تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

ناگفته‌های مهران غفوریان درباره سریال «زیر آسمان شهر» پس از دو دهه

بازیگر و کارگردان «زیر آسمان شهر» پس از دو دهه از تولید این مجموعه درباره ساخت آن توضیحاتی ارائه داد.

مهران غفوریان

اقتصاد ۲۴- سریال «زیر آسمان شهر» اوایل دهه ۸۰ به کارگردانی مهران غفوریان و نویسندگی هنرمندانی، چون رضا عطاران و سروش صحت برای پخش از شبکه سه ساخته شد. 

مهران غفوریان درباره علت تغییر بازیگر نقش «فولاد» در فصل دوم سریال «زیر آسمان شهر» و جایگزین کردن مجید صالحی به جای یوسف تیموری، پس از دو دهه از ساخت این مجموعه توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ما، سریال «زیر آسمان شهر» اوایل دهه ۸۰ به کارگردانی مهران غفوریان و نویسندگی هنرمندانی چون رضا عطاران و سروش صحت برای پخش از شبکه سه ساخته شد.

مهران غفوریان ـ بازیگر و کارگردان «زیر آسمان شهر» ـ پس از دو دهه از تولید این مجموعه درباره ساخت آن چنین توضیح می‌دهد: اولین مجموعه تلویزیونی هر شبی، «زیر آسمان شهر» بود. پیش از آن، شبکه‌های سه و پنج برنامه‌های آیتمی پخش می‌کردند، ولی اولین مجموعه «زیر آسمان شهر» بود که شخصیت‌ها ثابت با قصه‌های متفاوت بودند.

من با آقای رضا عطاران و دوست عزیزم نادر کاشانی (تهیه کننده) و امیرحسین طالبی تصمیم گرفتیم یک کار خوب بسازیم؛ به رضا عطاران گفتم، رضا نمی‌خواهم این کار بگیرد، می‌خواهم بترکاند. عطاران به شدت خلاق بود و الان هم هست. رضا خیلی زحمت کشید. وقتی دو قسمت را نوشت که با مداد هم می‌نوشت، با همان دو قسمت من گفتم عالی است؛ من دارم با خواندن فیلمنامه هم می‌خندم. آهنگسازش هم مهدی برادرم بود و خواننده امیر تاجیک بود.

غفوریان درباره شخصیت و گریم «خشایار» با بازی حمید لولایی در سریال «زیر آسمان شهر» یادآور می‌شود: بابک اسکندری اولین روزی که آقای لولایی عزیز را برای نقش خشایار طراحی کرد، وسط سرش را تراشید؛ آقای لولایی خیلی ناراحت شد و گفت مهران من چه جوری زندگی کنم من را تاس کرده‌اند! بابک اصرار داشت همین خوب است و واقعا هم خوب شد. یوسف تیموری چقدر از خشایار کتک می‌خورد و واقعی هم کتک می‌خورد و صبرش زیاد بود. هی می‌گفتم کاش کات نشود که یوسف تیموری دوباره چک نخورد، ولی حمید لولایی عاشق یوسف تیموری بود و مدام بعد از ضبط بغلش می‌کرد. بعضی از تکیه کلام‌های خشایار مثل (نه ... غلام) را من از خود آقای لولایی می‌گرفتم.

او درباره اینکه چرا شخصیتش در «زیر آسمان شهر» به بهروز خالی بند معروف بود و فامیلش پیرپکاجکی بود، هم چنین می‌گوید: شخصیتی که رضا طراحی کرد خالی بند بود. فرشید پیرپکاجکی یکی از دوستان من در راهنمایی و دبیرستان بود. پدربزرگش پیر پکاجک بوده است که مکانی در تبریز است. به او گفتم می‌خواهم از فامیلش استفاده کنم.


بیشتر بخوانید: لاغری امیر نوری و مهران غفوریان سوژه تبلیغاتی می شود +عکس


غفوریان که مهمان برنامه «۱۴ اینچ» آی فیلم بود، در پاسخ به این سوال امین زندگانی که چرا یوسف تیموری در فصل دوم «زیر آسمان شهر» حضور نداشت؟ توضیح داد: یوسف چند روزی نبود. یک هفته‌ای دنبالش می‌گشتیم و پیدایش نمی‌کردیم. این اولین بار است که این را مطرح می‌کنم.

رفته بود مسافرت. بعد از یک هفته فهمیدم اصفهان است. گفت ببخشید نمی‌توانستم جوابت را بدهم، حالم خوب نیست. گفتم مردم تو را دوست دارند سریال دیده شده است، اما یوسف گفت دیگر نمی‌خواهم این نقش را ادامه بدهم. نبود یکی از شخصیت‌های اصلی فاجعه بود.

خود من با پای شکسته هم بازی کردم. ما یک دکمه داشتیم و می‌خواستیم برایش کت بدوزیم! قصه‌ای نوشتم که فولاد صورتش می‌سوزد و عمل جراحی پلاستیک می‌کند و مجید صالحی می‌شود. مجید صالحی هم خوب بازی کرد. به یوسف حق دادم حالش خوب نبود و دوست نداشت ادامه دهد.

در ادامه برنامه «۱۴ اینچ»، امین زندگانی با یوسف تیموری تماس گرفت تا علت بازی نکردنش در «زیر آسمان شهر» را بپرسد؛ تیموری توضیح داد: دوستی من و مهران قدیمی است؛ یک بحث، بحث حرفه‌ای است و یک بحث رفاقت است. ما کار را با عشق پیش بردیم.

دلیل من برای بازی نکردن در سری دوم این بود که رضا عطاران نمی‌نوشت و من این را غلط می‌دانستم. فکر می‌کردم قسمت دویی قرار نیست ساخته شود و بعد از ازدواج فولاد، دیگر نمکش را از دست داده است. این یک لجبازی بین من و مهران بود. من ول کردم و به اصفهان رفتم. مهران می‌توانست از من شکایت کند قرارداد را بسته بودم و یک دفعه غیبم زده بود، اما ما با هم رفیق بودیم. بعد از سری دوم «زیر آسمان شهر» ما با هم دبی بودیم و از ما می‌پرسیدند مگر شما با هم مشکل نداشتید ما می‌گفتیم نه ما با هم رفقیم.

کارگردان و بازیگر «زیر آسمان شهر» با یادآوری خاطره‌ای طنز از پشت صحنه این سریال عنوان کرد: لوکیشن ما لو رفته بود؛ خیابان ۱۸ امیراباد بودیم و مردم انقدر به ما لطف داشتند، تا چهار صبح صبر می‌کردند تا ما خارج شویم و ما را ببینند. آقایی که پشت صحنه به ما چای می‌داد، مدام کاغذ می‌آورد که امضا کنیم و هر دفعه هم می‌گفت برای دختر خاله‌ام می‌خواهم و هر بار یک اسم متفاوت را می‌گفت!

به یکی از دستیارهایم گفتم این مشکوک است؛ بعد فهمیدیم که امضاهایمان را دم در می‌فروشد. قیمت‌هایمان هم فرق می‌کرد؛ مثلا امضای من را ۲ هزار تومان، عطاران را ۴ هزار تومن و اشکان را پونصد تومان می‌فروخت.

خودش قیمت گذاری کرده بود؛ امضای مرحومه ملکه رنجبر و مرحوم کیومرث ملک مطیعی با هم به یک قیمت و تکی به قیمتی متفاوت می‌فروخت؛ برای خودش کاسبی می‌کرد و درآمدش بیشتر از حقوقی بود که از ما می‌گرفت.

غفوریان با اشاره به محبوبیت «زیر آسمان شهر» در میان مخاطبان تلویزیون اظهار کرد: من ممنون تماشاچی‌های تلویزیون هستم که کار را دیدند؛ البته الان سخت پسند شده‌اند، آن زمان هیچی نبود. البته طبیعی است که توقعشان هم بالا برود.. گاهی پلان‌هایی را در یک میوه فروشی می‌گرفتیم که آقای میوه فروش هم معروف شده بود و امضا می‌داد.

بازیگر سریال‌های طنز تلویزیون با بیان اینکه الگویش در بازیگری اکبر عبدی است که در «زیر آسمان شهر۳» هم بازی کرده است، با یادآوری خاطره‌ای درباره این بازیگر گفت: یک بار در بازار کیش بودم، یک آقایی بود که به شدت تاکید داشت که من اکبر عبدی هستم. جوری بغلم کرد که اگر می‌فهمید اکبر عبدی نیستم نصفم می‌کرد.

من از آقای عبدی فقط تپلی را داشتم. گفتم من مهران غفوریان هستم، اما قبول نمی‌کرد میگفت شما شوخ هستید یک امضا بدهید امضا کردم و زیرش نوشتم اکبر عبدی.

غفوریان در پایان با یادی از دو بازیگر درگذشته «زیر آسمان شهر» عنوان کرد: می‌خواهم از مرحومه خانم ملکه رنجبر و مرحوم کیومرث ملک مطیعی که چیز‌های زیادی از آن‌ها یاد گرفتم، یادی کنم. اولین چیزی که از آن‌ها یاد گرفتم صبوری بود. روحشان شاد باشد. امیدوارم اگر من آن زمان قصوری داشتم حلالم کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

احتمال بازگشت علی پروین به پرسپولیس!

آژانس: ایران اجازه دسترسی به سایت کرج را نمی‌دهد

یک محکومیت دیگر علیه پرسپولیس از راه رسید

امروز چقدر در بازار متشکل ارزی معامله شد؟

پایان رای گیری در آلمان؛ نخستین برآورد‌ها از نتایج انتخابات

کیفیت هوای تهران در شرایط خطرناک

طالبان تاجیکستان را تهدید کرد

روابط عمومی سپاه: حادثه آتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران

طوری عزاداری کنید که نگویند عامل پیک بعدی شد

مصدومیت مرزبانان در مرز شلمچه!

جشنواره استارتاپ‌های گردشگری ایران در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی

انتقاد علی مطهری از سیما به خاطر حذف هاشمی

میلاد حاتمی در اوین خودکشی کرد؟

توضیح وزیر ارتباطات درباره کندی اخیر اینترنت

انتخابات آلمان؛ آمار‌ها حاکی از مشارکت پایین است

مراجعه تهرانی‌ها به مراکز درمانی ۵۵ درصد کم شد

خودسوزی همسر کارگر شهرداری به خاطر مخارج مدرسه

مشکل مدافع استقلال حل شد

دختر محسن یگانه در روز اول مدرسه+ عکس

فیلم/ نقش‌آفرینی مرحوم سیامک اطلسی در مختارنامه

آیت الله حسن زاده آملی آخرین نسل تشیع غیرسیاسی

بحران گرم شدن کره زمین تا ۲۰۳۰ رکورد می‌شکند

رشد ۲۶ درصدی اشتغال صنعتی در ۵ ماه نخست امسال

فیلم/ آغاز رسمی پاییز در گلستان!

ماجرای ۴ ماه معوقات حقوق کارگران شهرداری کوت عبدالله چیست؟

جزئیات واردات ۱۴ میلیون تن کالای اساسی

سود ۵ درصدی وام قانون جهش تولید مسکن برای دهک‌های کم درآمد

کشف ۴ ملحفه آغشته به تریاک از تاکسی فعال در مرز

افزایش ۶۳ درصدی معاملات بورس خراسان جنوبی در شهریور

چرا وعده تخصیص وام ودیعه مسکن اجرایی نشد؟

آن روی مرکل!

فیلم/ تردد از مرز مهران به سمت عراق آزاد شد!

تاکید رئیسی بر پیشگیری از نوسانات ارزی

حکم بازداشت عوامل کنفرانس اربیل برای عادی سازی روابط با اسرائیل

فرآیند ثبت‌نام و علت کاهش حجم اینترنت رایگان دانشجویان

بیش از ۶۴میلیون سفر در هر ماه؛ اسنپ چقدر می‌ارزد؟

عکس لورفته از فریبا نادری و همسرش