تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹ - ۱۶ دی ۱۳۹۹

خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت و منافع خود با قدرت دفاع می‌کنیم

علی ربیعی در مورد تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در منطقه و احتمال یک نزاع در غرب آسیا گفت: اگر خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت و منافع خود با قدرت دفاع می‌کنیم.

انتقاد دولت از دو قطبی سازی واکسن داخلی و خارجی

اقتصاد۲۴ - علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد با بیان اینکه مایلم در این سخنگویی اعلام کنم که در سال نو میلادی و در آستانه ورود به ۱۴۰۰، ملت ایران وارد دوران نوینی از حیات سیاسی و اجتماعی خود می‌شود، به مرور مسیر‌های دستاورد‌های ملت ایران در این شرایط دشوار تاریخی پرداخت و گفت: ما در سال‌های گذشته فشاری وصف ناشدنی در مقابل جنگ افروزی بی سابقه توسط دولت ترامپ را متحمل شدیم. اما در آستانه ۱۴۰۰ شاهد آشکار شدن شکست سیاست فشار حداکثری هستیم که اخرین مصداق و نمونه آن در روز‌های اخیر، شکست آمریکا در تلاش برای احیای کمیته پیگیری تحریم در سازمان ملل بود.

از معدود کشور‌های پیشتاز در ساخت واکسن کرونا هستیم

وی اضافه کرد: همزمان ما سال سختی را با همه گیری ویروس کرونا پشت سر گذاشتیم. سالی که بر اثر فضاسازی‌های خبری و پنهان کاری بسیاری از دولت‌های جهان از آمار واقعی کرونا، ایران را در رتبه‌های اول همه گیری قرار داد، ولی امروز در ماه‌های پایانی سال، نه تنها با همت مردم و زحمات کادر درمانی، موفق به مهار این ویروس شدیم، بلکه جز معدود کشور‌های پیشتاز در تولید واکسن نیز هستیم.

سخنگوی دولت در ادامه خاطرنشان کرد: در مواجهه با این دستاورد‌های انکارناپذیر، تلاش‌های پررنگ تری در جهت ناامید کردن مردم و تحقیر دستاورد‌های ملی از یک طرف و القای وضعیت جنگی به منظور تحت الشعاع قرار دادن دستاورد‌های مقاومت مردم در برابر تحریم‌ها از طرف دیگر آغاز شده است. دوقطبی سازی میان واکسن وارداتی و واکسن ساخت داخل و اشاعه بی اعتمادی به واکسن داخلی، نمی‌تواند هدفی جز پراکندن بذر ناامیدی و ابهام در میان مردم داشته باشد.

وی تاکید کرد: ما همواره تکرار کرده ایم که واردات واکسن و تولید آن همزمان و در موازات هم پیش می‌روند و هیچکدام، اخلالی در روند انجام دیگری ایجاد نمی‌کند. در خلال این دوقطبی سازی، خود تحقیری و یأس پراکنی، نباید این افتخار ملی را از یاد برد که ما تا امروز به رغم محدودیت‌های مالی تحریم، گام‌هایی را در راه تولید و آزمایش واکسن ویروس کرونا برداشته ایم که تنها ملت‌های انگشت شماری قادر به انجام آن بوده اند.

وی در ادامه یادآور شد: البته تا روشن شدن نتیجه نهایی هنوز مراحلی باقی مانده، اما تا به همین جا هم نباید قدر دانشمندان مان را که بی وقفه در حال تلاش برای سلامت مردم بوده اند، نادیده گرفت. البته این فضاسازی‌های تبلیغاتی برای بزرگنمایی نقاط منفی و کوچک نمایی نقاط مثبت جدید نیست. روز‌های اولیه گسترش ویروس کرونا را به یاد آوریم! شوکی که به دنیا و ایران وارد شد و این که چگونه در آغازِ بحران، جریان‌های خبری، وضعیت کرونا در ایران را به عنوان یک نقطه ضعف دولت و ملت اعلام می‌کردند. تا زمانی که کتمان‌های بین المللی کنار رفت و همگان دیدیم که ما در مقایسه با بسیاری از کشور‌ها عملکرد بهتری داشتیم به ویژه با این کادر بهداشت و درمان فداکار که برخلاف کادر درمان برخی کشور‌ها نه تنها در برابر باز بودن در‌های بیمارستان‌ها ممانعت نکردند که با جانفشانی به ستونی محکم در موفقیت‌های ملی ما بدل شدند.

وی افزود: دیدیم برخلاف برخی کشور‌ها هیچ فروشگاهی در ایران غارت نشد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم توانستیم از شوک اولیه خارج شویم. در این مسیر به رغم تحریم واردات تجهیزات بهداشتی، حتی ماسک و دارو، و عدم انتقال دستاورد‌های علمی به ایران با اتکا به نیرو‌های داخلی حتی توانستیم به صادرات کیت‌های تشخیصی و ونتیلاتور و مواردی از این قبیل دست یابیم؛ و در نهایت در تولید واکسن به مرحله تست فاز انسانی رسیدیم.

روند شیوع و مرگ و میر کرونا در کشور نزولی است

ربیعی در ادامه بی بیان اینکه متاسفانه اکنون همان جریان خبریِ اسفند و فروردین ماه، دوگانه تولید داخلی و خرید خارجی را دارند دامن می‌زند، گفت: همان گونه که قبلا توضیح دادم دولت خرید‌های اطمینان بخش در خصوص واکسن انجام داده است، و برنامه اولیه ما از ابتدا این بوده است که پیش از اطمینان از واکسن‌های تولید شده خارجی خرید نکنیم. خوشبختانه روند کنونی کشور در شیوع و مرگ کماکان نزولی است.

وی با اعلام اینکه فشار روی کادر درمان تا حدودی کاهش یافته است، افزود: خوشبختانه تخت‌های بستری و بیمارستانی خالی شده است. میزان مرگ و میر به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسیده است. بروز بیماری در هر ۱۰۰ هزار شش و نیم نفر، و مرگ و میر در هر یک میلیون نفر به ۱۲.۴ نفر در هفته رسیده است.

سخنگوی دولت همچنین با بیان اینکه تولید واکسن با سه روش در داخل کشور، و نیز تولید مشترک واکسن در جریان است، ادامه داد: موضوع دوم در جهت پراکندن یأس در این جنگ روانی، شکست فشار حداکثری و آشکار شدن ناتوانی تحریم‌ها در متوقف کردن پیشرفت‌های ملی ماست. در روز‌های اخیر و در ادامه جنگ روانی شکست خوردگانی که آخرین روز‌های صدارت خود را می‌گذارنند، می‌کوشند که سایه جنگ را همچنان بر سر مردم زنده نگه دارند و شاید خبیثانه در پی توطئه‌هایی برای پیچیده‌تر کردن اوضاع باشند.

دولت همچنان به گسستن آخرین حلقه تحریم‌ها تمرکز دارد‌ی اضافه کرد: فارغ از این جنجال‌ها که البته شرارت‌هایی را هم گوشزد می‌کند، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که اولاً زبان تهدید، تحریم و باج گیری از ایران ایران ناکام مانده و شانسی برای موفقیت ندارد؛ ثانیاً ما به توانایی بازدارندگی خود اعتماد داریم و با ارسال پیام‌های روشن اطمینان پیدا کرده ایم که همه طرف‌های آتش افروز، اراده و قابلیت‌های ایران در دفاع از منافع حیاتی خود را جدی گرفته و نسبت به تبعات هرگونه اقدام ماجراجویانه‌ای آگاهی دارند. این تلاش‌های تبلیغاتی نه شکست سیاست فشار بر ایران را جبران می‌کند و نه کسی را بعد از شکست انتخاباتی به پیروزی می‌رساند.

ربیعی عنوان کرد: ما بجای توجه به این جنگ روانی، همچنان به از هم گسیختن آخرین حلقه بجا مانده از فشار حداکثری بر ایران یعنی رفع تحریم‌ها تمرکز داریم. در اینجا باید اشاره کنم که اگر اصرار ما بر رفع تحریم است، نشانه استیصال ما نیست. ما حتی در شرایط تحریم نه تنها باقی خواهیم ماند بلکه به رشد و توسعه نیز خواهیم رسید.

وی اضافه کرد: رشد شرایط اقتصادی سال آینده گواهی بر این مدعاست. ما رفع تحریم را حق مردم ایران می‌دانیم چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد. رفع تحریم حق مردم ایران است و این در وجدان جمعی بین المللی بعنوان حق مسلم پذیرفته شده است. دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم‌ها ادامه می‌دهد، از پیگیری حق ملت ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

وی تاکید کرد: این مطالبه رفع تحریم از حقوق شهروندی است و از مطالباتِ بجایی است که مردم از دولت دارند. ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که آمریکا این نقض حقوق ملت ایران را عادی سازی کند. مسیر ما هم در این هدف روشن است و بار دیگر تکرار می‌کنیم که به همان ترتیبی که آمریکا ابتدا از برجام خارج شد و ما گام‌های ۵ گانه را در کاهش متناسب تعهدات برداشتیم، مسیر بازگشت نیز به همان تاخر و تقدم باید انجام بگیرد.

سخنگوی دولت همچنین خاطرنشان کرد: کماکان اولویت شماره یک در سیاست‌های خارجی ما صلح منطقه، امنیت منطقه، و زندگی خوب برای مردم منطقه است؛ و این امر در سایه گفتگو‌ها و اتئلاف منطقه‌ای صورت می‌گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در جلسه گذشته دولت، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت تصویب شد، توضیح دا: این لایحه با بازتعریف خشونت، و گستره مصادیقِ خشونت برعلیه زنان، بر اقداماتی همچون ایجاد و حمایت از نهاد‌ها و نیز دوره‌های آموزشی توسط قوه قضاییه، صدا و سیما، آموزش و پرورش، و بهداشت و درمان، حمایت‌های مالی و تربیتی و پیشگیرانه و کیفری درباره زنان، بویژه زنان بزه دیده، توسط دستگاه‌هایی همچون دادگستری و سازمان زندان‌ها و در نهایتتلاش برای بازسازی و افزایش نگاه کریمانه به زنان در نهاد‌های مربوط، تاکید میکند.

ربیعی همچنین از اختصاص ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت وارده به زیرساخت‌ها و معابر استان قزوین بر اثر سیل، و نیز ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه‌ای و ۹۹ میلیارد تومان به صورت تملک دارایی برای مناطق آسیب دیده از سیل در مناطق استان گیلان خبر داد.

اگر اصرار ما بر رفع تحریم‌ها است این نشانه استیصال ما نیست

سخنگوی دولت گفت: اگر اصرار ما بر رفع تحریم است، نشانه استیصال ما نیست. ما حتی در شرایط تحریم نه تنها باقی خواهیم ماند بلکه به رشد و توسعه نیز خواهیم رسید. رشد شرایط اقتصادی سال آینده گواهی بر این مدعاست. ما رفع تحریم را حق مردم ایران می‌دانیم چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد. رفع تحریم حق مردم ایران است و این در وجدان جمعی بین المللی بعنوان حق مسلم پذیرفته شده است.

وی تصریح کرد: ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که آمریکا این نقض حقوق ملت ایران را عادی سازی کند. مسیر ما هم در این هدف روشن است و بار دیگر تکرار می‌کنیم که به همان ترتیبی که آمریکا ابتدا از برجام خارج شد و ما گام‌های ۵ گانه را در کاهش متناسب تعهدات برداشتیم، مسیر بازگشت نیز به همان تاخر و تقدم باید انجام بگیرد.

اگر خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت خود با قدرت دفاع می‌کنیم

ربیعی تاکید کرد: کماکان اولویت شماره یک در سیاست خارجی ما صلح و امنیت منطقه‌ای و زندگی خوب برای مردم هست؛ و این امر در سایه گفتگو‌ها و اتئلاف منطقه‌ای صورت می‌گیرد.

ربیعی در مورد مصوبات هفته گذشته دولت خاطر نشان کرد: در جلسه گذشته­ دولت، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت تصویب شد. این لایحه با بازتعریف خشونت، و گستره­ مصادیق خشونت برعلیه زنان، بر اقداماتی همچون ایجاد و حمایت از نهاد‌ها و نیز دوره‌های آموزشی توسط قوه قضاییه، صدا و سیما، آموزش و پرورش، و بهداشت و درمان؛ حمایت‌های مالی و تربیتی و پیشگیرانه و کیفری درباره زنان، بویژه زنان بزه دیده، توسط دستگاه‌هایی همچون دادگستری و سازمان زندان‌ها و در نهایت و تلاش برای بازسازی و افزایش نگاه کریمانه به زنان در نهاد‌های مربوط، تاکید می­‌کند.

ربیعی بیان داشت: در جلسه دولت همچنین ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت وارده به زیرساخت‌ها و معابر استان قزوین بر اثر سیل، و نیز ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه‌ای و ۹۹ میلیارد تومان به صورت تملک دارایی برای مناطق آسیب دیده از سیل در مناطق استان گیلان اختصاص یافت.

دولت در یکسال گذشته روشن شدن ابعاد حادثه هواپیمای اوکراینی را دنبال کرد

سخنگوی دولت در مورد سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی بیان داشت: بار دیگر به خانواده‌ها و عزیزان و همه مردم ایران و شهروندان سایر کشور‌ها تسلیت می­گویم. در این یک سال تلخی این فاجعه را هیچگاه فراموش نکردیم. هنوز تلخی و سایه این مصیبت بر روح و روان ما سنگینی می‌کند و هیچ چیز مادی جبران این از دست رفتگی عزیزان ما نیست.

وی افزود: با این حال در این یک سال دولت مطالبه‌ا­ی روشن شدن ابعاد این موضوع را با تمام توان پیگیری کرده است و همچنان دنبال خواهد کرد. از آنجا که بیشترین قربانیان این فاجعه شهروندان ایرانی بودند از این رو هیچ کشوری در جهان به اندازه ما متوقعِ روشن شدن همه ابعاد موضوع و تضمین عدم انجام چنین فاجعه‌ای در جهان نیست.

ربیعی در مورد آلودگی هوا در روز‌های اخیر اظهار داشت: در جلسه­ یکشنبه مسئله­ی محیط زیست و آلودگی هوا در دستور کار دولت قرار داشت. در این جلسه علل مختلف آلودگی­ها و میزان تاثیر هر یک از آن‌ها مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: از ابتدای دولت یازدهم موضوع سلامت شهروندان چه در مقابله با بیماری‌های واگیردار و کرونا، و چه در مقابله با آلودگی­‌های محیط زیستی یکی از مسائل مهم بوده است. خوشبختانه امروز نگاه جدیدی در خصوص سلامت و زندگی در بین شهروندان ایرانی هم به وجود آمده است؛ دغدغه­ی سلامت شهروندان، دغدغه­ی دولت هم هست و از این رو محیط زیستِ بهتر، مسئله­ی مهم دولت هم هست.

ربیعی گفت: محیط زیست بهتر نیازمند تلاش همگانی است. با صرفِ سیاستگذاری بدون رفتار‌های سلامت­محورانه از سوی جامعه و شهروندان و انضباط محیط زیستی، دستیابی به هوای پاک و محیط زیستی سالم دشوار خواهد شد.

وی در مورد تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در منطقه و احتمال یک نزاع در غرب آسیا بیان داشت: عده‌ای در آمریکا به دنبال این موضوع هستند و شواهدی در این زمینه داریم. اگر خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت و منافع خود با قدرت دفاع می‌کنیم.

ربیعی تصریح کرد: بسیار بعید می‌دانم که دولت آمریکا نسبت به نیات قاطع و توانایی بازدارندگی و تلافی ایران دچار اشتباه در محاسبه شوند. ما به روشنی به آن‌ها گفته ایم که مستقیم و غیرمستقیم آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود، اما اگر خطای فاحشی از جانب آمریکا رخ دهد، از امنیت و منافع حیاتی خود با قدرت کامل دفاع خواهیم کرد.

وی افزود: شایعات اخیر ریشه در رفتار‌های نمایشی و جنگ روانی کسانی علیه ایران و مردم منطقه دارند که از هیاهو‌های رسانه‌ای آن سود می‌برند. البته این موضوع مسئله تازه‌ای نیست و سالهاست که با شدت و ضعف‌های مختلف همچنان ادامه دارد.

ربیعی تاکید کرد: تکرار می‌کنم ما بدون توجه به شایعات مربوط به جنگ که همه اقدامات و تحرکات نظامی آمریکا را در منطقه به دقت زیر نظر داریم و لذا این شایعات را موجب هیچ سطحی از نگرانی نمی‌دانیم. تاکید می‌کنم قاطعانه به هر ماجراجویی پاسخ داده می‌شود و از منافع و امنیت ملی کشورمان دفاع خواهیم کرد.

رنگ و پرچم واکسن‌های خریداری شده برای ما مهم نیست

ربیعی در مورد خرید واکسن اظهار داشت: رنگ و پرچم واکسن‌های خریداری شده برای ما مهم نیست بلکه باید این واکسن از فیلتر تایید سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت خودمان عبور کرده باشد. نزدیکترین خرید واکسن خارجی، ۱۷ میلیون دوز از سازمان جهانی بهداشت است. نوبت ما هم نوبت مناسبی است، زیرا از خیلی وقت پیش برای خرید اقدام کرده‌ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که توقیف نفت‌کش کره مرتبط با بلوکه شدن پول‌های ایران در این کشور است بیان داشت: اگر کسی گروگانگیر باشد دولت کره جنوبی است که به بهانه‌های واهی بیش از ۷ میلیارد دلار ما را گروگان گرفته است.

وی اضافه کرد: حتی در مورد کالا‌هایی که ادعا می‌شد تحریم نیست، از اینکه در شرایط سخت و دشوار که حتی وارد کردن چند میلیون تن نهاده و دارو برای مردم ما بسیار مهم بود، به بهانه‌های واهی امتناع کردند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: ما گروگان گیر نبودیم اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره بوده است و حافظه تاریخی ملت ما این را فراموش نمی‌کند. آن‌ها هیچ تلاش برای اینکه این پول بتواند در مسیر خدمت به مردمق رار بگیرد انجام ندادند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در مورد این کشتی هم آنچه که مقامات نظامی و قضایی اعلام کردند، بنا بر حکم قضایی بوده و به علت آلودگی نفتی در خلیج فارس توقیف شده است قبلا هم به آن هشدار داده شده است. قطعاً درخواست هم درخواست فنی بوده یعنی از سوی یک نهاد فنی این درخواست صورت گرفته و در دنیا هم مرسوم است و مسئله غامض و پیچیده‌ای نیست.

اروپا بجای صدور بیانیه فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود در برجام کند

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا مدعی شده، اقدام ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، انحراف قابل ملاحظه‌ای از توافق هسته‌ای است. موضع دولت در این خصوص چیست گفت: این اقدام بر اساس مصوبه مجلس انجام گرفته و مطابق با بند ۳۶ برجام است. ایران حق خود می‌داند که اقدامات مقتضی را تا وقتی همه طرف‌ها به تعهدات خود عمل کنند، در پیش بگیرد.

وی بیان داشت: همانطور که بار‌ها گفته ایم، همه این تصمیم‌ها به سرعت و به محض بازگشت طرفین به تعهدات خود مطابق متن برجام، برگشت پذیر هستند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم بجای صدور بیانیه و اعلام نگرانی نسبت به استفاده ایران از حقوق خود، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود کنند.

اگر کسی در دولت حقوق ۴۵ میلیونی می‌گیرد دیوان محاسبات اعلام کند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ اعلام کرده است که طبق مصوبات شورای حقوق و دستمزد و دولت، سقف خالص پرداختی ماهانه به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به ۴۵ میلیون تومان در ماه قابل افزایش است و این درحالی است که چطور در دورانی که حقوق کارگران به سختی به سه میلیون میرسد دولت به برخی کارکنان خود حقوق ۴۵ میلیون تومانی می‌دهد؟، گفت: اگر دیوان محاسبات کسی را در دولت سراغ دارد که حقوق ۴۵ میلیون تومانی در دولت می‌گیرد معرفی کند و قطعاً از وی پس گرفته خواهد شد.

وی در مورد تغییرات در بودجه و حذف ارز ۴۲۰۰ و جایگزین شدن دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ گفت: تا لایحه در مجلس تصویب نشود نهایی نیست. دیشب طرحی از یک نماینده مجلس در خصوص دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان دیدم که ایشان نیز نسبت به آن تردید داشتند.

ربیعی خاطر نشان کرد: کاری که دولت در بودجه کرد براساس یک سری مبانی بوده است. نگاهی به شرایط سخت و غیرعادی داشته و حرکت به شرایط متعادل مدنظر بوده است. جهت گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه مغایرت‌هایی با لایحه تقدیمی دارد که آثار نامطلوبی می‌تواند بر زندگی مردم داشته باشد.

ربیعی با تاکید بر اینکه کاهش حجم صادرات نفت که کمک به سهمیه اوپک است، اظهار داشت: افزایش پیش بینی نرخ ارز که فشار بر قیمت هاست. افزایش درآمد مالیات ارزش افزوده که منجر به فشار بر تولید کننده و مصرف کنندگان تامین کالای اساسی و دارو به نرخ حمایتی است.

وی افزود: همچنین مجلس با کاهش حجم صادرات نفت در بودجه؛ افزایش پیش بینی نرخ ارز در بازار، حذف حمایت از کالا‌های اساسی افزایش درآمد ناشی از مالیات ارزش افزوده آثارغیر قابل پیش بینی ایجاد نموده است. از نظر دولت باید این درآمد به طور کامل به مصرف کننده برگشت داده شود.

ربیعی خاطر نشان کرد: موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همین لحاظ ساعات زیادی در دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمد ارزی با حساسیت خاصی مورد بحث و بررسی صورت گرفت. ممکن است در ظاهر این اقدام ناترازی بودجه ناشی از صادرات نفت را پاسخ دهد، ولی براساس تجارب و نظر کارشناسان بانکی تاثیر ان در نقدینگی نمی‌توان نادیده گرفت.

دولت معتقد است باید سهم ایران در بازار جهانی نفت پس گرفته شود

وی ادامه داد: اتفاقا دولت منابع حاصل از فروش نفت ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود با این تصمیم به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد. رسمیت دادن به این نرخ تسعیر در بودجه با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌ها و احتمال کاهش تحریم در سال آتی به صلاح کشور نیست.

ربیعی ادامه داد: دولت همچنان معتقد است باید سهم ایران در بازار جهانی نفت پس گرفته شود و باید برنامه ریزی بر این اساس باید که ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را صادر کند بهتر است به جای بالا بردن نرخ تسعیر در بودجه از تلاش دولت برای صدور نفت بیشتر که حق مردم ایران است حمایت شود.

سخنگوی دولت گفت: البته این تصمیم با افزایش نرخ ارز مقدار ریالی حاصل از فروش نفت را بیشتر از پیش بینی دولت در بودجه قرار داده است. در برخی موارد دیگر هم به نظر دولت غیر واقعی بودن پیش بینی‌های دوستان هست. ما در مورد ارزش افزوده در ۹ ماهه ۱۷ درصد کسری داریم. حالا به ۱۱۳ افزایش پیدا کرده است. کارشناسان مالیات این حجم افزایش را عملیاتی نمی‌دانند

وی ابراز امیدواری کرد که مباحث کارشناسی بیشتری در مجلس صورت بگیرد و همه جوانب عمیق‌تر بررسی شود، گفت: بهترین تصمیم برای حفظ سهم ایران بازار نفت در جهان و پایین آمدن نرخ ارز و کمک به معیشت مردم اتخاذ شود

وزارت بهداشت جزییات خرید واکسن کرونا را اعلام می‌کند

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در باره واکسن کرونا با تاکید بر اینکه در مورد واکسن باید صدای واحد شنیده شود، گفت: از وزارت بهداشت در خواست کردیم جزییات خرید واکسن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد، نزدیک به ۱۷میلیون دوز خرید داشتیم و واکسن ایرانی هم مراحل اولیه تولید مشترک را طی شده و وضعیت خوبی دارد و تا بهار شاهد ورود آن به بازار خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما در این زمینه عقب ماندگی نداریم و با ورود رازی و پاستور در تولید واکسن می‌توانیم به بقیه کشور‌ها هم کمک کنیم.

ربیعی با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی به کشور‌های همسایه ما شیوع پیدا کرده است، گفت: در تلاش هستیم مبادی خروجی و ورودی کشور را کنترل کنیم، چون ما تنوع قومی و منطقه‌ای زیادی در کشور داریم امکان جهش ویروس انگلیسی وجود دارد، بنابراین باید مراقب باشیم. ربیعی اضافه کرد: درشرایطی که تخت‌های بیمارستان خالی شده و کادر درمان به مرخصی رفتند نباید خوشبین باشیم و باید این مراقبت حفظ شود.

سخنگوی دولت در همین راستا افزود: وزارت بهداشت برنامه‌ای خواهد داشت از زمان ورود واکسن به کشور تا تزریق به نفر به طور شفاف قابل مشاهده باشد و نوعی حکمرانی قابل قبول از قبیل خرید، تولید و توزیع در کشور به همت وزارت بهداشت را شاهد خواهیم بود و این اطمینان را به جامعه می‌دهیم که هیچ تبعیضی در این زمینه نخواهد بود و هر مقدار واکسن وارد شود بدون تبعیض و شفاف توزیع خواهد شد.

دولت کره جنوبی بود که بیش از ۷ میلیارد دلار ایران را گروگان گرفت

در ادامه ربیعی در پاسخ به سوالی درباره کشتی توقیف شده با پرچم کره‌جنوبی در خلیج فارس اظهار کرد: اگر واقعاً بحث گروگانگیری باشد که این روز‌ها شنیده می‌شود و اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره است که به بهانه‌های واهی بیش از ۷ میلیارد دلار ما را گروگان گرفته است. حتی در مورد کالا‌هایی که ادعا می‌شد تحریم نیست، از اینکه در شرایط سخت و دشوار که حتی وارد کردن چند میلیون تن نهاده و دارو برای مردم ما بسیار مهم بود، به بهانه‌های واهی امتناع کردند. ما گروگان گیر نبودیم اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره بوده است و حافظه تاریخی ملت ما این را فراموش نمی‌کند. آن‌ها هیچ تلاش برای اینکه این پول بتواند در مسیر خدمت به مردمق رار بگیرد انجام ندادند.

وی ادامه داد: در مورد این کشتی هم آنچه که مقامات نظامی و قضایی اعلام کردند، بنا بر حکم قضایی بوده و به علت آلودگی نفتی در خلیج فارس توقیف شده است قبلا هم به آن هشدار داده شده است. قطعاً درخواست هم درخواست فنی بوده یعنی از سوی یک نهاد فنی این درخواست صورت گرفته و در دنیا هم مرسوم است و مسئله غامض و پیچیده‌ای نیست.

اگر کسی در دولت ۴۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد دیوان محاسبات اعلام کند

ربیعی همچنین در پاسخ به سوالی، مبنی بر گزارش دیوان محاسبات که اعلام کرد در تفریغ بودجه سال ۹۸ طبق مصوبات شورای حقوق و دستمزد و دولت، سقف خالص پرداختی ماهانه به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به ۴۵ میلیون تومان در ماه قابل افزایش است، گفت: اگر دیوان محاسبات کسی را در دولت سراغ دارد که حقوق ۴۵ میلیون تومانی در دولت می‌گیرد معرفی کند و قطعاً از وی پس گرفته خواهد شد.

وی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ و جایگزین شدن دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ نیز گفت: تا لایحه در مجلس تصویب نشود نهایی نیست. دیشب طرحی از یک نماینده مجلس در خصوص دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان دیدم که ایشان نیز نسبت به آن تردید داشتند. کاری که دولت در بودجه کرد براساس یک سری مبانی بوده است. نگاهی به شرایط سخت و غیرعادی داشته و حرکت به شرایط متعادل مدنظر بوده است. جهت گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه مغایرت‌هایی با لایحه تقدیمی دارد که آثار نامطلوبی می‌تواند بر زندگی مردم داشته باشد.

ربیعی ادامه داد: کاهش حجم صادرات نفت کمک به سهمیه اوپک است. افزایش پیش بینی نرخ ارز فشار بر قیمت هاست. افزایش درآمد مالیات ارزش افزوده منجر به فشار بر تولید کننده و مصرف کنندگان تامین کالای اساسی و دارو به نرخ حمایتی است.

وی افزود: همچنین مجلس با کاهش حجم صادرات نفت در بودجه؛ افزایش پیش بینی نرخ ارز در بازار، حذف حمایت از کالا‌های اساسی افزایش درآمد ناشی از مالیات ارزش افزوده آثارغیر قابل پیش بینی ایجاد نموده است. از نظر دولت باید این درآمد به طور کامل به مصرف کننده برگشت داده شود. موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همین لحاظ ساعات زیادی در دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمد ارزی با حساسیت خاصی مورد بحث و بررسی صورت گرفت. ممکن است در ظاهر این اقدام ناترازی بودجه ناشی از صادرات نفت را پاسخ دهد، ولی براساس تجارب و نظر کارشناسان بانکی تاثیر ان در نقدینگی نمی‌توان نادیده گرفت.

وی سپس ادامه داد: اتفاقا دولت منابع حاصل از فروش نفت ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود با این تصمیم به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد. رسمیت دادن به این نرخ تسعیر در بودجه با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌ها و احتمال کاهش تحریم در سال آتی به صلاح کشور نیست.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

چالش جدی قطعی برق در تابستان/ استخراج بیت کوین تاثیر چندانی بر خاموشی‌ها ندارد

سودای درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی از محل واردات خوروها از مناطق آزاد/ ماجرای مصوبه‌ عجیب مجلس برای خودروهای بعضا مستهلک

گل محمدی: دهان کنعانی پر خون شد، اما داور برای فولاد پنالتی گرفت

خسارت دلالان چینی به زعفران ایرانی

وام ازدواج ۷۰ میلیونی می‎شود

لاوروف: سوریه نباید به میدان نبرد ایران و اسرائیل تبدیل شود

اقدام جالب پسر روسیه‌ای برای رسیدن به دختر رشتی + عکس

عذرخواهی نفیسه روشن از همسرش

حمله مسلحانه به مدیرعامل منطقه آزاد قشم

توسعه تفصیلی و صنعتی سازی موتور سه استوانه ایران خودرو کلید خورد

حسام الدین عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک دستگیر شد

محمدعلی زم: پسرم با استخاره و اذن خدا قدم در این راه گذاشته است! + فیلم

رزم حسینی: سیاست وزارت صنعت رقابتی ساختن خودروسازی است

«نسل Z» چه کسانی هستند و چه نقشی در آینده سیاسی ایفا می‌کنند؟

اولین قربانی بورس/ معاون معدنی وزیر صمت استعفا داد

توسعه روابط ایران و روسیه با تکیه بر فرصت‌ها و امکانات موجود در منطقه آزاد انزلی

کارشناسی داوری پرسپولیس و فولاد

نوراللهی نوار تساوی‌های پرسپولیس را پاره کرد

بازگشت قیمت دلار به یک قدمی شهریور ۹۷

تکذیب ادعای عجیب عباس میلانی توسط همایون شجریان + عکس

مرد ۳۴ ساله زنش را از طبقه ششم پرت کرد + عکس

فشار خون عادی چند است؟

عصرجدید به آنتن برگشت

تاثیر افسردگی و تنهایی بر اثرات واکسن کرونا

تمام تلاش ما این است تا خللی در خدمت رسانی به مردم ایجاد نشود

مگاپروژه ترمینال اروند در فرودگاه بین المللی آیت الله جمی(ره) آبادان آماده افتتاح است

«ملت تک» دریچه‌ای نو به دنیای بیمه‌گری دیجیتال

استقلال انتقام گرفت و صدرنشین شد

شایعترین سردرد‌ها چیست؟

فیلم/ حاشیه عجیب از لیگ برتر فوتبال بانوان

اینفوگرافی/ کرونا چقدر خسارت‌های بیمه‌ای را بیشتر کرده است؟

احمدی نژاد: بخاطر یارانه‌ها تهدید به زندان شدم

واکنش وزیر اقتصاد به ریزش بورس + فیلم

فیلم/ سهامداران معترض پرچم بورس را پایین کشیدند

سپرده‌های بانکی ۴۰ درصد زیاد شد

پستی که «نفیسه روشن» خطاب به همسر سابقش نوشت و پاک کرد!

مزارع ارز دیجیتال در منطقه آزاد ارس وجود ندارد