تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - ۱۳ آذر ۱۳۹۹

انواع سنگ های ساختمانی و کاربردهای آنها

سنگ های ساختمانی در میان انوع مصالح ساختمانی بیشترین کاربرد را دارند. چرا که سنگ‌ها قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که سایر مصالح ساختمانی فاقد آن‌ها هستند.

سنگ های ساختمانی

اقتصاد۲۴ - سنگ های ساختمانی در میان انوع مصالح ساختمانی بیشترین کاربرد را دارند. چرا که سنگ‌ها قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که سایر مصالح ساختمانی فاقد آن‌ها هستند. سنگ‌ها از جمله مواد سخت و مقاومی هستند که با هدف های متفاوتی در امر ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ ها ممکن است با هدف مقاوم‌سازی ساختمان بکار گرفته شوند و یا تنها جنبه تزئینی آنها مد نظر باشد.

سنگ‌های ساختمانی در انوع مختلفی وجود دارند که هر یک خصوصیات و کاربردهای مختلف و مختص به خود را دارند. این سنگ در انواع مختلف و گسترده ای از نظر نوع ساختار، بافت و مقاومت وجود دارند. در این فرصت انواع سنگ های ساختمانی که کاربرد بیشتری دارند را همراه با خصوصیاتشان معرفی می کنیم.

کاربرد سنگ های ساختمانی

انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آنها

 سنگ گرانیت

سنگ گرانیت جزء دسته ی سنگ‌های آذرین می باشد و به دلیل اینکه سخت و با چگالی بالا هستند، جزو مصالح بادوام ساختماني بوده و از متداول‌ترین انواع سنگ های ساختمانی بشمار می آیند. با توجه به تنوع رنگی موجود در این سنگ (قرمز، سیاه، قهوه‌ای، شکلاتی، صورتی، آبی و سبز) به راحتی در هر فضایی قابل استفاده است چرا که هارمونی و هماهنگی هیچ مکانی را بهم نمی ریزد.

این سنگ در کنار سایر مصالح ساختمانی مانند فولاد، چوب و شیشه قابل استفاده است. به همین دلیل است که در بیشتر بخش‌های ساختمان از این نوع سنگ استفاده می شود از ویژگی های برتر سنگ گرانیت می توان به مقاوم بودن آن در برابر نفوذ و ضربه اشاره کرد. نفوذ ناپذیر بودن سنگ گرانیت به آب و حرارت سبب شده از این سنگ در دکوراسیون آشپزخانه، سینک روشویی، سینک آشپزخانه، کانتر و کف‌پوش استفاده شود. همچنین به دلیل مقاومت گرانیت در مقابل ساییدگی و خوردگی و در عین حال قابلیت صیقل پذیری بالا از آن برای ساخت راه پله می توان بهرمند شد.

سنگ تراورتن

یکی از سنگ های ساختمانی که در نماهای مدرن و کلاسیک بیشترین استفاده را دارد، سنگ ترتاورتن می باشد. این سنگ از رسوب دو ماده استالاكتيت و استالاگميت ساخته می شود و در واقع نوعی سنگ رسوبی می باشد. معدن این سنگ غارها هستند و هم اکنون 52 معدن فعال تراورتن در كشورمان وجود دارد. این سنگ در رنگ‌های کرم، سفید، نقره اي، زرد، قرمز، قهوه اي تيره و خاکستری موجود می باشد.

این تنوع رنگ ناشی از مواد مختلفی هست که در زمان رسوب گذاری وارد ترکیب ساختاری سنگ می شود. سنگ تراورتن بافتی متخلخل و نواری شکل دارد و با برخورداری از رنگ های متنوع در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. بافت متخلخل سنگ تراورتن باعث می شود ساختمان و بافت سنگ در برابر شرایط آب و هوایی مختلف سرما و گرما که سبب انبساط و انقباض سنگ می شود، مقاومت خود را حفظ کند.

همچنین وجود تخلخل در سنگ تراورتن از سر خوردن جلوگیری می کند و این امر آن را برای استفاده به عنوان کف‌پوش ساختمانی مناسب ساخته است. از ویژگی های برتر سنگ تراورتن می توان به صیقل پذیری و برشکاری بالای آن اشاره کرد. خاصیت صیقل پذیری بالا باعث درخشندگی بالا در این سنگ می شود. صیقل پذیری و برشکاری بالا دو خاصیت برتر سنگ تراورتن می باشد که باعث می شود در نماهایی با حجم وسیع و نماهای رومی از این سنگ استفاده شود.

قیمت سنگ تراورتن نسبت به سنگ گرانیت پایین تر است و به همین دلیل این نوع سنگ در مقایسه با گرانیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از انواع سنگ های ساختمانی می باشد که از دگرگون شدن سنگ‌های آهکی بر اثر فشار و حرارت بوجود می آید. در واقع نوعی سنگ آهکی است که به دو شکل یکدست و رگه دار دیده می شود. وجود رگه ها نشان دهنده ی وجود ناخالصی در سنگ آهک اولیه است. سنگ مرمر دارای تنوع رنگی وسیعی است و به رنگ های قرمز، زرد، سفید، خاکستری، ارغوانی و سبز دیده می شود.

به دلیل همین تنوع رنگی و صیقل پذیری بالا و سطح آینه‌ای، سنگ مرمر در دکوراسیون داخلی، کف‌پوش، ستون‌ها، پله‌ها و تزئینات داخل ساختمان کابرد دارد. همچنین قابلیت نظافت آسان آن، بکارگیری آن در آشپزخانه ها را مقدور ساخته است. ولی به دلیل مقاومت پایین آن در برابر هوازدگي، گازها و باران هاي اسيدي از آن در دکوراسیون خارجی ساختمان استفاده نمی شود.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت که نام دیگر آن سنگ ماربل است نوعی سنگ آهکی رسوبی می باشد. این سنگ وزن کمی دارد و به دلیل عدم مقاومت آن در برابر هوازدگی و باران‌های اسیدی در نمای بیرونی ساختمان ها استفاده نمی شود و بیشتر در دکوراسیون داخلی پارکینگ و راه پله ها بکار می آید. سنگ مرمریت از نظر نوع بافت به سه گروه تقسیم می‌شود که عبارتند از؛

  • سنگ مرمریت چینی: بافت این نوع سنگ مرمریت، ریز و بلورین می باشد وخود در سه نوع چینی سفید، چینی کریستال و چینی خاکستری دسته بندی شده است.
  • سنگ مرمریت کریستال: از ویژگی های این نوع سنگ به بافت دانه درشت و بلورین آن می توان اشاره کرد.
  • سنگ مرمریت ابری: این نوع سنگ مرمریت از تجمع نوارهای غیر موازی به رنگ روشن و تیره تشکیل شده است.

سنگ آنتیک

معماران و طراحان خرده سنگ‌های تراورتن را که با نام سنگ آنتیک شناخته می شوند را با مواد چسبنده به هم متصل می کنند و برای زیباسازی مورد استفاده قرار می دهند. به دلیل ساختمان نرم و منعطف بودن و همچنین متخلخل بودن سنگ آنتیک که سبب افزایش قدرت چسبندگی آن به سطوح مختلف می شود، در نمای داخلی و بیرونی ساختمان از آن استفاده می کنند.

این نوع سنگ آنتیک نسبت به شرایط مختلف محیطی مانند یخ زدگی، رطوبت، فشار، خراش، سایش و آتش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد به همین دلیل بیشترین استفاده را در محوطه‌سازی اماکن تفریحی، باغ‌ها و ویلاها به خود اختصاص داده است.

سنگ اسلب طبیعی

سنگ اسلب طبیعی یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که بدون نیاز به پوشش‌های شیمیایی و مواد اشباع کننده در هر نوع فضا و یا نمایی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگیهای بارز این نوع سنگ طبیعی بودن و ضد آتش‌زا بودن آن را می توان نام برد که هیچ‌گونه آلاینده‌ی مضری برای سلامتی تولید نمی کند و معماران براحتی می توانند در محیطی‌هایی مانند آشپزخانه از آن استفاده کنند. سنگ اسلب در طیف وسیعی از رنگ‌، ساختار و بافت‌ وجود دارد و این امر دست معماران را در انتخاب انواع آن باز گذاشته است.

انتخاب سنگ مناسب برای سنگ های ساختمانی

در زمان انتخاب سنگ‌ برای کارهای ساختمانی باید یک سری ویژگی و خصوصیات در نظر داشته باشیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را انجام دهیم که در ضمن برطرف کردن نیاز ما زیبایی و مقاومت هم به ساختمان بدهد. این موارد عبارتند از:

  • بافت سالم ساختمان سنگ، یعنی سنگ باید فاقد هر گونه رگه‌ و ترک باشد و همچنین هیچ گونه خلل و فرجی نداشته باشد.
  • یکدست، یکنواخت و همگن بوده و عاری از هر گونه پوسیدگی باشد.
  • سنگ ساختمانی باید عاری از هرگونه آلودگی به مواد طبیعی و مصنوعی باشد.
  • سنگ مناسب ساختمانی ضمن عدم جذب زیاد آب باید به شرایط فیزیکی و شیمیایی و سایش نیز مقاوم باشد.

برای تهیه  انواع سنگ های ساختمانی مرغوب، با قیمتی مناسب میتوانید به سایت عمده فروشی آنلاین  ای اس جی ترید مراجعه کنید و یا با شماره 02188559667 تماس بگیرید.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فاطمه گودرزی در جوانی + عکس

فیلم/سوتیِ همسر جو بایدن در کاخ سفید

مشکلات مالی دلیل فروش ستاره‌های رحمتی به پرسپولیس!

ترس غیربنیادی در بورس تهران

نخستین مخمصه بن سلمان پس از روی کار آمدن بایدن

یک زن مسلمان، معاون شورای اقتصاد ملی آمریکا می‌شود

مرغدار دیگر رغبتی به جوجه ریزی ندارد/ قیمت مرغ باید به ۲۲ هزار تومان برسد

آخرین وضعیت طرح مسکن بومیان منطقه آزاد کیش/ ثبت‌نام برای مسکن ارزان در کیش

مدافع چلسی به میلان قرض داده شد

قتل زن همسایه روی پشت بام

فیلم/ تبلیغ خرید خانه در دبی توسط سید جواد هاشمی!

مقایسه قیمت پوشش همسران ترامپ و بایدن

درآمد صنعت بازی، ۲۲ برابر درآمد نفتی ایران!

نماینده ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران کیست؟

واکنش خرازی به اظهارات رئیس دفتر رئیس‌جمهور

تبریک احساسی ساره بیات برای تولد خواهرش سروین بیات

عکس‌های جدید یکتا ناصر با دخترش سوفیا

استقلالی‌ها برنامه میثاقی را تحریم کردند

همتی: تحریم‌ها نمی‌تواند روند قبل را طی کند

فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

هفته آینده کجاها برف می آید؟

توصیه‌های ظریف به بایدن درمورد برجام

حال علی انصاریان چطور است؟

گدایی زن زیبا به خاطر زیبایی اش! + عکس

مرد بی غیرت برای تجاوز جنسی به زنش ۸ مرد اجیر کرد

ساعد سهیلی و ساقدوش هایش + عکس

ملیکا زارعی و دخترش + عکس

شرط سالار عقیلی برای بازیگر شدن

کاخ مجلل پوتین

بحران کمتر دیده شده در خط دفاع پرسپولیس

فیلم/ گم شدن حمید فرخ نژاد در کوه

حباب سکه ترکید

مخالفت دولت با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی / واعظی: مجلس وابستگی بودجه به نفت را زیاد کرده است

رونمایی از گریم بهرام رادان در فیلم جدید نرگس آبیار +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۳ بهمن ۹۹

عصر جدیدی‌ها می‌آیند + جزئیات و فیلم

محمود فکری: حسرت آسیا در دلم مانده است