تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

پیام بایدن به ایران

در روز‌های گذشته، مناقشات و درگیری‌های زیادی با محوریت این مساله که آیا انتصاب "رابرت مالی" (به عنوان نماینده ویژه دولت آمریکا در موضوع ایران)، اقدامی مناسب جهت پیشبرد سیاست خارجی دولت بایدن در قبال جمهوری اسلامی ایران است یا خیر، به راه افتاده است. امری که بر عملکرد تیم سیاست خارجی دولت بایدن در رابطه با ایران، تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

پیام بایدن به ایران

اقتصاد۲۴ - مارک اپیسکوپوس، نویسنده و تحلیلگر "اندیشکده نشنال اینترست" در گزارشی، به جنجال‌های جاری در عرصه معادلات سیاسی آمریکا در مورد انتصاب "رابرت مالی" به عنوان مسوول پرونده ایران در دولت جدید آمریکا پرداخته و این مساله را حاملِ پیامد‌های جدی نه فقط برای سیاست خارجی دولت جدید آمریکا در قبال ایران، بلکه برای کل منطقه خارومیانه دانسته است. وی در این رابطه می‌نویسد:

«اقدام اخیر "جو بایدن" رئیس جمهور جدید آمریکا در انتصاب رابرت مالی به عنوان مسوول پرونده ایران در دولت آمریکا، نخستین چالشِ جدی برای دستگاه سیاست خارجی دولتِ وی را ایجاد کرده است. این اقدامِ بایدن همچنین برخی مفروضات اساسی در مورد ماهیت و نوعِ سیاست خارجی دولت بایدن در قبال منطقه خاورمیانه را نیز با چالش‌های جدی رو به رو کرده است. بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که جو بایدن با انتخاب رابرت مالی به عنوان مسوول ویژه پرونده ایران، عملا به نوعی زمینه را برای انجام مذاکرات جدید با جمهوری اسلامی ایران و بازگشت دولت آمریکا به توافق برجام (که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید)، فراهم کرده است.

رابرت مالی از چهره‌های مهم و تاثیرگذارِ دولت باراک اوباما و هدایتِ سیاست خارجی آن در قبال منطقه خاورمیانه بوده است. وی در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران که منجر به امضای توافق برجام نیز شد، نقش بسیار مهمی ایفا کرد. اقدام بایدن در انتخاب رابرت مالی، انتقادات بسیاری را از دولت بایدن و ساختار کلی سیاست خارجی آمریکا (مستقر در واشنگتن دی سی) سبب شده است.

در این رابطه سنانور "تام کاتِن" مدتی قبل در پیامی توئیتری می‌گوید: "اینکه جو بایدن، رابرت مالی را برای هدایت سیاست خارجی دولت جدید آمریکا در قبال ایران در نظر گرفته، بسیار نگران کننده است. رابرت مالی سابقه‌ای دیرینه در دوستی با ایران و دشمنی با اسرائیل دارد. بدون تردید، مقام‌های ایران از انتخاب رابرت مالی به عنوان مسوول پرونده ایران در دولت بایدن، به شدت خوشحال خواهند شد".

برخی اعضای حزب جمهوریخواه نیز تاکید کرده اند که اقدام بایدن در انتصاب رابرت مالی نشان داد که دولت جدیدِ دموکرات آمریکا قصد ندارد در مسائل مهم سیاست خارجی (آمریکا) نظیر مساله ایران، رای و نظرِ جمهوریخواهان را نیز بداند و می‌خواهد یکجانبه گرایی پیشه کند. سناتور تام کاتن در این اربطه می‌گوید: "انتخاب رابرت مالی از سوی بایدن نشان داد که شعارهایِ مبتنی بر وحدت در عرصه سیاست داخلی و سیاست خارجی آمریکا که وی و وزیر خارجه اش آنتونی بلینکن سر می‌دهند، همگی بی معنی و دور از واقعیت هستند".


بیشتر بخوانید: چه کسی گام اول را برمی دارد؛ آمریکا یا ایران؟


طرح این اتهام علیه رابرت مالی که وی حامی ایران و مخالف با اسرائیل است، از زمانی که وی برای دولت کلینتون در دهه ۱۹۹۰ میلادی کار می‌کرد، وجود داشته است. رابرت مالی در سال ۲۰۰۸ میلادی، با اجبار از تیم انتخاباتی باراک اوباما به دلیل اقدامش در آنچه ملاقات با رهبران جنبش حماس عنوان شده، کنار گذاشته شد.

در آن دوران، رابرت مالی با "گروه بحران بین المللی" همکاری داشت که هدف اصلی آن جلوگیری از وقوع جنگ و منازعات نظامی و ایجاد جهانی صلح‌آمیز‌تر است. رابرت مالی در سال ۲۰۱۵ و به در پیِ بازگشتش به مجموعه دولت باراک اوباما، به شدت مخالفت خود با سیاست دولت مذکور در رابطه با تغییر نظام سیاسی در سوریه را اعلام کرد. رابرت مالی بر این باور بود که دولت آمریکا باید هر چه سریع تر، کمک‌های خود به مخالفان دولت سوریه را قطع کند، زیرا این مساله فقط و فقط به تطویلِ بحران سوریه خواهد انجامید و هیچ دستاوردی را نیز برای دولت آمریکا به دنبال نخواهد داشت.

اینکه انتصابِ رابرت مالی با مخالفت‌های جدی از سوی سناتور‌های افراطی جمهوریخواه نظیر تام کاتن رو به رو شود، چندان عجیب نیست. با این حال، انتصاب مالی، برخی دموکرات‌ها را نیز به این دلیل که احتمالا سیاست خارجی دولت بایدن در قبال ایران تا حدی دچار دودستگی خواهد شد، نگران کرده است.

با این همه، انتصاب رابرت مالی با استقبال‌ها و هچنین ستایش‌هایی (از سوی برخی دموکرات‌ها و نیرو‌های موثر در سیاست خارجی آمریکا که در واشنگتن مستقر هستند) نیز رو به رو شده است. در این رابطه، "دنیس راس" از دیپلمات‌های سرشناس آمریکایی می‌گوید: "من در رابطه با انتصاب رابرت مالی، در مدت اخیر موضع گیری‌هایی را دیده ام که باید بگویم اغلب آن‌ها درست نیستند. رابرت مالی انسانی جدی، اندیشمند و همچنین اولویت شناس است. وی انسان متعصبی نیست. وی به طور دقیق در مورد مسائل مختلف دست به تحلیلِ هزینه-فایده می‌زند و نسبت به دیدگاه‌های گوناگون، کاملا باز است و آن‌ها را نیز می‌شنود".

برخی از ناظران و تحلیلگران نیز بر این باورند که اساسا طرح انتقادات جدی از سوی طیف‌ها و افراد مختلف سیاسی از رابرت مالی، به ظاهر وی را نشانه گرفته اند و در واقع، به دنبال هدف قرار دادنِ شخص بایدن و سیاست خارجیِ توام با نرمش و مذاکره وی در قبال جمهوری اسلامی ایران است.

بسیاری بر این باورند که دولت بایدن خواسته با انتخاب رابرت مالی، به دولت ایران سیگنال مذاکره و تعامل، و کنار گذاشتن "کارزار فشار حداکثریِ" دولت ترامپ علیه تهران را بفرستد. بسیاری معتقدند که روحیه عملگرایانه و یا به قول مخالفان رابرت مالی، مصالحه جویانه وی (رابرت مالی) در عرصه سیاست خارجی آمریکا می‌تواند نگرانی‌های جدی را در تل آویو ایجاد کند.

ورای ایران، انتصاب رابرت مالی در دولت جدید آمریکا، پیام‌های گسترده تری را نیز در رابطه با سیاست خارجی دولت جدید آمریکا در قبال منطقه خاورمیانه دارد. بدون تردید این مساله، به نحو عمیقی سیاست خارجی دولت بایدن در قبال سوریه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مالی همواره معتقد بوده که حمایت از مخالف دولت سوریه و ایجاد بحران در این کشور، فقط و فقط موجب شده تا رقبای آمریکا بتوانند در عرصه معادلات میدانیِ خاورمیانه و مخصوصا در سوریه، جای پایِ محکمی را کسب کنند. انتخاب رابرت مالی به نوعی می‌تواند این سیگنال را به دولت سوریه برساند که دولت جدید آمریکا به دنبال تغییر نظام در سوریه نیست. امری که بدون تردید حامل پیامد‌های جدی برای ایران نیز است».

منبع: فرارو
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
مهم نیست مالی چه خریه، مهم اینه که تحریم ها باید ملغی شود.
علی از مشهد
0
0
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
امیدوارم حکومت و دولتمردان از فرصت پیش آمده در جهت منافع ملی و منافع عمومی بیشترین بهره بداری را بکنند و خواهشا فرصت سوزی نکنند
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد

پیشنهادات لیگ برتری رسید

باشگاه استقلال محکوم شد

سود سهامداران بانک ملت واریز شد

حراج تهران؛ بدون مسئولیت با درآمد میلیاردی

مدافع استقلال ماندنی شد +عکس

فیلم/ تجمع هواداران استقلال برای بازگشت وریا غفوری

کدام بانک برای وام ودیعه مسکن بهتر است؟

معرفی و بررسی محصولات جدید اپل

ببر باغ وحش حسن رعیت از مشهد تامین شده بود

فیلم/ جدیدترین شاهکار سارقین؛ لحظه سرقت چراغ روشنایی خیابان در تبریز!

هزینه کلاس‌های بازیگری چهره‌های سینمایی مشهور ایرانی چقدر است؟

دست رد یحیی به سینه گزینه استقلال

چرا پیمانکاران از پروژه مسکن رئیسی انصراف دادند؟

هشدار یک نماینده به کارشکنی مسئولان درباره اجرای رتبه بندی معلمان

توضیح خاندوزی درباره اظهارات رییسی درباره گرانی‌های سال بعد

شوک تازه به استقلال؛ سیدحسین حسینی در آستانه جدایی!

مسیح مهاجری: اگر شهید بهشتی امروز در میان ما بود، در حصر بود

افت ۷۱۳ واحدی شاخص کل بورس

آیا طرح صیانت در حال اجراست؟

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه رسالت

امیر جدیدی عضو آکادمی اسکار شد

حبیب رضایی و مهدی کوشکی از ترانه علیدوستی شکایت کردند

مذاکرات هسته‌ای در مرحله‌ای جدید؛ چشم‌ها خیره به دوحه

دوران رکود بورس آغاز شد

نگاهی به احتمالات فرجام برجام در سه اپیزود

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در اواسط مرداد

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP

آیا برنج ارزان شده است؟

قیمت گوشی اپل و هواوی + جدول

قیمت خودرو‌های بی ام و امروز + جدول

بازگشت به تجربه تعزیرات قیمتی

پس لرزه‌های حراج ملی

کدام خودرو روسی به بازار ایران می‌آید؟

قیمت جدید گوشت و مرغ اعلام شد

فیلم/ حمله یک نماینده مجلس به روحانی: شستا حیاط خلوت شده بود

اتحادیه اروپا: مذاکرات وین به قطر منتقل نشده است