تاریخ بروز رسانی: ۱۹:۳۶ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

بورس، مناسب‌ترین گزینه برای کشف قیمت واقعی حامل‌های انرژی

مدیرعامل بورس انرژی ایران با اشاره به آمار معاملات ثبت شده در کارنامه سال ۱۳۹۹ بورس انرژی و ثبت رکورد‌های قابل توجه در این بخش، بورس انرژی را مناسب‌ترین گزینه برای کشف قیمت واقعی حامل‌های انرژی دانست.

حامل‌های انرژی در بورس

اقتصاد۲۴ - «علی نقوی» خروج تدریجی دولت از تصدی گری در تجارت فرآورده‌های نفتی را نتیجه تاسیس بورس انرژی دانست و افزود: بخش خصوصی فعالیت مناسبی در بورس انرژی دارد، این بورس در ۱۷ تیرماه ۱۳۹۱ با مجوز شورای عالی بورس تاسیس شد و از ۱۹ اسفند همان سال معاملات در این بورس با معامله برق، ذغال سنگ و قطران شروع شده است.

وی با بیان اینکه بورس انرژی توانسته در این ۸ سال فعالیت مناسبی داشته باشد و یک روند صعودی مطلوب را سپری کرده، گفت: بورس انرژی سعی دارد ماموریت اصلی خود در حوزه بازار انرژی کشور را به نحو مطلوبی انجام دهد که البته عمده فعالیت‌های انجام شده تاکنون حاصل زحمات مدیران قبلی بورس انرژی بوده است.

نقوی در خصوص عملکرد این بورس در سال ۱۳۹۹ گفت: عملکرد بورس انرژی از لحاظ معاملاتی در سه بازار قابل بیان است؛ بخش نخست، بازار فیزیکی است که عمدتا عرضه فرآورده‌های هیدروکربوری و برق در آن انجام می‌شود. این بخش امسال رشد خیلی خوبی را به خود اختصاص داد. به طوری که از ابتدای سال جاری تا ۱۸ اسفندماه بیش از هشت میلیارد و ۸۷۲ میلیون کیلو وات ساعت برق به ارزشی بالغ بر ۴۳۴ میلیارد تومان معامله شده است. همچنین بیش از ۱۵ میلیون و ۸۹۵ هزار تن فراورده هیدروکربوری در تالار داخلی و صادراتی به ارزشی بالغ بر ۱۰۲ هزار میلیارد تومان معامله شده است.

مدیرعامل بورس انرژی ایران بخش دوم را بازار مشتقه نام برد و افزود: این بازار برای تامین مالی بنگاه‌ها استفاده می‌شود؛ و اکنون نیروگاه‌ها و شرکت‌های حوزه نفت و گاز، تامین مالی خود را بیشتراز طریق انتشار اوراق سلف انجام می‌دهند. در این زمینه امسال بیش از ۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار قرارداد سلف به ارزشی بالغ بر ۱۹ هزار و پانصد میلیارد تومان معامله شده است.

وی در ادامه به راه‌اندازی یک ابزار جدید اشاره کرد و افزود: گواهی ظرفیت برق یک ابزار بسیار مناسب است که در اواخر سال ۹۸ از آن رونمایی شد وامسال بالغ بر ۶۷۰ هزار و ۹۷۰ گواهی ظرفیت به ارزش ۷۰۸ میلیارد تومان معامله شده است.

به گفته نقوی ارزش معاملات انجام شده در بورس انرژی ایران از ابتدای سال تا ۱۸ اسفند ماه به ۱۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل بورس انرژی ایران در ادامه با اشاره به اینکه در مهرماه امسال رکورد انجام معاملات در بازار سرمایه شکسته شد، گفت: امسال شاهد یک عرضه دریایی بنزین در رینگ صادراتی بودیم که بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش معاملاتی در یک معامله داشت و تاکنون در بورس‌های کشور چنین رکوردی نداشتیم.

وی با بیان اینکه در هشت سال گذشته پر حجم‌ترین و پر ارزش‌ترین سال معاملاتی بورس انرژی در امسال رقم خورده است، افزود: بنزین، گازوئیل، نفتا، گاز مایع و میعانات گازی بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند.

نقوی در ادامه افزود: اکنون ۷۳ شرکت کارگزاری فعال در بورس انرژی داریم و تلاش زیادی از سوی کارگزاران برای افزایش فعالیت بخش خصوصی صورت گرفته است.


بیشترین بخوانید: عرضه کالاهای وارداتی کشاورزی در بورس کالا انجام شود


نقوی با اشاره به اینکه در ایران سال‌های سال نفت به صورت یک رویه مشخص صادر می‌شد، اما اکنون با همکاری وزارت نفت و بخش خصوصی بخشی از صادرات فرآورده‌ها بر عهده بخش خصوصی است و کمک به توسعه فعالیت و تجارت بخش خصوصی در حوزه نفت و گاز همواره از اهداف اصلی بورس انرژی بوده است، گفت: تغییر روند معاملات فرآورده‌های نفتی نتیجه تلاش‌های بسیار در این زمینه بوده و این موضوع سبب شده تا بخش خصوصی فعالیت قابل توجهی داشته باشد.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه به تجربه سایر کشور‌ها در تاسیس و راه اندازی بورس‌های انرژی اشاره کرد و گفت: بورس‌های انرژی نهاد‌های تخصصی هستند که در یک دهه اخیر برخی از کشور‌ها توجه زیادی به راه اندازی آن داشته اند. زیرا حامل‌های انرژی در اقتصاد دنیا نقش بسزایی دارند و تولید کننده‌ها و مصرف کنندگان بزرگ انرژی تمایل دارند که در تعیین قیمت آن نقش داشته باشند و با توجه به اینکه بورس بهترین ابزار برای کشف قیمت منصفانه و افزایش شفافیت معاملاتی و استفاده از ابزار‌های پوشش ریسک است استفاده از بستر معاملاتی این بورس‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه چین را به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در دنیا دانست و گفت: کشور چین بورس انرژی را راه اندازی کرده و معاملات ابزار‌های مشتقه نفتی در بورس چین حجم و ارزش بالایی را به خود اختصاص داده است.

به گفته نقوی در منطقه خودمان نیز چند کشور همسایه به راه اندازی بورس انرژی اقدام کرده اند و تجربه موفق بورس انرژی ایران در عرضه‌های فیزیکی، باعث شد کشور‌های منطقه نیز اقدام به عرضه‌های فیزیکی از طریق بورس کنند.

مدیرعامل بورس انرژی افزود: در میان کشور‌های همسایه، امارات و روسیه در کنار بورس انرژی ایران، فعالیت قابل توجهی در حوزه حامل‌های انرژی دارند. در حوزه معاملات برق نیز ترکیه فعالیت دارد.

لزوم کاهش تصدی‌گری در تجارت حامل‌های انرژی

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه به انتظاراتی که از دولت برای توسعه بورس انرژی وجود دارد اشاره کرد و افزود: بورس انرژی ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش‌های مختلف دارد که دولت می‌تواند از آن استفاده بهینه داشته باشد.

وی یکی از این موارد را تداوم و استمرار عرضه فرآورده‌ها دانست و افزود: انتظار این است که دولت طبق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و قوانین و مقررات بالادستی مصوب به تدریج از تصدی‌گری دست بردارد و سهم بخش خصوصی را در تجارت حامل‌های انرژی افزایش دهد.

نقوی ادامه داد: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون برنامه ششم توسعه و قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی به شفافیت در معاملات و خروج از نظام قیمت‌گذاری و توسعه بورس‌های کالایی و تنوع بخشی به روش‌های فروش نفت تاکید شده است و انتظار می‌رود که دولت از ظرفیت بورس انرژی بیش از پیش استفاده کند و از شیوه‌های متنوع عرضه کالا‌ها در بورس انرژی استفاده کند.

به گفته این مدیر بورسی، این امکان فراهم است که عرضه فرآورده‌های نفتی به صورت ۱۰۰ درصد در بورس انرژی صورت پذیرد و معاملات آن از طریق این بورس انجام شود تا شاهد معاملات خارج از بورس نباشیم.

وی مزیت این امر را ایجاد فضای رقابتی، افزایش شفایت و افزایش درآمد شرکت‌ها و دولت دانست و افزود: همچنین این موضوع سبب می‌شود در این فضای رقابتی، تجارت نفت و گاز و فراورده‌ها و برق توسط بخش خصوصی رونق گیرد.

نقوی در ادامه تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون بر اثر رقابت انجام شده در عرضه فرآورده‌ها و محصولات عرضه شده در بورس انرژی بالغ بر ۲۷۷ میلیارد تومان منافع بیش از قیمت پایه عرضه شده به عرضه کنندگان منتقل شده است و در صورتی که این عرضه‌ها مستمر و منظم و با شرایط استانداردی تداوم داشته باشد و عرضه کنندگان از تجربیات دوسال اخیر به خوبی استفاده کنند، به طور حتم شاهد رقابت پذیری بالاتر و رشد حجم و ارزش معاملات خواهیم بود

مدیرعامل بورس انرژی گفت: از این جهت از دولت انتظار داریم که با تکیه بر تجربه خود در خصوص عرضه‌ها در بورس انرژی تاکید کند و این روند را تداوم و مطابق با قوانین و مقررات بالادستی مصوب اقدام به عرضه‌های مستمر و منظم کند.

مدیرعامل بورس انرژی و افزود: یکی از نقش‌های مهم بازار سرمایه تامین مالی در بازار اولیه است و یکی از ابزار‌های تامین مالی، ابزاری به نام صندوق پروژه است که نخستین صندوق پروژه ایران برای تامین مالی یک پروژه نیروگاه بخش خصوصی در بورس انرژی ایران در سال ۱۳۹۶ راه اندازی شد که با تمهیدات اندیشیده شده در بودجه ۱۴۰۰، مشکل مالیاتی این صندوق‌ها حل شده است و شرکت‌هایی در حوزه صنعت نفت و گاز و برق فعالیت می‌کنند، می‌توانند از ابزار صندوق پروژه استفاده کنند تا پروژه‌های خود را با استفاده از تامین مالی از بازار سرمایه به سرانجام برسانند.

وی اظهار داشت: همچنین اوراق سلف موازی استاندارد نیز یک ابزار خوب دیگر برای تامین مالی است که به نفع دولت و شرکت‌های بخش خصوصی صنعت نفت و گاز پتروشیمی است که از این ابزار برای تامین مالی پروژه‌ها استفاده شود.

مدیرعامل بورس انرژی نکته مهم بعدی را ظرفیت مناسب صادراتی در بستر قانونی بورس انرژی دانست و گفت: در این حوزه این ظرفیت صادرات برق به کشور‌های منطقه توسط نیروگاه بخش خصوصی وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود.

نقوی ادامه داد: امیدواریم وزارت نیرو در سال۱۴۰۰ در خصوص صادرات برق، پیش قدم شود و کمک کند تا نیروگاه‌های بخش خصوصی و دولتی، صادرات برق را با استفاده از بستر قانونی بورس انرژی را انجام دهند در واقع هر آنچه بتوانیم این زیرساخت‌ها را در بورس انرژی تقویت کنیم و دولت از این بازار‌ها استفاده کند، برای اقتصاد کشور مفید و مناسب خواهد بود.

مدیرعامل بورس انرژی به سهام «انرژی» اشاره کرد و توضیح داد: سهام بورس انرژی در بورس تهران پذیرفته شده و معامله می‌شود و به دلیل محدودیت‌های اساسنامه‌ای و وجود گروه‌های مختلف سهامداری در ترکیب سهامداران، سهام شرکت در سه نماد معاملاتی مجزا، معامله می‌شود.

وی خصوص قیمت سهم هم گفت: همواره از سهامداران درخواست کرده ایم در بازار سرمایه طبق اطلاعات واقعی معامله کنند. همچنین درخواست داریم توجهی به شایعات در فضای مجازی نداشته باشند و به عوامل بنیادی و سودآوری شرکت توجه کنند.

نقوی در خصوص برنامه شرکت برای افزایش سرمایه نیز عنوان کرد: افزایش سرمایه در مجمع سال قبل بورس انرژی تکلیف شد؛ اما باید توجه داشت افزایش سرمایه بورس‌ها از یک فرمول خاص ه منظور رعایت کفیت سرمایه تبعیت می‌کند.

مدیرعامل بورس انرژی خاطرنشان کرد: کفایت سرمایه به نسبت میانگین ارزش معاملات سه ساله در بازار‌های مختلف و با ضرایب تعیین شده محاسبه می‌شود که در این راستا باید کفایت سرمایه امسال (سال ۹۹) پس از اتمام سال مالی و چنانچه نیاز بود مراحل افزایش سرمایه و اجرای آن پیگیری شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

خبر جدید از حضور قطعی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰

فیلم/ ثبت‌نام وزیر ورزش دولت دهم در انتخابات

عبدالوهاب شهیدی به خاک سپرده شد

۲ وزیر دیگر احمدی نژاد کاندیدای ریاست جمهوری شدند

رژیم غذایی خاص پس از تزریق واکسن چیست؟

۷ دلیل خوب برای مصرف روزانه اسفناج!

طلای جهانی از صعود بازماند

آمار عجیب در تاریخ دربی‌های لیگ برتر

پیام ویژه رهبری به نیروی هوایی ارتش

توضیحات مربی تیم‌ملی درباره دیدار با مارک ویلموتس

فیلم/ ثبت نام نایب رئیس مجلس در انتخابات

تهدید محمود احمدی نژاد به تحریم انتخابات

سرنوشت ۳۰ میلیون سهام‌دار عدالت در هاله‌ای از ابهام

فیلم/ اولین ادعای جالب و خبرساز احمدی‌نژاد پس از نامزدی در انتخابات

قاضی‌زاده هاشمی در انتخابات ۱۴۰۰ ثبت نام کرد

محمدحسین مهدویان چهل ساله شد+عکس

خاطره مریم آزمون از نوجوانی سردار آزمون

کوهنورد ایرانی فاتح اورست شد

آتش سوزی مرگبار مرکز ترک اعتیاد در مشهد

فیلم/ روحانی: مگر انتخابات چقدر می‌ارزد، آدم بخواهد دروغ بگوید

سریال های طنز تلویزیون بعد از عید فطر

رگبار و رعد و برق در ۲۰ استان کشور

فیلم/ درگیری طرفداران احمدی‌نژاد با کارمندان وزارت کشور

خط ۱۰ مترو تهران چه زمانی راه می‌افتد؟

فیلم/ شعار عجیب طرفداران احمدی نژاد

گران‌ترین بازیکن پرسپولیس لو رفت!

روحانی: بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر چهره دولت را سیاه کنند، چهره نظام را سفید کرده اند

تریبون دین اقتصاد این هفته برای وطن اختصاص می‌باید

فیلم/ لحظه عجیب بالا رفتن احمدی‌نژاد از نرده‌های‌ وزارت کشور

حضور لاریجانی در انتخابات منتفی است

دومین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری ۱۴۰۰

فیلم/ تجمع هواداران احمدی نژاد در مقابل وزارت کشور

ظریف: آمدنم در انتخابات به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

ترفندی که سامسونگ برای فروش بیمه به کاربست

محمود احمدی نژاد رسما کاندیدای ریاست جمهوری شد + عکس

آخرین آمار جهانی کرونا امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

فیلم/ لحظه ورود احمدی‌نژاد به ستاد انتخابات وزارت کشور