تاریخ انتشار: ۱۶:۳۳ - ۲۳ مهر ۱۳۹۹
نمایندگان صنایع استان مرکزی گفتند:

از منتظر ماندن مشتری خارجی هپکو تا بایکوت مواد اولیه صنایع در گمرک

 برخی مسئولان صنعت استان مرکزی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان به بیان مشکلات و مسائل واحد‌های خود در شرایط جنگ اقتصادی پرداختند.

هپکو اقتصاد۲۴-حمیدرضا مالکی  در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان مرکزی اظهار کرد: مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید جهت اختصاص وام ۵۰ میلیارد تومانی به شرکت ماشین سازی از سال 95 تاکنون اجرا نشده است.

عضو هیئت مدیره شرکت ماشین سازی افزود: برنگرداندن ارز نیمایی از سوی واحدها به بانک مرکزی، سبب می شود ماشین سازی و شرکت‌هایی مانند آن قربانی عدم دریافت ارز برای ثبت سفارش شوند. از سال گذشته ارزی به شرکت تخصیص نیافته است. این شرکت تولیدات خود را به مناطق آزاد می رساند ولی صادراتی ندارد.

وی ادامه داد: تغییر نظامنامه صندوق توسعه ملی به منظور ارائه ضمانت نامه ارزی و اختیارات محدود بانک‌های استان و مراجعه به شعب بانک‌ها در تهران از دیگر مشکلات و مسائل پیش روی این شرکت است.

مشتری خارجی منتظر و هپکو بلاتکلیف است

عضو هیات مدیره هپکو نیز گفت: علیرغم مدیریت مثبت فعلی هپکو، مشکلات این شرکت هنوز پابرجاست، طی یک ماه گذشته پرداخت حقوق پرسنل هپکو به روز شده ولی راه اندازی هپکو نیازمند برنامه ریزی جامع‌تر و همکاری ارکان مختلف است.

میقانی ادامه داد: علیرغم انعقاد قرارداد جهت تولید دامتراک، مشکل کارت بازرگانی هنوز پابرجاست. طرف خارجی منتظر و هپکو بلاتکلیف است.در سال ۹۸ حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز بابت تامین دامتراک از کشور خارج شده است در حالی که این شرکت می‌تواند با تولید این محصول مانع خروج ارز از کشور بابت خرید دامتراک شود.

آذرآب گرفتار نبود دسته چک!

 باباخانی، معاون شرکت آذرآب و عضو هیئت مدیره این شرکت نیز ادامه داد: در خصوص مشکلات مرتبط با بیمه تامین اجتماعی، با توجه به مصوبات ستاد تسهیل استان، کارگروه ملی، هیئت وزیران و مصوبه معاون اول رئیس جمهور مقرر شده بود اصل بدهی های آذرآب 60 ماهه تقسیط و جرائم نیز بخشیده شود اما تامین اجتماعی منع قانونی دارد و می‌گوید مصوبات مجلس و سران سه قوا مورد پذیرش است و مصوبات دیگر پذیرش نمی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود چهار سال است که شرکت آذرآب نتوانسته مفاساحساب بگیرد و این در حالی است که با اخذ این مفاسا حساب از سازمان تامین اجتماعی حداقل 70 درصد از بدهی های آذرآب پرداخت می‌شود.


بیشتربخوانید:آمادگی ایمیدرو برای بهره برداری از ظرفیت هپکو/مسئله آذراب، کار است


معاون شرکت آذرآب اضافه کرد: با عنایت به مصوبه شماره 50432 سال 96 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر ممنوعیت حسابرسی 10 ساله سازمان تامین اجتماعی، این موضوع به صراحت اتفاق می‌افتد و موجب ایجاد بدهی بیشتر برای شرکت می‌شود.

باباخانی تاکید کرد: علیرغم مصوبه شورای تامین، اما دسته چک برای شرکت صادر نمی‌شود، همچنین در بانک توسعه صادرات، شرکت گسترش صنایع انرژی که زیرمجموعه آذرآب است جهت بازسازی نیروگاه بانیاس سوریه‌ قراردادی منعقد کرده که آذرآب ضمانت آنرا متعهد شده ولی با توجه به شرایط حال حاضر سوریه این پروژه به اتمام نرسیده و آذرآب همچنان ضامن است و تمام درآمدهای آذرآب توسط بانک ضبط می‌شود، در حال حاضر نیز هشت میلیارد توسط بانک ضبط شده است.

وی بیان کرد: مشکلات مربوط به دریافت ضمانت‌نامه ارزی برای عقد قراردادها نیز از مواردی است که شرکت را با مشکل و معضل مواجه کرده است. بانک اقتصاد نوین 4.7 میلیارد تومان ضمانت نامه ارزی از شرکت ضبط کرده و در بانک مرکزی این شرکت به عنوان مشتری بدحساب شناخته شده که تقاضا داریم این ضمانت نامه به تسهیلات تبدیل شود که تاکنون با این مهم موافقت نشده است.

پیروزی در جنگ اقتصادی نیازمند حمایت از صنایع

 مهدی‌نیا، مدیرعامل شرکت لجور نیز در این نشست افزود: خودتحریمی موضوعی تکراری، اما بسیار مهم است. تولید نقش مهمی در گردش اقتصادی، ایجاد اشتغال و پیشرفت تکنولوژی و جذب ارز و جلوگیری از خروج آن دارد و موجب رونق اقتصادی هر کشور خواهد شد. توجه به تولید یک مسئله ملی و موضوع استراتژیک است. حمایت از تولید از دیدگاه مسئولین نباید به گونه‌ای باشد که تنها به مشکل قشر خاصی از تولیدکنندگان رسیدگی شود بلکه باید مشکلات اساسی و زیربنایی کشور رسیدگی شود.

وی ادامه داد: امروز تولید گرفتار مشکلات زیادی است که در راس آن تحریم قرار دارد، این رزوها خصوصا تحریم به بالاترین درجه خود رسیده و در حد قفل کردن مسیر، کار را پیش برده است، در کنار آن کمبود مواد اولیه و کاهش فروش و درآمد و مشکل کرونا و... به وضوح دیده می‌شود که تولید را ضعیف کرده است.

مدیرعامل شرکت لجور بیان کرد: همگان از جنگ اقتصادی صحبت می‌کنند. به مدت 8 سال درگیر جنگ سرزمینی بودیم، اما همه مسئولان و مردم رزمندگان را به منظور رسیدن به موفقیت مجهز می‌کردند. امروز سربازان جنگ اقتصادی، تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی هستند که نیاز است مسئولان حمایت لازم از آنها را نیز داشته باشند تا بتوان در این جنگ نیز پیروز شد.

مهدی‌نیا با اشاره به اینکه امروز برای تولیدکنندگان وضعیت جنگی پیش آمده و با طرح این سوال که چرا امروز سازمان های دولتی به شرایط سخت موجود بی توجه هستند و در شرایط جنگی نیستند؟ گفت: دستگاه‌های دولتی می‌گویند قانون و مقررات به ما اجازه نمی‌دهد، پس لازم است این گره‌ها باز شود تا دستگاه‌های دولتی بتوانند در این شرایط جنگی به تولیدکنندگان کمک کنند. برخی از قوانین و مقررات اجازه عمل به تعهدات را به شرکت‌ها نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: مدتی است که تحت عنوان مسئله تعیین منشاء ارز، مواد اولیه و قطعات تولیدکنندگان از جمله آذرآب در گمرکات کشور و استان بایکوت شده است و این در حالی است که تمام اقدامات برای ورود کالا قانونی بوده، اما بانک مرکزی امروز اجازه خروج این کالاها را نمی‌دهد.

کلانشهر شدن اراک، مانع توسعه و پیشبرد روند تولید در استان شده

 قاری، مدیرعامل شرکت اکسیرپویان نیز در این جلسه اضافه کرد: دستور یا تصمیم برای کلانشهر شدن اراک گرفته شد که سنگی جلوی توسعه و تخصیص و پیشبرد روند تولید در استان را ایجاد کرد.

وی افزود: قانون فاصله 30 کیلومتری صنایع از کلانشهرها به کارخانجات و واحدها اجازه نمی‌دهد که در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت کنند، اکثر صنایع در شعاع 30 کیلومتری شهر اراک هستند و لازم است که همسویی برای تسهیل امور این واحدها برداشته شود.مدیرعامل شرکت اکسیر پویان گفت: با توجه به شرایط جنگ اقتصادی، نیاز است مدیران با درک این شرایط حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان و صنایع را پیشه کنند. سیستم خشک بروکراسی، استان و شهر را به سمت سقوط سوق می‌دهد. بازرسی خشک سبب محدودیت اختیارات مدیران دولتی شده که ظلمی به حوزه تولید است.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جدول/ قیمت جدید خودروهای ایران خودرو در سه ماهه سوم سال ۹۹

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می‌کند

رحمانی‌فضلی: دامنه تشخیص کرونا وسیع‌تر می‌شود

شخصیت شناسی افراد با نحوه عکس سلفی گرفتن!

رابطه جنسی برای بدن ضرر ندارد؟

تنگنای تاریخی عرضه مس در جهان با افزایش سریع تقاضای چین

بیمارم را صیغه کردم تا درمانش کنم

ویتامینی که کمک می‌کند پوستتان دیرتر پیر شود!

بخوردادن ویروس کرونا را از بین می‌برد؟

میوه ضد چاقی را بشناسید

درآمد ۹۶ میلیارد دلاری و افزایش ۳ برابری سود آمازون به لطف شیوع کرونا

شون کانری بازیگر نقش جیمز باند درگذشت

خاکسپاری اکبری مبارکه و گله‌های یک خانواده عزادار

اولین تصویر از مدافع سابق پرسپولیس با پیراهن استقلال

اعمال جریمه برای راننده و سرنشینان فاقد ماسک

فیلم/ احتمال اجرای حکومت نظامی در تهران؟!

مکرون اظهاراتش را پس گرفت

مقررات جدید بازگشت ارز صادرات/ اطمینان دادن همتی به خاطر کالاهای دپو شده در گمرک

علیرضا خمسه راز مگوی پایتخت را فاش کرد

کوتاهی بانک‌ها در اجرای مصوبه ستاد کرونا

تست ‌‌‌واکسن ایرانی کرونا روی انسان در هفته‌های آینده

سمیعی: تمام توانم را به کار می‌گیرم تا پرسپولیس قهرمان آسیا شود

تمدید دوباره ممنوعیت فعالیت برخی صنوف در تهران

فیلم/ کدام گروه‌های شغلی شامل محدودیت‌های جدید می‌شوند؟

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز شنبه ۱۰ آبان ۹۹

در صورت تامین مالی دولت؛ آزمایش کرونا رایگان می‌شود

اعمال محدودیت‌های ضد کرونا در ۸۹ شهرستان بحرانی

اعلام زمان قرعه‌کشی ۹ محصول سایپا

زوال کویر با پساب صنعتی

پس لرزه‌های ادامه دار توهین نمایندگان به روحانی

پرسپولیس از شجاع خلیل زاده شکایت کرد

فیلم/ رئیس کمیته علمی ستاد کرونا: تا دو هفته دیگر کرونا کنترل می‌شود

زکی‌پور در آستانه جدایی از استقلال

رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص بورس/ پایان چله‌نشینی سهامداران در بورس؟

پیام روحانی به اردوغان در پی وقوع زلزله ازمیر

تکذیب یک یادداشت منتسب به رهبر انقلاب