تاریخ بروز رسانی: ۱۱:۵۳ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

تزریق ماهانه ۲۰ میلیون واکسن کرونا در کشور از تیر ماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پیش بینی ما این است که از تیرماه به بعد، ماهانه ۲۰ میلیون دوز واکسن تزریق کنیم و تا آذرماه، کل جمعیت مورد نظر که حدود ۵۰ تا ۵۶ میلیون نفر است و به ۱۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز دارند را واکسینه کنیم.

زمان تزریق واکسن کرونا در کشور

اقتصاد۲۴ - معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پاندمی کرونا، یک نبرد واقعی است. آینده در مورد این پاندمی بهتر قضاوت خواهد کرد. قطعا در آینده یکی از شاخص‌های موفقیت کشورها، مدیریت رهبران کشور‌ها در بیماری کووید۱۹ است.

علیرضا رییسی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در مازندران اظهار داشت: در طول یکسال گذشته اتفاقات زیادی در دنیا رخ داد. خیلی از رهبران کشورها، کرونا را جدی نگرفتند و مسخره کردند و گفتند کرونا در کار نیست و اتفاقا خودشان درگیر این بیماری شدند و دیدند که کرونا هست. خیلی از کشور‌ها که ادعای عدالت و حقوق بشر را می‌کردند، در فرودگاه‌ها ماسک و لوازم حفاظت فردی همدیگر را به سرقت می‌بردند.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: علیرغم صحبت‌هایی که به دروغ گفته می‌شد که کشور ایران از نظر لوازم پزشکی و حتی در مدیریت کووید۱۹ تحت تحریم نیست، اما واقعا اینگونه نبود. ماسک و لوازم حفاظت فردی نیرو‌های بهداشتی و درمانی برای ایران خریده بودیم، اما در فرودگاه انگلیس جلوی آن را گرفتند و یا کیت خریده بودیم، اما در ترکیه جلوی آن را گرفتند.

رییسی ادامه داد: کرونا یکی از رویداد‌هایی بود که همه کشور‌ها از نقطه سرخط شروع کردند. هیچ کشوری در مورد کرونا، اطلاعات بیشتری از کشور‌های دیگر نداشت. در بیماری‌های قلبی و عروق و گوارشی یا برخی اعمال جراحی، برخی کشور‌ها پیشرفته‌تر هستند و از قبل خودشان را آماده کرده اند، اما تنها بیماری که همه از سرخط شروع کردند، کووید۱۹ بود.

وی تصریح کرد: سیستم بهداشتی و درمانی انگلیس و آلمان، بسیار قوی و با تجربه بالا است، اما الان در مقابل ویروس جهش یافته به زانو درآمده است و دستانشان را بالا برده اند و نمی‌دانند باید چکار کنند. آمریکا به عنوان یک کشور سرمایه دار، تا کنون حدود ۵۲۰ تا ۵۳۰ هزار مورد مرگ و میر از کل دو و نیم میلیون مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در جهان داشته است. دیدید که رهبر آن کشور از ابتدا چگونه با این بیماری برخورد کرد و صحبت‌های عجیبی داشت. همین کرونا باعث شد تا او رای نیاورد و می‌بینیم که کرونا در سیاست هم تاثیرگذار است و عدم کفایت در مدیریت این کشور را نشان داد، چون این کشور در بحث اقتصادی و قلدری، زبانزد بود، اما نتوانست این بیماری را مدیریت کند تا جاییکه رهبر این کشور به مردمش گفت مواد ضدعفونی را به خودتان تزریق کنید. این اتفاقات را با اقداماتی که در کشور ما انجام شد، مقایسه کنید.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد: در ایران حدود ۱.۶ تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر جمعیت وجود دارد در حالیکه این شاخص در فرانسه ۷.۷ و در ترکیه ۴ تخت است و خیلی از کشور‌های اروپایی قطعا بالای ۴ تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر جمعیت دارند، اما بیماران در آن کشورها، در خیابان ماندند و برای فوت شدگانشان جا نداشتند، اما با ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر در کشور، هیچ بیماری پشت درب بیمارستان‌ها نماند. نه فقط بیماران کرونایی بلکه بیماران دیگر هم خدمت گرفتند که افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در تولید ماسک، لوازم حفاظت فردی و ونتیلاتور به مرحله‌ای رسیدیم که الان صادر می‌کنیم بنابراین کشور ما، با تکیه بر مردم توانست در مقابل این بیماری ایستادگی کند. یکی از بزرگترین اقشاری که به ما کمک کردند، بازاریان و کسبه بودند. به فردی که یک مغازه ۱ در ۲ متر دارد و کسب روزی حلال می‌کند، گفتیم کسب و کارت را تعطیل کن که این کار را انجام داد. این خیلی مهم است. جرایمی که در سطح دنیا برای متخلفین وجود دارد، واقعا زیاد است و وقتی به افراد می‌گویند در خانه بمانید، ماهانه به عنوان نمونه دو هزار دلار پرداخت می‌کنند، اما ما این کار را نکردیم و اتفاقا همان بازاری‌ها و کسبه در کار خیر هم شرکت کردند و به ما کمک کردند.

رییسی ضمن تقدیر از همکاری‌های گسترده دستگاه‌های مختلف به ویژه بسیج، هلال احمر، شهرداری، صدا و سیما، نیروی انتظامی، نیرو‌های مسلح خیّرین، سمن ها، اصناف، سپاه، جامعه پزشکی، ائمه جمعه و جماعت، گفت: دادستان‌ها در این دوره در سطح کشور خیلی به ما کمک کردند. یکی از نقاط قوت ما، همکاری بسیار خوب دادستان‌ها بود. گزارش‌های بسیار متعددی از کشور داریم که چقدر دادستان‌ها به خوبی با تیم‌های ما متشکل از بهداشت محیط، نیروی انتظامی و هلال احمر و اصناف و بسیج، همراهی کردند.


بیشتر بخوانید: استفاده از ماسک‌های متعدد باعث کاهش اکسیژن‌رسانی به مغز می‌شود


وی یادآور شد: کرونا نه ضعیف شده و نه از بین رفته است. تا زمانی که ۷۰ درصد از جمعیت، ایمن نشوند، کرونا وجود دارد. اصلا بحث ریشه کنی کرونا فعلا مطرح نیست و معنی ندارد بنابراین تا زمانی که میزان واکسیناسیون کامل نشده، با این بیماری سر و کار داریم. اگر می‌بینیم در جایی بیماری در حال افزایش است، باید محدودیت‌ها را تشدید و وقتی منحنی بیماری رو به پایین است باید بیماریابی را تقویت کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اینکه تصور کنید ویروس جهش یافته انگلیسی در مازندران وجود ندارد، اشتباه است. ویروس جهش یافته در کل کشور در گردش است. این ویروس را باید با دستگاه‌های NGS بسنجیم و ژنوم آن را تعیین کنیم. معلوم نیست کسی که به کووید۱۹ مبتلا شده، ویروس جهش یافته انگلیسی است بلکه ما او را کرونا مثبت می‌دانیم.

رییسی خاطرنشان کرد: فکر نکنید که ویروس جهش یافته انگلیسی باعث شده وضعیت خوزستان اینگونه باشد و چون در استان مازندران این ویروس وجود ندارد، منحنی بیماری رو به پایین است. اینگونه نیست. در حال حاضر باید هر بیماری را، ویروس جهش یافته فرض کنیم.

وی بیان داشت: در سه چهار هفته گذشته در استان مازندران اقدامات بسیار خوبی به ویژه بالابردن تعداد تست‌های تشخیصی برای مدیریت کووید۱۹ انجام شد. در رهگیری افراد در تماس با بیماران مبتلا به کووید۱۹ در قالب طرح شهید سلیمانی، استان مازندران رتبه اول کشور را دارد، چون تعداد تست‌ها و رهگیری‌ها افزایش یافت. این یک نسخه اصلی برای مقابله با هر ویروسی از جمله ویروس جهش یافته انگلیسی، آفریقای جنوبی، برزیلی و هر نوع ویروس جهش یافته دیگری است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: مهمترین راه مقابله با ویروس‌های جهش یافته، رعایت پروتکل‌ها و از همه مهمتر استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری و انجام تست‌های تشخیصی بیشتر و رهگیری بیماری است. باید به این سوال ساده پاسخ دهید که امروز ۱۰۰ بیمار مثبت داشته ایم و به ازای هر بیمار مثبت باید ۱۰ تست تشخیصی از اطرافیان و افراد در تماس با او باید انجام می‌شده، چند تست انجام داده اید؟ اگر ۵۰۰ تا ۶۰۰ تست انجام داده اید، کم است و اگر بالای هزار تست انجام شده، کار درست است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: باید قبول کنیم که یکی از مشکلات ما، ضعف در قرنطینه کردن بیماران است. وقتی بیماران را شناسایی و اطرافیان او را هم شناسایی می‌کنیم، باید یک شاخص وجود داشته باشد که نشان دهد چند درصد از افراد کرونا مثبت، ۵ روز، چند درصد از آن‌ها ۷ روز و چند درصد ۱۴ روز قرنطینه را رعایت کرده اند؟ ایده آل ما ۱۰۰ درصد است، اما اگر قرنطینه ۵ و ۷ روز بیماران مثبت، کمتر از ۸۰ درصد باشد، این به معنی خطر است و یعنی یک فرد بیمار در جامعه، دیگران را هم آلوده می‌کند و تیم‌های حمایتی باید روی افراد در قرنطینه متمرکز شوند.

رییسی اظهار داشت: رنگ بندی مناطق کشور، دو خاصیت دارد؛ یکی برای مداخله و اعمال محدودیت‌های هوشمند و دیگری برای مدیریت اپیدمی است. می‌توانیم شهر‌های نزدیک به هم را از نظر رنگ بندی، به یک شکل در نظر بگیریم با این شرط که رنگ بالاتر را برای این شهر‌ها لحاظ کنیم. مثلا اگر یک شهر نارنجی در کنار دو شهر زرد قرار داشت، سه شهر مورد نظر باید در وضعیت نارنجی قرار گیرد. در استان مازندران به خوبی، هر روستا رنگ بندی شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی گفت: امروز که می‌خواستیم به مازندران بیاییم یکی از خبرنگاران با بنده تماس گرفت و این سوال را پرسید که این درست است که می‌گویند دولت پول ندارد و با جریمه‌ها می‌خواهد کسب درآمد کند؟ گفتم نمی‌دانم، اما فکر نمی‌کنم با این پول‌ها بشود کشور را اداره کرد. در ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کردیم که یک ریال از جریمه‌ها را برای وزارت بهداشت نخواهیم گرفت.

معاون وزیر بهداشت افزود: یک ایده دارم که در برخی از شرایط به جای جریمه، باید ممنوعیت مطلق قائل شویم. اگر کسی اصرار به ورود به یک منطقه را دارد باید یکی دو روز در قرنطینه‌ای که آن استان تعیین می‌کند، بماند و با هزینه خودش تست PCR بدهد و اگر جواب تست منفی بود، اجازه تردد دارد و اگر هم تستش مثبت بود در همان قرنطینه باید ۱۴ روز بماند و نمی‌تواند به شهر خودش هم برگردد. اصلا دوست نداریم که مردم بخواهند اذیت شوند و از آن‌ها تشکر می‌کنیم، چون خیلی با ما همکاری کردند. در عید نوروز سال ۹۹ و سال قبل از آن هم که گرفتار سیل بودند، سفر و مسافرت نکردند و عید امسال هم مشخص نیست که چه اتفاقی رخ می‌دهد.

رییسی تاکید کرد: سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ را در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و مصوبه آن را گرفتیم. در این سند، اولویت بندی تزریق واکسن را تعیین کردیم و همه متعهد شدیم که بر روی این سند، ایستادگی کنیم و خارج از آن، به هیچ کس واکسن تزریق نکنیم و تا الان هم چنین کاری را نکرده ایم.

وی افزود: بر اساس اولویت بندی ها، اولین گروهی که در معرض خطر قرار دارند، کادر بهداشتی و درمانی هستند که اولویت شماره یک هستند. در حوزه درمان، نیرو‌های که در ICU ریفرال و مرجع بیماران کووید۱۹ کار می‌کنند، در اولویت قرار دارند و در مرحله اول، ۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی به آن‌ها تزریق شد. در مرحله بعدی که از روز پنج شنبه هفته گذشته آغاز شد، واکسیناسیون چند اولویت دیگر از جمله سرای سالمندان، مراکز نگهداری معلولین ذهنی و جسمی، غسالخانه‌ها و کارکنان آرامستان ها، کادر درمانی در ICU و بستری کووید۱۹، اورژانس بیمارستانی، اورژانس پیش بیمارستانی، آزمایشگاه‌های تشخیص کووید۱۹ و مراکز منتخب ۱۶ ساعته را آغاز کردیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ورود ۱۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی در هفته گذشته به کشور، گفت: خوشبختانه ساعت ۴ صبح روز ۱۰ اسفند نیز ۲۵۰ هزار دوز واکسن ساینوفارم چین وارد کشور شد که به زودی برای سایر گروه ها، تزریق را شروع می‌کنیم. اوایل هفته آینده، حدود ۲۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک وی روسی وارد کشور می‌شود.

رییسی تاکید کرد: پیش بینی ما این است که تا هفته پایان اسفند حدود ۹۰۰ هزار دوز واکسن از سبد کوواکس به دست مان برسد و به تدریج واکسن‌های کوواکس به فاصله هر ۱۰ روز یکبار تا ۴.۲ میلیون دوز تا اردیبهشت ماه به کشور وارد شود. از هندوستان و شرکت بهارات حدود ۲۰۰ هزار دوز واکسن می‌رسد بنابراین مجموعه‌ای متنوع از واکسن کووید۱۹ در اختیار داریم و در فاز سه، گروه‌هایی مانند مطب‌های پزشکان، متخصصین عفونی، داخلی، اطفال، دندانپزشکان، پزشکان عمومی، سالمندان بالای ۸۰، ۷۵ و به ترتیب ۵ سال کمتر تا ۶۵ سال و گروه ۱۶ تا ۶۴ سال دارای بیماری‌های زمینه‌ای را واکسینه می‌کنیم.

وی یادآور شد: اولین واکسن ایرانی که به دست ما خواهد رسید، واکسن پاستور است که در هفته آخر اسفند، واکسیناسیون حدود ۵۰ هزار نفر را شروع می‌کنیم و از فرودین و اردیبهشت ماه، تقریبا حدود دو میلیون دوز واکسن از پاستور هر ماه به دست ما خواهد رسید. در اواخر اردیبهشت ماه، اگر مراحل واکسن کووبرکت ایران پیش برود که تا الان هم خوب پیش رفته، از اواخر اردیبهشت ماه با تولید نیمه صنعتی، حدود یک و نیم میلیون دوز به دست ما خواهد رسید، اما از تیرماه، ماهانه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز، واکسن به دست ما می‌رسد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: پیش بینی ما این است که از تیرماه به بعد، ماهانه ۲۰ میلیون دوز واکسن تزریق کنیم و تا آذرماه، کل جمعیت مورد نظر که حدود ۵۰ تا ۵۶ میلیون نفر است و به ۱۲۰ میلیون دوز واکسن نیاز دارند را واکسینه کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: وضعیت دنیا در مورد تامین و تولید واکسن را نباید فراموش کنیم. این از افتخارات کشور است که خودمان واکسن را تولید می‌کنیم. فکر نکنید واکسن کووید۱۹ اینقدر زیاد است که پشت مرز‌ها مانده و به ما التماس کنند. حدود ۷.۸ میلیارد نفر جمعیت روی کره زمین زندگی می‌کنند که حداقل ۵ میلیارد نفر باید واکسن تزریق کنند تا ایمنی ایجاد شود. برای این ۵ میلیارد، حداقل ۱۰ میلیارد دوز واکسن نیاز است که به هیچ عنوان در سال ۱۴۰۰ یا ۲۰۲۱ دنیا توان تولید ۱۰ میلیارد دوز واکسن را ندارد و اگر ما در سال آینده واکسیناسیون کشور را کامل کنیم، جزء معدود کشور‌های موفق دنیا در این زمینه خواهیم بود.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
تورا خدا هر چه زودتر مردم دارند نابود میشوند فکر کرونا انگلیسی تا تیر ماه اجازه بده،،،،،
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
سال دیگه بهتره ، جمعیت تا اون موقع ۵۰ میلیون میشه زحمت و هزینه کمتره .
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مجیدی: الشرطه سخت‌ترین رقیب استقلال است

هلال احمر واکسن کرونا را از کشور‌های شرقی وارد می‌کند

رشد ۱۹.۱ درصدی تولید خودروی سواری در سال ۹۹

فیلم/ جزئیات آخرین روند تولید واکسن‌های ایرانی کرونا

بیت کوین در شکستن سد مقاومتی ناکام ماند

واکنش سرمربی الشرطه به بازی درخشان استقلال

استفاده از شیره تریاک برای درمان کرونا مفید است؟

مهاجرت عضو کلیدی پروژه واکسن برکت صحت دارد؟

اعلام زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو

محصولات پر ستاره ایران‌خودرو در راه بازار

پرسپولیس در نظرسنجی الریان را شکست داد

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام

تولید واکسن اسپوتنیک به زودی در ایران

دو برنامه مهم برای مهار بازار اجاره

کاهش چشمگیر تقاضا در بازار سکه

فیلم/ خیابان‌های شیکاگو مملو از جمعیت معترضان

چهره‌ی کارلوس کی‌روش در میانسالی+عکس

تاثیر کمبود ویتامین D برعملکرد عضلات در میانسالان

ورود منابع جدید مالی، گامی به سوی تعادل بخشی

قیمت امروز گوشت گوسفند، گوساله و مرغ

تمجید علی پروین از استقلال

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

تعداد خانه‌های خالی ایران ۱۰ برابر انگلیس است

جای مالیات سالانه ملک خالی است

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز + جدول

۳ ایرانی در میان برترین بازیکنان تاریخ فوتبال آسیا

واکنش امام جمعه آبادان به خبر تزریق واکسن کرونا

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز

معاملات مشکوک۴ سرمایه گذاری، سه سیمانی، دهمین تامین سرمایه + ۷ نماد

نامه به فیسبوک برای توقف اینستاگرام کودکان

فیلم/ ماجرای عجیب پسربچه‌ای که پول رهن خانه را خرج بازی آنلاین کرد

مراقب پیامک‌هایی با عنوان بسته معیشتی ماه مبارک رمضان باشید

پیکر مرحوم نادر دست‌نشان به خاک سپرده شد

عرضه ۸۸ هزار تن فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

گزارش وضعیت ساخت مسکن ملی اعلام شد

رامبد جوان در سریال جدیدش+عکس

هشدار خطیب‌زاده به جریان‌سازی رسانه‌ها