تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - ۱۳ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ به منفی ۴.۴ درصد رسید

سال نحس ٢٠٢٠ رفت؛ ٢٠٢١ رونق مى آورد؟

سال ۲۰۲۰ میلادی که یکی از غیر قابل پیش‌بینی‌ترین سال‌های چند دهه اخیر بود، به پایان رسید. سالی که هیچ‌کس فکر نمی‌کرد، یک بیماری همه گیر جهانی به طرز غم‌انگیزی تعیین‌کننده‌ترین واقعه آن باشد و تمام پیش‌بینی‌ها را مردود کند.

پیش بینی اقتصادی سال ٢٠٢١

اقتصاد۲۴ - در سال ۲۰۲۰ رشد اقتصادی جهان بر خلاف پیش‌بینی‌های ۲۰۱۹ که حول و حوش ۳ درصد بود به منفی ۴.۴ درصد رسید.

در این سال یکی از مهمترین و عجیب‌ترین رخداد‌های اقتصادی جهان رقم خورد و آن کاهش قیمت نفت به منفی ۴۰ دلار بود. همچنین نرخ بیکاری در این سال به بالاترین رقم دهه اخیر رسید که آن را می‌توان در رشد اقتصادی کشور‌های نوظهور مانند هند که رشد اقتصادی آن به منفی ۱۰ درصد و مکزیک به منفی ۹ درصد رسید مشاهده کرد.

نرخ رشد اقتصادی خاورمیانه و آسیای مرکزی به منفی ۴.۱ درصد رسید حالا با شروع سال ۲۰۲۱، پیش‌بینی کنندگان می‌گویند که این بیماری بر روند تحولات سال جدید میلادی نیز غالب است؛ اما اتفاقات دیگری نیز ازجمله احتمال بازگشت امریکا به توافقات ۲۰۱۵ با ایران و جدی‌تر شدن همکاری دولت‌ها برای کاهش تولید کربن هم برای ۲۰۲۱ پیش‌بینی شده است.

در این رابطه فایننشال تایمز –FT- به بررسی برخی از تحولات احتمالی سال ۲۰۲۱ پرداخته که یک چشم‌انداز جهانی از این سال به نمایش می‌گذارد.

کووید ۱۹ همچنان به عنوان یک اورژانس بهداشت عمومی بین‌المللی

سؤالی که پیش‌بینی‌کنندگان فایننشال تایمز به آن پاسخ می‌دهند این است که آیا در سال ۲۰۲۱ سازمان بهداشت جهانی به وضعیت اورژانس بهداشت عمومی کووید-۱۹ پایان می‌دهد؟ پاسخ منفی است. بر‌اساس پیش‌بینی یکی از پژوهشگران اگر تا پایان ۲۰۲۱ اعلام شود که بحران کرونا به پایان رسیده یک پیروزی خارق‌العاده برای علم، پزشکی و سیاست جهانی خواهد بود؛ اما برای دستیابی به پیروزی نیاز است که همه چیز درست انجام شود، از واکسیناسیون گرفته تا اقدامات اجتماعی و ادامه فاصله‌گذاری‌ها.

جهان درحالی وارد سال ۲۰۲۱ میلادی شده که تقریباً ۱۰ هزار نفر در روز جان می‌بازند. تقریباً می‌توان حدس زد که تا پایان ۲۰۲۱ میزان تلفات ناشی از ابتلا به کرونا بسیار کمتر از امروز خواهد بود، اما آنقدر کم نیست که به‌طور رسمی همه‌گیری تمام شود.

آیا ایالات متحده و چین به توافق تجاری خواهند رسید؟

پاسخ این سؤال نیز در پیش‌بینی‌های فایننشال تایمز منفی است. در حالی که جهان لحن آشتی‌جویانه بیشتری را بین دولت ورودی بایدن و پکن مشاهده می‌کند، اما هیچ یک از مسائل اساسی بین دو کشور - از نقض WTO گرفته تا استاندارد‌های کار و محیط زیست تا قوانین غول‌های فناوری و اقتصاد دیجیتال - احتمالاً حل نخواهد شد؛ لذا پیش‌بینی می‌شود که مشکل «یک جهان، دو سیستم» حاکم خواهد بود.

در مورد احتمال تظاهرات گسترده‌ای علیه اقتدار چین در هنگ کنگ نیز، پیش‌بینی می‌شود که چنین اتفافی نمی‌افتد. اعتراضات پراکنده به رژیم سختگیرانه پکن در این سرزمین ممکن است هر از چندگاهی در سال ۲۰۲۱ فوران کند، اما تصور اینکه اعتراضات بزرگ و پایدار باشند دشوار است.

اقتصاد هند احیا می‌شود

پیش‌بینی‌ها برای احیای اقتصاد هند در ۲۰۲۱ مثبت است. اقتصاد هند به دلیل محدودیت‌های شدید ناشی از شیوع ویروس کرونا ضربه بزرگی خورد. تولید ناخالص داخلی آن در سه ماهه آوریل تا ژوئن ۲۰۲۰ حدود ۲۴ درصد انقباض تاریخی را تجربه کرد. برآورد می‌شود که اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۰ تا ۹ درصد منقبض شده باشد، اما پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد هند بتواند این افت را بازیابی کند و سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد رشد کند.

آیا مادورو قدرت را در ونزوئلا حفظ خواهد کرد؟

فایننشال تایمز پیش‌بینی می‌کند که نیکولاس مادورودر ۲۰۲۱ قدرت را در ونزوئلا حفظ می‌کند. علی‌رغم اینکه کشورش را به یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی جهان گرفتار کرده و تولید ناخالص داخلی این کشور طی ۵ سال ۷۵ درصد کاهش یافته، اما مادورو در ۲۰۲۱ هم قدرت ونزوئلا خواهد بود.

بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران

فایننشال تایمز پیش‌بینی می‌کند که در ۲۰۲۱، امریکا به به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران بازمی‌گردد. جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالت متحده می‌گوید اگر ایران به «رعایت کامل» برگردد، واشنگتن دوباره به این توافقنامه می‌پیوندد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز می‌گوید در صورت لغو تحریم‌های امریکا، تهران فعالیت هسته‌ای خود را مطابق با این توافق کاهش می‌دهد. هر دو انگیزه سیاسی برای تحقق آن دارند. آقای روحانی معمار این معامله بود و سرنوشت آن میراث وی را رقم خواهد زد. افراد زیادی در تیم آقای بایدن در مورد این توافقنامه مذاکره کردند و می‌خواهند تصمیم دونالد ترامپ را برای کنار گذاشتن آن معکوس کنند. اما موانع احتمالی بسیاری وجود دارد و انتخابات ریاست جمهوری ایران در ژوئن و فرد منتخب این انتخابات می‌تواند یکی از این موانع باشد.

نقطه عطف در تاریخ خودرو‌های الکتریکی

سؤال اینجاست که آیا ۲۰۲۱ برای خودرو‌های الکتریکی نقطه عطفی خواهد بود؟ پاسخ فایننشال تایمز مثبت است. فروش خودرو‌های الکتریکی در چین و آلمان و اسکاندیناوی کلید خورده و مورگان استنلی پیش‌بینی می‌کند که فروش جهانی خودرو‌های الکتریکی در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

افزایش ارزش سهام پنج شرکت بزرگ فناوری ایالات متحده

پیش‌بینی FT نشان می‌دهد که ارزش بازار سهام پنج شرکت بزرگ فناوری ایالات متحده به ۸ هزار میلیارد دلار خواهد رسید. پس از آن‌که ارزش ترکیبی سهم شرکت‌های اپل، مایکروسافت، آمازون، آلفابت و فیس بوک در طی دو سال بیش از دو برابر شد و با وجود تنظیم‌کننده‌های نظارتی، به ۷ هزار میلیارد دلار رسید، اکنون با نزدیک شدن ارزش این شرکت‌ها به ۸ هزار میلیارد دلار، فایننشال تایمز به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند که از این غول‌های تکنولوژی دست بکشند. چراکه شرایط ایده آل را پشت‌سر گذاشته‌اند.

بازگشت بیش از نیمی از کارمندان اداری اروپا به دفاتر

بسیاری از کارمندان اداری دوست داشتند که در دوران همه‌گیری کرونا از خانه کار کنند، اما برای کسانی که در خانه‌های کوچک هستند و یا شرایط خاصی دارند، زندگی در ۲۰۲۰ چندان دلچسب نبود. نظرسنجی‌های منظم مورگان استنلی از کارگران در پنج کشور اروپایی نشان داد که ۲۸ تا ۳۰ درصد کارمندان اداری پس از تابستان اصلاً از خانه کار نمی‌کنند. ۱۱ تا ۱۴ درصد این شرایط را برای آینده نمی‌خواستند. البته اکثر کارمندان می‌خواهند حداقل یک روز در هفته از خانه کار کنند و آن‌ها باید این انتخاب را داشته باشند؛ اما با توزیع واکسن‌های موجود، در ۲۰۲۱ احتمالاً ۲ روز از ۵ روز کاری هفته را افراد به محل کارشان مراجعه می‌کنند و به این ترتیب نیمی از نیروی کار در اروپا احتمالاً به محل کار بازمی‌گردند.

آیا شاخص S&P ۵۰۰ از ۴ هزار واحد عبور می‌کند؟

فایننشال تایمز پیش‌بینی می‌کند که در ۲۰۲۱ شاخص S&P ۵۰۰ که فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است، از ۴ هزار واحد عبور می‌کند. اکنون این شاخص در محدوده ۳۷۵۶ واحد است. این شاخص به لطف بانک‌های مرکزی و دولت‌ها، سال ۲۰۲۰ را با سود حدود ۱۵ درصدی به پایان رساند.

آیا انتشار کربن جهانی به سطح قبل از همه‌گیری بازمی گردد؟

در‌خصوص بازگشت سطح تولید کربن به دوران قبل از همه‌گیری کووید ۱۹، فایننشال تایمز پیش‌بینی می‌کند که با کاهش محدودیت‌ها و افزایش تردد‌ها این اتفاق خواهد افتاد. پس از آن‌که کرونا اقتصاد جهانی را به کما برد، بزرگترین سقوط سالانه از زمان جنگ جهانی دوم برای انتشار کربن در سال ۲۰۲۰ با حدود ۷ درصد کاهش رقم خورد. اتحادیه اروپا خواهان بهبودی سبز است، اما برنامه‌های محرک در سایر اقتصاد‌های بزرگ هنوز به سمت سناریو‌های مصرف سوخت فسیلی متمایل است. این نشان می‌دهد که علی‌رغم تعهداتی که کشور‌ها در آستانه نشست آب و هوایی COP ۲۶ سازمان ملل در گلاسکو انجام داده‌اند، در ۲۰۲۱ سطح انتشار کربن به میزان پس از بحران مالی ۲۰۰۸ برمی گردد.

نفت بالای ۵۰ دلار در هر بشکه

پیش‌بینی می‌شود که قیمت نفت در ۲۰۲۱ بالای ۵۰ دلار در بشکه باشد. بازار نفت در میان برنامه‌های واکسیناسیون کرونا تقویت شده است. اما بعد از ماه‌ها محاصره و ممنوعیت سفر که باعث کاهش مصرف و قیمت شد، آیا می‌توان خوشبین بود؟ پیش‌بینی این است که همزمان با جهش مجدد اقتصاد جهانی، مصرف سوخت افزایش خواهد یافت.

فایننشال تایمز اتحاد میان اوپک، روسیه و شرکای متحد آن‌ها را شکننده می‌داند و بدترین سناریو که ممکن است پیش‌بینی نفت بالای ۵۰ دلار را به خطر بیاندازد را پایان کنترل‌ها و آزاد کردن میلیون‌ها بشکه مندرج در توافق کاهش تولید اوپک پلاس می‌داند.

منبع: روزنامه ایران
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بهزاد
0
0
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹
هیچ سالی نحس نیست ،اینا همش خزعبلاته
این سیاست دولتهاست که نحس میباشد و باعث نابودی جامعه میگردد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ترخیص بنز تا BMWهای غیراستاندارد قوت گرفت

لیستی از متخلفان بورس به قوه قضائیه ارسال شد

پیشنهاد خروج به سهامداران داده نمی‌شود

سردار جلالی: توانمندی‌های نظامی جزو مسائل ناموسی انقلاب و ایران است

پیش بینی قیمت دلار، سکه و مسکن تا پایان سال/ تورم پایه در سال ۱۴۰۰ به ۳۵ درصد می‌رسد

تالارهای نمایشی جشنواره تئاتر فجر مشخص شد

نظر محسن هاشمی رفسنجانی درباره کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰

سامانه بارشی جدید وارد کشور می‌شود

گام های اروپا برای کاهش وابستگی به دلار

آن‌ها که مردم را برای بورسی شدن تشویق می‌کردند، باید پاسخگو باشند!

بایدن این ویرانی را از روز تحلیف آباد می‌کند!

ارزش سهام عدالت نیست شد!

معمای کمبود روغن در فروشگاه‌ها

طارمی بهترین لژیونر هفته آسیا شد + عکس

حملات سایبری به شبکه برق کشور صحت دارد؟

۲ قاضی زن در کابل ترور شدن + عکس

 یک سال حبس برای کرونایی‌های لجباز

بایدن درباره ایران و عربستان تئوری دو ستون را اجرا می‌کند

کاهش هزینه وام مسکن برای مجردها

مخالفت گزینه مشاور امنیت ملی بایدن با تروریست اعلام کردن انصارالله

کرونا این شغل ها را از بین برد

ارز ۴۲۰۰ تومانی سال آینده حذف می‌شود؟

پیشی گرفتن دلار از سایر ارزهای مهم

درج قیمت های غیرواقعی در سایتهای آگهی املاک

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز یکشنبه ۲۸ دی ۹۹ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز یکشنبه ۲۸ دی ۹۹ جدول

قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت طلا امروز یکشنبه ۲۸ دی ۹۹ + جدول

آیا رایزنان بازرگانی ایران بی‌خاصیت هستند؟!/ ضرورت اصلاح بُعد اقتصادی سفارتخانه‌ها

تجاوز به شیما توسط یک پلیس و ۵ مرد متجاوز!

ماینرها متهمان اصلی قطعی برق/ نوسازی نیروگاه‌ها در هاله‌ای از ابهام است

تجاوز فجیع به آتنا ۲۰ ساله! / او را برهنه رها کردند!

کاهش نرخ دلار در بازار شبانه‌روزی شد

آمریکا: موشک ایرانی در ۱۰۰ مایلی «نیمیتز» فرود آمد

بازداشت ۱۰ ایرانی در کویت

فیلم/ چرا دلار ریزش کرد؟

مهدی ترابی به همین راحتی از العربی حذف شد! +عکس

جزییات آدم ربایی و تجاوز به زن جوان در جاده لواسان