تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - ۱۷ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
در گفتگو با اقتصاد ۲۴ بررسی شد؛

پیروزی ترامپ یا بایدن با قیمت دلار چه می‌کند؟/ قیمت واقعی دلار زیر ۲۰ هزار تومان است؟

یک کارشناس بازار ارز می‌گوید: زمانی که دلار فقط ظرف چند روز از ۲۶ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان رفت اگر خط مقاومت را روی آن نقطه در نظر بگیریم این ریزش قابل پیش بینی بود، اما بیماری ترامپ هم مزید بر علت شد.

دپو تکمیل//// پیروزی ترامپ یا بایدن با قیمت دلار چه می‌کند؟/ قیمت واقعی دلار زیر ۲۰ هزار تومان است؟

اقتصاد۲۴ - قیمت ارز طی روز‌های گذشته مدام در رفت و برگشت است. ظرف چند روز قیمت ارز از ۲۶ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید، عددی که برخی فعالان بازار آن را عدد مقاومت قیمت دلار می‌دانند. با این همه، اما بیماری ترامپ نیز به عنوان یک خبر و متغیر در بازار عمل کرد. رفتن او به بیمارستان و بازگشتش هر کدام اثر جداگانه‌ای بر بازار ارز گذاشت. با این همه، اما انتخابات آمریکا در آبان ماه را باید به عنوان یک متغیر مهم در بازار‌ها به خصوص بازار ارز دانست.

سید کمال سیدعلی، کارشناس بازار ارز با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که کمتر از یک ماه آینده برگزار می‌شود، تاثیر بسیار زیادی بر روی آینده نرخ ارز دارد، گفت: اگر دونالد ترامپ انتخاب شود، با توجه به انتظارات تورمی که وجود خواهد داشت، نرخ دلار با نوسان روبرو می‌شود، اما اگر جو بایدن به کاخ سفید راه پیدا کند، آن زمان شرایط بسیار متفاوت خواهد شد، زیرا که او اعلام کرده به برجام باز خواهد گشت، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به تبع آن تحریم‌ها نیز کمتر خواهد شد و طبعا در چنین شرایطی ارز با کاهش بسیار قابل توجه‌ای روبرو خواهد شد.

با این همه، اما کارشناسانی هم هستند که معتقدند اخبار تاثیرگذار در بازار تنها اثرات هیجانی و لحظه‌ای دارد و متغیر‌های کلان اقتصادی است که قیمت ارز را در بلند مدت تعیین می‌کند.

بیماری ترامپ سمت و سوی بازار را تعیین کرد؟

کامبیز افسری، کارشناس بازار ارز در گفتگو با اقتصاد۲۴ در این خصوص می‌گوید: قیمت ارز در بازار ایران تنها به شخص رئیس جمهوری آمریکا ارتباط ندارد. در تعیین نرخ ارز یک چشم انداز بلند مدت داریم که تابع متغیر‌های اقتصادی است. عواملی مانند تورم، میزان نرخ مبادلات یا همان ما به التفاوت صادرات و واردات، نرخ بیکاری، میزان نقدینگی و؛ که نرخ ارز را در بلند مدت تعیین می‌کند.

وی تصریح می‌کند: نرخ ارز، اما در کوتاه مدت و یا به صورت روزانه تابع اخبار است. در واقع خریدار و فروشنده تحت تاثیر این اخبار در بازار عمل می‌کنند. ممکن است چشم انداز قیمت ارز در بلند مدت رو به بالا باشد، اما در کوتاه مدت پایین بیاید. این همان نوسانات ارز است که البته در همه بازار‌ها این قضیه صادق است.


دپو تکمیل: کرونای ترامپ به بورس ایران سرایت می‌کند؟/ بورس و ارز، ریسک انتخابات آمریکا را پیش‌خور کرده است!


افسری تاکید می‌کند: عامل دیگر خود قیمت است. برای مثال به این دلیل که قیمت دلار ظرف چند روز تا ۳۰ هزار تومان هم رفت، خواه ناخواه یک ریزش را داشت. زمانی که از ۲۶ هزار تومان فقط ظرف چند روز تا ۳۰ هزار تومان رفت اگر خط مقاومت را روی آن نقطه در نظر بگیریم این ریزش قابل پیش بینی بود، اما بیماری ترامپ هم مزید بر علت شد، اما اگر رئیس جمهور آمریکا بیمار هم نمی‌شد باز هم یک عقب نشینی در قیمت ارز را شاهد بودیم.

قیمت واقعی ارز چقدر است؟

برخی کارشناسان بر این باورند که قیمت واقعی ارز زیر ۲۰ هزار تومان است. یحیی آل اسحاق رئیس اسبق اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه ۳۰ هزار تومان قیمتی واقعی دلار نیست، گفته بود: اگر بخواهیم واقعیات اقتصادی را در نظر بگیریم، به طور قطع قیمت دلار زیر ۲۰ هزار تومان است، اما طی چند ماه اخیر به دلیل فضای روانی ناشی از تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی که وجود داشته، ارز افزایش بسیار زیادی را تجربه کرده است، اما با این حال اگر شرایط مهیا شود، نرخ ارز کاهش بیشتری خواهد داشت.

اما کامبیز افسری در ادامه گفتگوی خود با اقتصاد ۲۴ و در پاسخ به این سوال که آیا قیمت واقعی دلار زیر ۲۰ هزار تومان است یا نه؟ می‌گوید: این اظهارنظر‌ها مبنای دلسوزانه دارد، اما وقتی بازار به صورت شارپی در حال بالا رفتن است عده‌ای به مخاطب القا می‌کنند که قیمت واقعی بازار این نیست و به اصطلاح بازار را فروشنده کنند.

این کارشناس ارز تصریح می‌کند: کشور ما در جنگ اقتصادی و با تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم می‌کند در این شرایط کسانی که تریبونی در اختیار دارند سعی می‌کنند سیگنال‌هایی به بازار بدهند تا بازار را به سمت فروش سوق دهند. اگر دقت کرده باشید به محض اینکه بازار به سمت بالا حرکت می‌کند صحبت از طلب ارزی ایران از کره جنوبی می‌شود تا بازار از حالت خرید به فروش برود.

قیمت ارز متعادل می‌شود؟

افسری با بیان اینکه قیمت ارز در حال حاضر به صورت روزانه تعیین می‌شود، اظهار می‌کند: کسانی که فعال بازار هستند با توجه به اخبار، سناریو‌های مختلف را در نظر می‌گیرند، اما مبنایی که می‌توان بر اساس آن بازار ارز را در چند ماه آینده ارزیابی کرد بررسی سال گذشته همان زمان و همان فصل است. چند سال است که در مهرماه فعل و انفعالات ارزی زیادی داریم. به نظر می‌رسد هیجانات بازار ارز بعد از آبان ماه فروکش خواهد کرد.

این کارشناس بازار ارز یادآور می‌شود: باید در نظر داشت که هر چه قیمت ارز پایین‌تر باشد فشار روی مردم کمتر است. اگر اشتباهات ارزی را به خصوص در سال ۹۷ انجام نمی‌دادند امروز شرایط اینگونه نبود. به هر حال دشمنان و یا مخالفان کشور ما با استفاده از نقاط ضعف اقتصاد ایران فشار را بیشتر می‌کنند. اما دلسوزان معمولاً از هر ابزاری برای سیگنال دهی به بازار جهت کاهش قیمت می‌دهند هر چند ممکن است واقعیت چیز دیگری باشد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
21
5
جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹
مرگ بر آمریکا.هرچقدر هم دلارگران بشود من یکی همیشه شعارمرک برآمریکارا میدهم.چون اعتقاد دارم ازاین جنگ اقتصادی هم سربلند بیرون میایم.وآمریکاشکست میخورد.این فشارحداکثری که آمریکابرملت ایران میاد دیگه آخرین زورش است.که هیچ غلطی نمی توانند بکنند.درنهایت پیروزمیدان ملت ایران است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
آفرین بر شما پس همینطوری ادامه بده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
11
5
جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹
سلام:مامردم عادی،کم کم داریم به این نتیجه میرسیم که دلسوزان مردم ونظام،هم کمربه نابودی بسته اند
ازدست ماکه کاری بر نمیاد،پس بزار تمام شه
Australia
بابک
0
0
شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹
ببینید اگر بایدن هم رو کار بیاد قیمت ارز در دراز مدت باز به صعود خودش ادامه میده چون اصولا ما مشکلمون وضعیت بد اقتصادی هست و نه تحریم ها. کار از پایه خرابه. اگر بایدن بیاد یه عده حول می کنن و میرن که دلارهاشون رو بفروشن. با این کار دولت دلارها رو از دست مردم خارج می کنه. حواستون باشه کلاه سرتون نره مثل بازار بورس و خیلی موارد دیگه.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تولید روغن در گروه صنعتی بهشهر متوقف شد!/غبهشهر:روغن خام نداریم؛ تولید متوقف شد!

جلوگیری از خام فروشی زمین در منطقه آزاد کیش

قیمت واقعی دلار چقدر است؟/ ۵۰ میلیون دلار تزریقی، بازار ارز را به ثبات می‌رساند؟

قیمت گازوییل تا ۱۴۰۱ تغییر نمی‌کند

برخی قوانین دست و پا گیر، مزیت‌های مناطق آزاد را از بین می‌برند

پلیس تهران: سخت‌گیری بیشتر برای عدم استفاده از ماسک در تهران

جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رهبر انقلاب

رسول پناه، نادری را استقلالی کرد؟

مهدی رباطی:اوضاع بورس از این بدتر می‌شد؟

شروط الهام علی‌اف برای آتش‌بس با ارمنستان

پیشتازی قطعی بایدن؛ تنها ۱۰ روز تا انتخابات آمریکا

بازارها منتظر پیروزی بایدن و کاهش قیمت‌ دلار شدند

ایران در فهرست سیاه FATF ماند!

اما و اگر‌های سفر در دوران کرونا

آیا ایران آب صادر خواهد کرد؟

گهرزمین در آستانه شوکی دیگر

فیلم/آقای روحانی؛ مردم همه چیز را به بورس بسپارند؟!

سپردن کارخانه‌های بحران‌زده به بانک‌ها، کاری ضد تولید است/ اصلاح قانون جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها چقدر مهم است؟

خرید وام ازدواج ۵۰ میلیونی فقط با ۲ میلیون و ۵۰۰!

وزیر اقتصاد رکورددار بدترین صعود و سقوط تاریخ بورس!

زمان اعلام رای آل‌کثیر مشخص شد

دو و میدانی نابینایان و کم بینایان در زمین‌های خاکی

توضیحات عضو کمیسیون آموزش درباره استخدام ۱۰۰ هزار معلم غیررسمی

خط خوردن بدحساب ها از مسکن ملی آغاز شد

مهم‌ترین ارزهای دیجیتال بازار رمزارزها را بشناسید

ریزش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس/ حمایت روانی یک و ۴۰۰ از دست رفت!

ترامپ: فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات آغاز شده است

پول پارو کردن چینی‌ها و هندی‌ها در دوران کرونا

اجرای ضوابط بهداشتی جدید در هواپیمایی کیش

فیلم/ سرقت حرفه‌ای از یک موتورسوار در پمپ بنزین

سهم چابهار از حمل و نقل بین المللی هوایی چقدر است؟

آزمون در میان پدیده های سال 2010 آسیا

ترامپ: عربستان با اسرائیل صلح می‌کند

رسانه صهیونیستی:قطر هم با اسرائیل صلح می‌کند

سکه و دلار در انتهای هفته افزایشی شدند

برگزاری نخستین دوره آموزش تغذیه و مکمل‌های کاربردی در ورزش پرورش اندام به میزبانی قشم

چرا ساخت شهر فرودگاهی چابهار ضرورت دارد؟