تاریخ انتشار: ۱۵:۳۱ - ۱۲ آذر ۱۳۹۹

فهرست بهترین بازیگران قرن ۲۱

 فهرست بهترین بازیگران قرن بیست‌ویکم منتشر شد. این فهرست که توسط روزنامه نیویورک‌تایمز انتخاب شده، شامل ۲۵ بازیگر زن و مرد برتر قرن بیست‌ویکم است که لحظات خاطره‌سازی برای تماشاگران و سینمادوستان ساخته‌اند.

فهرست بهترین بازیگران قرن ۲۱

اقتصاد۲۴ -در اواخر هر سال شاهد انتشار فهرست‌های مختلف «ترین‌ها» هستیم که عملا می‌توان آن را چکیده سینمای جهان در آن سال، یا به عبارت بهتر طبقه‌بندی بهترین‌های آن سال نامید.
 
امسال اما آخرین هفته‌های سال، مصادف با آخرین هفته‌های دومین دهه قرن بیست‌ویکم نیز هست. این بهانه‌ای شده برای جمع‌بندی بهترین‌های سینمای دنیا در 20سال اخیر، یا در روزهایی که یک‌پنجم از قرن حاضر را پشت‌سر گذاشته‌ایم.

معیارهای نیویورک‌تایمز


انتخاب بهترین‌ها می‌تواند زمینه‌های گوناگونی را شامل شود. نیویورک‌تایمز در این میان به بهترین‌های بازیگری پرداخته است- که شاید بتوان آن را جذاب‌ترین و عام‌ترین جنبه سینما دانست.
 
مانولا دارگیس، منتقد ارشد نیویورک‌تایمز که انتخاب و تنظیم «فهرست بهترین بازیگران قرن 21» را بر عهده داشته، در مقدمه این فهرست می‌نویسد: «در عصر طلایی بازیگری به سر می‌بریم، و برای همین تصمیم گرفته‌ایم بازیگران محبوب‌مان را در ۲۰سال اخیر انتخاب کنیم.
 
فرمول خاصی برای انتخاب وجود نداشته و به عبارت بهتر یک فهرست سلیقه‌ای است و مثل تمام فهرست‌های این شکلی، ذهنی و رسواکننده (به واسطه از قلم افتادن برخی نام‌ها). بعضی از این بازیگران به تازگی وارد عرصه‌ بازیگری شده‌اند و گروهی دیگر دهه‌‌های متمادی از فعالیت‌شان می‌گذرد.
 
در گزینش این بازیگران روی قرن حاضر تمرکز کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم نگاهمان معطوف به فراسوی هالیوود باشد. برای همین هم در این فهرست هم بازیگران برنده اسکار دیده می‌شوند و هم بازیگران نقش‌‌های مکمل، هم قهرمانان فیلم‌‌های اکشن و هم بازیگران آثار هنری و مستقل»…


بیشتر بخوانید:مراسم اسکار ۲۰۲۱ مجازی نیست


نیویورک تایمز در پایان مقدمه انتخاب‌هایش نوشته: «این 25 بازیگر در واقع ۲۵ دلیل هستند برای اینکه هنوز عاشق سینما هستیم، شاید بیشتر از همیشه».

قهرمان قهرمانان


در رتبه اول فهرست ۲۵ بازیگر برتر قرن بیست‌ویکم به انتخاب نیویورک‌تایمز شاهد حضور «دنزل واشینگتن» هستیم. بازیگری که نیویورک‌تایمز نوشته که «شاید درباره بازیگران و رتبه‌های دیگر بحث و جدل‌هایی با خود داشته‌ایم، اما هیچ شکی نداشتیم که رتبه اول این فهرست متعلق به دنزل واشینگتن خواهد بود». بازیگری که در بیشمار فیلم درجه یک ایفای نقش کرده- اگر چه هیچ‌کدام شاهکار نبوده‌اند.
 
فیلم‌هایی مانند «مردی در آتش»، «کتاب الی»، «شیطان در لباس آبی»، «توقف‌ناپذیر»، «روز تمرین» و «حصارها»- که واشینگتن در آنها خوش درخشید و حتی به اسکار هم رسید. استمرار این بازیگر خود بهترین گواه است بر اینکه نژادپرستی در هالیوود چندان تعیین‌کننده نیستریال و البته می‌تواند به این معنا هم باشد که با پشتکار حتی می‌توان موانعی به بلندی نژادپرستی را نیز از میان برداشت.

بانوی فرانسوی

باورتان می‌شود دومین بازیگر برتر 20سال اخیر «ایزابل هوپر» باشد؟ بازیگر جسور فرانسوی با کارنامه‌ای چنان متنوع که گاه از حد باور هم فراتر می‌رود. بازیگری که هم در فیلم «معلم پیانو» بازی کرده، هم در فیلم درخشان «او»، و هم در «گرتا» و «ماده سفید» و «راهبه» و «عشق» و «هشت زن». همین تنوع برای صدرنشینی در این فهرست کافی است.

خون به پا می‌شود

«دنیل دی- غیبت لئوناردو دی‌کاپریو، براد پیت، جانی دپ، مریل استریپ، تام هنکس و بسیار بازیگر بزرگ دیگر و البته حضور کسانی چون وس استودی، راب مورگان، ملیسا مک‌کارتی، ماهرشالا علی، سونیا براگا و حتی مایکل بی جوردن و چند تن دیگر انتقادات زیادی را موجب شده است.»
 
بازیگر سوم این فهرست است- که همین سوم‌شدنش هم خود سروصدای زیادی به پا کرده و بسیاری اعتراض کرده‌اند که چگونه می‌توان او را جایی جز صدر درنظر گرفت؟! بازیگر فیلم‌هایی چون «پای چپ من»، «به نام پدر»،«”گاندی»، «آخرین موهیکان» و «عصر معصومیت»؛ که در قرن بیست‌ویکم در فیلم‌هایی چون «دارودسته‌های نیویورکی»، «خون به پا می‌شود»، «نه»، «لینکلن» و «رشته خیال» بازی کرده و مهر خود را بر سینمای نیم‌قرن اخیر کوبیده است. اولین بازیگری که توانسته سه‎بار اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند.

تک‌رقمی‌ها

«کیانو ریوز» بازیگر «ماتریک»” و «وکیل مدافع شیطان» در جایگاه چهارم نشسته و «نیکول کیدمن» نیز پنجمین بازیگر این فهرست است- که در دو دهه اخیر فیلم‌هایی چون «مولن روژ»، «ساعت‌ها» و «داگ‌ویل» را در کارنامه دارد.
«سونگ کانگ-هو» بازیگر «پارازیت»؛ «تونی سرویلو» بازیگر «زیبایی بزرگ»،
 
«پیامدهای عشق»، «ایل دیوو» و «گومورا»؛ «ژائو تائو» بازیگر زن چینی فیلمی چون «خاکستر ناب‌ترین سفید است»؛ «وایولا دیویس» بازیگر«”حصارها» و «آنتون فیشر» و «سرشا رونان» هنرپیشه «تاوان» و «استخوان‌های دوست‌داشتنی» نیز در رتبه‌های ششم تا دهم قرار دارند.

خاطره‌سازان

در بقیه فهرست نیز شاهد اسامی خاطره‌سازی هستیم که هر سینمادوستی بی‌شک بی‌شمار بازی خوب از آنها به یاد دارد. «جولین مور» که در «ساعت‌ها» و «دور از بهشت» به یادماندنی است. «خواکین فینیکس» که تنها «جوکر»ش برای قرارگرفتن در هر فهرستی کافی است.
 
«تیلدا سویینتون» با استمرار کم‌نظیرش در ایفای نقش‌های مکمل تأثیرگذار و البته بازیگرانی چون «اسکار آیزک»، «مایکل بی. جوردن»، «کیم مین-هی» چینی، «الفری وودارد» بازیگر «دوازده سال بردگی» و البته «ویلم دفو»ی کهنه‌کار با فیلم‌هایی چون «سایه خون‌آشام» و «دروازه ابدیت».
 
در رده‌های نوزدهم و بیستم نیز شاهد حضور بازیگرانی چون «وس استودی» («فلین بودن» و «آواتار») و «راب مورگان» («مادباند» و «هیولاها و آدم‌ها») هستیم.
 
«کاترین دنو»، «ملیسا مک‌کارتی»، «ماهرشالا علی»، «سونیا براگا» و «گائل گارسیا برنال» نیز پنج بازیگر انتهایی این فهرست هستند.

از یاد رفته‌ها

یعنی باورتان می‌شود «لئوناردو دی‌کاپریو» که در دو دهه اخیر تنها در 6 فیلم با مارتین اسکورسیزی و دو فیلم با کوئنتین تارانتینو همکاری داشته، در این فهرست نباشد؟ یا «براد پیت»، «جانی دپ»، «مریل استریپ»، «تام هنکس» و بسیار بازیگر بزرگ دیگر- که در تمام این سال‌ها درخشیده‌اند؟
 
فهرست نیویورک‌تایمز به واسطه این کمبودها و البته حضور کسانی چون «وس استودی»، «راب مورگان»، «ملیسا مک‌کارتی»، «ماهرشالا علی»، «سونیا براگا» و حتی بازیگران بالانشینی چون «مایکل بی جوردن» و چند تن دیگر انتقادات زیادی را موجب شده است.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

عکس/گلشیفته فراهانی روی فرش قرمز جشنواره کن

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

اتباع افغان چگونه ساکن استان‌های ممنوعه ایران شده اند؟/ هجرت‌پذیری انتحاری؛ نگرانی‌ها از پیامد‌های حضور میلیون‌ها افغانستانی در ایران ادامه دارد

قیمت دلار و یورو امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت All-in-One اپل امروز + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ام اس آی MSI امروز + جدول

پیش‌بینی بورس فردا یک‌شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

عکس/ میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک امروز

استایل مدرن محمدرضا گلزار در آمریکا سوژه شد

یوسف سلامی هم ازدواج کرد +عکس

عکس/هانده ارچل این‌بار شبیه پرنسس‌ها شد!

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

وضعیت آلودگی هوای تهران در ۶ خرداد ۱۴۰۳

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

طرح یکپارچه عرضه خودرو چراغ خاموش حذف می‌شود؟/ شکست قطعی لاتاری ملی

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز

وضعیت هواشناسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

پیش بینی بورس امروز ۶ خرداد ۱۴۰۳

نوشیدن قهوه برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

رژیم‌های غذایی گیاهی؛ آری یا خیر؟

این خوراکی‌ ها سرشار از قند پنهان هستند

این وسایل را در حمام نگذارید

ایهام ۵۰ روزه انتخابات پیش روی بورس/ بهار شرکت‌های بورسی این باشد وای به حال زمستانش

فیلم/ افشای جزییات تازه از ماجرای حمله به جزایر سه‌گانه از زبان دریادار سیاری

افشای مکالمه غیراخلاقی علیه مهاجم پرسپولیس

ترابی در پرسپولیس ماندنی شد؟

وضعیت هوای تهران در روز‌های آینده

عکس/ پوستر ویژه سایت رهبری برای شهید امیرعبداللهیان

فیلم/ صحبت‌های تلخ همسر و دختر زنده‌یاد علی سلیمانی

افزایش ده برابری تولید تیپلاپیا

عکس/ هادی کاظمی و همسرش سمانه پاکدل

پیام کاپیتان استقلال به هواداران + عکس

فیلم/ جمله و دعای رهبر انقلاب خطاب به جمیله علم الهدی

یوسف سلامی هم ازدواج کرد +عکس

فیلم/ تصاویر دلچسب بارش شدید بارانِ بهاری در تهران

عکس/ سید حسن نصرالله در کنار مادرش

فیلم/ منچستریونایتد قهرمان جام‌حذفی شد

فیلم/ شوخی بامزه کاربران فضای مجازی با اظهارنظر احمدی‌نژاد

واکنش آذری‌جهرمی به ادعای کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری

حضور یحیی گل‌محمدی در مراسم همراه شهید رییسی + عکس

مادر سید حسن نصرالله درگذشت

جزییات مهم بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

آیسا اوجی درگذشت

فیلم/ سانسور تصویر حسن روحانی در صداوسیما

زنگنه: کماکان در تعامل با دنیا مشکل داریم

فیلم/ افشای توافق مهم ابراهیم رئیسی با پوتین

شرط عجیب پذیرش نسخه آنلاین

سود بازرگانی واردات خودروهای برقی اعلام شد

عکس/ میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک امروز

مهدی قایدی آماده تاریخ سازی در امارات + عکس

عکس/ تصویری تازه‌ای از برادر ابراهیم رئیسی در کنار محمد مخبر

پیش‌بینی قیمت دلار فردا یک‌شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳