تاریخ بروز رسانی: ۱۱:۴۰ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

شرط خاتمی برای حمایت از همتی در انتخابات ۱۴۰۰

عضو حزب کارگزاران بر این باور است که هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم به رأی همتی افزوده و از رأی رئیسی کاسته می‌شود.

شرط خاتمی برای حمایت از همتی

اقتصاد۲۴- با حمایت رسمی کارگزارانی‌ها از عبدالناصر همتی از معدود کاندیدا‌های تاییدشده اصلاح‌طلب، به نظر می‌رسد رایزنی‌ها با سایر احزاب اصلاح طلب و در رأس آن جبهه اصلاح‌طلبان ایران برای حمایت از همتی وارد فاز جدی تری شده است به گفته نمازی از اعضای شورای مرکزی کارگزاران، شرط ورود آقای خاتمی در حمایت از آقای همتی منوط به تصمیم و موضع نهاد اجماع ساز جبهه اصلاحات ایران است.

او  ضمن، اما و اگر‌هایی بر این باور است که معلوم نیست جبهه اصلاحات بخواهد موضع جدیدی را اعلام کند، اما اصولا اگر مناظره‌ها نشان دهد که آقای همتی خوب صحبت می‌کند و توضیحاتش اقناع کننده است شاید بتوان امیدوار بود که تجدیدنظر کنند.

این چهره کارگزارانی تاکید دارد که هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم به رأی همتی افزوده و از رأی رئیسی کاسته می‌شود.

نمازی عنوان می‌کند اشکالی ندارد که جبهه اصلاحات چند روز مانده به انتخابات یک نظر سنجی انجام دهد. به گفته این چهره اصلاح طلب مردم آگاه هستند و به وعده‌های یارانه‌ای و فریبنده کاندیدا‌ها اعتنایی نمی‌کننند چرا که بعضا می‌گویند منبع تامین این وعده‌ها از کجاست؟

مشروح مصاحبه با علی محمد نمازی از اعضای حزب کارگزاران را می‌خوانید؛

***********

*آقای نمازی! احتمال اینکه جبهه اصلاحات ایران در موضعش مبنی براینکه کاندیدایی نداریم، تجدیدنظر کند وجود دارد؟ مثلا از همتی یا مهرعلیزاده حمایت کنند؟

-این سوال را باید سخنگوی جبهه اصلاحات ایران جواب دهد، آن‌ها صریحا اعلام کرده اند که کاندیدا ندارند و این سؤالی است که بسیار طرفدار دارد و مطرح می‌شود و دلیل آن شاید این باشد که نشانه‌هایی از توجه به آقای همتی وجود دارد و وقتی به عرصه انتخابات نگاه می‌شود آقای همتی مطرح است. برای همین این موضوع مورد سؤال قرار می‌گیرد.

اگر همتی در مناظره‌ها خوب ظاهر شود شاید نظر جبهه اصلاحات تغییر کند

معلوم نیست جبهه اصلاحات بخواهد موضع جدیدی را اعلام کند، اما اصولا اگر مناظره‌ها نشان دهد که آقای همتی خوب صحبت می‌کند و توضیحاتش اقناع کننده است شاید بتوان امیدوار بود که تجدیدنظر کنند؛ مثلا همین حضور همسرش در رسانه ملی در برنامه تلویزیونی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که من شخصا خودم شنیدم که بعضی از خانم‌ها می‌گفتند بعد از این صحبت همسر آقای همتی، ما نظرمان نسبت به آقای همتی تغییر پیدا کرده است؛ بنابراین به نظر من اشکالی هم ندارد که جبهه اصلاحات چند روز مانده به انتخابات یک نظر سنجی انجام دهد، اگر در این نظر سنجی دیدند که بین دو نفر کاندیدا مثلا آقای همتی، وضعیت خوبی دارد و حداقل این احتمال وجود دارد که به مرحله دوم برسد که مثلا یک طرف آن آقای همتی باشد و طرف دیگر آن آقای رئیسی یا فرد دیگری باشد می‌توان تجدید نظر کرد (چون جزء مصوباتشان هم پیش بینی شده است که اگر کاندیدا‌هایی متعددی داشتند و خواستند از یکی از آن‌ها حمایت کنند باید براساس نظر سنجی باشد).

رای آقای همتی از حداقل شروع شده و در حال بالاتر رفتن است

به نظر من ابزار این کار نظر سنجی است، درست است که کاندیدا‌های اصلی اصلاح طلبان رد شدند، ولی آقای همتی جزء آن ۱۰ نفری است که امضا داشتند و به جلسه رفته و صحبت کرده است و از برنامه خودش دفاع کرده و من شنیدم موقع دفاعش هم دفاع خوبی کرده و مورد توجه واقع شده بود.

من در شهرستان هستم و زمانی که بررسی می‌کنم می‌بینم که روز به روز بر مقبولیت و رای آقای همتی افزوده می‌شود و از طرفی از رای آقای رئیسی کاسته می‌شود یعنی رای آقای رئیسی از حداکثر شروع شده و در حال کاهش و پایین‌تر آمدن است این در حالی است که رای آقای همتی از حداقل شروع شده و در حال بالاتر رفتن است. نظر شخصی خودم این است که اگر این روند رو به رشد آرای آقای همتی ادامه پیدا کند امکان دارد بر اساس نظر سنجی معلوم شود که جبهه اصلاحات باید پشت ایشان قرار گیرد یا خیر.

خاتمی پس از موضع جبهه اصلاحات ورود می‌کند

*ممکن است آقای خاتمی برای حمایت از یکی از این دو کاندیدا وارد شوند؟ یا همه چیز بستگی به تصمیم جبهه اصلاحات ایران دارد؟

-با توجه به مکانیزمی که پیش بینی شده و رویه‌ای که الان وجود دارد به نظر من اگر آقای خاتمی بخواهد در این عرصه ورود پیدا کند بعد از موضع جبهه اصلاحات و نهاد اجماع ساز است و قبل از آن نیست. یعنی اگر نهاد اجماع ساز ابتدا به این موضع رسید، بعد آقای خاتمی می‌آید، یعنی شرط ورود آقای خاتمی در حمایت از آقای همتی منوط به تصمیم و موضع نهاد اجماع ساز جبهه اصلاحات ایران است.


بیشتر بخوانید: علم‌الهدی: هر کدامتان ۱۰نفر را پایِ صندوق بیاورید


*آقای نمازی! کارگزارانی‌ها در انتخابات مجلس هم تصمیم گرفتند مسیر جداگانه‌ای را بروند و نتیجه آن را هم دیدند. اینکه تصمیم گرفتند پشت آقای همتی قرار بگیرند، به نظر شما تا کجا پای ایشان می‌ایستند؟

-من این سؤال را جواب نمی‌دهم.

جبهه اصلاحات می‌تواند نظر خود را تغییر دهد

*رایزنی با دیگر اصلاح طلبان را چگونه می‌بینید، به نظر شما آن‌ها رویه کارگزاران را دنبال می‌کنند یا خیر؟

-معلوم نیست، ولی اگر بخواهند وارد شوند اولا نوع مناظره‌های آقای همتی بسیار تاثیر دارد دوم اینکه، این احزاب در استان‌ها و شهرستان‌ها نماینده دارند و باید تحقیقاتی از اعضای خودشان در استان‌ها و شهرستان‌ها داشته باشند؛ اگر دیدند گرایش به آقای همتی بالا رفته و آرای ایشان رو به رشد است، بیایند و یک نظرسنجی انجام دهند و اگر در نظر سنجی تایید شد که با حمایتشان می‌توانند آقای همتی را به یکی از قطب‌های اصلی انتخابات تبدیل کنند، به نظر می‌رسد اشکال نداشته باشد که جبهه اصلاحات موضع خودش را تغییر دهد.

از رأی رئیسی کاسته و به رأی همتی افزوده می‌شود

*به نظر شما آقای همتی می‌تواند یکی از قطب‌های انتخابات باشد؟ قطب اصلی را آقای رئیسی می‌بینید یا آقای جلیلی؟

-من انتخابات را یک قطب می‌بینیم و غیر از آقای رئیسی کسی مطرح نیست، اما به این رسیده ام که روز به روز به رای آقای همتی افزوده می‌شود و از آرای آقای رئیسی کاسته می‌شود، علت آن هم این است که یک اتفاقاتی افتاد مثل آن بیانیه دادستان تهران و بعضی از اصولگریان مثل آقاتهرانی و دیگران صحبت‌هایی را مطرح کردند که به تعبیری به مردم بَرخورده است و خلاصه آن‌ها آمدند که به آقای رئیسی کمک کنند، اما وضعیت بدتر شد و موضعشان به نفع آقای رئیسی نبود و من به این دلیل می‌گویم که از آرای آقای رئیسی کاسته می‌شود.

حضور تاثیرگذار همسر همتی در تلویزیون

اینطور بگویم که یک اکثریتی تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت نکنند و رای ندهند و نظر سنجی‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ و ۳۰ درصد متغیر است که میزان مشارکت است، حتی اگر میزان مشارکت را ۳۵ یا ۴۰ هم درنظر بگیریم باز هم ۶۰ درصد نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند که این‌ها یک دسته هستند و یک دسته دیگری هم هستند که از بین همان ۳۵ یا ۴۰ درصد می‌خواهند شرکت کنند و می‌خواهند رای دهند که رای آن‌ها آقای رئیسی نیست، یعنی آن‌ها به هر دلیلی شرکت می‌کنند، ولی رای آن‌ها به شخص دیگری است. به نظر من آقای همتی توانسته از بین این‌هایی که شرکت خواهند کرد تعداد زیادی را به خود جذب کند و خصوصا حضور خانم ایشان در برنامه خیلی مؤثر بوده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، هرچه به رای آقای همتی افزوده شود اصولا از رای آقای رئیسی کسر می‌شود.

همتی به سمت قطب شدن پیش می‌رود

*یعنی شما می‌گویید که یکی از قطب‌های انتخابات ممکن است آقای همتی باشد؟

-بله. الان آقای همتی دارد به سمت قطب شدن پیش می‌رود و هرچه رای می‌گیرد، چون آن ۵ نفر دیگر رای چندان زیادی ندارند و اگر آن ۵ نفر در صحنه بمانند رای حداقلی خودشان را دارند، آقای همتی هرچه جلوتر رود دارد از آقای رئیسی رای می‌گیرد.

مردم می‌گویند چرا رئیسی قوه قضاییه را رها کرده است؟

*آقای همتی در فضای مناظرات چگونه می‌توانند به تنهایی در مقابل آقای رئیسی و کاندیدا‌های پوششی آقای رئیسی بایستند؟

-از دو جهت من می‌توانم نظر دهم، یکی جنبه مثبت آن است و دیگر جنبه منفی آن است. اول جنبه منفی آن را می‌گویم، من بعضا می‌شنوم که آقای همتی از بیرون که نیامده و سال‌ها رئیس بانک مرکزی بوده و این حرف‌هایی که الان مطرح می‌کند را آیا آن موقع نمی‌توانسته انجام دهد؟! خلاصه الان یک چنین حرف‌هایی مطرح می‌شود، اما اکثریت به آن قول‌هایی که اصولگرایان می‌دهند و وعده‌ها و شعار‌هایی که مطرح می‌کنند توجه می‌کنند یعنی بیشتر مردم را تحریک می‌کند که چرا آن‌ها این حرف‌ها را می‌زنند، مثلا وقتی آقای رئیسی صحبت از مبارزه با فساد می‌کند، مردم می‌گویند که ایشان در دستگاهی بوده که وظیفه اصلی‌اش مبارزه با بی قانونی، مبارزه با تخلف، مبارزه با جرم و .. بوده است، آن‌ها می‌گویند چرا ایشان آنجا را رها کرده و می‌خواهد وارد قوه مجریه شود؟

وعده‌های محسن رضایی درباره FATF مورد تردید مردم است

این‌ها بحث‌هایی است که در بین مردم گفته می‌شود یا وقتی آقای محسن رضایی صحبت از این می‌کند که می‌آید و FATF را به تصویب می‌رساند، این واکنش را در بین مردم داشته که ایشان سال‌ها دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و هست و این تصویب FATF در آنجا به نوعی به تاخیر افتاده است و حالا اگر ایشان رئیس جمهور هم شود یک رای در مجمع دارد که آن هم رای خودش به عنوان رئیس جمهور است، پس چه تضمینی وجود دارد که بتواند بقیه را در این قضیه همراه خودش سازد.

یا اینکه می‌گویند مثلا یارانه را فلان میزان می‌کنم و بالا می‌برم و فلان می‌کنم، مردم آگاه هستند و می‌گویند ابتدا بگویند منبع آن را از کجا تامین می‌کنند بعد محل خرج آن را بیان کنند، چون این خرج‌ها اول باید منبع درآمدش درست شود. پس به نظر من مردم با شعارها، با دقت برخورد می‌کنند و آن را تحلیل می‌کنند.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ لحظه چسبیدن قاشق به صورت امین حیایی

نبرد سرنوشت‌ساز تیم ملی مقابل عراق در کیش

پرداخت بیت کوین به جای پول دندان پزشکی

جدیدترین و جذاب‌ترین پست‌های اینستاگرام بازیگران +عکس

ارزان‌ترین خودرو‌های بازار

اظهارات پوتین در آستانه برگزاری نشست با جو بایدن

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله شهرری خرداد ۱۴۰۰ + جدول

امروز درکدام استان‌ها باران می‌بارد؟

ریپل: اسنادی وجود دارد که باعث پیروزی ما در دادگاه می‌شود

قول کاندیدا‌ها درباره مسکن قابل اجرا نیست

آپارتمان در منطقه ۴ تهران چند؟

ترکیب والیبال ایران مقابل بلغارستان

گل‌محمدی به دنبال حل بحران‌های تازه پرسپولیس

سرقت از خانه خانم بازیگر سرشناس در تهران + عکس

جلوگیری از ریزش بیشتر بورس با تزریق نقدینگی

رئیسی چوب لای چرخ مذاکرات هسته‌ای و FATF گذاشت

کاربرفروشی برای انتخابات

پیش بینی قیمت بیت‌کوین

عوارض واکسن کرونا کی ظاهر می‌شود؟

ظرفیت رشد سالانه ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت ایران با جهان

تصویری از پدر رهبر انقلاب را ببینید

افق بازار مسکن پس از انتخابات ۱۴۰۰

بیکاری آلمان در کف ۹ ماهه

نگاه خیره بورس به انتخابات ۱۴۰۰

قیمت روز موبایل در بازار امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

ماجرای گونه ویتنامی ویروس کرونا چیست؟

افتتاح اسکله استند آپ پدل برد در منطقه آزاد اروند

بیمه اعتباری واحدهای تولیدی چقدر راهگشاست؟

قیمت نفت رکورد دو ساله زد

افزایش خرید سهامداران خرد در بورس

درآمد ۶۰ میلیونی یک اینفلوئنسر از تبلیغات/ بلاگر‌هایی که به دلیل تبلیغ کرپیتولند دستگیر شدند

شرط خاتمی برای حمایت از همتی در انتخابات ۱۴۰۰

ساخت خط لوله گازی جنجالی روسیه تکمیل می‌شود

میزبانی منطقه آزاد انزلی از مسابقات بین المللی تنیس

پشت صحنه مناظرات ۸۸ از زبان پورحسین

حباب بورس تخلیه شده است؟

جزئیات شهادت ۲ نیروی مستشاری و عضو سپاه در سوریه