تاریخ انتشار: ۱۹:۲۱ - ۲۲ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

نرخ رشد جمعیت ایران در ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه رشد جمعیتی در ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید، گفت: این نگرانی را که مورد تاکید مقام معظم رهبری است باید جدی گرفت.
نرخ رشد جمعیت ایران در آینده
 
اقتصاد۲۴ - به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای وحید قبادی‌دانا امروز در دهمین جلسه شورای ملی سالمندان با بیان اینکه طبق مصوبه وزیران ریاست شورای ملی سالمندان با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و دبیرخانه آن در سازمان بهزیستی کشور مستقر است، افزود: شرایط سالمندی کشور بسیار ویژه است و باید تمهیدات جدی برای آن اندیشه شود البته تدوین سند ملی سالمندی اقدام بزرگی بود که به نتیجه رسید و ۳۱ شهریور با امضاء وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان برنامه و بودجه به تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه وضع سالمندی در کشور باید طبق بند ۷ سیاست کلی جمعیت مقام معظم رهبری پیش رود، اذعان کرد: وظیفه داریم موضوع فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب را فراهم کنیم؛ لذا با توجه به این دستور و سیاست کلی و شرایط خاصی که در کشور وجود دارد در حال حاضر ۸ میلیونو ۳۰۰ هزار نفر از سالمندان در ایران زندگی می‌کنند و این فرصتی ارزشمند است.

سن سالمندی در ایران ۶۰ سال

وی سن سالمندی را براساس استاندارد‌های جهانی در ایران ۶۰ سال و در برخی از کشور‌های توسعه‌یافته ۶۵ سال برشمرد و ادامه داد: تقریبا ۱۰ درصد جمعیت کنونی کشور سالمندان تشکیل می‌دهند این در حالی است که در سال ۱۳۵ این رقم ۵ درصد بود به عبارتی ظرف ۴۰ سال جمعیت سالمندی دو برابر رشد کرده است، اما در بسیاری از کشور‌های پیشرفته ظرف ۱۰۰ سال این رشد مضاعفی صورت می‌پذیرد.
ما در ۲۰ سال آینده شاهد دو برابر شدن این جمعیت در کشور خواهیم بود که نسبت جنسی در آمار سال ۱۳۷۵ با ۱۱۶ مرد سالمند، ۱۰۰ زن سالمند وجود داشت که این نسبت از سال ۱۳۸۵ به سمت زنانه شدن جمعیت سالمندی سوق پیدا کرده است و در سال ۱۳۹۵ با ۹۷ مرد سالمند، ۱۰۰ زن سالمند وجود داشته است.

قبادی‌دانا تصریح کرد: وضع سواد سالمندان در آمار سال ۱۳۵۵ برابر۱۲.۹ درصد از سالمندان باسواد بودند که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۴۶.۴ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی افزایش قابل توجهی داشته باشد؛ پنجره جمعیتی زمانی اتفاق می‌افتد که دو سوم جمعت موجود در کشور سن مولد (۱۵ تا ۶۵ سال) باشد که این فرصتی برای هر کشور در راستای جهش اقتادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند باشد. از سال ۱۳۸۵ پنحره جمعیتی به روی کشور ما باز شده است و تا سال ۱۴۲۵ نیز ادامه خواهد داشت و این فرصت طلایی برای استفاده از پنجره جمعیتی در کشور است.

افزایش امید به زندگی به ۷۲ سال

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به وضعیت شهرنشینی در کشور، عنوان کرد: در سال ۱۳۵۵ حدود ۴۴ درصد سالمندان شهرنشین بودند این در حالی است که در سال ۱۳۹۵ این آمار به ۷۲ درصد رسیده است و در حال حاضر ۲۷ درصد سالمندان در روستا زندگی می‌کنند، اما در این سال‌ها امید به زندگی افزایش پیدا کرده است در حالی که اکنون میانگین به ۷۲ سال رسیده است؛ همچنین درخصوص وضعیت تاهل ۷۲ درصد سالمندان زوج و مشترک زندگی می‌کنند و ۲۶.۶ سالمندان دیگر دارای همسر نیستند؛ نکته مهم برای آینده‌نگری وضعیت تجرد قطعی سالمندان است که امروز ۰.۹ درصد سالمندان تجرد قطعی دارند و در تنهایی بسر می‌برند.

بیشتر بخوانید: یک چهارم جمعیت ایران تا سال ۲۰۵۰ سالمند هستند

وی استان‌های گیلان، مازندران و تهران را دارای بیشترین میانگین سنی در کشور عنوان کرد و ادامه داد: کمترین میانگین سنی را در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کهگیلویه و بریراحمد شاهد هستیم، اما نگرش بعدی درصد جمعیت سالمندی به کل جمعیت در استان است که بیشترین جمعیت را استان گیلان با ۱۳.۲ درصدف مازندران با ۱۱.۴ درصد و استان مرکزی با ۱۰.۸ درصد دربرمی‌گیرند. استان سیستان و بلوستان نیز به سبب موالید میانگین سنی ۰ تا ۱۵ سال بیشتری دارند.

قبادی‌دانا با بیان اینکه رشد جمعیتی ما در سال ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید، تصریح کرد: نمودار رشد جمعیتی جهان تا سال ۲۰۹۹ به صفر نخواهد رسید لذا نگرانی کنونی ما که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است حتما باید جدی گرفت؛ میانه جمعیت در سال ۱۳۴۹ در ایران ۱۷ سال بوده در حالی که در سوئد ۳۵ سال، در ژاپن ۲۸ سال بوده است و آنچه پیش‌بینی می‌شود در ۳۰ سال آینده میانه سنی جمعیت در کشور ما به ۴۵ سال می‌رسد و در رتبه‌بندی نزدیک به کشور ژاپن خواهیم شد در حالی که براساس پیش‌بینی‌ها میانه سنی در دنیا ۳۶ سال خواهد بود لذا در یک مقایسه کلی اگر با این وضعیت پیش برویم در ۳۰ سال آینده جمعیت ایران از میانگین جمعیت جهان پیرتر خواهد بود.

افزایش پوشش حمایتی از سالمندان

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به افزایش ۲۰ ساله امید به زندگی و افزایش پوشش حمایتی از سالمندان، ادامه داد: در حال حاضر با ارتقاء میانگین سطح سواد سالمندی مواجهیم که در سال‌های آتی رشد آن بیشتر خواهد شد؛ یکی از موضوعات که با آن مواجهیم کاهش بعد خانوار است بطوری که در سال ۱۳۶۵ بعد خانوار ۵.۱ بوده که در سال ۱۳۹۵ به ۳.۳ رسیده است که طبیعتا با کاهش آن در سال‌های آتی روبرو خواهیم بود؛ از طرفی دیگر افزایش سالمندان بدون همسر را شاهد هستیم که براثر فوت و یا طلاق ایجاد شده است که در سال‌های اخیر تعداد آن‌ها به ۲ میلیون نفر رسیده است و مهمتر از این موضوع روند رو به رشد تجرد قطعی سالمندان است اگر اکنون ۸۰ هزار سالمند مجرد قطعی داریم در سال‌های آتی شاهد حدود ۱ میلیون سالمند مجرد قطعی خواهیم داشت که زندگی تنها را تجربه می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۰.۳ درصد سالمندان در خانه‌های سالمندان و مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: افزایش چالش‌های مراقبت غیرسمی از سالمندان، افزایش تقاضای سالمندان به خدمات حمایتی و رفاهی و لزوم ارتقاء توانمندسازی سالمندی با توجه به سرعت رشد فناوری از پیامد‌های جمعیت سالمندی محسوب می‌شود.

قبادی‌دانا به آمار مرگ و میر ناشی از کرونا اشاره کرد و یادآور شد: آمار در کشور‌های توسعه‌یافته بطوری بود که بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد فوتی‌های کرونا را سالمندان مستقر در خانه‌های سالمندان تشکیل می‌داد که این نشان‌دهنده جمعیت بالا سالمندان مستقر در این خانه‌هاست، اما در کشور ما بیشتر سالمندان در خانه‌های خود زندگی می‌کنند.

لایحه جامع سالمندی تدوین شود

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان یادآور شد: امسال برای ۳ هزار و ۵۰۰ خانواده تحت پوشش بهزیستی که نیازمند هستند، ولی سالمند بالای ۹۰ سال را در خانه نگهداری می‌کنند با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تقدیر و فرهنگسازی این امر مبلغ یک میلیون تومان به همه این خانوار اهدا شد. ان شالله به زودی لایحه جامع سالمندی تدوین شود و سند ملی کاملا اجرایی و عملیاتی شود.
یادآوری می‌شود، در ادامه دهمین جلسه شورای ملی سالمندان آئین‌نامه داخلی سند ملی سالمندی با حضور اعضاء بررسی شد.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
نارنجک
0
2
سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹
با این رویه ای که در پیش گرفتن چگونه انتظار افزایش جمعیت رو از مردم دارن!؟وقتی نرخ مسکن در متوسط ترین جای شهر به متری ۲۵ میلیون تومن رسیده و حقوق یک کارگر وزارت کاری به ماهی ۱/۸۰۰/۰۰۰ هزارتومن رسیده چگونه انتظار ازدواج و رشد جمعیت دارین!یعنی یک کارگر اگر یکسال تمام کارکنه هیچی نخوره و نپوشه و خرج نکنه تازه میتونه پول یک متر مربع خونه رو جور کنه!در بلند مدت این کاهش جمعیت به ضرر کل کشور میشه و چوب ندونم کاری مسئولین رو دیر یا زود کشور خواهد خورد! دغدغه یک جوون ۳۰ ساله درحال حاضر پراید ۱۳۰ میلیون تومنی و خونه ۱ میلیارد تومنی و مایحتاج و اسباب و لوازم اولیه زندگی شده سربه فلک زده است که از توان تهیه اش خارج شده و همه اینا جزء رویاهامون شده!فقط امیدوارم زودتر بمیریم و از دست همه این ظلم که بهمون روا شده خلاص بشیم!
Iran (Islamic Republic of)
ناصر
0
3
سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹
خب جه بهتر
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تکذیب تصادف نمایندگان مجلس در چابهار

حبیب‌الله بیگناه درگذشت

تعزیرات: فروش مرغ با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب گرانفروشی است

فیلم/ اظهارات قالیباف درباره کشورهای خائن به فلسطین

موج‌سواری خودروسازان بر نرخ تورم/ خودروساز عملا تعیین کننده قیمت بازار شده است/ تکنولوژی نداریم و مونتاژکاری می‌کنیم

وزیر علوم: حقوق کارمندان ما را ۵۰ درصد زیاد کنید

عمره برای زائران غیر عربستانی از ۱۱ آبان آغاز می‌شود

فیلم/روحانی: کسانی که به دولت نقدی دارند خدمات دولت را ببینند

درگذشت یک فرمانده ارتش به علت ابتلا به کرونا +عکس

کدام نمایندگان مجلس تصادف کردند؟

مصدومیت تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره‌ای+ عکس

به قدر کافی روغن نباتی داریم

فیلم/ قدردانی احمدی‌نژاد بابت تبریک های تولدش

اشکان اشتیاق از ایران مهاجرت کرد؟

یک چهارم صادرات کالای مناطق آزاد کشور در اروند

مردم از گوشت‌خوری به اسکلت‌خوری افتادند

فرصت انتخابات آمریکا برای ایران

هشدار پدافند هوایی ارتش به آذربایجان و ارمنستان

سقوط سنگین ۹۰۰ واحدی داوجونز در معاملات دیشب

افزایش اقبال عمومی قرض الحسنه‌های خانگی

هفته آخر مبارزات انتخاباتی ترامپ و بایدن

مجلس از دست زدن به اموال سازمان تامین اجتماعی کوتاه آمد/ برای محرومان، از جایی غیر از پول بازنشستگان هزینه کنید

تصمیم بایدن درباره چین در صورت پیروزی

پیام حسن روحانی به اردوغان

بانک مرکزی ۴۹۰ میلیون دلار وارد بازار کرد

کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان

قشم میزبان نخستین دوره نهایی ۱۲ ساعته دانش افزایی کوهپیمایی (نیچرفرندز) در کشور

شرایط کرونا در آذر و دی ماه بدتر خواهد شد

معاملات ملک در لاک انتخاباتی

شاخص چند درصد اصلاح کرده است؟/ بررسی وضعیت غول های بورسی در ریزش اخیر

برنج‌های دپو شده اجازه ترخیص ندارند

ماسک‌های دورانداخته شده را جمع می‌کنند و دوباره می‌فروشند؟

حمله به روحانی؛ این داستان - رئیس جمهور خزانه دارد

سازمان بورس سهل انگاری کرده است!

واکنش امارات به توافق سودان و اسرائیل

۱۳ هزار معدن در شرف آزادی

این شرکت با واکسن کرونا می‌خواهد ناجی جهان شود