تاریخ انتشار: ۰۹:۴۸ - ۱۸ مهر ۱۳۹۹
کاهش محسوس نرخ ارز در هفته پیش رو

تب افزایش قیمت سکه پایین می آید؟

دومین هفته مهر ۹۹ بازار ارز و سکه با اُفت و خیز شدید قیمتی همراه بود و بازار سرمایه نیز همسو با دیگر بازار‌های مالی نوسان داشت.

قیمت سکه

اقتصاد۲۴ - دومین هفته مهر ۹۹ با  اُفت شدید قیمتی در بازار ارز و سکه شروع شد به طوری که شاهد کاهش یک میلیون تومانی نرخ سکه بوده ایم و نرخ دلار و یورو نیز حدود ۲ هزار تومان کاهش یافت، اما این کاهش قیمت  پایدار نبود و در روز‌های بعد جای خود را به افزایش قیمت داد و بازار همچنان روند صعودی را  در پیش گرفت به طوری قیمت سکه به کانال ۱۵ میلیون تومانی نزدیک شد و دلار و یورو نیز وارد فاز قیمتی جدیدی شدند به گونه ای که  دلار از کانال ۲۹ هزار تومانی عبور کرد.
بازار سرمایه نیز همسو با دیگر بازار‌های مالی  با نوسان شاخص کل همراه بود به طوری که در ابتدای هفته  رشد داشت، اما در روز‌های بعد شاهد اُفت شاخص کل بورس بوده ایم که البته در روز‌های پایانی هفته شاخص کل با رشد چشمگیر همراه بود.

کاهش قیمت ارز در آغاز هفته 

بازار ارز در دومین هفته مهر ۹۹  با  نوسان شدید در نرخ همراه بود به طوری که در اولین روز هفته قیمت آن افزایش یافت و نرخ دلار و یورو  به ترتیب ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان  و ۳۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود، اما در  روز یکشنبه (۱۳ مهر ۹۹) نرخ ارز روند نزولی داشت  و دلار با  کاهش  ۷۷۰ تومانی به نرخ  ۲۷ هزار و ۹۸۰ تومان معامله  شد  و یورو نیز ۷۵۰ تومان ارزان شد و به رقم ۳۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسید.

نرخ یورو بیش از ۲ هزار تومان افزایش یافت

کاهش قیمت ارز  در روز‌های بعد پایدار نبود و طبق مشاهدات میدانی نرخ دلار و یورو با افزایش چشمگیری مواجه بود چرا که در سومین روز هفته دلار و یورو  در ساعات اولیه معاملات کاهش محسوسی را تجربه کردنند ، اما بعد از چند ساعت دلار از نرخ ۲۶ هزار و ۹۵۰ تومان به ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان رسید که این رقم بیانگر افزایش یک هزار و ۲۵۰ تومان در یک روز است همچنین یورو از قیمت ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان به ۳۳ هزار و ۵۰ تومان رسید که می توان نتیجه گرفت یورو در یک روز یک هزار و ۴۵۰ تومان گران شد.
دلار وارد کانال ۲۹ هزار تومانی شد
روند افزایش قیمت ارز  در روزهای بعد ادامه داشت به طوری که  در چهارمین روز هفته دلار و یورو  با افزایش ۷۰۰ تومانی به ترتیب یه نرخ ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان  و ۳۳ هزار و ۸۵۰ تومان رسید که این رقم تا آخرین روز معاملات پایدار ماند.


بیشتر بخوانید: ترامپ بازار سکه ایران را به هم ریخت


نرخ سکه در یک قدمی ۱۵ میلیون تومان

بازار طلا و سکه همسو با تغییرات نرخ ارز نوسان‌های شدیدی را تجربه کرد به طوری که  سکه در اولین روز هفته  به قیمت ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید  و  در روز بعد با ریزش حدود  یک میلیون تومان به  قیمت ۱۴ میلیون تومان خرید و فروش شد اما این کاهش قیمت در روز‌های بعد ادامه  نداشت و در آخرین روز معاملات سکه با افزایش ۸۰۰ هزار تومانی به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید و  هر گرم طلای  ۱۸ عیار نیز از یک میلیون و ۳۳۸ هزار  تومان به یک میلیون و ۳۴۵ هزار  تومان رسید.

علت تغییرات شدید قیمت سکه چیست؟

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفت: قیمت سکه و طلا  در روز پنجشنبه (۱۱ مهر ۹۹) به بالاترین حد قیمتی رسید و در آغاز دومین هفته مهر ۹۹ اعلام شد  مطالبات ارزی و ارز‌های حاصل از صادرات به چرخه ارز کشور بر می گردد که موضوع  سبب شد قیمت ارز در بازار کاهش یابد، اما این درحالی بود که قیمت جهانی طلا تغییر نکرد.
او بیان کرد: در ابتدای هفته نرخ هر دلار آمریکا نزدیک به ۲ هزار تومان کاهش یافت و این امر  بر قیمت طلا و سکه تاثیر گذاشت  و باعث ریزش نرخ آن شد به طوری که قیمت سکه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافت.

گشتی آرای گفت : از روز دوشنبه (۱۴ مهر ۹۹) تا پایان هفته  ارز‌های حاصل از صادرات به چرخه بازار بازنگشت  و باعث شد قیمت ارز مجددا با افزایش نرخ رو به رو شود که همین موضوع سبب شد  نرخ طلا و سکه روند صعودی را پیش بگیرد این در حالی است که  قیمت جهانی طلا حدود ۱۸ دلار کاهش یافت، اما در بازار داخلی قیمت طلا و سکه تحت تاثیر نوسان‌های ارز قرار گرفت.

نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر  افزود: در روزهای ابتدایی هفته که قیمت طلا و سکه ریزش کرد حباب سکه  نیز به شدت کاهش یافت و تقاضا به شدت اُفت کرد که در پی آن معاملات متوقف شد با وجود این اتفاقات  تصور می‌شد روند نزولی قیمت طلا و سکه ادامه یابد به همین دلیل  خریدار و فروشنده در حالت دوگانگی قرار داشتند و در نتیجه سطح معاملات کاهش یافت، اما در روز‌های بعد با افزایش قیمت سکه  تقاضا نیز افزایش یافت.
او تصریح کرد: حباب سکه در آخرین  روز معاملات هفته به یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسید که رشد قابل توجهی داشته است چراکه در ابتدای هفته حباب سکه یک میلیون و ۸۰ هزار تومان بود.
گشتی آرای گفت: نوسان های  بازار ارز و سکه امری طبیعی است و هیچ زمان متوقف نخواهد شد که گاهی این تغییرات قیمت شدید  یا اندک است البته عواملی همچون اخبار سیاسی و اقتصادی سبب افزایش نوسان قیمت ارز  می‌شود که در این صورت روند قیمت طلا وسکه  قابل پیش بینی نخواهد بود.

افزایش حجم معاملات در بازار سرمایه 

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه گفت: در شهریور ۹۹ بازار سرمایه شدید‌ترین اُفت شاخص بورس را تجربه کرد که در پی آن  شاخص کل حدود ۲۵ درصد  با اصلاح قیمت همراه بود.

او بیان کرد: قبل از دوران اُفت شدید شاخص بورس شاهد رشد شتابان ارزش سهام‌ها در بازار بوده ایم که این افزایش در بازار کم نظیر بود، اما بعد از ۱۹ شهریور ۹۹ بازار وارد فاز قیمتی جدیدی  شد که در بعضی اوقات برخی نماد‌ها منفی هستند و برخی دیگر روند مثبتی را سپری می‌کنند که این شرایط به گزارش‌های منتشر شده از سوی شرکت‌ها بستگی دارد.
دلبری تصریح کرد: گزارش‌های منتشر شده از عملکرد تولید و فروش شرکت‌ها و نوسانات شدید نرخ ارز حاکی از آن است که سهام شرکت‌ها از نوسان بسیاری برخوردار بوده اند که همین امر سبب شد ارزش سهام‌ها گاهی مثبت یا منفی شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در دومین هفته مهر ۹۹  حدودا  ۲ روز نارسایی در سامانه معاملاتی به وجود آمد که در پی آن  بازار فرا بورس در معاملات خود دچار مشکل شد.
او اظهار کرد: ارزش معاملات در تیر و مرداد ۹۹ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بود که به رقم ۸ هزار میلیارد تومان  رسید و با اُفت بسیار شدیدی مواجه شده است، اما در ۲ روز پایانی این هفته ارزش معاملات به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید که نشان دهنده رشد مناسب شاخص کل است.
دلبری گفت: نکته قابل توجه در بورس  ،تعداد نماد‌ها در صف فروش است که در ۲ ماه گذشته ۵۰ درصد نماد‌ها در صف فروش بودنند وتقاضا به اندازه کافی برای آن‌ها وجود نداشت، اما در روز‌های اخیر شرایط برای صف فروش بهتر شده است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: شاخص هم وزن که نشان دهنده سهام‌های کوچک و بزرگ است در ۳ روز گذشته شرایط بهتری را تجربه کرد و به نظر می‌رسد که بازار به سمت صعودی یا نزولی شدن  پیش نمی‌روند چراکه برخی از گروه‌ها که گزارش‌های مثبتی دارند درحال رشد هستند و تعداد نماد‌های صف فروش کمتر شده است که در پی آن حجم معاملات بیشتر شده است .در هفته اخیر حدود ۷۴۰ میلیارد تومان صندوق سهامی صادر شده است  و این امر  نشان دهنده آن است که بازار به سمت بررسی سهام پیش می‌رود.
او در پایان گفت: معتقدم بازار سرمایه در روز‌های آینده از لحاظ حجم معاملات و نقد شوندگی در شرایط بهتری قرار گیرد چراکه تعداد نماد‌هایی که از بازار گردانی استقبال کرده اند بیشتر شده است و شاخص کل کاملا صعودی و نزولی نخواهد بود  و با نوسان همراه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تنگنای تاریخی عرضه مس در جهان با افزایش سریع تقاضای چین

بیمارم را صیغه کردم تا درمانش کنم

ویتامینی که کمک می‌کند پوستتان دیرتر پیر شود!

بخوردادن ویروس کرونا را از بین می‌برد؟

میوه ضد چاقی را بشناسید

درآمد ۹۶ میلیارد دلاری و افزایش ۳ برابری سود آمازون به لطف شیوع کرونا

شون کانری بازیگر نقش جیمز باند درگذشت

خاکسپاری اکبری مبارکه و گله‌های یک خانواده عزادار

اولین تصویر از مدافع سابق پرسپولیس با پیراهن استقلال

اعمال جریمه برای راننده و سرنشینان فاقد ماسک

فیلم/ احتمال اجرای حکومت نظامی در تهران؟!

مکرون اظهاراتش را پس گرفت

مقررات جدید بازگشت ارز صادرات/ اطمینان دادن همتی به خاطر کالاهای دپو شده در گمرک

علیرضا خمسه راز مگوی پایتخت را فاش کرد

کوتاهی بانک‌ها در اجرای مصوبه ستاد کرونا

تست ‌‌‌واکسن ایرانی کرونا روی انسان در هفته‌های آینده

سمیعی: تمام توانم را به کار می‌گیرم تا پرسپولیس قهرمان آسیا شود

تمدید دوباره ممنوعیت فعالیت برخی صنوف در تهران

فیلم/ کدام گروه‌های شغلی شامل محدودیت‌های جدید می‌شوند؟

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز شنبه ۱۰ آبان ۹۹

در صورت تامین مالی دولت؛ آزمایش کرونا رایگان می‌شود

اعمال محدودیت‌های ضد کرونا در ۸۹ شهرستان بحرانی

اعلام زمان قرعه‌کشی ۹ محصول سایپا

زوال کویر با پساب صنعتی

پس لرزه‌های ادامه دار توهین نمایندگان به روحانی

پرسپولیس از شجاع خلیل زاده شکایت کرد

فیلم/ رئیس کمیته علمی ستاد کرونا: تا دو هفته دیگر کرونا کنترل می‌شود

زکی‌پور در آستانه جدایی از استقلال

رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص بورس/ پایان چله‌نشینی سهامداران در بورس؟

پیام روحانی به اردوغان در پی وقوع زلزله ازمیر

تکذیب یک یادداشت منتسب به رهبر انقلاب

عباس آخوندی و انتخابات ۱۴۰۰ ؛ سیاستمدار تنها با دغدغه اصلاحات در اقتصاد ایران/ اقتصاددانی گرفتار در پارادوکس نظریه‌پردازی و تکنوکرات بودن

استاندارد‌های جدید ساخت مسکن در قشم برای اولین بار در کشور اجرایی می‌شود

صدور ۴۰ هزار کارت هوشمند شهروندی در منطقه آزاد اروند

فیلم/ جواد یساری بازداشت و آزاد شد!

تحقیق و تفحص از منطقه آزاد قشم را به فال نیک می‌گیریم

عاقبت جنجال قلیان در اردوی استقلال