تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۱۹ تير ۱۴۰۰

آغاز واکسیناسیون انبوه علیه کرونا در سیستان و بلوچستان

نماینده ویژه وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان گفت: حدود دو هفته است که در استان سیستان و بلوچستان حضور داریم و در این مدت در درجه اول تلاش کردیم که محدودیت ها، مشکلات و کمبود‌ها را در شرایط بحرانی اخیر شناسایی و راهکار مناسب برای آن‌ها اتخاذ کنیم.

واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان

اقتصاد۲۴- حمید سوری اظهار داشت: پهناوری سیستان و بلوچستان و گسترش اپیدمی و با توجه به اینکه در طول یک سال و نیم گذشته این استان، مواجهه حادی با اپیدمی بیماری کرونا نداشت و افراد حساس جامعه زیاد بودند، بنابراین گردش ویروس در جمعیت، نسبت به سایر مناطق کشور ممکن است بیشتر باشد.

وی افزود: واریانت دلتا و سایر واریانت‌های کرونا در سیستان و بلوچستان در گردش است. خوشبختانه اقداماتی که انجام شده تا حد زیادی، دغدغه‌های کادر بهداشت و درمان را در این استان کاهش داده است. در حال حاضر نیاز‌های دارویی رفع شده و کمبودی در بیمارستان‌ها از نظر تجهیزات و لوازم وجود ندارد.

رییس کمیته واکنش سریع کووید۱۹ خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری، تعداد قابل توجهی کیت برای تست‌های آزمایشگاهی وارد استان سیستان و بلوچستان شده و این استان در اولویت وزارت بهداشت، مسئولان کشوری، نمایندگان مجلس و سازمان‌های خیریه و مردم نهاد است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، سوری تصریح کرد: تعداد واکسن زیادی وارد استان سیستان و بلوچستان شده و تمام دغدغه‌ها برطرف و فضایی ایجاد شده که به نوبت و با برنامه ریزی، بتوانیم گروه‌های جامانده از واکسن به دلایل شخصی یا وقفه در ارسال واکسن را واکسینه کنیم. از روز گذشته واکسیناسیون انبوه به شکل گسترده در این استان آغاز شد و شاهد استقبال خوبی از سوی مردم هستیم، اما نیاز است که مدیریت ارائه خدمات تقویت و از تجمع مردم در مراکز واکسیناسیون جلوگیری شود.


بیشتر بخوانید: سیستان و بلوچستان همچنان در شرایط بحرانی


رییس کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ گفت: مردم برای تزریق واکسن کرونا با نوبت گیری در سامانه SALAMAT.GOV.IR در زمان تعیین شده به مراکز واکسیناسیون مراجعه و از عجله، شتاب و نیز تجمع در این مراکز پرهیز کنند، چون تجمع افراد باعث می‌شود که شانس انتقال بیماری بیشتر شود. فردی که واکسن کرونا زده و از مرکز واکسیناسیون خارج می‌شود همچنان تا چندین روز، احتمال ابتلا به کرونا را دارد.

وی یادآور شد: با کمک نیرو‌های بومی، بسیج و نیرو‌های داوطلب، اقدامات خوبی برای مدیریت بیماری انجام شده و چندین مرکز واکسیناسیون توسط بسیج جامعه پزشکی در این استان تشکیل شده است. چندین گروه از نیرو‌های بهداشتی و درمانی در حال اعزام به سیستان و بلوچستان هستند تا بخشی از کمبود‌های نیرو‌های پرستاری و حوزه درمان به ویژه در نقاط دوردست جبران شود.

سوری گفت: مشکل اکسیژن و تامین دارو‌های مورد نیاز در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان وجود ندارد و این اقدامات برای کاهش التهاب موجود در این استان صورت گرفته البته اقدامات بسیار زیاد دیگری هم مانده که برای آن‌ها برنامه ریزی انجام شده است.

نماینده ویژه وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برای حل مشکل این استان، سعی کرده ایم رویکرد استانی داشته باشیم نه اینکه در سطح یک دانشگاه علوم پزشکی خاص متمرکز شویم، چون در این استان، سه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر فعالیت دارند و تلاش ما، ایجاد هماهنگی بین این دانشگاه‌ها با رویکرد استانی برای انجام مداخلات و نیز استفاده از تجارب متقابل بوده است.

وی افزود: در این مدت، تیم‌های واکنش سریع را با استفاده از واحد‌های مرتبط مانند بهداشت محیط، ارتقای سلامت، مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت حرفه‌ای به شکل مشترک در بین سه دانشگاه علوم پزشکی تشکیل دادیم تا به صورت تیمی با زیرمجموعه‌های خود فعالیت کنند.

رییس کمیته واکنش سریع کووید۱۹ خاطرنشان کرد: برای مدیریت کرونا در سیستان و بلوچستان در سه فاز کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برنامه ریزی شده است. در کوتاه مدت به دنبال این هستیم که در ۱۰ روز، شرایط را باثبات، روند افزایشی بیماری را متوقف کنیم و به سمت کاهشی برویم. در میان مدت که ۲۸ روز خواهد بود، روند کاهشی استمرار پیدا خواهد کرد و با کاهش مراجعه به بیمارستانها، اشتغال تخت‌های بیمارستانی کم شود. در فاز سوم با افزایش ایمنی جامعه از طریق واکسیناسیون، تقویت بیماریابی، شناسایی زودرس و درمان فوری بیماران از وخامت بیماری در استان سیستان و بلوچستان بکاهیم.

سوری یادآور شد: از مردم می‌خواهیم که اگر فرد مبتلایی را در خانواده دارند، تصور کنند که خودشان هم مبتلا هستند و اگر علائمی نداشتند یا علائم خفیف داشتند، تصور نکنند که سالم هستند. حدود ۵۰ درصد از مبتلایان، بدون علائم و قادر هستند که اطرافیان را مبتلا کنند و باید با کنترل این موارد، چرخش ویروس در جامعه را به حداقل برسانیم، بیماریابی فعال را گسترش دهیم و مراقبت‌ها و درمان‌های زودرس را شروع کنیم و در حال حاضر خوشبختانه کلینیک‌های سرپایی در بیمارستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: فاز اول بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی علی ابن ابیطالب (ع) راه اندازی شد و نیرو‌های بهداری ارتش در آن حضور دارند و این بیمارستان نیاز مرکز این استان را برطرف می‌کند و با هماهنگی بهداری ارتش، نیرو‌های مورد نیاز این بیمارستان تامین شده است البته هنوز به وضعیت مطلوب و عادی نرسیده ایم بلکه به سمت کنترل شرایط پیش می‌رویم و تا حد زیادی، این پیشرفت تحقق یافته است.

این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: مشارکت سایر بخش‌ها از جمله شهرداری ها، فرمانداری ها، صدا و سیما و رسانه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی در کنترل اپیدمی، بسیار مهم است و نقش حوزه سلامت در این شرایط شاید حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد باشد و بیش از دو سوم کنترل اپیدمی و شرایط طغیان، مربوط به سایر سازمان‌ها است.

سوری تصریح کرد: باید مبادی ورودی و خروجی و مرز‌های قانونی و غیرقانونی را به شدت کنترل کنیم. در چند روز گذشته از مرز‌های میرجاوه و همچنین مرز میلک در منطقه سیستان بازدید کردم. در برخی از این مناطق مرزی، کنترل‌ها خوب، اما در برخی مناطق دیگر، ضعیف است و نیاز داریم که رفت و آمد‌ها را بیشتر کنترل کنیم تا ورود موارد آلوده از کشور‌های آلوده از جمله افغانستان و پاکستان به حداقل برسد.

وی یادآور شد: در شرایط کنونی که تردد مسافر در مرز‌های استان سیستان و بلوچستان انجام نمی‌شود، اما هنوز مراودات تجاری وجود دارد و روزانه شاید حدود ۶ تا ۷ نفر از این مرزها، ورود و خروج دارند که می‌تواند تلاش‌های حوزه سلامت را خنثی کند.

رییس کمیته واکنش سریع کووید۱۹ گفت: از همه بزرگان و رسانه‌ها در استان سیستان و بلوچستان می‌خواهیم که نسبت به آرام سازی شرایط روانی جامعه کمک کنند، چون التهاب ایجاد کردن و دامن زدن به آن، به نفع هیچ کسی نیست که اگر می‌توانست در کنترل اپیدمی موثر باشد، بنده سعی می‌کردم از همه ملتهب‌تر برخورد کنم.

نماینده ویژه وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: افرادی که دانسته یا ندانسته، فضای روانی جامعه و این استان را ملتهب می‌کنند، قطعا بدانند که مسئول جان مردم هم خواهند بود. رسانه‌ای کردن برخی اطلاعات و تصاویر، چیزی را حل نمی‌کند بلکه باید کمک کنیم که گره‌ها و مشکلات را با همدیگر برطرف کنیم. قرار نیست کشمکش‌های صنفی، باندی و سیاسی مبنایی برای عدم کنترل اپیدمی و بیماری باشد و امیدواریم که روند کاهشی که در برخی شهر‌های این استان شروع شده، در سطح همه شهر‌ها ادامه پیدا کند.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ بغض و گریه فریبا نادری برای ارشا اقدسی

عروس آمریکایی از خوشحالی راهی بیمارستان شد

ابراز شعف روحانی از وضعیت کارگران بازنشسته

فیلم/ اشک‌های سعید معروف بعد از حذف تیم والیبال ایران

آخرین عکس‌های یادگاری دولت‌های جمهوری اسلامی

آنچه داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ باید درباره انتخاب رشته بدانند

پست اینستاگرامی آذری‌جهرمی و خداحافظی با مردم

نوبخت کجاست؟ به همراه آخرین تصویر هیات دولت

فیلم/ حمله وحشیانه شیر به گوزن وسط جاده

فیلم/ لحظه دلهره‌آور نجات مادر و نوزادش از زیر خودرو

اقدام هولناک مردی که خود را شبیه به هیولا کرد! + عکس

نامه وزیر بهداشت به رهبری برای تعطیلی دو هفته‌ای کشور

فیلم/ اشک‌های یحیی گل‌محمدی بر سر مزار علی انصاریان

ارائه ۴خدمت دیگر صندوق بازنشستگی کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

صنعت اسباب‌بازی و عروسک با خلاقیت پیوند خورد

فیلم/ آب‌بازی خنده‌دار و بامزه خرس‌های پاندا

قاتل به دار آویخته شد، اما زنده ماند

فیلم/ جولان دوباره کرونا در چین

ارشا اقدسی به دستور پزشکش به خواب مصنوعی رفته

١٧ استان ایران در مسیر بیابان شدن

فیلم/ علائم پوکی استخوان چیست؟

اگر این نشانه‌ها را دارید به کرونای دلتا مبتلا شدید

اگر شما هم جگر مرغ می‌خورید حتما بخوانید

درمان کرونا با داروی امام کاظم واقعیت دارد؟

عکس بی حجاب مریم معصومی با موهای پر کلاغی !

پیش بینی قیمت دوج کوین

گیسوم، کله پوک و مورچه خار برای قرارداد به انجمن سینماداران معرفی شدند

خطیب‌زاده: ده‌ هیات خارجی برای تحلیف رئیس‌جمهور به تهران می‌آیند

رفع استرس در چند ثانیه از راه گوش

منصور ارضی:دولت بلیت سفر به ترکیه و مغولستان را ارزان کرد تا کربلا تعطیل شود

فیلم/ اولین شکایت قضایی از حسن روحانی

حملات راکتی طالبان به فرودگاه قندهار

قیمت روز لپ تاپ لنوو LENOVO

چهره پنهان پشت پرده طرح صیانت کیست؟

فیلم/ علائم کرونا دلتا که باید آنها را جدی گرفت

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

اسامی نفرات برتر کنکور اعلام شد