تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - ۰۹ آبان ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تحلیل مجید سلطانی از ادامه روند بازار سهام در گفتگو با اقتصاد۲۴:

پیش‌بینی بورس در هفته پیش‌رو/ بازار سرمایه منتظر تغییر رفتار حقوقی‌هاست!

تحلیلگر قدیمی بازار سرمایه با بررسی تحرکات روز چهارشنبه بورس، وضعیت بازار را در هفته پیش‌رو تحلیل کرده است.

پیش بینی بورس

اقتصاد۲۴ -مجید سلطانی، تحلیلگر قدیمی بازار سرمایه در گفتگو با اقتصاد۲۴ به بررسی وضعیت بازار پرداخته و پیش بینی خود را از اتفاقات محتمل بورس در هفته پیش رو اینطور بیان می کند:

تحرکات چهارشنبه بورس امیدبخش بود

روز چهارشنبه در بورس حرکتی انجام شد که مثل روزهای گذشته نبود؛ روزهای گذشته تنها چند گروه یک رنج مثبت می زدند و مردم را تحریک می کردند و بعد سهم را رها می کردند. چهارشنبه از ابتدای صبح خریدها انجام شد و در میانه بازار که اتفاقا روند ضعیف هم شد همه با توجه به ذهنیت بدی که در همه ایجاد شده گفتند "اینها چیزی خریده اند و رها می کنند!". البته بعد شروع به فروختن کردند و دوباره استارت دومی برای خرید قوی تر خورد. این مساله کمی امیدوار کننده تر بود یعنی این بار دیگر حمایت حداقل در طول روز مستمر بود و این طور نبود که سهم ها در طول روز رها شوند و آخر وقت با برخی خریدها ایجاد هیجان کنند. به همین خاطر روز شنبه چشم ها به ادامه حرکت در روز چهارشنبه است.

کدام گروه های سهمی برای بازگشت روند بورس پیش قدم می شوند؟

در هفته پیش رو با توجه به تحرکاتی که روز چهارشنبه در بازار اتفاق افتاد و اخباری که منتشر شده است اگر حقوقی ها تغییر رفتاری بدهند و خود را با واقعیت بازار سازگار کنند به احتمال بسیار زیاد حداقل سهام بسیار بزرگ مانند سهام فلزات اساسی اعم از فولاد، هرمز، فخوز و حتی گروه بانکی وبملت، وبصادر و... جمع می شوند. همچنین اگر بازارگردان خودرو واقعا به تعهدات خود عمل کند خود سهم خودرو و به دنبال آن گروهش می توانند حرکتی روبه جلو داشته باشند، ولی در مورد سهام خرد بازار فکر می کنم اینها تا روند بازار قوام پیدا نکند قفل در صف فروش می مانند؛ چون اینها نه در اصلاح بازار حجم زیادی نخورده اند، نه در صعود منتظر حرکت بزرگان نمی مانند. اگر به طور دقیق تر بخواهم بگویم گروه فلزات اساسی گام اول و در گام دوم بانکی ها و در گام سوم خودرو و اگر بتوانند از آن حمایت کنند به دنبال آن برخی دیگر مثل خبهمن، وساپا، ورنا و سایر خودرویی ها... نیز می توانند تکانی به خودشان بدهند.

حال پالایشی ها به حال حقوقی هایشان بستگی دارد!

اگر اراده حقوقی ها باشد حرکت در پالایشی ها اتفاق می افتد، چون در پالایشی ها حقوقی ها همه کاره هستند. اگر حقوقی ها شیطنت نکنند و واقعا قصد آنها حمایت از بازار باشد، خیلی راحت بر می گردند، به شرطی که همه گروه پالایشی با هم حمایت شوند؛ نه اینکه یک حقوقی در یک سهمی مثل شبندر بخرد و یک حقوقی دیگر در سهمی مثل شپنا بفروشد. این عدم هماهنگی بیشتر موجب لطمه به بازار می شود!

در مجموع اگر این چند گروه حمایت منطقی شوند و به تعادل برسند گروه های دیگر همیشه تابع بودند. اگر این اراده باشد با کوچکترین حمایت در روز شنبه به نظر من حداقل گروه فلزات و بانکی حتی تا صف های خرید هم پیش می روند. اگر خودرو پر قدرت به حرکت خود ادامه دهد،سایر خودرویی ها و قطعه سازها هم به دنبال خودرو حرکت خواهند کرد. پالایشی ها هم که با حرکت قوی حقوقی به راحتی جمع می شوند و صف خرید شدن در آن ها نیز دور از انتظار نیست.

مجید سلطانی

جمع کردن بازار اصول خود را دارد!

مشکل ما این است که وقتی از تک سهمی حمایت می شود، بازار اعتماد نمی کند. وقتی خودرو را صف خرید می کنند، از آن طرف خساپا و خگستر و... که در صف فروش هستند، این حس را به وجود می آورد که این صف خرید دستکاری شده و صرفا بابت الزامی بوده است؛ یعنی این حس که سهام ارزنده هستند به کسی دست نمی دهد! این اتفاق برای شبندر هم افتاد و آن را جمع کردند و تا ناحیه مثبت بردند. ولی وقتی مردم می بینند صف فروش در شپنا سنگین است تعادل و روند مثبت شبندر را باور نمی کنند. بیشتر صف برای آنها مهم است تا اینکه احساس کنند اینجا یک حمایت زوری بوده است! ولی در گروه فلزات وقتی صف فخوز جمع می شود و به دنبال آن وقتی فولاد حرکت می کند و وقتی هرمز و کاوه تا صف خرید می آیند این حس ایجاد می شود که این گروه، گروه ارزنده ای است و می شود روی آن حساب کرد. اگر واقعا می خواهند بازار برگردد باید این حس را در گروه های دیگر هم ایجاد کنند. نمی شود فقط خودرو صف خرید باشد و همه قطعه سازی ها صف فروش باشند.


بیشتر بخوانید: تحلیل‌های بورس بی‌رنگ شده است؟/ مجید سلطانی: بورس دین خود را به سهامداران صبور ادا می‌کند!


حرکات مثبت به شرط ادامه!

روز چهارشنبه در بانکی ها حرکت ها خوب بود؛ وبصادر و وبملت هر جفت با هم از صف فروش جدا شدند و معاملات متعادلی داشتند. این حس ایجاد شد که این گروه در حال متعادل شدن است. اگر شنبه اول وقت حمایت از نوع حرکت را پیگیری کنند، این گروه نیز متعادل می شود اما اگر شنبه اول صبح دوباره در نیم ساعت پیش گشایش اُدر های کاذب و دروغی که خیلی های آن خیلی راحت پیگیری می شود و می توان فهمید کار چه کسی است ایجاد شود و کسی جلوی این اُدر ها نایستد این کل معادلات را به هم خواهد زد. پس با این دید که اتفاقاتی که چهارشنبه رخ داد نتیجه یک سری عوامل بود می توان گفت حقوقی که این کار را کرده است، پیگیر است و به ادامه حرکت و حمایتش از بازار در روز شنبه و روزهای بعد این هفته می پردازد.

کدام گروه ها مستعد رشد بیشتر در بورس هستند؟


من در وهله اول به گروه فلزات و گروه بانک و بعد از این دو گروه، سایر گروه هایی که می تواند خودرو، لیزینگ و انفورماتیک باشد خوشبین هستم؛ اما به طور کلی با ریزش اخیر همه گروه ها ارزنده شده اند.این حرکت خیلی سریع می تواند به گروه پالایشی ها برگردد. انتظار بازاری سر سبز با اعداد شاخص بالا را نداریم، همین‌قدر که بازار حداقل در سهام بزرگ متعادل و رو به سبز باشد. این حرکت احتمالا در هفته بعد با اتمام انتخابات آمریکا می تواند دوام پیدا کند. در مورد سهام شرکت های کوچک باید بگویم من انتظاری از سهام کوچک بازار ندارم؛ اینها عملا در گارد تدافعی قرار دارند و منتظر هستند که بزرگان سهام حرکتی از خود نشان بدهند این کلیت چیزی است که من برای هفته آینده می بینم.

حرف آخر...

چیزی به انتخابات آمریکا نمانده است؛ درست است که در بلند مدت فرق چندانی ندارد، ولی این اتفاق دارای اثر کوتاه مدت است. من فکر می کنم بعد از انتخابات ابهامات بازار کمتر می شود و می تواند روند پایدارتر به خود بگیرد، یعنی بورس بخشی از اصلاحش را بپوشاند و برای آن باید صبر کرد و نتیجه انتخابات را دید.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
0
0
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹
بورس به همت دولت تدفین امید نابود شد مثل بقیه چیزها سرمایه 30 سال زندگی ما اهم برد. الی برکت الله
United States of America
Aaaa
0
0
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
اقای سلطانی و امثال ایشون با تحلیل هاشون و هم پیالگیشون‌با دولت مردم رو انداختن تو چاه و سرمایه مردم رو یک شبه پودر‌کردن... اول تا اخرش مردم رو‌تشویق به نگه داشتن سرمایه در‌بازار‌کردن در صورتی که ایشون و امثالهم با دولت دستشون تو‌یه کاسه هست.بعدااا ک سرمایه ها پودر شد برای همدردی با مزدم شروع کردن به دولت بد‌و‌بیراه گفتن.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل درباره جنایت ترور شهید فخری زاده

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۸ آذر ۹۹ +جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۸ آذر ۹۹ +جدول

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز شنبه ۸ آذر ۹۹ +جدول

دردسر خواستگار لاغر برای عروس چاق تهرانی

افتادن دندان، عجیب‌ترین علامت ابتلا به کرونا

واکنش سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی به ترور دانشمند ایرانی

موادمخدر جدید یا شکل جدید موادمخدر؟

دستمزد ۹۹ با خط فقر ۱۰ میلیونی ترمیم می‌شود؟/ نماینده کارگران: گوش شنوایی نیست؛ نماینده کارفرمایان: افزایش مزد تورم‌زاست

دعوای معروف مارادونا بعد از بازی ایران و آرژانتین

پیش‌بینی قیمت سکه

واکنش رئیس سابق سیا به ترور شهید فخری زاده

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود دارد

الزامات تبدیل منطقه آزاد قشم به بزرگترین تولیدکننده میگو در کشور

عمر خربین مادام العمر محروم شد!

مارادونا چگونه ثروت اش را به باد داد؟!

هر روز قهوه بنوشید

آغاز شناسایی عناصر و عاملان ترور محسن فخری زاده

جزئیات ترور شهید فخری‌زاده در آبسرد دماوند

نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی: اسرائیل پشت ترور فخری‌زاده بود

تصویری جدید از نیسان بمب‌گذاری شده برای حمله به خودروی شهید فخری‌زاده

کنایه سنگین مهدی قایدی به پرسپولیسی‌ها + عکس

شرط ترامپ برای ورود بایدن به کاخ سفید

ریشه ترور دکتر فخری زاده از نگاه عباس عبدی

ترور فخری‌ زاده ممانعت از دیپلماسی بود

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه دستگیر شد

چه کسی سرمایه‌ها را از بورس فراری داد؟

واکنش ترامپ به ترور شهید محسن فخری زاده

پنتاگون درباره ترور دانشمند هسته‌ای ایران اظهارنظر نکرد

واکنش اسرائیلی‌ها به ترور شهید فخری‌زاده

بیوگرافی محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای که ترور شد

خودداری دفتر نخست وزیر اسرائیل از اظهار نظر درباره ترور دانشمند هسته‌ای ایران

پیام تسلیت ظریف در پی ترور محسن فخری زاده

تحلیل تکنیکال شستا؛ پُرحاشیه‌ترین سهم این روز‌های بورس!

وزارت دفاع: محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای به درجه رفیع شهادت نائل گشت

تصاویری جدید از محل ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای

فیلم/اولین تصاویر از محل ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران