تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر

سعید محمد در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر شانس دارد؟

سعید محمد تا الان جوان‌ترین نامزد شناخته‌شده جریان اصولگرایی در انتخابات ۱۴۰۰ است و این شانس را داشته که نامش حتی بعد از حاشیه‌های اخیر درباره استعفایش در بین ۱۰ نامزد اصلی شورای وحدت اصولگرایان دیده شود. جوان‌بودن محمد، هم می‌تواند برگ برنده او حساب شود هم پاشنه‌آشیل او.

سعید محمد

اقتصاد۲۴ - برخی می‌گویند انتخابات ۱۴۰۰ از بسیاری جهات شبیه انتخابات ۸۴ است که هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی محتمل است با چند نامزد وارد گود انتخابات شوند. چراکه یک ماه و نیم مانده به موعد رفتن پای صندوق‌های رأی و هنوز مشخص نیست که گزینه یا گزینه‌های اصلی هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا کدام‌اند. مضاف بر اینکه جریان اصلاح‌طلبی با مشکل مهم‌تر دیگری یعنی بحران اقبال در بدنه مردمی هم روبه‌روست.

به گزارش شرق؛ در جریان اصولگرایی هم برخی چهره‌ها به صراحت گفته‌اند به نفع هیچ فردی کنار نخواهند رفت. غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت گفته که اگر رئیسی نیاید، نمی‌دانیم چطور می‌توانیم به نامزد واحد برسیم و احتمال تشدید اختلاف بین اصولگرایان زیاد است. حالا سؤال اصلی این است که در صورت نیامدن ابراهیم رئیسی که در حال حاضر تنها گزینه اجماع‌ساز این جریان است و شکست اصولگرایان در رسیدن به وحدت؛ کدام نامزد شانس بیشتری برای برنده‌شدن خواهد داشت؟

هر روز به بررسی کارنامه و موقعیت سیاسی- اجتماعی یکی از نامزد‌های مطرح اصولگرا از دو جنبه می‌پردازیم. ۱- شانس بدل‌شدن به نامزد اصلی جریان اصولگرایی ۲- اقبال مردمی از سوی بدنه اجتماعی. امروز، سعید محمد.

مورد سعید محمد در نوع خود جالب است. تا قبل از سال ۹۹ کسی چندان او را نمی‌شناخت. اما در این سال کم‌کم نامش بر سر زبان‌ها افتاد به‌ویژه وقتی سخن از دولت جوان انقلابی می‌شد، خیلی‌ها می‌گفتند که او می‌تواند مصداق درست و خوب این گزاره باشد. همه چیز حتی در حد شایعه برای این فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تا پایان ۹۹ به‌ظاهر به‌خوبی پیش می‌رفت تا اینکه در نخستین ماه سال جدید خبر استعفایش رسانه‌ای شد و بعد هم اظهارنظر‌هایی که به خبر برکناری‌اش به جای استعفا رسمیت بخشید.

سعید محمد تا الان جوان‌ترین نامزد شناخته‌شده جریان اصولگرایی است و این شانس را داشته که نامش حتی بعد از حاشیه‌های اخیر درباره استعفایش در بین ۱۰ نامزد اصلی شورای وحدت اصولگرایان دیده شود. جوان‌بودن محمد، هم می‌تواند برگ برنده او حساب شود هم پاشنه‌آشیل او. جوانی و ناشناس‌بودن در سیاست، کنجکاوی‌برانگیز است.

جدای از اینکه این جوان‌بودن می‌تواند یک امتیاز یا جذابیت ایجاد کند، نکته مهم‌تر این است که او، چون کارنامه و سابقه سیاسی – اجرائی زیادی ندارد به نسبت رقبا کمتر در تیررس قضاوت از سوی مردم و تخریب از سوی سایر نامزد‌ها قرار می‌گیرد. سال ۸۴ هم احمدی‌نژاد جوان‌ترین گزینه در بین رقبای اصولگرایش بود و دقیقا از همین خلأ ناشناختگی سیاسی بهره برد به‌ویژه اینکه از توانایی فردی خودش هم‌زمان با بهره‌گیری از نماد‌های گفتمان عدالت‌خواهانه، در استراتژی انتخاباتی تبلیغاتی‌اش هم بهره برد و برند احمدی‌نژاد را ایجاد کرد.

حالا اگر سعید محمد هم بتواند از ابزار‌های خلاقانه مناسب و اختصاصی خودش استفاده کند، قطعا بین رقبایی که سال‌هاست مردم با حرف‌ها و چهره و عملکردشان خو گرفته‌اند، توجهات را به سمت خودش جلب خواهد کرد. دنبال‌کردن سعید محمد از این منظر که کیست و چه می‌گوید حتی برای مخالفان سیاسی‌اش هم قطعا جذاب‌تر است تا مثلا رستم قاسمی!

برخی معتقدند که شاید پیشینه نظامی او به‌ویژه آنکه متأخر هم هست یک امتیاز منفی برایش محسوب شود. این در حالی است که با توجه به تعدد نامزد‌های اصولگرا با سابقه نظامی در انتخابات آتی، به نظر می‌رسد اصولا برای بدنه مردمی جریان اصولگرایی برخلاف بدنه مردمی حامی جریان اصلاح‌طلبی خیلی این گزاره «سبقه نظامی» یا «نامزد نظامی» دغدغه نیست.


بیشتر بخوانید: ابراهیم رئیسی تمایلی به کاندیداتوری ندارد


اما او قبل از اینکه به این مرحله برسد، باید از یک سد بزرگ بگذرد یعنی همین جوانی و ناشناختگی می‌تواند پاشنه‌آشیل او شود. احمدی‌نژاد همان‌قدر که می‌تواند الگوی سعید محمد شود می‌تواند به مانع او هم بدل شود. شورای نگهبان یک بار تجربه تأیید صلاحیت یک چهره اصولگرای محبوب، اما آزمایش پس‌نداده را در کارنامه خود دارد و قطعا اجازه نمی‌دهد از یک سوراخ دو بار گزیده شود. ابزارش را هم در اختیار دارد.

اینکه سعید محمد دقیقا بابت همین جوانی و کوتاه‌بودن عمر حضور سیاسی‌اش، واجد شناخته‌شدن به‌عنوان رجل سیاسی نیست. چندی قبل برخی رسانه‌ها از ارسال نامه توسط حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی نماینده، ولی فقیه به شورای نگهبان در جهت رد صلاحیت سردار محمد خبر داده بودند که کانال حامیان سعید محمد این خبر را تکذیب کرد و نوشت: «خبر ارسال نامه حاجی‌صادقی علیه سعید محمد به شورای نگهبان قویا تکذیب می‌شود و تا به حال نامه‌ای درخصوص انتخابات ۱۴۰۰ از سوی نمایندگی، ولی فقیه سپاه به شورای نگهبان ارسال نشده است».

شورای نگهبان البته بهانه‌های دیگری هم دارد و می‌تواند به گفته معاون سیاسی سپاه، استناد کند. محمد دلیل استعفای خود را در متن استعفانامه‌اش جلوگیری از ایجاد شائبه‌های سیاسی و انتخاباتی بیان کرده بود، اما اولین بار حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت که کناررفتن او به خاطر انتخابات نبوده، بلکه او تخلفاتی داشته که سعید محمد سخن ترقی را کذب خواند، اما بعدا یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران ادعای ترقی را تکرار کرد و گفت که سعید محمد را به علت «تخلف» و «رعایت‌نکردن» مقررات از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا منفک کرده‌اند و چند روز بعد، نماینده، ولی فقیه در سپاه پاسداران، با بیان اینکه مواضع معاون سیاسی سپاه موضع مجموعه سپاه است، تصریح کرد: «آنچه معاون سیاسی اعلام می‌کند، همان چیزی است که مجموعه سپاه و نمایندگی، ولی فقیه به عنوان متولی این امر درباره آن اتفاق نظر دارند».

ترقی که برای نخستین بار بحث برکناری او به علت تخلف را رسانه‌ای کرده بود، بعدا گفت: «آینده آقای محمد در این انتخابات بستگی به نظر شورای نگهبان دارد. باید ببینیم که این تخلف را در بررسی صلاحیت مورد توجه قرار می‌دهند یا خیر. به هر حال اگر این تخلف اداری باشد یک بحث و اگر قضائی باشد یک بحث دیگر است. به هر حال از حالا نمی‌توان پیش‌بینی کرد که شورای نگهبان چه نظری دارد».

سعید محمد، اما اظهارنظر‌ها درباره رد صلاحیتش را فضاسازی برای حذف خودش دانسته و گفته است: «تا جایی که الان قانون‌مند و چارچوب‌مند است این‌طور می‌بینم که باید تأیید بشوم، اما فضاسازی‌هایی را که الان در جهت حذف وجود دارد، باید مدیریت کنیم و اینکه اقبال مردمی و عمومی هم در نظر شورای نگهبان تأثیرگذار خواهد بود. معتقدم شورای نگهبان می‌تواند من را تأیید کند، البته همان‌طور که می‌دانید آرا در شورا مستقل است. هر کس باید خودش به اغنای فکری برسد و در این خصوص سعی کردیم جلساتی را با اعضای شورای نگهبان خصوصا فق‌ها داشته باشیم».

ماجرای سعید محمد در اردوگاه اصولگرایی مصداق همان «دیر آمدی نخواه که زود بروی» است. به نظر می‌رسد که رأس هرم قدرت در جریان اصولگرایی حالا که زمین بازی انتخابات را تقریبا انحصاری و متعلق به خودشان می‌دانند، به سعید محمد تازه از گرد راه رسیده، تلویحا این پیام را رسانده‌اند که صف طویل است و زنبیل‌گذاران زیاد. اگرچه نشانه‌ها تا این لحظه حاکی از این است که چندان تمایلی به حمایت از سعید محمد وجود ندارد، اما تا زمان انتخابات امکان رخ‌دادن اتفاقات پیش‌بینی‌نشده زیاد است.

سال ۸۴ هم محمود احمدی‌نژاد ظاهرا گزینه اصلی اصولگرایی نبود و خودش مدعی است رأیی که به نام او ریخته شد رأی اصولگرایی نبود. اما باید منتظر ماند و دید در نهایت رأس جریان اصولگرایی به چه تصمیمی می‌رسد. آیا حتی اگر به این جمع‌بندی هم برسد که از سعید محمد در صورت تأیید صلاحیت حمایت کند، این حمایت همانند سال ۸۴ غیررسمی است یا رسمی!

سعید محمد متولد ۱۳۴۷ در تهران است. سال ۱۳۶۶ در ۱۹سالگی به عضویت سپاه درآمد. سال ۱۳۸۸ مدرک دکترای مهندسی عمران از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. فعالیت محمد در سپاه پاسداران تنها به بخش‌های مدیریتی و اجرائی، در شرکت‌های زیرمجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و دوره کوتاهی نیز در بنیاد تعاون سپاه خلاصه می‌شود. او فعالیت‌های تبلیغاتی انتخاباتی‌اش را هم از هم‌اکنون شروع کرده و در جدیدترین اظهارات خود از غنی‌سازی ۹۳ درصد بعد از انتخاب‌شدنش سخن گفته است؛ از اینکه در مدیریت صاحب سبک است و خودش را اصلح می‌داند.

منبع: روزنامه شرق
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
عبدالجید موسوی
0
0
چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
باسلام،شانس سعید محمد نسبت به افراد دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بالا می باشد. واز همین امروز میتوان به جرات اعلام کرد . ریاست جمهور دولت سیزدهم میباشد.با تشکر از سایت عالی وشایسته 24موفق باشید.
شهرام
0
0
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
سلام من به ایشون رای میدم. بخاطر پاکدستی و اقتدار و میدانی بودن
حسین
0
0
سه‌شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
مطممئنا با دیگر کاندیداها تفاوت فاحشی دارد و قطعا رئیس جمهور می شود
ناشناس
0
0
جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
سلام . امیدوارم که ایشون رای بیاورد.. من و خانواده ام ب ایشون رای می‌دهیم و خیلی خوشحال هستیم که یه جوان توانسته کاندید بشه .. و دولت ۱۳ هم در دست یک جوان باشد باعث خوشحالی.. ایشون صلاحیت ریس جمهوری را دارد ب امید روزی که کشور دست ایشون باشد .. دوست دار شما هستیم .‌
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

خداحافظی اینستاگرامی گزینه استقلال با تیم سابق+ عکس

فیلم/لحظه زورگیری وحشیانه تلفن همراه از یک دختر جوان وسط یک کوچه در دزفول

سقوط آزاد قیمت دنا و تیبا

نظری: به دنبال قهرمانی مقابل استقلال هستیم/ این مبالغ حق برخی بازیکنان نیست

بیانیه هشدار تند ۱۶۵ نماینده مجلس: از تمامی ابزار‌های قانونی خود استفاده می‌کنیم + متن بیانیه

نوشته عجیب قاتل پس از قتل مرد ثروتمند در غرب تهران!

ملی‌پوش آبی‌ها ساز جدایی کوک کرد!

«ری‌را» محصول جدید ایران خودرو در کانون توجه خودرونویسان

تصمیم مهم یحیی در خصوص ستاره تیمش

مهدی عبدی تمدید کرد/ قرارداد بلند مدت بسته شد

مدیر پرسپولیسی زیر تیغ جراحی رفت

رئیسی: آماده افزایش سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان هستیم

سخنگوی وزارت خارجه: گفتگو‌ها در دوحه از ابتدا دو روزه برنامه‌ریزی شده بود

الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد

پیشنهادات لیگ برتری رسید

باشگاه استقلال محکوم شد

سود سهامداران بانک ملت واریز شد

حراج تهران؛ بدون مسئولیت با درآمد میلیاردی

مدافع استقلال ماندنی شد +عکس

فیلم/ تجمع هواداران استقلال برای بازگشت وریا غفوری

کدام بانک برای وام ودیعه مسکن بهتر است؟

معرفی و بررسی محصولات جدید اپل

ببر باغ وحش حسن رعیت از مشهد تامین شده بود

فیلم/ جدیدترین شاهکار سارقین؛ لحظه سرقت چراغ روشنایی خیابان در تبریز!

هزینه کلاس‌های بازیگری چهره‌های سینمایی مشهور ایرانی چقدر است؟

دست رد یحیی به سینه گزینه استقلال

چرا پیمانکاران از پروژه مسکن رئیسی انصراف دادند؟

هشدار یک نماینده به کارشکنی مسئولان درباره اجرای رتبه بندی معلمان

توضیح خاندوزی درباره اظهارات رییسی درباره گرانی‌های سال بعد

شوک تازه به استقلال؛ سیدحسین حسینی در آستانه جدایی!

مسیح مهاجری: اگر شهید بهشتی امروز در میان ما بود، در حصر بود

افت ۷۱۳ واحدی شاخص کل بورس

آیا طرح صیانت در حال اجراست؟

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه رسالت

امیر جدیدی عضو آکادمی اسکار شد

حبیب رضایی و مهدی کوشکی از ترانه علیدوستی شکایت کردند

مذاکرات هسته‌ای در مرحله‌ای جدید؛ چشم‌ها خیره به دوحه