تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹
محسن‌علی گلشنی خبر داد:

همکاری با یونیدو در پروژه تقویت زنجیره ارزش تن‌ماهیان به ارزش ۳ میلیون دلار

چشم‌انداز شیلات و صنایع غذایی منطقه آزاد چابهار، تکمیل زنجیره ارزش صنعت شیلات و تلاش برای رسیدن به استاندارد‌های جهانی به‌منظور ورود به بازار‌های بین‌المللی با تأکید بر راه‌اندازی تالار بورس تن ماهیان است.

منطقه آزاد چابهار
اقتصاد۲۴مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه تجارت و صید صنعتی منطقه آزاد چابهار با بیان مطلب فوق گفت: سواحل مکران ظرفیت‌های بی‌بدیلی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، بحث اشتغال‌زایی در صنعت شیلات است.

محسن‌علی گلشنی اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار براساس افق برنامه ۲۰ ساله استراتژیک در زیربخش شیلات، ایجاد و توسعه سایت‌های شیلات و صنایع غذایی هدف‌گذاری‌هایی کرده و اولین سایت آن به‌عنوان سایت صنایع غذایی و فرآوری آبزیان به مساحت تقریبی ۱۳۰ هکتار طرح‌ریزی شده است.


بیشتر بخوانید: بیش از ۷۰ درصد طرح‌ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند


وی افزود: بنادر ماهی‌گیری رمین، چابهار و بندر گردشگری-صیادی تیس از قسمت‌های دیگر زنجیره ارزش تولید در برنامه استراتژیک سازمان منطقه آزاد چابهار است. همچنین این سازمان با همکاری با سازمان یونیدو در حال آغاز پروژه تقویت زنجیره ارزش تن‌ماهیان با ارزش سه‌میلیون دلار است.

تلاش برای ورود به بازار‌های بین‌المللی و تالار بورس تن‌ماهیان

عضو هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: ما در بخش شیلات بالغ‌بر سه‌هزار و ۵۰۰ شناور اعم از کلاس لنج صیادی و قایق و سالانه بیش از ۳۵۰ هزار تن تولید داریم و چشم‌انداز سایت‌های شیلاتی سازمان منطقه آزاد چابهار براساس مطالعات آمایش سرزمینی کشور و در راستای فعال‌سازی پتانسیل‌های صنعت شیلات سواحل مکران برنامه‌ریزی شده است.

وی اظهار داشت: این سازمان در جهت توسعه و تقویت زنجیره ارزش تولید و بهبود محصولات صادرات محور و جلوگیری از خام‌فروشی با طرح آماده‌سازی زیرساخت‌های سایت صنایع غذایی و صنایع تبدیلی شیلاتی در منطقه آزاد چابهار آغاز به کار کرده است.

گلشنی ادامه داد: اهداف اساسی چشم‌انداز شیلات و صنایع غذایی منطقه آزاد چابهار در منطقه تکمیل زنجیره ارزش و تولید و تلاش برای رسیدن به استاندارد‌های جهانی به‌منظور ورود به بازار‌های بین‌المللی و همچنین تالار بورس تن‌ماهیان است.

ایجاد سایت صنایع غذایی در دستور کار قرار دارد

گلشنی با بیان این‌که منطقه آزاد چابهار در حال بسترسازی برای ورود به بازار‌های جهانی و بین‌المللی است و در این زمینه تأکید بسیاری بر تن ماهیان که از ماهیان صنعتی است دارد، گفت: قیمت این ماهی اکنون کیلویی ۱/۱ دلار است که اگر به روش درستی صید و وارد بازار‌های جهانی شود، قیمت آن به کیلویی ۱۲ دلار خواهد رسید. در همین زمینه ایجاد سایت صنایع غذایی در دستور کار قرار گرفته که این سایت ۱۳۰ هکتار مساحت خواهد داشت و برنامه‌ریزی شده است که به مرکز اصلی گمرک تخصصی آبزیان تبدیل شود.

وی ادامه داد: این سایت به پروسه صادرات، صادرات مجدد و جلوگیری از خام‌فروشی کمک بسیاری می‌کند. در بخش بین‌المللی نیز طرح‌های مختلفی با سازمان یونیدو که بخش اقتصادی سازمان ملل است، طراحی شده که مهم‌ترین آن تقویت زنجیره تولید صنعت شیلات با تأکید بر تن ماهیان است. تمام کار‌های این طرح که ارزشی درحدود سه‌میلیون دلار دارد، انجام شده و کشور همکار ما در این طرح، ژاپن است که بناست جلساتی به‌صورت وبینار با مسئولان این کشور و یونیدو برگزار شود تا ابعاد مختلف طرح مورد بررسی قرار گیرد.

گلشنی ادامه داد: یکی از برنامه‌های مهم این طرح، تغییر روش صید سنتی تور گوشت‌گیر با روش جدید لانگ‌لاین خواهد بود که تأثیر بسیاری بر ورود به بازار‌های جهانی و افزایش قیمت تن ماهیان خواهد داشت.

وی اظهار کرد: علاوه‌بر این طرح‌های مشترکی با سازمان شیلات ایران در راستای سند امنیت غذایی طراحی شده که برای سند چشم‌انداز منطقه آزاد چابهار بسیار مهم است. همچنین تفاهم‌نامه‌ای بین منطقه آزاد چابهار و سازمان شیلات ایران با رویکرد بررسی ورود محصولات ایران به بازار‌های بین‌المللی با تأکید بر منطقه آزاد و لایروبی اسکله‌ها، تجهیز جایگاه‌های تخلیه و نگهداری صید و... بسته شده است که در ورود صیادان به بازار‌های بین‌المللی نقش دارد.

گلشنی ادامه داد: در بخش فرهنگی نیز تهیه مستند از صیادان باتجربه و چهره‌های برتر صنعت شیلات و تقدیر از چهره‌های موفق که روش‌های جدیدی در حوزه صید داشتند، با تأکید بر استان سیستان و بلوچستان کلید خورده است.

چالش‌های بازار کالا‌های پایه در بخش کشاورزی

عضو هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: نظر به این‌که بازار کالا‌های پایه در بخش‌های مختلف کشاورزی ازجمله تن ماهیان در ایران همواره با محدودیت‌ها و دشواری‌های ساختاری زیادی روبه‌رو بوده و بخش عمده‌ای از این مشکلات مربوط به عدم استفاده از ابزار‌های نوین اقتصادی، ساختار نامناسب و ناکارآمدی بازار است، همواره شاهد عدم بازدهی مناسب و حصول نتایج مورد انتظار در این بخش بوده‌ایم، به گونه‌ای که به‌رغم تلاش‌های بسیار برای تنظیم بازار و تعیین قیمت این گونه با ارزش آبزی در بخش‌های تولید و توزیع، مصرف‌کنندگان همواره با مشکلات فراوانی روبه‌رو بوده‌اند که مهم‌ترین این مشکلات را می‌توان در نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از ارتباط نامشخص و نامناسب میان عرضه و تقاضا، فقدان یک نظام قیمت‌گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه و تقاضا و نیاز بازار، نبود یک سیستم اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین معامله، فقدان یک سیستم جمع‌آوری، پردازش و تحلیل اطلاعات و آمار تولید، واردات، صادرات و مصرف در جهت اطلاع‌رسانی به بازار و تصمیم‌گیری مطلوب و عدم هماهنگی میان بخش‌های تولیدی و بازرگانی در زمینه واردات، صادرات و بازار مصرف خلاصه کرد.

ضرورت استفاده از تمام ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار

گلشنی در ادامه به ظرفیت‌های خوب منطقه اشاره کرد و گفت: وجود جلبک‌ها، خیار دریایی، لابستر و ماهی میش که جنبه‌های درمانی بالایی دارند، از ظرفیت‌های منطقه است و اگر بتوانیم در زمینه تکثیر و پرورش این آبزیان اقدامات مناسبی را انجام دهیم، وضعیت اقتصادی این صنعت متحول خواهد شد.

وی افزود: به دلیل داشتن این ظرفیت‌ها، طبیعی است که باید نگاه ویژه‌ای به استان سیستان و بلوچستان داشته باشیم. به‌طور کلی در سایر استان‌ها هم می‌توانیم به شکل برنامه‌ریزی شده از منابع آبی استفاده بهینه کنیم.

گلشنی اضافه کرد: معتقدم شیلات ظرفیت‌های بالایی دارد و می‌تواند یکی از مهم‌ترین منابع توسعه اقتصادی باشد؛ درواقع سیستان و بلوچستان به توسعه درون‌زا و شبه درون‌زا تکیه زده و می‌توان گفت همه آن‌هایی که فعالیت‌های شیلاتی دارند، درحقیقت از اهالی بومی منطقه هستند و در همه‌جا از شیلات به‌عنوان یک صنعت مولد و پویا در استان یاد می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه تجارت و صید صنعتی منطقه آزاد چابهار گفت: شیلات یکی از مهم‌ترین نهاد‌های توسعه‌ای در سیستان و بلوچستان است؛ به همین دلیل هم سازمان منطقه آزاد چابهار بخش شیلات را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محور‌های توسعه قرار داده و تفاهم‌نامه‌ای را در بهمن‌ماه سال جاری با سازمان شیلات منعقد کرده که حکایت از اهمیت سرشار آن دارد.

وی در پایان گفت: نیمی از تولید ناخالص جهان (بالغ‌بر ۱۳ تریلیون دلار) مربوط به شهر‌های ساحلی است که نشان‌دهنده ضرورت تمرکز حکومت‌ها روی شهر‌های ساحلی و سرمایه‌گذاری به منظور آماده‌سازی زیرساخت در آن‌ها است.

منبع: منطقه آزاد چابهار
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

وزرای اقتصادی رئیسی کیستند؟

کتک کاری عروس با مرد بی شرم وسط عروسی

ده دلیل اینکه پریودتان سبک‌تر از همیشه است

سس بشامل را به راحتی در خانه درست کنید!

چرا باید از کسب و کار‌های اینترنتی حمایت کنیم؟

طرز تهیه سوپ شیر ویژه و خوشمزه

مصرف برق ۶ هزار مگاوات کاهش یافت

۵ حرکت ورزشی ساده و بسیار مفید

بلعیدن موش توسط مار دو سر +فیلم

علامت بیماری کبد روی کف دست

تاثیرات مصرف روزانه قهوه بر مغز

اولویت‌های بعدی واکسیناسیون با چه کسانی است؟

روش جدید و آسان برای لاغری شکم با آب گرم

فدراسیون عراق همچنان منتظر جواب کی‌روش

پیام رامبد جوان از روی تخت بیمارستان

فرجام لوازم خانگی‌های قاچاق

ماسک‌های دارچینی برای زیبایی پوست صورت

فیلم/ زن خونسردی که پمپ بنزین را به آتش کشید

سعید ملایی چطور به دامن اسرائیل افتاد؟

شگرد عجیب مرد مبتلا به کرونا برای سوارشدن به هواپیما!

این نکات را قبل و بعد از تزریق واکسن رعایت کنید

مسکن مهر چقدر نقدینگی خلق کرد؟

تحقیق و تفحص‌های بی‌سرانجام شورای پنجم از شهرداری قالیباف

فیلم/ دارو گران شده یا نه؟

استقلال با ۴ غایب مقابل سپاهان

بورس بین الملل؛ در انتظار تائید شورای عالی بورس

اشتباه در واکسیناسیون مرگ ۱۰ هزار شهروند را رقم زد

نوشیدنی‌های مناسب کاهش علائم آرتروز و درد مفاصل

منطقه آزاد انزلی دروازه ورود با بازار ایران است

واکنش وزارت بهداشت به گرانی دارو

خودرو‌های مونتاژی در ایران چقدر گرانتر شدند؟

اولین واکنش قالیباف به طرح جنجالی علیه اینترنت

اصلاح مصوبه نحوه ماموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی به سازمان‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی

آخرین آمار جهانی کرونا پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

انعقاد تفاهم نامه همکاری و ایجاد آزمایشگاه تخصصی استاندارد در منطقه آزاد انزلی

وقوع روزانه ۵۰ حادثه گرفتاری در آسانسور در تهران

کنایه سنگین محمد مهاجری به قالیباف