تاریخ انتشار: ۰۶:۲۳ - ۰۳ آذر ۱۳۹۹

بازدم کوتاه بورس تهران

همان‌طور که می‌دانید در ماه‌های اخیر یکی از مهمترین عواملی که سبب شد ریزش سنگین قیمت‌ها در بازار سهام بسیاری از سرمایه‌گذاران ضرر‌های سنگینی را متحمل شوند، نه فقط جریانات عرضه و تقاضا بلکه عمدتا مخاطراتی بود که از جانب سیاست‌گذاران و مدیران به شکل ریسک سیستماتیک به بازار سرمایه تحمیل می‌شد.

 بورس تهران

  اقتصاد۲۴ -دومین روز معاملاتی هفته در بازار سرمایه همان‌طور که انتظار می‌رفت چندان پررونق نبود. در این روز به‌رغم آنکه تعداد صفوف خرید اختلاف چندانی با تعداد صف‌های فروش نداشت، اما جهت کلی قیمت‌ها تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر آنچه بر شرکت‌های فولادی اثر گذاشت سبب شد تا بازار سهام پس از ۷ روز پیشروی مثبت وارد مسیر اصلاح شود. آن‌طور که به نظر می‌آید به‌رغم ثبت افت چهارماه اخیر، بازار سهام همچنان از جانب تصمیمات ناپخته دولتی در معرض تهدید قرار دارد.

 روز گذشته دم هفت روزه بورس تهران به بازدمی کوتاه منتهی شد و شاخص کل این بازار در حالی که در ساعات اولیه معاملات افتی حدود ۲ درصد را به ثبت رسانده بود، در نهایت به عقبگرد مختصر ۷ هزار و ۶۸۸ واحدی بسنده کرد. به موجب این عقبگرد، نماگر اصلی بازار یادشده به سطح یک میلیون و ۳۵۸ هزار و ۸۴۸ واحد رسید و به میزان ۵۶/ ۰ درصد از میانگین وزنی قیمت نماد‌های حاضر در بورس کاسته شد.
بیشتر بخوانید:مسدودیت دسترسی ۱۸ کد بورسی متخلف
در فرابورس نیز وضعیت تفاوت چندانی با بازار یادشده نداشت. در این روز شاخص کل فرابورس ایران به میزان ۱۶۱ واحد (معادل یک درصد) افت کرد و به سطح ۱۶ هزار و ۴۸۰ واحد رسید. به موجب این امر کلیت بازار سهام در روز گذشته عملکردی منفی را به ثبت رساند و نتوانست رشد هفت روز اخیر را یک روز دیگر تداوم بخشد. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به تعطیلات کرونایی دو هفته‌ای در دیگر بازار‌ها و نیمه تعطیل بودن بازار‌هایی مانند ارز وضعیت برای بازار سهام آنچنان هم بد نیست. در حالی که انتظار می‌رود بازار‌های موازی در هفته‌های پیش رو به دلیل تداوم شرایط کرونایی از فراز و فرود چندانی برخوردار نباشند و بسیاری از کسب و کار‌های دیگر نیز به سبب تعطیل شدن اجباری آن‌ها متولیان خود را مجددا همانند ماه‌های ابتدایی سال به سمت بازار سرمایه سوق دهند. اصلا بیراه نیست که فکر کنیم، بورس تهران در این شرایط سخت مجال بازگشتن به روز‌های رونق را دارد. اینکه آیا افت روز گذشته بازار سرمایه در روز دوشنبه نیز تکرارپذیر است یا نه امر دیگری است؛ با این حال آن طور که بسیاری از فعالان باتجربه بازار سهام به آن باور دارند، در شرایط فعلی که قیمت‌ها در بورس و فرابورس از یک اصلاح طولانی در حال برخاستن هستند، منفی شدن بهای سهام به شکلی متعادل به هیچ وجه امری غیر معمول یا دور از انتظار نیست.

از این رو اگر بخواهیم آنچه در روز گذشته رخ داد را بهتر تحلیل کنیم، باید بگوییم افت قیمت‌ها در روز یکشنبه با توجه به ماهیتی که داشت و در نهایت ریزشی شدید را به شاخص کل تحمیل نکرد، نه تنها برای بازار امری منفی نبوده که به نظر می‌رسد در شرایط فعلی به متعادل شدن عرضه و تقاضا و دست به دست شدن سهام از سرمایه‌گذاران محتاط‌تر به فعالان ریسک‌پذیر‌تر بازار کمک نیز کرده است. با این حال در این میان چند نکته قابل تامل نیز وجود دارد که توجه به آن‌ها در شرایط فعلی ضروری به نظر می‌رسد.

سایه شوم قیمت‌گذاری بر بورس

همان‌طور که می‌دانید در ماه‌های اخیر یکی از مهمترین عواملی که سبب شد ریزش سنگین قیمت‌ها در بازار سهام بسیاری از سرمایه‌گذاران ضرر‌های سنگینی را متحمل شوند، نه فقط جریانات عرضه و تقاضا بلکه عمدتا مخاطراتی بود که از جانب سیاست‌گذاران و مدیران به شکل ریسک سیستماتیک به بازار سرمایه تحمیل می‌شد. این ریسک‌ها از اختلاف میان وزارت اقتصاد و وزارت نفت بر سر عرضه پالایش یکم که جرقه ریزش بورس را زد گرفته تا تصمیماتی نظیر لغو امکان معاملات یک‌روزه و تغییر متعدد در برخی از قوانین در سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های بادرآمد ثابت همه و همه سیگنالی از عدم ثبات را به سرمایه‌گذاران فرستاد که در پی آن آن‌ها ماندگاری در بازار را بیش از آنکه سودمند تلقی کنند پرریسک ارزیابی کردند. خروجی این امر افت قیمت سنگین سهام شد که در بعضی از نماد‌ها به ۶۰ درصد نیز رسید.

به نظر می‌رسد در طول سال‌های اخیر با بزرگ‌تر شدن بازار سرمایه و افزایش قابل توجه تعداد بازیگران آن آنچه نتوانسته نحوه سیاست‌گذاری کلان اقتصادی را متناسب با رشد این بخش اقتصاد کشور به‌روز‌آوری کند، انعطاف‌ناپذیری دستگاه بوروکراسی اداری و فربه بودن بی‌حد‌و‌حصر آن است. همین امر سبب شد تا در روز‌های اخیر شاهد خلق شاهکاری دیگر از این سیستم کند و ناکارآمد باشیم. شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد که در روز‌های گذشته، اما و اگر‌های بسیاری درخصوص آن به میان آمده است بنا به گفته بسیاری از ذی‌نفعان صنعت فولاد آنچنان منافع تولیدکنندگان فولادی را به نفع تولید‌کنندگان سنگ آهن نادیده گرفته که حالا بخش قابل توجهی از عملکرد مالی این شرکت‌ها به آسانی در معرض مخاطره است.

همین امر سبب شد تا در روز گذشته به‌رغم وجود روند صعودی قیمت محصولات فولادی طی هفته اخیر در بازار‌های جهانی شاهد قرمزپوشی بسیاری از نماد‌هایی باشیم که در داخل کشور به تولید این محصولات مشغولند. در این روز تمامی نماد‌ها نظیر «فولاد»، «ذوب»، «فخوز»، «کاوه» و «هرمز» و... برای ساعاتی در کف قیمت مجاز روانه معامله شدند و در حالی که طی ماه‌های گذشته نیز بخش قابل توجهی از بهای ریالی آن‌ها کاسته شده بود به لطف سوء‌تدبیر داخلی محکوم به اصلاح قیمت بیشتر شدند.

فاصله حرف تا عمل مسوولان بازار سرمایه

این در حالی است که هم مسوولان بازار سرمایه و هم مقامات دولتی بار‌ها مردم را به سرمایه‌گذاری در نماد‌های بنیادی بازار سرمایه که توانایی قابل اطمینان برای تحقق سودآوری دارند تشویق کرده‌اند. حال مشخص نیست وقتی حتی شرکت‌های بنیادی نیز از گزند نگاه قیم‌مابانه دولت‌ها در امان نیستند، چگونه می‌توان غیرتورمی‌ترین بازار کشور را برای سرمایه‌گذاری مردم عادی تبلیغ کرد؟ نیاز به تفکر چندانی ندارد که وقتی مردم تا این حد با ریسک‌های قانونی دست به گریبان هستند و پس‌اندازهایشان به سادگی تهدید می‌شود، تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری بلندمدت و اصولی نداشته باشند. در چنین شرایطی اصلا چرا باید مردم را از رفتار‌های سفته‌بازانه بر حذر داشت؟

مروری بر معاملات بورس روز یکشنبه

روز گذشته ۱۶۲ نماد در مجموع اختلاف آخرین معاملات خود نسبت به قیمت پایانی را مثبت به اتمام رسانده بودند. با این حال موازنه صفوف خرید و فروش که در روز‌های قبل تا حد زیادی به سمت صف‌های خرید تمایل داشت دیروز مجددا تضعیف شد. روز یکشنبه از میان ۳۳۴ نماد معامله شده ۱۳۲ نماد آخرین معاملات خود را مثبت و ۲۰۰ نماد معاملات خود را در محدوده منفی قیمت به اتمام رساندند. در این روز ۹۰ نماد صف فروش و ۸۰ نماد صف خرید داشتند.

ریسک‌پذیری یا خودزنی بورس

در این روز ارزش معاملات خرد به ۱۴ هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان رسید. به نظر می‌رسد در حال حاضر با توجه به آنچه گفته شد بازار سهام مانند گذشته از ریسک بالایی برخوردار است. همین امر باعث می‌شود تا حضور در این بازار نیازمند داشتن دانش و تجربه کافی باشد. نوسان قیمت سهام و ریسک‌های تحمیل شده به این بازار سبب می‌شود تا لزوم سرمایه‌گذاری غیر مستقیم و استفاده از دانش مشاوران سرمایه‌گذاری به خصوص سبدگردان‌ها در این بازار اهمیت ویژه داشته باشد. بنا بر این بهتر است مردم عادی به خصوص آن‌ها که در ماه‌های اخیر بخش قابل توجهی از اندوخته خود را فدای جو هیجانی موجود کرده‌اند، در روز‌های اخیر ضمن حفظ آرامش خود در انجام معاملات حتی‌المقدور دارایی خود را با استفاده از دانش مشاوران قانونی در این حوزه وارد چرخه معاملات سهام کنند. چرا که همان قدر که ریسک‌پذیری معقول نیازمند داشتن دانش و اطلاعات کافی از یک امر است، سپردن سرمایه به بازاری پیچیده و پرریسک بیشتر به خودزنی می‌ماند.
منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

سازمان انرژی اتمی: ادعای ملاقات شهید فخری زاده با آمانو کذب است

ابهام در هزینه‌کرد بهینه پول نفت در بودجه ۱۴۰۰/ لوایح بودجه در ایران بیشتر هزینه‌ای است تا توسعه‌ای

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون؛ نبض تجارت ایران و افغانستان/ غفلت از شاهراه اقتصاد ایران در شرایط تحریم

پیام غم انگیز فرزند ارشد پرویز پورحسینی پس از مرگ پدر+ عکس

پرواز پراید در اتوبان بابایی + عکس

مرجانه گلچین با ماسک پلنگ طوری + عکس

وزیر کشور: روند کرونا در کشور نزولی شد

زمان مراسم تدفین و تشییع شهید فخری زاده

بازگشت بوی مرموز به تهران

همسر حجت الاسلام راستگو درگذشت

ادعای وزیر اسرائیلی: هیچ سرنخی ازعاملان ترور دانشمند ایرانی در اختیار ندارم

کلانتری: مصاحبه من تقطیع شده بود

ناگفته‌های فرزند شهید فخری‌زاده از لحظه ترور پدر + فیلم

وقتی دختر ۲۹ ساله ۱۲ سال زن موقت می‌شود

بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می‌توانند به پزشک مراجعه کنند

سردار قاآنی: در گرفتن انتقام خون شهید فخری ‎زاده با تمامی نیرو‌ها هم‌پیمان می‎شویم

حذف پست‌های شهید فخری‌زاده از اینستاگرام

تداوم ریزش‌های میلیاردی در بازار خودرو‌های خارجی

کمالوندی: عوامل ترور شهید فخری‌زاده و حادثه نطنز یکی است

اعلام جزئیات الزام همراه داشتن کارت ملی برای اخذ خدمات اداری و حمل و نقل

سهام عدالت ضامن تسهیلات برای زنان سرپرست خانوار می‌شود

صندوق پالایش یکم از زیان خارج شد

فروش فوق العاده پنج محصول ایران خودرو از فردا

چرا نباید نگران خوردن تخم مرغ برای صبحانه باشید؟

عکس محافظ محسن فخری زاده که در ترور آبسرد شهید شد + جزئیات

خوردن آب در این ساعت معجزه می‌کند

هشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش برف و باران

تصاویری از خودرو‌های عجیب و خاص دیگو مارادونا

جنجال ادامه‌دار نوه پروین!

بازدهی پالایش یکم یک قدم تا مثبت شدن! + جدول ارزش روز

تاریخ تولد لاکچری چه خطراتی را برای نوزاد به همراه دارد؟

همه مردم ضامن کارمند رسمی ندارند!

حمایت سرمایه گذاران پرورش میگو از توسعه گردشگری غرب جزیره قشم

تحقیق و تفحص، فرصت طلایی اثبات عملکرد مطلوب قشم

علت فوت مارادونا مشخص شد

تغییر در شرایط عرضه خودرو در بورس کالا / شورای رقابت مشخص کننده نوع خودروی بورسی

عکس‌های برتر محیط زیست در سال ۲۰۲۰