تاریخ بروز رسانی: ۱۲:۰۷ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
رئیس نصر تهران در نشست اقتصاد دیجیتال شهری:

فناوری در شورای شهر و شهرداری در اولویت قرار گیرد

نشست اقتصاد دیجیتال شهری نصر تهران در حالی روز دوشنبه 17 خرداد ماه برگزار شد که علی اصغر قائمی، خسرو سلجوقی و افشین ریاحی از کاندیدا‌های حوزه فاوا در انتخابات شورای شهر، حسین اسلامی، رئیس نصر تهران و اعضای کمیسیون‌های مربوطه و برخی از مدیران عامل شرکت‌ها ازجمله تخفیفان و اسنپ حضور داشتند.

فناوری در شورای شهر و شهرداری در اولویت قرار گیرد

اقتصاد۲۴- حسین اسلامی، رئیس نصر تهران در ابتدای این نشست ابراز امیدواری کرد برگزاری این نشست‌ها با حضور کاندیدا‌های حوزه فاوای شورای شهر بتواند همکاری ما را با این نهاد بیشتر کند. او در این باره گفت: ما در سازمان نصر از حضور افراد متخصص در حوزه فناوری در شورای شهر حمایت می‌کنیم و معتقدیم که در شورای شهر و حتی شهرداری حوزه فناوری باید در اولویت قرار بگیرد.»

برنامه کاندیداهای حوزه فاوا برای حمایت از استارتاپ‌ها چیست؟

مدیرعامل اسنپ به عنوان نخستین پرسشگر ابتدا توضیحی درباره عملکرد اسنپ در این چند سال ارائه داد و گفت: مجموعه ما شامل ۱۰ شرکت است که در حوزه‌های مختلف مانند حمل‌ونقل، تحویل غذا در زنجیره رستوارن‌ها، فروش بلیط و هتل‌داری و ... فعالیت می‌کند. عمده‌ترین اتفاقی که در مجموعه اسنپ با تعامل در حاکمیت اتفاق افتاد، ورود بخش خصوصی به منطقه‌ای است که پیش از این توسط دولت مدیریت می‌شد و به ارائه خدمات عمومی می‌پرداخت. ایجاد شفافیت، پاسخگویی و احترام به ارباب رجوع از تبعات حضور در این بخش بود که امیدواریم در بخش‌های دیگر هم توسعه پیدا کند و حاکمیت و بدنه دولت، بخش خصوصی را به رسمیت بشناسد.

محمد خلج با طرح این سوال که کاندیدا‌ها چه برنامه‌ای برای حمایت‌ها از شرکت‌های پیشرو و استارت‌آپی دارند، صحبت خود را خاتمه داد.  

پیگیری برای حل تعارض میان استارتاپ‌ها و شهرداری

سلجوقی در پاسخ به این سؤال گفت: مشکل اصلی این است که در حال حاضر قوانین تعارض وجود ندارد. در بحث رویکردی باید شرکت‌های نوپا به هوشمندی برسند و بزرگ شوند. طبیعتاً با بزرگ‌شدن می‌توانند ورودی‌ها و خروجی‌هایی برای خود داشته باشند. برای این رویکرد به ابزار نیاز است. ما به دنبال این بودیم که قانون تعارض هرچه زودتر نوشته شود، اما تا امروز مجلس آن را تصویب نکرده است. سازمان نصر باید تصویب قوانین تعارض را در مطالبات خود داشته باشد و بخواهیم که هرچه زودتر تصویب شود.

او در ادامه گفت: شورای شهر می‌تواند با برون‌سپاری برخی ابزار‌ها داده‌ها را خریدوفروش کند. این اقدام باعث می‌شود که ارزش‌افزوده‌ای برای شهرداری ایجاد شود. علاوه‌بر اینکه بخش خصوصی از آن استفاده می‌کند، بخشی از درآمد حاصله به شهرداری و شهر انتقال پیدا می‌کند. البته شهرداری هنوز اطلاعاتی را در اختیار شرکت‌ها قرار نداده، اما نگاه این است که ارزش‌افزوده برای آن ایجاد شود.»

به دنبال ایجاد کمیسیون تخصصی فناوری

قائمی نیز در پاسخ به این سوال گفت: ما در موضوعات مربوط به نوآوری کمیسیون تخصصی نداریم. او اشاره کرد که اگر طرحی به شورای شهر ارائه شود که از بلوغ زیادی برخوردار باشد، معمولاً مخالفت‌های جدی در بحث‌های کارشناسی روی آن انجام نمی‌شود. وجود یک کمیسیون تخصصی در حوزه نوآوری می‌تواند به تسهیل مقررات در این حوزه کمک می‌کند. یکی از طرح‌هایی که در این کمیسیون قرار است بررسی شود معاف کردن حمل‌ونقل هوشمند از عوارض محدوده طرح ترافیک است.

بر عملکرد فاوای شهرداری نظارت شود

ریاحی نیز توضیح داد: شهرداری و شورای شهر تاکنون در بحث اجرا به‌دلیل اینکه همه کار‌های خود را به سازمان فاوا سپرده دچار رخوت شده است. از سوی دیگر در شورای شهر نظارتی روی برنامه‌های سازمان فاوا وجود ندارد و این سازمان هم عملکردی از خود نشان نداده است؛ بنابراین نظارت باید به‌صورت مستقیم روی سازمان فاوای شهرداری انجام شود.

فاصله دور شهرداری تا دولت الکترونیک

نازنین دانشور، مدیرعامل تخفیفان نیز در این نشست با انتقاد از عملکرد شهرداری، گفت: شهرداری در حالی دم از دولت الکترونیک می‌زند که فرایند‌های این سازمان حتی به دولت الکترونیک نزدیک نیز نیست.

فناوری در بدنه سنتی شهرداری نفوذ کند

رضا قربانی، عضو هیات‌مدیره و رئیس کمیسیون فین‌تک نصر تهران در این نشست گفت: درگیری‌های مجموعه استارت‌آپی با شهرداری باید از بین برود. واقعیت این است که کسب و کار‌ها رگوله‌پذیر هستند و شورای شهر هم به‌خصوص شورای شهر تهران از سازمان‌های مهمی است. سوالی که قربانی از کاندایدا‌ها داشت در بحث مالی بود و در این باره گفت: در بحث مالی چهار شاخص در‌آمد، هزینه، دارایی و بدهی وجود دارد. سوالی که وجود دارد این است که در شهر تهران درآمد‌های شهر را چگونه می‌بینید و چقدر می‌خواهید این ساختار را تغییر دهید. فکر می‌کنید که باید درآمد‌ها کم یا زیاد شود؟ از سوی دیگر شهر چقدر دارایی دارد و چقدر می‌توان آن را مولد کند؟

سلجوقی در پاسخ به این سؤال گفت: به‌دلیل کاهش سرمایه‌های اجتماعی اعتماد جامعه از بین رفته و بنابراین فعلاً در کوتاه‌مدت سرمایه جدیدی ایجاد نمی‌شود. در بخش دوم اعتقاد این است که می‌توان ظرفیت‌های زیادی ایجاد کرد. به‌طور مثال با استفاده از اقتصاد اشتراکی و فعالیتی که در اسنپ و تپسی اتفاق افتاده می‌توان مشاغل سنتی را به مدرن تبدیل کرد. طبیعتاً در دارایی‌های دیجیتالی نیز می‌توان از این بهره‌وری استفاده کرد. نگاه من به بخش بهره‌وری است و تولید ثروت با بهره‌وری در تمام بخش‌ها باید اتفاق افتد. در بهره‌وری هزینه‌های انجام شده کاهش می‌یابد.

قائمی در ادامه صحبت‌های سلجوقی توضیح داد که شهرداری‌ها نهاد‌های عمومی غیردولتی هستند و انبوهی از مأموریت خواسته یا ناخواسته به آن‌ها تحمیل شده است. شهرداری چه بخواهیم و چه نخواهیم نیاز به درآمد دارند این روز‌ها صحبت از درآمد پایدار می‌شود. منظور ما از این درآمد این است که تداوم باشد و وابسته به مساله‌ای نباشد. همچنین درآمد مطلوبی باشد و قابلیت انعطاف داشته باشد. اگر این سه ویژگی در درآمد‌های شهرداری دیده شود، به درآمد پایدار می‌رسد.

ریاحی نیز اشاره کرد که در بحث اقتصاد و درآمد مشکلاتی داریم. شهرداری و شورای شهر در چهار سال گذشته بیشتر روی تکمیل پروژه‌ها حرکت کرده و پروژه جدیدی را آغاز نکرده است. یکی از برنامه‌هایی که کاندیدا‌های شورای شهر دارند این است که پروژه‌های عظیمی را قرار است اجرایی کنند که این موضوع هزینه زیادی به شهرداری تحمیل می‌کند و این سازمان هم درآمدی نخواهد داشت که جوابگوی پروژه‌ها باشد. برای این موضوع نمی‌توان پروژه‌های هوشمندسازی را تعریف کرد، بلکه باید جلوی انجام آن گرفته شود و پیشنهادات بهتری ارائه داد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فناوری در شورای شهر و شهرداری در اولویت قرار گیرد

جزییات مرحله جدید ثبت‌نام مسکن‌ملی

حرکت سردار که بحرینی‌ها باید خوب یادشان بماند +عکس

فیلم/ فاجعه مناظره اول در مقام کارگردانی؛ این رویه امروز اصلاح می‌شود؟

تولد صابر ابر و تبریک هنرمندان +عکس

آخرین آمار جهانی کرونا سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

رسانه تندروی اصولگرا پایان کار خود را اعلام کرد

روحانی: افزایش قیمت کالا‌ها به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

درآمدزایی هفت هزار میلیارد ریالی شرکت عمران و خدمات کیش از محل ارایه خدمات به کیشوندان

واعظی: کاندیداها حرف‌هایی که در اتاق‌های دربسته می‌زنند را با مردم بگویند

درخواست برهانی؛ 30 میلیارد هم به استقلال بدهید

استقلال جذب یک مدافع را تکذیب کرد

سازمان منطقه آزاد ماکو در اتمام پروژه های نیمه تمام منطقه مشارکت می کند

فیلم/ جلیلی: دولت اجازه ندهد در فضای مجازی، آزادی و استقلال کشور سلب شود

مشکلاتی که در هفت تپه تمامی ندارد/ حقوق فروردین و اردیبهشت کارگران هفت تپه پرداخت نشده است

پست اینستاگرامی عراقچی به مناسبت درگذشت مرحوم مرادخانی+عکس

محسن هاشمی: صداوسیما نقش پررنگی در فضای سرد انتخابات دارد

تمجید رویترز از درخشش آزمون مقابل بحرین +عکس

کیفیت هوای تهران در شرایط سالم است

بایدن و اردوغان درباره ایران رایزنی می کنند

فیلم/ کپی‌کاری مستند رئیسی از روی مستند ۹۶ روحانی

پاداش فوری برای بازیکنان تیم ملی

فیلم/ قمه‌کشی وحشیانه در داروخانه اصفهان به خاطر داروی بدون نسخه!

قاضی زاده و جلیلی انصراف می‌دهند؟

همتی: یک عده نمی‌گذارند که تحریم رفع بشود

فیلم/ حمله تمام قد همتی به کاسبان تحریم!

امروز ۱۸ خرداد بورس چگونه آغاز به کار کرد؟

نگاه صداوسیما به مناظره، مثل نگاهش به خندوانه و کودک شو است

وقوع دو زمین لرزه ۴ ریشتری در تبریز

اگر اضطراب دارید، این ۹ ماده خوراکی را بخورید

۲۰۰ میلیون تومان به یک نفر دادم تا شوهرم را بکشد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله نظام آباد خرداد ۱۴۰۰ + جدول

فیلم/ خاطره جالب سردار آزمون از پزشکی که او را به دنیا آورد

۲ بازیکن جدید به تیم ملی دعوت شدند

تجمع چند ساعته کاربران صرافی کریپتولند/ پول‌ها در خزانه و دست مردم خالی!

همه وقت‌های اضافه تلویزیون

ادامه تاثیر مناظره اول بر مناظره دوم