تاریخ انتشار: ۱۶:۲۸ - ۲۸ مهر ۱۳۹۹

نماینده دادستان: پول‌های امامی سینما را کثیف کرد

نماینده دادستان گفت: امامی می‌خواهد ما را مقابل هنرمندان قرار دهد، اما آقای امامی! شما ما را مقابل سینمایی‌ها قرار ندهید، اتفاقاً شما سینما را کثیف کرده‌اید.

پرونده امامی

اقتصاد۲۴ - در ادامه ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۳۴ متهم پرونده بانک سرمایه که در دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی و به‌ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد، محمد امامی، متهم ردیف‌اول پرونده در دفاعیات خود خطاب به دادگاه گفت: در زمان اخذ تسهیلات اصلاً آقای توسلی و کاظمی را نمی‌شناختم، اما آقای بخشایش را می‌شناختم و مشاور او بودم.

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم گفت: آیا با آقای بخشایش مراوده مالی داشته‌اید؟

متهم امامی پاسخ داد: خیر، من هیچ ارتباط مالی نداشته‌ام و البته او هم چیزی از من نخواسته بود حتی کارکنان من نیز با وی مراوده نداشتند.

متهم امامی در ادامه گفت: در خصوص ردیابی‌های مالی عنوان کردند که از محل تسهیلات به حساب صرافی‌ها پول ریخته‌ام، اما یک مورد را بیاورید. آنچه پرداخت شده از محل سپرده خودم بوده، نه وام است و نه مال کس دیگری؛ البته از محل سپرده نیز به صرافی پول نداده‌ام.

متهم امامی: ۱۰ میلیارد تومان در ایران به مهدی محمدی دادم

وی افزود: من ۱۰ میلیارد تومان در ایران به مهدی محمدی دادم و دلیلش این بود شرکت‌هایی در بازار قیر بودند و این پول را به او دادم که اگر شخصی در بازار خواست قیر بفروشد برای من بخرد. محمدی با کارکرد خودش و تجارتی که داشت و پولی که در اختیار وی گذاشتم ممکن بود از طریق صرافی‌ها کار کرده باشد، اما او کارمند من نیست، با این حال از کار کردن با او سود کردیم.

متهم امامی گفت: یک ریال از این پول را به صرافی واریز نکردم. اعلام شد که برای پدرم آئودی خریدم، اما خرید آئودی مربوط به سال ۹۵ است و اسناد نیز موجود است که پدرم خودش خریده و پول واریز شده و سند آن نیز موجود است؛ او از محل فروش ملک پدری مبالغ زیادتری و بیشتر از پول آئودی به من داد و ارتباطی با این موضوع ندارد. در خصوص معافیت مالیاتی هم از دادگاه می‌خواهم استعلام کند.

امامی خاطرنشان کرد: جمله‌ای را آقای قهرمانی بار‌ها مطرح کرد و مدعی شد که من اساساً پولی نداشته‌ام و وارد بانک سرمایه شدم و تمام پول‌ها از محل تسهیلات بوده است. لازم است بگویم که در مورد روشه که اولین همکاری با بانک سرمایه بود پیش از تسهیلات ۱۸ میلیارد گردش داشتم و در بانک ملت نیز بیش از ۴۵ میلیارد تومان گردش داشتم.

این متهم بیان کرد: در مورد سون برخلاف گفته آقای قهرمانی که گردش حساب تا قبل از اخذ تسهیلات نداشته؛ لازم است بگویم ۲۴ میلیارد گردش داشته است و در دو مورد از سررسید‌ها از حساب خودم پرداخت و تمدید شده است.

متهم امامی: در برج ۱۱ افتتاح حساب کردیم و در برج ۱۲ وام گرفتیم

وی بیان کرد: در مورد روشه ادعا شد که ما صبح حساب باز کردیم و شب وام گرفتیم. اما ما در برج ۱۱ افتتاح حساب کردیم و در برج ۱۲ وام گرفتیم و اولین تسهیلات ۲۰ میلیاردی روشه را در اسفند ماه ۹۱ اخذ کردیم. در جلسات قبل بر یک نکته‌ای تأکید شد و آن این بود که ما وثیقه ملکی نداشتیم این در حالی است که ما وثیقه ملکی نیز گذاشتیم و سند رهنی آن نیز موجود است و سهل‌البیع و درون‌شهری بوده است. روشه قرارداد‌های زیاد بازرگانی از صادرات قیر و چیز‌های دیگر داشته است و کارکرد و رزومه مدیران آن نیز مشخص است.

این متهم با بیان اینکه بالاترین نرخ تسهیلات در حوزه بازرگانی اعطا می‌شود گفت: بنده از نرخ مصوبه بانک مرکزی نیز سود بیشتری پرداخت کردم از طرفی روال قانونی طی شده و هیچ روابط ناسالمی در اخذ تسهیلات وجود نداشته است. من در کنار این شرکت‌ها تصویرگستر پاسارگاد را داشتم.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: من هنوز نفهمیده‌ام که؛ اگر بدهکار بودم آیا غیر از این بود که الآن هستم؟

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی‌مقام از نماینده دادستان خواست مطالب خود را در خصوص شرکت‌های سون و روشه ارائه دهد.

نماینده دادستان: صورت‌های مالی ارائه‌شده توسط متهم امامی به بانکْ واهی است

نماینده دادستان گفت: امروز ورود ماهوی به پرونده داشتیم و جلسه خوبی بود؛ شما گفتید ۱۰۹ میلیارد تومان فروش دارید و بانک نیز ۵۰ میلیارد تسهیلات داده؛ ادعای ما این است که صورت‌های مالی که به بانک داده‌اید واهی است و اساساً خرید و فروشی نداشته‌اید؛ شما اکنون باید اسناد ۱۰۹ میلیارد تومان خرید و فروش و گردش حساب را بیاورید.

وی گفت: امامی ادعا کرد که از سون قشم واریزی به صرافی‌ها از محل تسهیلات نداشته، در ادامه گزارشی از واریزی‌هایی که انجام شده است را قرائت می‌کنم.

قهرمانی ضمن قرائت گزارش واریزی‌ها به حساب برخی از صرافی‌ها گفت: به حساب مادر و خواهر امامی نیز واریز شده است، اما ۴ دست چرخیده و در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سال ۹۴ پول به حساب مادر و خواهر وی واریز شده است؛ ما می‌گوییم امامی صلاحیت وام کلان را نداشته است.

شرکت «سون» بدون گزارش اعتبارسنجی، تسهیلات گرفته است

نماینده دادستان گفت: وقتی سون را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که بدون گزارش اعتبارسنجی تسهیلات گرفته و در روشه کمیسیون اعتباری شعبه گفته که "شرکت نوپا است و صورت‌های مالی سال گذشته را ندارد و برگ سبز گمرکی نیز ندارد و فاقد توجیه اقتصادی است" و با اعطای تسهیلات مخالفت کرده است؛ حال چه اتفاقی افتاد که ده روز پس از آن تسهیلات ۵۵ میلیاردی روشه مصوب شد؟

وی با بیان اینکه اولین اقدام امامی در بانک سرمایه، روشه بوده است گفت: ردیابی‌ها نشان می‌دهد پول‌ها مربوط به شرکت توسعه ساختمان بوده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: امامی در روشه در خصوص کارشناسی اعتباری نظر منفی دارد، اما موفق شد تسهیلات بگیرد، در سون که تسهیلات دوم بود حتی اعتبارسنجی هم نشد، تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

اعطای ملک بلوار آفریقا به مدیرعامل وقت بانک سرمایه

وی گفت: در شرکت روشه که امامی تسهیلات گرفته، پول‌هایی به حساب آن وکیل مقتول به‌نام حاجیان در تاریخ‌های ۶/۷/۹۲، ۷/۷/۹۲ و ۱۹/۶/۹۲ رفته است و در تاریخ ۹/۷/۹۲ این وکیل از مدیرعامل وقت بانک سرمایه وکالت داشته و ملکی را در بلوار آفریقا به نام آن مدیرعامل کرده است و این اقدام در دفترخانه‌ای انجام شده که بعد از قتل حاجیان برای آن پرونده قضایی تشکیل شده و کانون وقوع جرایم بوده است. سه هفته بعد از آن، امامی به آن فردی که خانه را گرفته نامه می‌زند و با تسهیلات موافقت می‌شود.

نماینده دادستان ادامه داد: از محل تسهیلات پالایشگاه سون، پولی به پالایشگاه سیراف نرفته است. درباره موضوع پالایشگاه سیراف تعدادی افراد نامه‌ای به وزارت نفت می‌زنند و این وزارتخانه نیز درخواست ضمانت‌نامه یک‌میلیون‌دلاری می‌کند.

نماینده دادستان اضافه کرد: سید مهدی هاشمی نامه‌ای به شعبه اسکان معادلی برای ضمانت‌نامه یک‌میلیون‌دلاری می‌زند که "این ضمانت‌نامه را بدهید. "

نماینده دادستان اضافه کرد: یاسر ضیایی هم یک نامه به اعلایی سرپرست امور شعبه می‌زند تا با درخواست ضمانت‌نامه یک‌میلیون‌دلاری که معادل ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است موافقت کند.

ارائه تسهیلات به امامی بدون مصوبه هیئت مدیره بانک

نماینده دادستان ادامه داد: ضمانت‌نامه و تسهیلاتی که مبالغ بالایی دارد باید به تصویب هیئت مدیره برسد، این تسهیلات به تصویب هیئت مدیره نمی‌رسد، اما تسهیلات ارائه می‌شود و در سال ۹۵ تمدید می‌شود.

قهرمانی افزود: آقای امامی که می‌گوید در سیراف تولید داشته است حتی یک ضمانت‌نامه درست و حسابی نیز ارائه نداده است، چطور می‌گوید در سیراف تولید داشته است؟! ایشان هیچ تولیدی در سیراف نداشته است. شما هدفتان این بود که وارد «خوراک» شوید و همان‌طور که در قیر عمل کرده‌اید در اینجا نیز انجام دهید.

جدیدترین خبر‌ها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

نماینده دادستان اضافه کرد: نکته دیگری که باید بگویم این است که هم امامی و هم وکیلش می‌گویند "وقتی تسهیلات گرفته‌ایم مقداری از آن نزد بانک ماند"، اما نمی‌گویند به این خاطر بوده است که وثیقه نداده‌اند، خودشان درخواست کرده بودند، چون وثیقه نداده‌اند بخشی از تسهیلات را مسدود کنند.

در ادامه نماینده دادستان بخشی از این نامه را قرائت کرد. در تاریخ ۱۵/۱۲/۹۱ نامه‌ای به شعبه کوی نصر زده می‌شود که ۶ میلیارد تومان از تسهیلات نزد حساب بانک از محل اخذ تسهیلات محفوظ بماند.

نماینده دادستان خطاب به متهم امامی: شما سینما را کثیف کرده‌اید

نماینده دادستان اضافه کرد: امامی می‌خواهد ما را در مقابل هنرمندان قرار دهد، اما متوجه شده‌ایم که هنرمندان سوءنیت نداشتند و ما حتی آن‌ها را احضار هم نکرده‌ایم. آقای امامی، شما ما را در مقابل سینمایی‌ها قرار ندهید، اتفاقاً شما سینما را کثیف کرده‌اید.

قاضی خطاب به نماینده دادستان گفت: در چارچوب کیفرخواست صحبت کنید.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ یک ایتالیایی سریع‌ترین مرد المپیک شد

رونمایی بهرام رادان از ماشین چند میلیاردی‌اش + عکس

فیلم/ لحظه هولناک ترور یک عضو حزب الله لبنان در جشن عروسی!

تصویر رقصیدن گلشیفته فراهانی بدون سانسور+ جزییات

فیلم/ گفتگوی منتشرنشده رهبر انقلاب با آیت‌الله هاشمی ‎رفسنجانی درباره مذاکره با آمریکا

کارنگ یازدهم منتشر شد

فیلم/ لحظه سوختن مرد برازجانی در پمپ بنزین

فیلم/ غیبت کاپیتان در حلقه بازیکنان؛ لحظه قهر کردن سعید معروف!

فیلم/ بغض و گریه فریبا نادری برای ارشا اقدسی

عروس آمریکایی از خوشحالی راهی بیمارستان شد

ابراز شعف روحانی از وضعیت کارگران بازنشسته

فیلم/ اشک‌های سعید معروف بعد از حذف تیم والیبال ایران

آخرین عکس‌های یادگاری دولت‌های جمهوری اسلامی

آنچه داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ باید درباره انتخاب رشته بدانند

پست اینستاگرامی آذری‌جهرمی و خداحافظی با مردم

نوبخت کجاست؟ به همراه آخرین تصویر هیات دولت

فیلم/ حمله وحشیانه شیر به گوزن وسط جاده

فیلم/ لحظه دلهره‌آور نجات مادر و نوزادش از زیر خودرو

اقدام هولناک مردی که خود را شبیه به هیولا کرد! + عکس

نامه وزیر بهداشت به رهبری برای تعطیلی دو هفته‌ای کشور

فیلم/ اشک‌های یحیی گل‌محمدی بر سر مزار علی انصاریان

ارائه ۴خدمت دیگر صندوق بازنشستگی کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

صنعت اسباب‌بازی و عروسک با خلاقیت پیوند خورد

فیلم/ آب‌بازی خنده‌دار و بامزه خرس‌های پاندا

قاتل به دار آویخته شد، اما زنده ماند

فیلم/ جولان دوباره کرونا در چین

ارشا اقدسی به دستور پزشکش به خواب مصنوعی رفته

١٧ استان ایران در مسیر بیابان شدن

فیلم/ علائم پوکی استخوان چیست؟

اگر این نشانه‌ها را دارید به کرونای دلتا مبتلا شدید

اگر شما هم جگر مرغ می‌خورید حتما بخوانید

درمان کرونا با داروی امام کاظم واقعیت دارد؟

عکس بی حجاب مریم معصومی با موهای پر کلاغی !

پیش بینی قیمت دوج کوین

گیسوم، کله پوک و مورچه خار برای قرارداد به انجمن سینماداران معرفی شدند

خطیب‌زاده: ده‌ هیات خارجی برای تحلیف رئیس‌جمهور به تهران می‌آیند

رفع استرس در چند ثانیه از راه گوش