پایگاه خبری، تحلیلی اقتصاد24

جاده ناهموار سرمایه‌گذاری
موانع ورود منابع خارجی به ایران چیست؟

جاده ناهموار سرمایه‌گذاری

برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، مقامات دولتی نظرات متنوعی ابراز می‌کنند؛ گروهی بر بهبود فضای کسب‌و‌کار و تجهیز منابع مالی بخش‌های توسعه‌ای و زیربنایی تاکید می‌ورزند و گروهی بر بهبود مسیرهای ورود سرمایه خارجی. هر دو این مسیرها نیازمند عبور از بوروکراسی اداری و بهبود مولفه‌های تاثیرگذار بر جذب سرمایه است. در حالی که وضعیت متغیرهای اندازه بازار، درجه باز بودن اقتصاد، امنیت اقتصادی و ریسک سرمایه‌گذاری و سیاست‌های مالیاتی نشان می‌دهد هیچ‌یک از شرایط جذب سرمایه در اقتصاد ایران فراهم نیست، معاون اول رییس‌جمهور بر تسهیل شرایط اعطای اقامت به سرمایه‌گذاران در جهت جذب سرمایه تاکید ورزیده است!
عملیات مهار نقدینگی
سیاست‌گذار پولی با اجرای سه طرح آغاز می‌کند

عملیات مهار نقدینگی

سه اقدام در حوزه سیاست پولی و مالی، عملیات مهار نقدینگی را کلید زد. اقدام نخست تعیین کریدور نرخ سود در بازار بین بانکی است. بانک مرکزی کف و سقف دالان نرخ سود را ۱۰ و ۲۲ درصد تعیین کرد. با این دامنه، نرخ سیاستی در محدوده ۱۶ درصد قرار می‌گیرد که به معنی افزایش تقریبی نرخ سود در بازار بین‌بانکی است. این مساله عزم بانک مرکزی در استفاده از نرخ بهره برای اجرای هدف‌گذاری تورمی را نشان می‌دهد.
آغاز فروش سهام عدالت در بورس / فرآیند آغاز کسب و کار ۳ روزه شد

آغاز فروش سهام عدالت در بورس / فرآیند آغاز کسب و کار ۳ روزه شد

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: از امروز سهامداران عدالت می‌توانند در بورس نسبت به فروش یا انجام معامله با سهامشان اقدام کنند.
یارانه معیشتی امشب واریز می‌شود

یارانه معیشتی امشب واریز می‌شود

هفتمین مرحله یارانه معیشتی امشب (۱۰ خردادماه) ساعت ۲۴ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
تا ۲ روز دیگر پرونده بسته می‌شود

تکلیف خانوار‌های جامانده از وام یک میلیونی چه شد؟

درحالیکه طبق اعلام بانک مرکزی باید تا پایان اردیبهشت، پرداختی‌های وام یک میلیونی کرونا تمام می‌شد، با تمدید مهلت ثبت‌نام برای دریافت این وام تا ۱۰ خرداد از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، خانوار‌های جامانده باید تا دو روز دیگر وضعیت‌شان مشخص شود، چراکه پرونده وام یک میلیونی از محل یارانه بسته می‌شود.
۳۰ درصد شاغلان، غیررسمی هستند
معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:

۳۰ درصد شاغلان، غیررسمی هستند

بنا بر تخمین یکی از پژوهش‌های انجام‌شده بر اساس اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات مربوط به جمعیت تحت پوشش تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی، حدودا ۷.۶۴ میلیون نفر (۳۰ درصد) از شاغلان کشور در بخش غیررسمی اشتغال دارند.
سلطانی: تمامی وجه بنزین صادراتی به ونزوئلا دریافت شده است

سلطانی: تمامی وجه بنزین صادراتی به ونزوئلا دریافت شده است

سفیر ایران در ونزوئلا از دریافت تمامی وجه بنزین صادراتی به ونزوئلا علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا خبر داد.
نرخ اشتغال در زنان و مردان چقدر است؟

نرخ اشتغال در زنان و مردان چقدر است؟

در بخش کشاورزی سهم اشتغال زنان و مردان به ترتیب ۱۸.۸ درصدی و ۱۶.۸ درصد است، این سهم در صنعت به ترتیب ۳۳.۴ درصد برای مردان و ۳۰.۴ درصد برای زنان است و در بخش خدمات نیز سهم اشتغال زنان ۵۰.۸ درصد و سهم مردان ۴۹.۸ درصد است.

زمان واریز تسهیلات ۲ میلیون تومانی مشخص نیست

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا گفت: زمان پرداخت تسهیلات ۲ میلیون تومانی به افرادی که شغل ثابت ندارند مشخص نیست.

اعلام آمار کارگرانی که در اثر کرونا بیکار شدند

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: لیست حدود ۲۴۰ هزار نفر از مشمولین مقرری بیمه بیکاری را برای ماه اسفند سال ۹۸ به همراه شماره حساب تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده ایم.