تاریخ بروز رسانی: ۰۲:۱۷ - ۰۱ فروردين ۱۴۰۰
گزارش اقتصاد ۲۴ از عملکرد اقتصادی منطقه آزاد قشم در سال ۹۹؛

گام موثر منطقه آزاد قشم در مسیر اقتصاد مولد

رونق تولید و صادرات در منطقه آزاد قشم محقق نمی‌شد مگر اینکه پروژه‌های عمرانی و زیربنایی به حد خوبی توسعه پیدا کند. این است که در مجموع سازمان منطقه آزاد قشم توانست ۲۵۰ طرح عمرانی در اندازه‌های مختلف در جزیره انجام دهد.

منطقه آزاد قشم

اقتصاد۲۴ - بیش از ۲۸ سال از زمان تاسیس منطقه آزاد قشم می‌گذرد. با ایجاد منطقه آزاد قشم شاخص‌های توسعه اجتماعی و نماگر‌های اقتصادی مانند گسترش بازار‌های تجاری، اسکله ها، گمرک ها، اشتغال روند رو به رشدی داشته است. طی این سال‌ها منطقه آزاد قشم با داشتن ۲۷۰ کیلومتر مرز آبی توانسته بر اقتصاد دریامحور تمرکز کند. این محوریت همچنان در سال ۹۹ نیز حفظ شد به گونه‌ای که منطقه آزاد قشم یکی از مناطقی بود که بیشترین میزان افتتاح طرح و پروژه صنعتی و تولیدی در زمینه‌های مختلف عمرانی، زیرساختی، گردشگری، شیلات، نفت و گاز و انرژی و ... را داشته است.

منطقه آزاد قشم رتبه نخست افتتاح طرح‌ها

در ماه پایانی سال ۹۹ منطقه آزاد قشم توانست ۱۵ پروژه بزرگ را افتتاح کند که عمدتاً در حوزه‌های اقتصادی و سرمایه گذاری از قبیل ساخت و تعمیر شناور، تولید ماهی خشک، پودر ماهی و خوراک دام، پرورش میگو، آزمایشگاه مرجع نفت و گاز، اسکله سوخت رسانی، کارخانه تولید ماسک، فروشگاه رفاه و سامانه پایش تصویری رانندگی و نظارتی بودند. منطقه آزاد قشم در حوزه فنی و زیربنایی نیز پروژه‌هایی از قبیل توسعه اسکله، آماده سازی اراضی مسکونی، بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده ای، شهرک سازی و مجتمع سازی و در حوزه گردشگری هم یک مجتمع بزرگ اقامتی و گردشگری به بهره‌برداری رسانده بود. اهمیت این پروژه‌ها در این است که مجموعاً سرمایه گذاری ریالی برای اجرای این پروژه افزون بر ۳۲ هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی آن افزون بر ۲۱ میلیون دلار بوده است که ۸۳.۵ درصد از این سرمایه گذاری‌ها توسط بخش خصوصی انجام شده و ۱۶.۵ درصد بقیه نیز سهم سازمان منطقه آزاد قشم است.


بیشتر بخوانید: رشد تولید و صادرات منطقه آزاد قشم در بحبوحه کرونا


در واقع یکی از ویژگی‌های ممتاز منطقه آزاد قشم در همین مولد کردن اقتصاد است که در طی سال‌های گذشته محقق شده است و در واقع سال ۹۹ منطقه آزاد قشم عملکرد بسیار ممتازی در این زمینه داشت.  

در حال حاضر حدود هشت واحد تولیدی عطر و ادکلن با برند‌های معتبر وجود دارد، واحد‌های دخانیات نیز در حال توسعه است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان‌۱۴۰۰ حداقل ۵۰ درصد مصرف داخل کشور را که حدود ۷۶ میلیارد نخ است، در قشم تولید شود.

همچنین در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، پالایشگاه گورزین قشم در حال حاضر فعال است، ضمن اینکه بهین پالایش قشم نیز تا نوروز ۱۴۰۰، ۳۵ هزار بشکه محصول تولید خواهد کرد که هم در حوزه درآمدی و هم توسعه صادرات منطقه کمک کننده است.

در دی ماه امسال نیز ۲۷ طرح در دو بخش دولتی و خصوصی در این منطقه آزاد با اعتبار ارزی ۲۴۰ میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریالی فردا به صورت ویدیو‌کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح شد که شامل دو شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم و قشم مولد به ترتیب با راه‌اندازی پالایشگاه نفت خام فوق سنگین، پروژه تأمین پیش‌نیاز‌های مورد استفاده در تولید قیر، هشت پروژه شیلاتی ماهی و میگو، سردخانه‌ای با ظرفیت ذخیره‌سازی دو هزار تُن محصول، تولید ماهی خشک و خوراک آبزیان و کارخانه تولید ماسک سوبا و مرکز آموزش دریانوردی صنعت گستر هوا دریا قشم بودند.

در دی ماه در حوزه عمران نیز پروژه‌های ساخت بلوار دسترسی به روستای دفاری، بلوار رینگ غربی شهرک نریمان تا ساحل جنوبی، بهسازی جاده سه‌راه دیرستان تا فرودگاه و میدان شهید ستاری، احداث سه کمپ پارک (آفتاب دو، مهتاب و فاز دوم جزایر ناز)، احداث کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی و اجرای خط دوم انتقال آب، چهار پروژه برج مسکونی ماتیا، مجتمع تاپ آیلند، ۴۰ واحد ویلایی و آماده‌سازی سایت ۲۳ هکتاری و پروژه گردشگری باغ گردشگری صفاآباد افتتاح شدند.

در شهریور ماه امسال نیز ۱۴ پروژه در جزیره قشم افتتاح شد که نشان دهنده عزم سازمان منطقه قشم برای ایجاد تراز تجاری مثبت و رشد و توسعه تولیدات منطقه است. این ۱۴ پروژه در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی ۳۴۰ میلیون یورو و ریالی ۱۱ هزار و ۶۳۰ میلیاردی، پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی را دربرمی گیرد.

اقتصاد قشم در دولت تدبیر و امیدو برنامه‌های آینده

منطقه آزاد قشم با بیش از ۱۹۶ واحد تولیدی فعال پیشرفت زیادی داشته است. این پیشرفت وقتی عیان‌تر می‌شود که بدانیم در ابتدای سال‌۹۴، حدود ۱۲۶ واحد تولید در این منطقه وجود داشت. گفته شده در مراحل بعدی اکنون ۱۲۹ طرح و پروژه در جزیره قشم در حال بررسی است که تا پایان دولت به ظرفیت تولیدی منطقه افزوده می‌شود.

همچنین منطقه‌ای با وسعت دوهزار و پانصد هکتار در سلخ تعیین گردیده است و با جانمایی‌هایی انجام شده، جهت احداث پتروشیمی‌ها آماده است که قرار است پنج واحد پتروشیمی در این محدوده احداث و راه‌اندازی شوند. دسترسی به آب و نزدیکی به انرژی از مشخصات این محدوده است؛ داشتن بندر تخصصی نیز از دیگر ویژگی‌های آن می‌باشد که حداکثر تا بهار ۱۴۰۰ این بندر تخصصی با سه پست اسکله ۱۰ هزار تنی، ۷۰ هزار تنی و ۳۵ هزار تنی به بهره‌برداری می‌رسد.

ضمن آنکه تا پایان دولت تدبیر و امید هزار و صد مگاوات برق در قشم تولید می‌شود که اکنون نزدیک حدود ۵۰۰ مگاوات تحویل شبکه داده شده و آماده است.

شهرک‌های صنعتی مهم قشم

منطقه آزاد قشم نسبت به سال‌های آغازین انقلاب اکنون یک قطب صنعتی و تولیدی شده است و چندین شهرک صنعتی و تولیدی دارد که همگی در راستای سیاست‌های توسعه‌ای دولت و با هدف جذب سرمایه‌گذار و حفظ منافع آنان ایجاد شده‌اند.

بر این اساس در شرایط کنونی پنج شهرک صنعتی از جمله شهرک صنعتی طولا به وسعت ۱۳۰۰ هکتار کاربری صنایع کوچک و متوسط، شهرک صنعتی فجر به وسعت ۳۵ هکتار و کاربری صنایع کوچک و کارگاهی، شهرک صنعتی کاوه به وسعت ۴۰۰۰ هکتار و کاربری صنایع سنگین و بزرگ، شهرک صنعتی سوزا به وسعت ۴۰۰۰ هکتار و کاربری صنایع شیمیایی و صنایع خاص و شهرک صنایع شیلاتی به وسعت ۱۳ هکتار و کاربری صنایع شیلاتی فعال است. این شهرک‌های در کنار امکانات زیرساختی توانستند شرایط را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کنند. 

رونق تولید و صادرات در منطقه آزاد قشم محقق نمی‌شد مگر اینکه پروژه‌های عمرانی و زیربنایی به حد خوبی توسعه پیدا کند. این است که در مجموع سازمان منطقه آزاد قشم توانست ۲۵۰ طرح عمرانی در اندازه‌های مختلف در جزیره انجام دهد.

هرچه هست آمار و ارقام نشان می‌دهد که اغلب پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده در دولت حسن روحانی، متعلق به منطقه آزاد قشم است. منطقه آزاد قشم طی چند رویداد سراسری در مناطق آزاد این پروژه‌ها را به بهره‌برداری رسانده است و همگی حکایت از عمق برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد توسعه پایدار در قشم بوده است.  

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

رکورد شکایت از بی‌بی‌سی شکسته شد

کاپیتان رئال کرونایی شد

فیلم/ تروریسم هسته‌ای علیه برجام

لاوروف به دیدار روحانی رفت +عکس

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

غیبت بازیکن معروف اماراتی مقابل پرسپولیس

درخواست ریپل برای مختومه شدن پرونده در دادگاه

قیمت خانه‌های ۵٠ متری تهران، فروردین ۱۴۰۰

دیدگاه دولت، فعالیت کلاب هاوس است

قیمت مزدا ۳، بسترن و کاپرا گروه بهمن امروز

چند تهرانی متقاضی مسکن ملی شدند؟

کدام خانه‌ها مشمول مالیات بر خانه خالی هستند؟ + اینفوگرافی

فیلم/ نگاهی به وضعیت نماینده‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا

ثبت نکردن اطلاعات ملکی باعث چه محرومیت‌هایی می‌شود؟ + اینفوگرافی

کنایه نکونام به اسکوچیچ

فیلم/ چرا سفرهای ترکیه لغو نمی‌شود؟

وزیر شهرسازی: مردم از سامانه املاک استقبال کردند

تمدید مهلت ثبت نام در اینوتکس ۲۰۲۱

قیمت خرید طلا از مشتری چگونه محاسبه می شود؟

محدودیت‌های شبانه تردد در ماه رمضان ادامه دارد؟

۴۲ درصد تهرانی ها مستأجرند

چه کسانی با پرونده میلاد حاتمی مرتبط شده‌اند؟

۴۸ میلیارد تومان، عملکرد کارت مصالح ساختمانی در سال ۹۹

خروج موقت ۶ نماد، ابطال معاملات دیروز۴ شرکت بزرگ و اصلاح بازارگردانی یک سهم

قایدی و عبدی جزو ۶ ستاره جوان لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱

فیلم/ مرگ آزاده نامداری جنایی بود؟

جزئیات قیمت‌گذاری مسکن ملی اعلام شد

بزرگان بورس بعد از ۱۱ روز شاخص را مثبت کردند/ ارزش معاملات همچنان اندک

آینده طلا و دلار چه خواهد بود؟

حذف بازی پابجی موبایل از مایکت و کافه بازار

عدم ثبت اطلاعات ملک توسط مالکان با جریمه بالا همراه است

مردم نگران ثبت واحدهای مسکونی خود نباشند

توضیح سخنگوی قوه قضاییه درباره مرگ آزاده نامداری، دادگاه حسن رعیت و محمد امامی

توضیحات وزارت راه و شهرسازی درباره سامانه املاک

فیلم/ ظریف آب پاکی را روی دست آمریکا ریخت

احتمال فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب هاوس»