط رییس سازمان هواپیمایی

ترامپ: حرف‌های اوباما تبلیغ انتخاباتی برای من بود

فیلم /ایزدخواه:در بورس به دلالان خودرو نمی‌فروشیم!

اعتراض وزیر گردشگری به گرانی بلیت هواپیما

افزایش میزان تورم در مهر ماه

اینفوگرافی/ همه‌چیز درباره چالش مومو

نقشه ردیابی بیماران کرونایی استان تهران تهیه می‌شود

فیلم/ سلطانی‌فر: سهام سرخابی‌ها تا پایان آذر بورسی می‌شود!

کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد

بازداشت مامور حراست پالایشگاه آبادان به خاطر لمس بدن زن جوان +فیلم

لغو روادید در سفرهای گروهی ایران و روسیه

ریزش بورس استیضاح دژپسند را رقم زد!

حسینعلی شهریاری: روحانی باید پاسخگوی افزایش تلفات کرونا باشد

آخوندی: بیش از هر زمان اقتصاد ایران وابسته به تحول‌های سیاسی بیرون مرزهاست

کاهش ۵۰ درصدی حضور کارکنان دولت در تهران تا پایان آبان

ترامپ: چین بزرگ‌ترین دشمن و رقیب آمریکا است

گل‌محمدی: پرسپولیس دشمنان قسم خورده دارد

۶ تخم مرغی که خوردنش از سم هم مضرتر است

لحظه سقوط پلیس از روی کاپوت خودرو در اتوبان! +فیلم

آنفولانزا چه کسانی را می‌کشد؟

پشت پرده مهاجرت خواننده پاپ ایرانی به ترکیه چیست؟

نحوه جابجایی خودرو میان مناطق آزاد تغییر کرد

ارتقای سیستم ایمنی بدن مبتلایان به سرطان پستان با بستنی!

اقداماتی برای راه‌اندازی مرکز منطقه‌ای سلامت در جزیره کیش انجام شد

اولین حضور اوباما در گردهمایی جو بایدن