تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷ - ۳۱ تير ۱۴۰۰

دانستنی‌های خواندنی و جالب در مورد بدن انسان

در این گزارش با دانستنی های خواندنی و جالب در مورد بدن انسان آشنا شوید.

اخبار سلامت

اقتصاد ۲۴- ما قصد داریم در این مطلب شما را با دانستنی های، خواندنی و جالب در مورد بدن انسان آشنا سازیم تا اطلاعات بیشتری نسبت به بدن انسان کسب نمایید. همراه ما باشید.

چشم‌ها

دلیل وجود ابرو‌ها این است که از ریخته شدن عرق به داخل چشم‌ها جلو گیری کند.دیابت اولین علت نابینایی در آمریکا است.انسان در هرسال بیش از ۶ ملیون بار پلک می‌زند.

مو‌ها

یک مرد معمولی حدود ۵ ماه از عمر خود را صرف اصلاح مو‌های صورت می‌کند.مو دومین بافت در بدن است که سریع‌ترین رشد را دارد. مغز استخوان رتبه‌ی اول را دارد.مو‌ها وناخن‌ها از یک ماده تشکیل شده اند.

مغز

حدود ۲۰ درصد از اکسیژنی که تنفس می‌کنیم به مغز می‌رود.شما نمی‌توانید خودتان را قلقلک بدهید. چون مغز میداند که می‌خواهید به بدن خود دست بزنید بنابراین بر خلاف وقتی که چیز دیگری به بدن شما برخورد می‌کندعکس العمل نشان می‌دهد.

بدن

روزانه حدود ۱۰ ملیارد سلول پوستی بدن انسان می‌میرند.هر انسان روزانه بین ۱ تا ۳ پیمانه بزاق ترشح می‌کند.بدن یک انسان بالغ روزانه به حدود ۴۰ کیلو گرم اکسیژن نیاز دارد.

قلب

فشاری که قلب انسان تولید می‌کند می‌تواند خون را تا بیش از ۱۰ متر بپاشد.قلب انسان به طور میانگین حدود ۳۵ ملیون بار در سال می‌تپد. بنابر این قلب یک انسان عادی روزانه صد هزار بار می‌تپد.

بعضی موضوعات جالب دیگر

اسید‌های هضم کننده‌ی معده آنقدر قوی هستند که می‌توانند فلز روی را آب کنند. اما خوشبختانه سلول‌های سطح داخلی معده به قدری سریع تجدید می‌شوند که این اسید‌ها زمان کافی برای ذوب کردن آن‌ها ندارند. (هر ۳ یا ۴ روز)

در داخل ریه‌ها بیش از ۳۰۰۰۰۰ ملیون مویرگ خونی کوچک قرار دارد که اگر پشت سر هم چیده شوند طول آن‌ها ۲۴۰۰ کیلومتر خواهد بود.

استخوان‌های انسان در تحمل وزن استحکامی برابر با گرانیت دارند. یک قطعه استخوان به اندازه‌ی یک قوطی کبریت می‌تواند وزنی برابر ۹ تن را تحمل کند که ۴ برابربیشتر از قدرت بتون است.

۶ ماه طول می‌کشد که ناخن دست یا پا از ریشه تا نوک رشد کند.

پوست بزرگترین عضو بدن است. اندازه‌ی آن در یک انسان بالغ به حدود ۱.۹ متر مربع می‌رسد. سلول‌های پوستی به طور مداوم ورقه ورقه شده و می‌ریزند. هر انسان در طول زندگی خود معادل ۱۸ کیلوگرم سلول پوستی از دست می‌دهد.

وقتی می‌خوابید حدود ۸ میلیمتر قد می‌کشید و وقتی بیدار می‌شوید دوباره به قد اول خود بر می‌گردید. دلیل این امر آن است که وقتی نشسته یا ایستاده اید، صفحات غضروفی بین مفاصل، به خاطر جاذبه‌ی زمین مثل اسفنج فشرده می‌شوند.


بیشتر بخوانید: سماق را به ۴ دلیل از برنامه غذایی‌تان حذف نکنید


یک انسان غربی معمولی در طول عمر خود ۵۰ تن غذا می‌خورد و ۵۰ هزار لیتر هم مایعات می‌نوشد.

هر کلیه حاوی یک ملیون فیلتر مجزا است. کلّیه‌ها در هر دقیقه به طور میانگین حدود ۱.۳ لیتر خون را تصفیه می‌کنند و در روز حدود ۱.۴ لیتر ادرار خارج می‌کنند.

عضلات تمرکز کننده‌ی چشم‌ها روزی ۱۰۰ هزار بار حرکت می‌کنند. اگر قرار باشد عضلات پا‌ها هم به همین میزان تحرک داشته باشند انسان باید روزی ۸۰ کیلومتر راه برود.

حرارتی که بدن انسان در ۳۰ دقیقه تولید می‌کند می‌تواند حدود ۲ لیتر آب را به جوش بیاورد.

یک سلول خونی ظرف مدت ۶۰ ثانیه تمام بدن را دور می‌زند.

۹۰ درصد اطلاعاتی که از دنیای پیرامون خود به دست می‌آوریم از طریق چشم‌ها است.

اگر می‌خواهید هویت خود را مخفی نگه دارید زبان خود را از دهان خارج نکنید. درست مثل اثر انگشت، همه‌ی انسان‌ها اثر زبان منحصر به فردی دارند.

تعداد استخوان‌های بدن یک انسان بالغ از یک نوزاد کمتر است. ما با ۳۵۰ تکه استخوان به دنیا می‌آییم، اما به دلیل اینکه در طول رشد استخوان‌ها به هم جوش می‌خورند، در بزرگسالی فقط ۲۰۶ تکه استخوان داریم.

بینی انسان به اندازه‌ی بینی سگ حساس نیست، اما می‌تواند ۵۰۰۰۰ بوی مختلف را به خاطر بسپرد.

طول روده‌ی کوچک حدوداً ۴ برابر قد یک انسان معمولی است. با ۵ تا ۷ متر طول، اگر روده‌ی کوچک پیچ نخورده بود درون حفره‌ی شکمی جا نمی‌شد.

روی هر اینچ مربع از پوست بدن انسان حدود ۳۲ ملیون باکتری وجود دارد، اما اکثر آن‌ها بی خطر هستند.

منشاء بوی بد پا مانند زیر بغل، عرق است. هر جفت پا ۵۰۰ هزار غده‌ی عرقی دارند و می‌توانند بیش از یک فنجان عرق در روز تولید کنند.

هوایی که هنگام عطسه از دهان و بینی خارج می‌شود حدود ۱۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد. بنابر این بهتر است هنگام عطسه کردن دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید یا وقتی صدای عطسه به گوشتان می‌رسد فرار کنید.

در بدن انسان حدود ۶۰ هزار مایل رگ خونی وجود دارد وخون در یک مسیر بسیار طولانی سفر می‌کند. قلب انسان روزانه ۸۰۰۰ لیتر خون را از درون این رگ‌ها تلمبه می‌کند.

شما احتمالاً دوست ندارید که در آب دهان خود شنا کنید، ولی اگر تمام بزاق خود را جمع کنید می‌توانید این کار را انجام دهید. یک انسان عادی در طول زندگی خود حدود ۲۵۰۰۰ لیتر بزاق تولید می‌کند که برای پر کردن ۲ استخر شنا کافی است.

۶۰ درصد از مردان و ۴۰ درصد از زنان تا ۶۰ سالگی خرناس می‌کشند. اما گاهی صدای آن کر کننده می‌شود. صدای خرناس به طور معمول به ۶۰ دسیبل می‌رسد یعنی در سطح صدای مکالمه‌ی عادی. اما صدای آن می‌تواند تا ۸۰ دسیبل هم بالا برود یعنی در حد صدای دریلی که با آن آسفالت را می‌کنند. درجه صدا‌هایی که بیش از ۸۵ دسیبل باشند برای گوش انسان زیان آورند.

افراد مو بلوند ممکن است انسان‌های شاد تری باشند یا نباشند، ولی به طور قطع تعداد مو‌های بیشتری دارند. رنگ مو‌ها مشخص می‌کند که تراکم آن‌ها چقدر است و این تراکم در افراد مو بلوند بیشتر است. سر یک انسان معمولی حدود ۱۰۰ هزار فولیکول مو دارد که هر کدام می‌توانند بیش از ۲۰ تار مو در طول زندگی فرد تولید کنند. این تعداد در افراد مو بلوند ۱۴۶ هزار فولیکول است. کسانی که مو‌های مشکی دارند ۱۱۰ هزار فولیکول، مو قهوه ای‌ها ۱۰۰ هزار فولیکول و کسانی که مو قرمز هستند از همه کمتر و ۸۶ هزار فولیکول مو دارند.

اگرشما ناخن‌های دست خود را بیشتر از ناخن‌های پا کوتاه می‌کنید کاملاً طبیعی است. وقتی روی ناخن‌ها باز باشد و بیشتر از آن‌ها استفاده شود سریع‌تر هم رشد می‌کنند. همچنین ناخن انگشتانی که بلند ترند و دستی که با آن می‌نویسید سریع‌تر رشد می‌کند. به طور معمول ناخن‌ها ماهیانه حدود یک دهم اینچ رشد می‌کنند.

این عجیب نیست که نوزادان به سختی می‌توانند سر خود را نگه دارند. سر انسان در هنگام تولد یک چهارم قد او را تشکیل می‌دهد، ولی در بزرگسالی این میزان به یک هشتم میرسد.

اگر بگویید که دارید از بی خوابی می‌میرید درست است. شما می‌توانید هفته‌ها غذا نخورید بی آنکه از پا در آیید، اما نهایت زمانی که بتوانید بدون خواب دوام بیاورید ۱۱ روز است. بیش از آن دیگر هر گز از خواب بیدار نخواهید شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حیوان عجیب آزیتا ترکاشوند + عکس

تولید لوازم خانگی ایرانی با قطعات ارزان قیمت چینی/ واردات قطعات لوازم خانگی ممنوع شود

تامین غذا چالش آینده کشور است/ ضرورت تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

عکس دونفره همسر و دختر پژمان بازغی

عوامل سریال گاندو در مسیر پیاده روی اربعین+عکس

صدای ماندگار جنگ درگذشت

جدایی نصفه نیمه ایلان ماسک و همسرش

اعتراف ناخواسته مسئولان به کیفیت واکسن فایزر

آجورلو رسما مدیرعامل استقلال شد

ورود غیرقانونی یک زائر به بی‌راهه‌های مرز مهران فاجعه آفرید

طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم

شوهرم متوجه ارتباط من و حمید شد و هر روز کتکم می‌زند

صعود شاگردان ناظم‌الشریعه در یک جدال نفس‌گیر

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار گزارش‌دهی دولت بایدن درباره روابط ایران و چین شد

سلفی خاص با رئیسی در جریان سفر استانی + عکس

واکنش طالبان به خبر بازگشت دختران به مدرسه

ملکیان‌: هیات مدیره استقلال با استعفای مددی موافقت کرد

مصرف این نوشیدنی ناشتا معجزه می‌کند

برخورد خشن محمود فکری با فرهاد مجیدی! + عکس

هدیه جنجالی بازیکن اماراتی برای همسر قایدی+عکس

فیلم/ چطور متوجه سطح اکسیژن بیمار کرونایی شویم؟

ابراز نگرانی یکی از مدیران بانک مرکزی چین درباره رمزارز‌ها

فیلم/ ازدحام شدید زائرین در فرودگاه امام خمینی (ره)

فیلم/ تجمع هزاران زائر در مقابل مرز مسدودشده شلمچه

ویژگی جدید کلاب هاوس برای دعوت دوستان به چت صوتی خصوصی

فیلم/ گزارشگر عرب از حرکت تکنیکی قایدی به وجد آمد

تحلیل تکنیکال چهار نماد بورسی

مقاله علمی واکسن کرونای کووپارس در مجلات معتبر منتشر می‌شود

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

آمریکا و اروپا علیه شرکت‌های فناوری متحد می‌شوند

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

قیمت انواع دستگاه ماینر

فیلم/ رمز موفقیت کشور از دید رئیس جمهور ایران

برخورد جوان کرجی با قطار باعث مرگ او شد

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت