تاریخ انتشار: ۲۲:۲۱ - ۰۱ تير ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲۳ نظر

داماد، نوعروسش را به آتش کشید

کیومرث نسبت فامیلی دوری با خانواده همسرم دارد. کارمند بانک بود و تحصیلکرده. چندین بار به خواستگاری گلاله آمدند. ما قبول نمی‌کردیم، اما سماجت‌شان سبب شد تا تصمیم‌مان تغییر کند. با ازدواج او و گلاله موافقت کردیم. هشت ماه پیش بود که عقد کردند. جهیزه‌اش را آماده کردیم. قرار بود پنجم تیرماه جهیزیه‌اش را به خانه بخت ببرد.»

نوعروس مقتول

اقتصاد ۲۴ -  خانواده شیخی ۲۰ روزی است که به سوگ نشسته‌اند. به سوگ دختری که قرار بود تا پنج روز دیگر لباس سپید عروس به تن کند و به خانه بخت برود. اما مرگ شد هدیه گلاله شیخی عروس سقزی. کیومرث نفس را از عروس کردستان گرفت و جسدش را به آتش کشید.

 هشت ماهی بود که عقد کرده بودند. مقاومت خانواده شیخی برای این وصلت فایده‌ای نداشت. کیومرث پاشنه در خانه را کنده بود. از اقوام دور مادر گلاله بود و برای ازدواج مصر. با وجود مخالفت‌های پدر و گلاله، اما این ازدواج سر گرفت.

پنجم تیر تاریخ جهازبران بود. جهیزه‌ای که حالا چشمان پدر و مادر تاب دیدنش را ندارند. در انبار خانه پدر جا خوش کرده‌اند و شده‌اند یادآور خاطرات سفید و سیاه دوران هشت ماه نامزدی گلاله.

تا بازنشستگی پدر یک سالی مانده است. فرهنگی است و تمام عمرش به آموزش و تربیت و تعلیم دانش‌آموزان گذشته است. از همان شبی که گلاله دیگر پاسخگوی تماس‌هایش نبود تا پیدا شدن جسد به آتش کشیده‌اش گرد سفیدی روی موهایش نشسته است.

تاب صحبت ندارد. کلمات را سریع می‌گوید؛ کلماتی را که بار‌ها در ذهنش گذرانده است. سوالاتش تمامی ندارد. هنوز چرایی این جنایت برایش مفهوم ندارد.

«سه دختر داشتم. گلاله دختر دومم بود. دختر بزرگ‌ترم کارشناس روانشناس است. گلاله فارغ‌التحصیل رشته حقوق بود و مشاور حقوقی دفتر قضائی. دختر کوچک‌ترم هم کلاس ۱۰ است. کیومرث نسبت فامیلی دوری با خانواده همسرم دارد. کارمند بانک بود و تحصیلکرده. چندین بار به خواستگاری گلاله آمدند. ما قبول نمی‌کردیم، اما سماجت‌شان سبب شد تا تصمیم‌مان تغییر کند. با ازدواج او و گلاله موافقت کردیم. هشت ماه پیش بود که عقد کردند. جهیزه‌اش را آماده کردیم. قرار بود پنجم تیرماه جهیزیه‌اش را به خانه بخت ببرد.»

جزییات قتل

واژه‌ها سریع‌تر از قبل در کنار هم قرار می‌گیرند. پدر بغضش با گذشت ۲۰ روز هنوز فروکش نکرده و با لهجه کردی از آن روزی می‌گوید که گلاله نفسش بند آمد. نفسش را در سینه حبس می‌کند و با یک دم از تاریخ هشتم خرداد می‌گوید.

«روز هشتم خرداد کیومرث دنبال گلاله آمد. قرار بود درباره مراسم ازدواج صحبت کنند. غروب بود که رفتند. از آنجا که امتحان دانش‌آموزان مدرسه شروع شده بود، من هم زود خوابیدم که فردا زودتر به مدرسه بروم. همسرم چند باری با گلاله تماس گرفته و گلاله گفته بود تا آخر شب حتما به خانه برمی‌گردد.

ساعت ۱۱ شب آخرین بار مادر گلاله تماس گرفت و دخترم گفته بود تا ۱۰ دقیقه دیگر به خانه می‌رسد. اما بعد از آن دیگر گلاله پاسخگوی تلفن نبود. گوشی زنگ می‌خورد، اما گلاله جواب نمی‌داد. گوشی کیومرث هم خاموش شد و دیگر از آن‌ها خبر نشد.»

نوعروس مقتول

دستگیری داماد قاتل در آستارا

همه شب را به دنبال ردی از نو عروس سقز بودند. تصور می‌کردند تصادف کرده‌اند، چراکه دامادشان در سیاهی شب به سختی رانندگی می‌کرد. اما ردی از گلاله نه در بیمارستان‌های شهر بود و نه در سرخانه و کلانتری‌ها. صبح بود که کیومرث تماس گرفت و پرده از راز ناپدیدشدن‌شان برداشت.

«کیومرث از سقز گریخته بود و قصد داشت از مرز فرار کند، اما در تماسی ماجرا را به خانواده‌اش گفت. همین امر باعث شد تا پلیس وارد عمل شود و بعد از ۱۱روز کیومرث در خانه‌ای در آستارا دستگیر شد. تا آن روز حتی ما نمی‌دانستیم چه بلایی سر گلاله آورده است.

در بازجویی‌ها گفت که با کار دخترم مشکل داشته و نمی‌خواسته گلاله سرکار برود و همین مسأله هم شده سرفصل اختلاف شان. دعوا بالا می‌گیرد. با مشت به سر او می‌زند. وقتی او را بی حال می‌بیند، نبضش را می‌گیرد، اما نبض نداشته.

سرش را روی سینه‌اش گذاشته و مطمئن شده که او دیگر نفس نمی‌کشد. بعد در مسیر از پمپ‌بنزین ۴ لیتر بنزین خریده و جسد دخترم را به منطقه چاپان خارج از سقز می‌برد و گلاله را به آتش می‌کشد.»

آتش و مرگ هدیه عروس سقزی

نفسش تنگ شده است. کلمات تاب تحمل ندارند. واژه‌ها دیگر سخت ادا می‌شوند. پدر خمیده‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. داغ دخترش را لحظه‌ای فراموش نکرده است.

«کیومرث وقتی دخترم را به آتش می‌کشد، به تهران می‌رود و ماشینش را در پارکینگ خانه دوستش می‌گذارد. او به همراه دوستش پیمان راهی آستارا می‌شوند که مأموران با ردزنی‌های پلیسی او را دستگیر می‌کنند. روز اول به همراه قاتل به محل جنایت رفتیم، اما کیومرث محل آتش‌زدن گلاله را نگفت.

بعد از اینکه او را بار دیگر به اداره آگاهی منتقل کردند، در آنجا کروکی محل رهاکردن جسد را کشید و بالاخره پیکر گلاله را پیدا کردیم که بی‌رحمانه و بی‌گناه به طرز فجیعی به قتل رسیده و در آتش سوخته بود.»

قصاص می‌خواهیم


این پدر داغ‌دیده در آخر می‌گوید: «ما تنها قصاص می‌خواهیم. باورمان نمی‌شود چطور توانسته آن همه مهربانی، آن همه شور زندگی، آن همه آرامش را به آتش بزند. ما در قبال کیومرث هر کاری که می‌توانستیم انجام دادیم. مثل پسر نداشته‌ام بود. داغ گلاله غم بزرگی است. مردم سقز و کردستان حتی ایران در این مدت ما را همراهی کردند و در کنارمان قرار گرفتند.»

کیومرث حالا هشت روزی است که در اختیار پلیس آگاهی است و تحت بازجویی قرار دارد. صفحات مجازی، اما از عکس‌ها و تصاویر گلاله خالی نمی‌شود، همه در سوگ این عروس سقزی هستند، عروسی که دهشتناک به قتل رسید و به آتش کشیده شد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
نصرت اله ترکاشوند
0
1
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
فقط قصاص قصاص قصاص
غنجعلی
1
6
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
چطور یک انسان باید اینقدر سنگ دل باشد پناه برخدا این کار شاید از یک آدم دیوانه بر آید که آن هم محال است من ۶۰سال سن دارم خیلی آدم دیوانه دیده ام ولی آزارشان به مورچه هم نرسیده پس چطور باید قبول کنیم که یک انسان مرتکب چنین جنایتی شده بحر حال خدا روح پرفتوح این نو عروس را قرین رحمت کند و در بهشت برین منزل دهد تسلیت به خانواده داغدارش لعنت خدا بر قوم ظالمان
بهمنی
0
5
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
با سلام به خانواده محترمه گلاله خانم. بخصوص به پدر و مادر محترمشان. بهتون از صمیم قلب تسلیت عرض میگنم. خدا رحمتش کنه . داغه عزیز بخصوص فرزند خیلی سخته. انشااله خدا به شما صبر بده. و گلاله خانم رو با بی بی دو عالم خانم حضرت فاطمه زهرا معشور کنه. توکلتون به خدا باشه‌.
ناشناس
0
5
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
چقدر غم انگیر اون داماد رو باید آتشش بزنن چقدر آدما بی رحم شدن خدا بدادمون برسه با اینهمه خشونت
محمدمشهد
0
7
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
فقط قصاص
ناشناس
0
5
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
روحش‌باصالحان‌ونیکوکاران‌محشورباد
علی مراد
0
3
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
با عرض تسلیت به خانواده داغدار وهمکارفرهنگی از خطه غیور مردان کُرد..... ضمن احساس همدردی و تنفر شدید از بی رحمی و قصی القب بودن یک انسان ملعون نسبت به محرم راز
فرشته -تهران
0
3
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰
فققققط قصاص
ناشناس
0
5
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
خدا به خانواده اش صبر بده دیگه رحم ومروت نیست
هموطن
0
3
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
باید از اول به پلیس بعلت مزاحمت شکایت می کردید دلیل نداشت دختر بدهید.قصاص حداقل کاری که در حق قاتل انجام داد نباید گذشت کنند چون فردا چنین جنایتی تکرار خواهد شد هیچ واسطه ای هم قبول کنند
ناشناس
0
4
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
سلام تسلیت ما رو قبول کنید همه ما درغم دختر عزیزتان شریکتان هستیم
از کار وحشتناک داماد نگذرید بذارید همه بفهمن که زن و زندگی یک زن اهمیت وارزشش خیلی بیشتره حتی برای این عمل شیطانی قصاص کمه
ناشناس
0
3
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
فقط باید آتش بزنند بعد دارش بزنند بی پدر مادرو
صدیقه
1
4
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
خدابه خانواده صبربده خیلی دردناکه خواهشا اینقدردنبال رصایت نگردن اینجور آدما باید زودقصاص بشن تادرس عبرتی برای بقیه باشن
حدیث
1
4
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
خدابدورکنه
م
0
2
پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰
خدا ازش نگذره ...واقعا باید قصاص بشه ولی به همون شیوه که گلاله کشته شده
ن ر
0
3
جمعه ۰۴ تير ۱۴۰۰
ادم سالم به هیچ وجه نه کسی را می زند نه کسی را میکشد. این اقا روانی بوده . شیزوفرن بوده اینها توهم می زنند در یک زمانی هم دست به جنایت میزنند
ناشناس
0
2
شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰
خدا رحمتش کنه ولی اگر الان کشته نمی شد حتما چند سال دیگه با شکنجه های این داماد روانی زجر کش میشد،نتیجه ی ازدواج های سنتی
انسانیت
0
0
شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰
با درود و سلام
بسیار ناراحت و غمگین شدم
خداوند به خانواده محترم و داغدار این دختر خانم عزیز،صبر و تحمل بسیار عطا نماید
روح این عزیز از دست رفته شاد باشد
بنظرم این دختر بی گناه، شهید شده
مگه دشمن با ناموس آدم چیکار میکرده که این آقای داماد با ناموس مردم نکرده؟!
فرد متهم و قاتل،باید مجازات سختی بشود
در این لحظه فقط آرزوی آرامش برای خانواده داغدار دارم
روحش شاد روحش شاد روحش شاد روحش شاد روحش شاد
اوجی
0
0
شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰
چرا آنقدر آدما بی احساس و بیرحم شدن خدایا خودت به داد دل مادرو پدر این عروس برس
قصاص کوچکترین مجازات برای این شیطان هستش
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۰
برای این
ققنوس
0
0
يکشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۰
با عرض تسلیت.
امیدوارم به سزای کارش برسد اگر مقصر اصلی داماد است.
ولی خانواده های کرد آدم های با فرهنگی هستن و مخصوصا پدر عروس فرهنگی می‌باشد..قطعا با گذر زمان رضایت خواهند داد ..
ولی به نظر من رضایت دردی را دوا نمیکند...قصاص انجام دهید
Nashenas
0
0
يکشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۰
فقط قصاص اصلا گذشت نکنید
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۰
خدا وکیلی هر مجازاتی غیر از قصاص برای این کثافت ظلم در حق مقتول و خانوادشه اتفاقا باید همونجوری که دختر مردمو به آتیش کشیده بسوزونن کبابش کنن تا هر الدنگی به خودش اجازه نده با یک انسان ازین کارا بکنه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ تغییر رنگ زیبای یک تالاب به خاطر آلودگی!

فیلم/ حرف‌های عجیب پانته‌آ بهرام درباره استقلال

فیلم/ هوای بدون کرونا در روسیه

ریسک خرید کدام قطعات سکه در بازار بالاست؟

فیلم/ نورافشانی آسمان با سیصد پهپاد

آخرین تمرین فصل پرسپولیس برگزار شد

مخالفت ابراهیم رئیسی با مسدودسازی فضای مجازی

قیمت عجیب خودروهای ژاپنی در بازار

پیش‌بینی نگران‌کننده علی مطهری درباره طرح ضداینترنت مجلس

سقوط ایران به رده سی و یکم المپیک و صدرنشینی چین + عکس

آب پاکی فرهاد مجیدی روی دست پرسپولیس و سپاهان

واکسیناسیون معلمان مقدمه حضور دانش آموزان در مدارس

فیلم/ لحظه خودکشی دختر تهرانی در ساحل محمود آباد

قیمت انواع پژو پارس

فیلم/ سرقت حیرت‌آور خودرو در روز روشن در تهران

تجاوز به دختر معلول در تهران

تصمیم به خودسوزی کتایون ریاحی!

احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پیام‌رسان‌ها و فیلترینگ

تولید خودروسازان به بیش از ۲۸۹ هزار دستگاه رسید

تکلیف مردمی که از اینستاگرام امرار معاش می‌کنند چیست؟

فیلم/ چتری که باعث عصبانیت نخست وزیر انگلیس شد!

اهدا و ارسال ۱.۸ میلیون دز واکسن دیگر از ژاپن به ایران

مورینیو بیخیال سردار آزمون شد +عکس

۷ نکته کلیدی برای سفیدی دندان

پشت میز نشین ها همه بخوانند

فیلم/ نجات فردی گرفتار شده در سیل با یک قایق بادی

بهت آورترین عوارض جویدن آدامس

حمایت سازمان جهانی مناطق آزاد از فعالان مناطق آزاد ایران در بازار‌های جهانی و محلی

امکان جدید ثبت اظهار کالا در گمرک

فیلم/ افتتاح نخستین موزه زیر آب در یونان

توقف واردات بنزین، گازوئیل و گاز در سال ۹۹

روش درست کردن خیارشور فوری در منزل

زندانیان اوین در صف واکسیناسیون کرونا

محدودیت برق صنعت سیمان رفع می‌شود

طرز تهیه میرزا قاسمی با کدو

آب‌دوغ‌خیار؛ راه فراری از گرمای این روز‌ها

نوبت واکسیناسیون به خبرنگاران رسید