تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۱۹ دی ۱۳۹۹
بازار در هفته ای که گذشت

بورس گرفتار قیمت گذاری دستوری، طلا در سراشیبی

سومین هفته دی ۹۹ با نوسان اندکی در نرخ ارز و سکه سپری شد به طوری که در اواسط هفته شاهد روند صعودی در قیمت طلا و سکه بوده ایم، اما دیری نپایید که کاهش قیمت در اوخر هفته بر بازار رخنه کرد وشاهد اُفت نرخ طلا و سکه بوده ایم. افرادی که در صرافی‌های مجاز فعال هستند بیان کرده اند که در این هفته اکثرا فروشنده هستند و خریداری در بازار نیست.

بازار

اقتصاد۲۴ - بازار سرمایه نیز با رشد شاخص در اولین روز هفته شروع به کار کرد، اما با این رشد پایدار نماند و روند نزولی به خود گرفت به طوری که در آخرین روز معاملات شاهد اُفت شدید در شاخص بوده ایم به بیان دیگر در اولین روز هفته (۱۳ دی ماه) شاخص کل بورس با اُفت ۳۲ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۳۶۵ هزار واحدی قرار گرفت که در آخرین روز معاملات با اُفت ۳۵ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۳۱۹ هزار واحدی قرار گرفت.

دلار به نرخ اولین روز هفته بازگشت

بازار ارز در اواسط سومین هفته دی ۹۹ روند صعودی داشت به طوری که دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی نزدیک شد، اما این روند ادامه نداشت و دلار به نرخ ۲۵ هزار و ۷۵۰ تومان کاهش یافت که البته دلار در ابتدای هفته نیز به همین قیمت معامله شده بود.
یورو نیز از قیمت ۳۱ هزار و ۴۰۰ توان به قیمت ۳۱ هزار و ۷۵۰ تومان رسید و افزایش ۳۵۰ تومانی را در این هفته تجربه کرد.

سکه از کانال ۱۲ میلیون تومانی به نرخ ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید

وضعیت بازار طلا و سکه در این هفته همسو با تغییرات نرخ ارز بود. روند صعودی نرخ سکه تا پنجمین روز هفته ادامه داشت به طوری که سکه از قیمت ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافت که در آخرین روز معاملات باکاهش ۲۵۰ هزار تومانی به مبلغ ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

هفته‌ای آرام برای بازار طلا و سکه

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر، درباره تغییرات قیمت سکه و طلا در سومین هفته دی ۹۹ گفت: با توجه به اینکه هفته گذشته شروع سال میلادی بود قیمت اونس جهانی طلا در اوایل سومین هفته دی حدود ۵۵ دلار افزایش یافت و در روز‌های پایانی هفته به یکباره قیمت آن کاهش پیدا کرد این در حالی است که در اواسط هفته قیمت سکه به کانال ۱۲ میلیون تومانی افزایش پیدا کرده بود و در روز‌های پایانی مجدد به کانال ۱۱ میلیون تومان برگشت.
او افزود: به طور کلی نوسان قیمت در این هفته با توجه تغییرات نرخ اونس جهانی در سال جدید میلادی اتفاق افتاد که در روز‌های پایانی هفته نرخ طلا در بازار جهانی و قیمت ارز کاهش پیدا کرد این در حالی بود که در بازار داخلی تقاضای مازاد ایجاد نشده است و قیمت‌ها نسبت به ابتدای هفته تغییرات جزیی داشت.
کشتی آرای تصریح کرد: موضوع جالبی که در آخرین روز هفته اتفاق افتاد این بود که برای اولین بار بعد از سال نرخ سکه بهار آزادی طرح جدید و طرح قدیم به یک قیمت واحد رسیده اند و به بیان دیگر سکه طرح قدیم به مبلغ ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید که البته سکه طرح جدید هم به همین قیمت بود.
او بیان کرد: در این هفته سکه طرح قدیم به طور متوسط ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت همچنین سکه طرح جدید ۱۰۰ هزار تومان گران شد. نیم سکه و ربع سکه نیز ۱۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد که البته سکه‌های یک گرمی هم ۵۰ هزار تومان افزایش داشته است.
کشتی آرای اظهار کرد: اونس جهانی طلا یک هزار و ۹۱۸ دلار و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به یک میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسیده است که نسبت به ابتدای هفته ۱۳ هزار تومان گران شده است.
او افزود: به طور کلی شرایط بازار طلا و سکه در این هفته آرام بود و قیمت‌ها نوسان شدید نداشته است که در پی آن تقاضایی دربازار ایجاد نشده است.
کشتی آرای گفت: به نظر می‌رسد قیمت طلا و سکه تا چند روز آینده روند گذشته را ادامه دهد و شاهد افزایش یا کاهش شدید در قیمت طلا و سکه نباشیم.


بیشتر بخوانید: دو اثر منفی رویه جدید وزارت صنعت در قیمت گذاری دستوری محصولات


قیمت گذاری دستوری در بازار سرمایه اعتماد سهامداران را سلب می‌کند

محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالای ایران گفت: براساس ماده ۱۸ قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی دولت مکلف است کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری خارج کند.
او افزود: بخش عمده‌ای از شرکت‌ها که محصولاتشان را در بورس کالا عرضه می‌کنند، شرکت‌هایی هستند که سهامشان در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود و جزو شرکت‌های سهام عدالت نیز هستند. به این ترتیب هر تصمیمی در این حوزه بخش عظیمی از سهامداران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این تجربه کشور در قیمت‌گذاری دستوری کالا‌ها طی سال‌های گذشته مبین این است که این رویکرد جز ایجاد رانت نتیجه‌ای برای تولیدکننده و مصرف‌کننده نداشته است.

قیمت گذاری فولاد بر خلاف قوانین بورس کالا است

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه، درباره روند نزولی شاخص بازار بورس در سومین هفته دی ۹۹ گفت:بخش عمده‌ای از کاهش شاخص بورس در این هفته به موضوعاتی در باره قیمت گذاری دستوری فولاد رخ داده است به طوری که این امر با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تغیین قیمت در بازار فولاد شروع شد و با صحبت‌های مسئولان بورس این موضوع به اوج خود رسید.
دارابی افزود: با توجه به شرایط موجود درمود مسائل قیمت گذاری فولاد همانند یک کلاف سردگم هستیم و همین امرباعث نگرانی سهامداران شده است و سبب ریزش شاخص بورس شد.
او بیان کرد: برخلاف قوانین موجود وزارت صمت به دنبال قیمت گذاری دستوری فولاد است به بیان دیگر دستکاری قیمتی که در سال گذشته با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی صورت گرفت شاهد رقم خوردن رانت بسیار عظیم بوده ایم و در حال حاضر به شیوه دیگری این موضوع درحال تکرار است و علارغم تمامی استدلال ها‌ی کارشناسان همچنان تغییری در وضعیت موضوع انجام نگرفته است.
دارابی تصریح کرد: از دیگرعوامل اُفت شاخص بورس به مسائل انتقال قدرت در آمریکا و تنش‌هایی که در منطقه وجود دارد مربوط می‌شود و همچنین وضعیت انتظاری که بر لایحه بودجه ۱۴۰۰ به وجود آمده هم مزید برعلت است.
او درباره وضعیت بازار در روز‌های آینده گفت: در حال حاضر تا زمانی که شفاف سازی در بازار صورت نگیرد فعلا نمی‌توان وضعیت خوبی برای بازار سرمایه انتظار داشت البته سهامداران نگران این موضوع هستند که اقدامات آن‌ها در زمینه سرمایه گذاری و انتقال نقدینگیشان به بازار سرمایه مورد حمایت دولت قرار می‌گیرد یا نه؟
با توجه به گفته‌های کارشناسان قیمت گذاری دستوری فولاد که برخلاف قوانین بورس کالا است به زیان سهامداران است و این موضوع خود باعث بی رغبتی سهامداران به سرمایگذاری در بازار سرمایه می‌شود و از طرف دیگر فعالان بازار ارز و سکه معتقدند تا قبل از انتقال قدرت در آمریکا روند بازار آرام خواهد بود حال باید دید که تا چه میزان پیش بینی کارشناسان در روز‌های آینده محقق می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

منطقه آزاد ترابزون ، قطب جدید گردشگری ترکیه / روابط مناطق آزاد ترابزون، ارس و ماکو به کجا رسید؟

فیلم/ خانه فوق لوکس شاهرخ استخری و همسرش

فیلم/ فخر فروشی عجیب بهنوش بختیاری با ماشین چند میلیاردی

فیلم/ پاره شدن گوش دختر بچه خوزستانی در صحنه سرقت گوشوار

فیلم/ توضیحات دادستان کل کشور در خصوص احضار آذری جهرمی

مالیات بر حقوق‌ها در سال آینده چقدر است؟

فیلم/ فارس: روحانی برای اولین بار از ادبیات منقلی استفاده کرد!

دولت: منتظر توضیح سریع ‌و صریح صداوسیما درباره توهین به رییس‌جمهور هستیم

قطعه‌سازان ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات می‌گیرند

آیا بورس از دولت جدا می‌شود؟

پلوسی: سنا آماده استیضاح ترامپ است

حاجی‌‌دلیگانی: وام ازدواج بدون ضامن می‌شود

فیلم/ شوخی مهناز افشار با پیمان معادی

وزیر بهداشت: بازگشت موج سنگین کرونا احتمال دارد

بازگشت آلودگی به هوای کلانشهر‌ها از هفته آینده

دعای علی دایی برای مهرداد میناوند

علی انصاریان هم در بیمارستان بستری شد

آخرین قیمت مسکن در تهران

ترامپ حفاظت ۶ ماهه رایگان برای خانواده‌اش را خواسته است

شرکت کنندگان در مراسم تحلیف بایدن جلیقه ضد گلوله به تن داشتند

واکسن موجود در ایران نسبت به کرونای انگلیسی مقاوم است

ظریف: نقشه‌های فرومایه علیه ایران به شکست خواهد انجامید

نوسان قیمت سکه در کانال ۱۰ میلیون تومانی

فیلم/ کل کل شاسی بلند‌ها در خیابان‌های لغزنده

سرقت ۴۰۰ میلیونی در کمتر از یک دقیقه

حضور نوه بایدن در مراسم تحلیف پدربزرگ / عکس

حناچی عذرخواهی کند/ سوخت شرکت سیمان آبیک گاز است نه گازوئیل

جلسه مجمع تشخیص برای انتخابات ریاست جمهوری

حضور جدی مایکروسافت در صنعت خودرو خودران با قرارداد کروز

شرط ضمانت وام ازدواج تغییر کرد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

راه‌های جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان را بشناسید

مشاغلی که خواب شما را بهم می‌زند

بازداشت عاملان برده کشی از کودکان کار در کرج!

پنج مشتری مجید حسینی در نقل و انتقالات

فیلم/ حمله کروکودیل گرسنه به گوزن یالدار

وزارت رفاه ناکافی بودن حقوق و دستمزد را تایید کرد/ پس‌انداز خانوارهای ایرانی در حال آب شدن است