تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - ۲۷ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲۴ نظر

ترس‌های دانش‌آموزان از چالش مومو

روز گذشته، خبری در رسانه‌ها مبنی بر خودکشی پسر ۱۱ ساله خوزستانی به دلیل چالش «مومو» منتشر شد.

چالش مومو

اقتصاد۲۴ - سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی و ارتباطات پلیس فتا می‌گوید: «خبر فوت دانش‌آموز ۱۱ ساله اهوازی به دلیل چالش مومو به هیچ عنوان تایید نشده است. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم، هیچگونه شواهدی دال بر اینکه این چالش در کشور ما در حال انجام است، وجود ندارد و هیچ مدرکی هم مبنی بر اینکه از طریق تماس یا پیام در شبکه‌های اجتماعی بتوان کسی را هک کرد، وجود ندارد؛ هک یا دسترسی غیر مجاز به داده‌های افراد، پروتکل و پروسه خاص خودش را دارد.»

بچه که بودیم، هرازگاهی دور هم جمع می‌شدیم و برای هم از قصه‌های ترسناک جن و پری تعریف می‌کردیم. یکی قسم می‌خورد که با چشمان خودش دیده و دیگری روایت را به عمو، خاله، پدر بزرگ و مادر و ... نسبت می‌داد؛ راست و دروغش را هیچوقت نفهمیدیم، اما نتیجه همیشه یکسان بود: تا چند روز از سایه خودمان هم می‌ترسیدیم و حتی برای دقایقی هم حاضر نبودیم تنها بمانیم. هر از چندگاهی هم شایعه‌ای در مدرسه پخش می‌شد و دهان به دهان می‌گشت و هرچقدر مسئولین مدرسه درباره آن توضیح می‌دادند، باورمان نمی‌شد.

حالا هم داستان همان است. تنها تفاوتش دخیل شدن تکنولوژی در ماجراست و بچه‌های عصر تکنولوژی روش‌های دیگری برای ترسیدن دارند؛ اینترنت هم به گسترش آن بیشتر از قبل کمک می‌کند تا جایی‌که اگر تا سال‌ها قبل روایت‌های این‌چنینی بین گروه‌های دوستی و مدارس می‌ماند، حالا به لطف اینترنت به سرعت در سراسر کشور منتقل می‌شود؛ چالش مومو که این روز‌ها حسابی دانش‌آموزان را ترسانده و اضطراب و نگرانی برای آن‌ها و والدین‌شان به همراه داشته است، مثالی دقیق برای این ماجراست.

سلام؛ میای بازی کنیم؟

چندین سال قبل بود که بازی نهنگ آبی حسابی سروصدا کرد و داستان‌های زیادی به همراه داشت. گفته می‌شد که نهنگ آبی با درخواست‌های خود از فرد، او را به سمت افسردگی و خودکشی سوق می‌دهد. بعد از مدتی هم که تب و تاب بازارش افتاد، همانطور که آمده بود، رفت. مدتی بعد یعنی در سال ۲۰۱۸ چالش دیگری به نام چالش مومو در غرب باب شد که نماد آن تصویر زنی با چشم‌ها و دهانی بزرگ بود. این تصویر درواقع عروسکی ساخته شده به دست هنرمندی ژاپنی است که در افسانه‌های شرقی پرنده‌ای بود که بچه‌ها را می‌دزدید. هرچند که این عروسک بدقواره و خالقش هیچ ارتباطی به شکل گیری این چالش نداشتند.

چالش مومو

این چالش با پیام‌هایی شروع می‌شد که می‌پرسید: سلام، میای بازی کنیم؟ و سپس فرد را با ارسال ویدیوها، عکس و پیام‌های صوتی ترسناک و تهدیدآمیز مجبور به رفتار‌های خشونت آمیز علیه خود یا دیگران می‌کرد یا به گفته برخی کاربر را هک و اطلاعات تلفن همراه آن‌ها را سرقت می‌کرد.

اگر در اینترنت جستجو کنیم، به اخباری جهانی مبنی بر خودکشی نوجوانان تحت تاثیر این چالش بر می‌خوریم و هرچند که این اخبار به طور رسمی تایید نشدند، اما نیرو‌های پلیس و مسئولان مدارس دائما به کودکان و نوجوانان در این باره هشدار داده و از آن‌ها خواستند که در تنظیمات شبکه‌های اجتماعی دسترسی کاربران غریبه را به اکانت خود محدود کنند. شبکه‌هایی مانند یوتیوب هم اعلام کردند که هرگونه محتوایی راجع‌به این چالش را از صفحات خود حذف می‌کنند.

حالا بعد از دوسال چالشی شبیه به اتفاقی که دو سال قبل در جهان افتاد در ایران در حال تکرار است. سارا دانش آموز کلاس هفتم در این باره می‌گوید: «تمام گروه‌های مدرسه من پر شده اند از ویدیو‌ها و پیام‌های صوتی مومو و دوستانم به طور مرتب در حال صحبت کردن از این چالش‌اند و هر از چندگاهی یک شماره را به عنوان شماره مومو در گروه می‌گذارند و به بقیه می‌گویند که سریع قبل از اینکه به شما پیام بدهد، شماره را بلاک کنید.»

او ادامه می‌دهد: «جدای از اینکه همان ویدیو‌هایی هم که می‌فرستند خیلی ترسناک است، این است که می‌گویند اگر مومو به شما پیام بدهد و پیامش را حتی باز کنید در عرض چند ثانیه به تمام تلفن شما، عکس‌ها، مخاطبین و موقعیت مکانی شما دسترسی خواهد داشت.»

سارا درباره محتوای ویدیو‌هایی که در گروه‌های دوستانش به اشتراک گذاشته می‌شود، می‌گوید: «ویدیو‌ها چیزی مانند فیلم ترسناک است و ما با وجود اینکه می‌ترسیم، نمی‌توانیم جلوی خودمان را بگیریم که بازشان نکنیم! به طور مثال در یکی از این ویدیو‌ها مومو با یک نفر تماس تصویری می‌گیرد و به جای تصویر خودش، تصویر آن فرد را از زاویه دیگری به او نشان می‌دهد یا مثلا چاقویی در دست دارد و اطلاعاتی از زندگی فرد به او می‌دهد و می‌گوید در صورتی که کاری که می‌گوید را انجام ندهد، او را یا یکی از اعضای خانواده‌اش را می‌کشد. این‌ها ویدیو‌ها باعث شده که من و دوستانم حتی در خانه هم حس کنیم دائما تحت نظریم و از دوربین‌های گوشی‌مان دوری کنیم و حتی برای دقایقی تنها نباشیم.»


بیشتر بخوانید: همه آنچه باید درباره چالش مومو بدانید +فیلم


تینا هم دانش‌آموز دیگری است که کم و بیش همین حرف‌ها را تکرار می‌کند و می‌گوید: «گاهی برای ما پیام‌هایی فرستاده می‌شود که اشخاص بزرگسالی این بازی را بسیار خطرناک توصیف کرده اند و گفته اند که تحت هیچ شرایطی پیام‌هایی که از افراد ناشناس برایتان می‌آید باز نکنید وگرنه در عرض چند ثانیه هک می‌شوید. همین‌ها باعث می‌شود بیشتر بترسیم و موضوع برایمان جدی‌تر شود. از طرفی به نظر من این موضوع شوخی نیست، چون در تمام دنیا پخش شده و همه کشور‌ها نسبت به آن هشدار داده اند و همین‌ها باعث شده که فکر کنیم بزرگتر‌ها برای اینکه ما نترسیم، می‌گویند که این بازی دروغ است.»

تینا و سارا هردو در پاسخ به این سوال که آیا خودشان یا فردی از دوستانشان از مومو پیامی دریافت کرده، پاسخ منفی داده و می‌گویند: «در مدرسه ما کسی نبوده، اما برخی از بچه‌ها داستان‌هایی را از بقیه دوستانشان تعریف می‌کنند که راستش فکر نمی‌کنیم چندان واقعی باشند!»

چالش مومو

پلیس فتا: چند نفر در استان هرمزگان دستگیر شده‌اند

روز گذشته، خبری در رسانه‌ها منتشر شد که به نگرانی بیشتر خانواده‌ها دامن زد: پسر ۱۱ ساله خوزستانی به دلیل این چالش جانش را از دست داد. برخی خبرگزاری‌ها گفته بودند این دانش‌آموز تحت تاثیر این بازی اقدام به خودکشی کرده و برخی دیگر حمله قلبی از شدت اضطراب را دلیل فوت این کودک عنوان کرده بودند.

سرهنگ کیومرث کشوری، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی اهواز در این باره به خبرگزاری مهر گفته بود: «تاکنون هیچ شکایتی به فرماندهی انتظامی اهواز و یا پلیس فتا مبنی بر قربانی گرفتن چالش مومو در سطح شهرستان اهواز واصل نشده است و هیچ تماسی هم با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ برای اعلام گزارش در این زمینه نداشته‌ایم. اطلاع و پیگیری بعد از وقوع جرم در صورتی امکان پذیر است که خبر آن از سوی مردم به مرکز فوریت‌های پلیسی اطلاع داده شود و یا شکایتی ثبت شود که مأموران برای پیگیری به این دو مورد استناد می‌کنند، ولی برای این خبر تاکنون نه شکایتی واصل شده و نه تماسی داشته‌ایم.»

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی و ارتباطات پلیس فتا نیز در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: «خبر فوت دانش آموز ۱۱ ساله اهوازی به دلیل چالش مومو به هیچ عنوان تایید نشده است.»

او ادامه می‌دهد: «تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم، هیچگونه شواهدی دال بر اینکه این چالش در کشور ما در حال انجام است، وجود ندارد و هیچ مدرکی هم مبنی بر اینکه از طریق تماس یا پیام در شبکه‌های اجتماعی بتوان کسی را هک کرد، وجود ندارد؛ هک یا دسترسی غیر مجاز به داده‌های افراد، پروتکل و پروسه خاص خودش را دارد.»

سرهنگ پاشایی با بیان اینکه چالش مومو در سال ۲۰۱۸ در سایر کشور‌ها انجام می‌شد و در حال حاضر دیگر انجام نمی‌شود، اضافه می‌کند: «اما در کشور ما متاسفانه برخی با اهداف مشخصی به این رفتار‌ها اقدام می‌کنند و به صورت اتفاقی با اکانتی که ممکن است از داخل یا خارج کشور باشد و عکس و آیدی مومو دارد، به شما پیام می‌دهند یا تماس می‌گیرند.»

معاون اجتماعی و ارتباطات پلیس فتا بیشتر این افراد را ساکن جنوب وجنوب غربی کشور معرفی می‌کند و تاکید می‌کند: «با پیگیری‌های انجام شده، در حال حاضر چند نفر در استان هرمزگان دستگیر شده اند؛ و هدفشان از این رفتار‌ها را بازی و سرگرمی و تشویش اذهان عمومی اعلام کردند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه جای نگرانی در خصوص هک شدن برای خانواده‌ها وجود ندارد و اگر با مشکلی مواجه شدند، می‌توانند مراتب را از طریق سایت رسمی پلیس فتا اعلام کنند، اضافه می‌کند: «امن‌ترین بستر آموزش، استفاده از اپلیکیشن شاد است و اگر عده‌ای از واتس‌اپ استفاده می‌کنند حتما تنظیمات امنیتی‌شان را به گونه‌ای تنظیم کنند که هرکسی نتواند با آن‌ها تماس بگیرد و تنها مخاطبین اجازه تماس داشته باشند و اگر دسترسی افراد غریبه را به حساب کاربری خودتان بندید، جای هیچ نگرانی نیست.»

خانواده‌ها با ترس فرزندان چطور برخورد کنند؟

با شیوع کرونا، بسته شدن مدارس و آموزش مجازی عملا دور نگه داشتن بچه‌ها از فضایی که پر از شایعاتی مربوط به این چالش و سایر محتوا‌هایی است که شاید برای این سنین مناسب نباشد، غیر ممکن به نظر می‌رسد؛ هرچند که دور نگه داشتن هرگز چاره کار نیست و اطلاعات و آگاهی درست بهتر از هرچیزی می‌تواند جلوی آسیب‌ها را بگیرد.

۱. در وهله اول خانواده به عنوان اولین نهاد جامعه پذیر کردن کودک، باید به خطراتی که فرزندشان را تهدید می‌کند، آگاه باشند و حقیقت موضوع را برای فرزند خود توضیح داده و آگاهی لازم را در اختیارش قرار دهند.

۲. ارتباط خود را با فرزندانشان نزدیک‌تر کنند و نسبت به رفتار‌های غیر نرمالی مانند گوشه‌گیر شدن، اضطراب، ترس و... واکنش نشان داده و با ایجاد ارتباطی موثر ریشه تغییر رفتار را جویا شوند.

۳. با توضیح اینکه این موجود وجود خارجی ندارد و توسط انسان‌هایی بیمار که قصد آزار رساندن و ترساندن دیگران را دارند، فرزندشان را از واقعیت موجود آگاه کنند.

۴. در مورد استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیک قوانین مشخصی را دنبال کرده و با تعیین قوانینی ساعات استفاده را محدود کرده و محتوایی که فرزندشان در فضای مجازی می‌بیند را کنترل کنند.

منبع: خبر آنلاین
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
احمد
5
11
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
تو این هیرو ویری اوضاع بد جامعه کرونا گرانی همینو کم داشتیم!!
Iran (Islamic Republic of)
❤فاطمه❤
4
17
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
این مومو میخاد با کشتن کسی مارو بترسونه
مومو ما بچه ی ایرانیم☺
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
7
22
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
واااااااا من خیلی خیلی ترسیدم مومو دیگه چیه تموم بچه هارو میترسونن‌ مگه شما نمی دونین‌ بچه ها اگه تنگی نفس داشته باشن ک خدایا شکر من ندارم میمیرن مگه شماها انسانیت تو سرتون نی
Iran (Islamic Republic of)
علی
مومو شدم کن من بیمه حضرت عباسم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
6
9
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
گور بابای مو مو
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
1
8
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
گور با بای مو مواین دیگه چه خریه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
1
3
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
وایییرمن ترسیدم مومو نیای من بخوری
Iran (Islamic Republic of)
امیرمحمد
1
3
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
والا من نیاز ندارم ک اضطرابم پدر و مادر کنترل کنن،یکی از اروزهامه که مومو بهم pm بده والا ب خدا خسته شدیم از زندگی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
1
4
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
دو نکته 1- هدفشان از این رفتار‌ها را بازی و سرگرمی و تشویش اذهان عمومی اعلام کردند.» 2 -در کشور ما متاسفانه برخی با اهداف مشخصی به این رفتار‌ها اقدام می‌کنند - به احتمال زیاد ایجاد ترس و رعب و وحشت از پیام رسانهای خارجی جهت بستن آنهاست و مثل همون در عوضش امینت دارید هستش
Iran (Islamic Republic of)
.....
4
6
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
این مومو دیگ کیه من ک خیلی ترسیدم الان باورش کنیم یا نه ؟
از اون ور میگین ایگور کن اوجور کن
باز از این ور میگین نگران نباشین
بابا آدم ایجور بیشتر می‌ترسه
من ک اگه از ترس تشنج نکنم خیلیه
Iran (Islamic Republic of)
سمیرا
3
3
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
مومو دیه چیه والا گرونی کرونا موموروواقعا کم داشتیم همش خرافاته
Iran (Islamic Republic of)
رویا
3
2
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
این فرد رو مسعولین هر چه سریع تر پیدا کنند و به سزا اعمالش برسونن
Iran (Islamic Republic of)
آیدا
واقعا خیلی بیخیلین شما مردم مومو واقعیه من دیدمش یه روز دیدم یه چیز بزرگی داره این ور و اون ور میره یکم که نزدیکش شدم اولین چیزی گه دیدم چشماش بود بعدش دستاشو خیلی ترسیدم تا ده روز توی کوما بودم اخر الان زدم اینترنت میبینم که من مومو را دیدم و واقعیست
Iran (Islamic Republic of)
مهسا فدائی
3
4
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
خدای من بعضی افراد چه ذهنیت بدی دارند
Iran (Islamic Republic of)
ندا
1
3
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
ای‌مومو‌دیگ‌چیه‌تو‌‌ای‌حال‌و‌حوال‌کرونایی‌‌ک‌گرونی‌بیش‌از‌حد‌شده
Iran (Islamic Republic of)
امیر
1
1
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
مومو ناموسا منو نخور خب؟
Germany
صبا
0
1
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
جدی بگیرید شوخی که نیس مومو واقعا وجود داره عین نهنگ ابی اگه همتون کنه عکسای رو که پاک کرده بودین رو هم داره باو جدی بگیرین دوستان خواهش میکنم دوست من نهنگ آبی بازی کرده پسره بهش گفت اگه خودتو نکشی میام می کشمت همین اتفاق هم افتاد ترس داره پس بترسین
Iran (Islamic Republic of)
علی
1
0
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
وای من میترسم مومو بیاد منو بخوره خخخ حیف که تو شکمش جانمیشم خدا رو شکر کنه که من نمیخورمش
Iran (Islamic Republic of)
ضحا
0
1
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
بچه ها مومو شوخی نداره بازی هم نداره
Iran (Islamic Republic of)
مریم
0
0
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
خدایا این دیگه چیه
Iran (Islamic Republic of)
ریحانه
0
0
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
گوربابای مومو
Iran (Islamic Republic of)
دلقوش
0
0
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
من اگه بیاد تو گوشیم شام دعوتش میکنم خونمون
Iran (Islamic Republic of)
امیر
0
0
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
بی ناموسا چی ساختن بی پدرا
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
0
0
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
مومو شکل مرغ نیست
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ موسیقی گوش دادن ساره بیات در ماشین لاکچری

کشف انبار روغن‌های احتکار شده در تهرانپارس

مذاکره هافبک پرسپولیس با سه تیم لیگ برتری

اعلام زمان واریز یارانه آبان

پزشک معالج: کرونای رئیس مجلس، خفیف است

ثبت بیش از ۸۴ پس‌لرزه در ترکیه

صعودی اکید یا نزولی اکید شاخص محصول بی برنامگی مدیران بورس! +فیلم

فاصله ۱۱ برابری قیمت ملک در مناطق حومه تهران!

همدردی ظریف با زلزله زدگان در ترکیه

آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

مضرات زالزالک و قند خون

بازگشت مدافع چپ پرسپولیس این بار با کت و شلوار

۴ کشته و ۱۲۰ زخمی نخستین آمار زلزله ترکیه

عکس/بهنوش بختیاری و استایل فشن کرونایی

فیلم/ زلزله در ترکیه چه خسارت‌هایی بر جا گذاشت؟

وقوع زلزله مهیب در ترکیه/تخریب دست کم ۲۰ ساختمان در ازمیر

توضیحات همتی درباره مقررات جدید بازگشت ارز‌های صادراتی

شکار ۳۲ زن در ۴ شهر ایران

میری در ازای یک پرسپولیسی!

مقیمی: با توسعه محصول و حفظ و ارتقای کیفیت، مطالبات مشتریان را محقق می‌کنیم

افزایش موارد مسمومیت با مصرف استامینوفن

برترین تصاویر کمدی حیات وحش سال ۲۰۲۰ معرفی شدند + تصاویر

۵ علامت که نشانه ابتلا به کرونای بلند مدت است

تراژدی مهاجرت خانواده کرد ایرانی به انگلستان +فیلم

۴ علت نفخ معده را بشناسید

دانشگر و مهدی‌پور از قرنطینه خارج شدند

عبدالله ویسی رسما از پیکان جدا شد

پیش‌بینی صرافان از مسیر حرکت دلار در هفته آینده

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۹ آبان ۹۹

شماره ۳۳ استقلال فردا در تهران

حقوق بازنشستگان فولاد از آبان همسان سازی می‌شود

نمایندگان مجلس خواستار افزایش حقوق کارگران در هر سال ۲ مرتبه شدند

جزئیات سرقت از علی دایی در زعفرانیه

اصلانی خبر داد: فوت قاضی حداد براثر کرونا

لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت ارائه شد

تجمع میلیونی یمنی‌ها به مناسبت میلاد پیامبر (ص)

پیش‌بینی بورس در هفته پیش‌رو/ بازار سرمایه منتظر تغییر رفتار حقوقی‌هاست!