تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر

مرگ‌های ۵۰۰تایی را پیش‌بینی کرده بودیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا یک پدیده صرفا بهداشتی و درمانی نیست و یک پدیده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است، گفت: تاریخ نشان خواهد داد که مثل طاعون که همه مناسبات اروپا را تغییر داد کرونا هم همه مناسبات جهان را تغییر خواهد داد.

مرگ‌های ۵۰۰تایی را پیش‌بینی کرده بودیم

اقتصاد ۲۴ -سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آمزوش پزشکی در جلسه ویدئو کنفرانسی که امروز با حضور فرماندهان سپاه استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، ضمن تشکر از سردار سلامی به دلیل همراهی با وزارت بهداشت در این روز‌های سخت شیوع کرونا، اظهار کرد: طرح مزین به نام سردار شهید سلیمانی با همکاری و همراهی سازمان بسیج اجرا شد و مبنای آن حرکت بسیجی و جهادی بود که در تاریخ سرزمین مان ثبت خواهد شد.

تاریخ قضاوت خواهد کرد

وی با بیان اینکه توفیقات زیادی را کسب کردیم که ما را در صدر بسیاری از کشور‌هایی که امکانات به مراتب فراوان تری داشتند، قرار داد گفت: تاریخ قضاوت خواهد کرد آن‌هایی که قصد داشتند شیوه زیستن افغانستان، پاکستان و هند را تحمیل کنند و ادعای آمار سوئیس، انگلیس، فرانسه و آمریکا را از ما داشتند، عده‌ای ما را با کشور‌های اروپایی که در اوج برخورداری از همه امکانات هستند، مقایسه و سپس مواخذه می‌کنند که چرا تعداد مرگ‌های ما در این حد است و از آن طرف وقتی ما برای اجرای پروتکل‌ها ایستادگی می‌کنیم انتظار دارند شبیه کشور‌هایی زندگی کنیم که اصلا پروتکل در آنجا معنایی ندارد.

۱۳۰ هزار تخت قرنطینه در کنار هم در کشور ایجاد کردیم

نمکی به سفر اخیر خود به مشهد مقدس اشاره و عنوان کرد: متاسفانه در طول هشت روز هزار و ۳۲ پرواز به این شهر در پیک کرونا از نقاط مختلف کشور و کشور‌های همسایه بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شده است؛ در هتل ها، بازار‌ها و حرم مقدس دستورالعل‌ها رعایت نمی‌شوند؛ این در حالی است که کادر درمان و بسیج در کنار هم شبانه روز تلاش کردند و همچنان در جبهه مقابله با کرونا هستند، اما عده‌ای کار را رها کرده اند، به همین دلیل ما در ته این رودخانه در حال جمع آوری جنازه هستیم. منصفانه نیست که عده‌ای با کبریت و بنزین در دست آتش بزنند و ما در کنار هم آتش نشانان مظلوم این سرزمین باشیم و همه از ما انتظار داشته باشند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: اینکه چطور شد که این همدلی و وفاق باز هم به پیک دیگری کشیده شد و مرگ مردمان این سرزمین به بالای ۵۰۰ نفر رسید، همه را پیش بینی کرده بودم و همه را مکتوب و مرحله به مرحله نوشتم و آخرین نامه غیر محرمانه من نامه اخیرم به رهبر انقلاب بود که ایشان هم با حمایتی که دارند بلافاصله ارجاع فرمودند. از این عادی انگاری به غیر این نتیجه نمیشد انتظار داشت.

وی دستاورد‌های بسیج و وزارت بهداشت را در این پنچ گام بسیار موفق دانست و گفت: ۱۳۰ هزار تخت قرنطینه در کنار هم در کشور ایجاد کردیم، اما موفق نشدیم حتی یک نفر را به قرنطینه ببریم. هیچ جای دنیا اپیدمی را با خواهش، تمنا، مرگ من و جان من کنترل نمی‌کنند. ما از همراهی کار فرهنگی و بهداشتی با کار محکم برای اعمال پروتکل محروم شدیم. والله ما در دوارن کرونا کم نگذاشتیم یکی از نقصان‌های ما این بود که قدرت محکمی در کنار خود نداشتیم.


بیشتر بخوانید: اظهارات زالی تقطیع شده است/ اصل ماجرا چیست؟


آزمایشات را به روزانه ۱۳۰ هزار عدد رساندیم

نمکی با اشاره به اهمیت تاب آوری گفت: متأسفانه پشتیبانی‌های لازم از بسیج و ما انجام نشد؛ حداقل‌هایی که نیاز داریم را برای همکاران سلامت به ما ندادند. هنوز بخشی از آن یک میلیاردی که حضرت آقا در ۱۴ فروردین ۹۹ فرمودند دریافت نکرده‌ایم و بخشی هم که دریافت کردیم قطره چکانی بود که پایه پولی تغییر نکند مثل فرد تشنه کام که در کویر باشد و ما قطره قطره به او آب بدهیم.

وزیر بهداشت افزود: در بحث کیت هم همینطور بود. ما آزمایشات را به روزانه ۱۳۰ هزار عدد رساندیم. وقتی که کرونا شیوع پیدا کرد ما کیت نداشتیم و دوستانمان شبانه روزی تلاش کردند و کیت طراحی کردند. ما کیت را در کشور ساختیم و قیمت آن را به نصف و یک سوم رساندیم و روزی ۱۳۰هزار آزمایشی که انجام می‌شود ۱۲ میلیارد تومان هزینه می‌خواهد که در ماه می‌شود ۳۶۰میلیارد تومان و سالانه بالای ۴ هزار میلیارد تومان. کل کیتی که ما گرفتیم پول یک ماه هم نیست.

گام‌های درست، علمی و منطقی برداشتیم، اما ملزومات نداشتیم

وی تصریح کرد: من نمیگویم که دیگران نامردی می‌کنند دیگران هم شاید بیش از این بضاعت نداشتند؛ نمی‌خواهم کسی را متهم کنم. امروز ما در عرصه‌ای قرار گرفتیم که متاسفانه ویروس دلتا با قدرت سرایت چند برابر، افراد جوان را به مراتب بیشتر گرفتار می‌کند. من تاسف میخورم برای مرگ یک شهروند، اما اگر برخی از تمهیدات ما نبود امروز باید شاهد مرگ‌های بالای ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ بودیم.

نمکی با بیان اینکه ما گام‌های درست، علمی و منطقی برداشتیم و ساعت‌ها طرح دادیم، اما ملزومات آن را نداشتیم، گفت: اگر هرگام دیگری برداریم و اگر این ماشین تولید بیمار را خاموش نکنند ما زیر این بار له می‌شویم. ما امروز در کنار فرمانده ارجمند سپاه، بسیح و عزیزانمان در استان‌ها و وزارت بهداشت در پاسخ به فرمان فرمانده دلمان می‌خواهیم گام جدیدی برداریم، اما در این گام جدید چیز جدید و حرف جدیدی از نظر مبانی علمی نداریم. معتقدیم همان که طراحی شده باید خوب اجرا شود. کرونا یک پدیده صرفا بهداشتی و درمانی نیست؛ کرونا یک پدیده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. تاریخ نشان خواهد داد که مثل طاعون که همه مناسبات اروپا را تغییر داد کرونا هم همه مناسبات جهان را تغییر خواهد داد.

پیوند ما و بسیج به عنوان یک سرمایه برای روز‌های سخت خواهد بود

وزیر بهداشت اظهار کرد: پیوند ما و بسیج به عنوان یک سرمایه برای روز‌های سخت خواهد بود. بحران‌های عظیمی در نظام سلامت در دنیا در پیش رو داریم. تردید ندارم که اگر یک ماشین بنزین نداشته باشد با اعتقاد صرف نمی‌توان جلو رفت. باید با پروتکل شکنی مقابله کرد.

واکسن، گفتنی‌هایی دارد که اگر بگویم برخی مناسبات خدشه‌دار می‌شود

وی در ادامه به واکسیناسیون اشاره و خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنیم که در واکسیناسیون هم درکنار عزیزان بسیج هستیم، پس از مدت‌ها که دوست و دشمن ما را در تامین واکسن تنها گذاشتند. خود این مقوله هم گفتنی‌هایی دارد که اگر بگوییم بعضی از مناسبات خدشه وارد می‌شود. ۱۲۰میلیون واکسن تا مهر و آبان برنامه ریزی کردیم. خوشحالم برادری که به جای من معرفی شد برادری است که جبهه و جنگ و بسیجی را می‌شناسد، عزیزی از جنس بسیج و اعتقادات بسیجی است. بنده هم به عنوان یک سرباز همواره در خدمت نظام هستم و این خدمتگزاری تا آخرین نفس افتخار است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، نمکی ادامه داد: از همکارانم در دانشگاه‌ها درخواست دارم که در ارتقای این حرکت بکوشند. امروز دیگر نیاز نیست از همه تست گرفته شود اگر یک نفر در خانواده ویروس دلتا داشت اصل را بر این بگذارید که همه مبتلا هستند حتی اگر تست آن‌ها منفی بود. قدرت سرایت بسیار بالاست که ما باید تست منفی را منفی کاذب تلقی کنیم. میزان متوسط تست‌های ما ۴.۶ است.

وزیر بهداشت در پایان گفت: این همراهی و پیوند وزارت بهداشت و بسیج را سرمایه‌ای عظیم برای ملت ایران و آینده نظام در همه عرصه‌ها می‌دانم. امیدوارم از این عرصه گرانبها بیشتر بهره ببریم.

منبع: ایسنا
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
0
0
پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰
پیش بیت کار کارشناس امار است. ضمناً با این شرایط هر عاقلی می توانست خیلی پیش از اینها پیش بینی کند. شما مسوول واکسم و درمانی هستی نه پیش بینی
شرور
0
0
شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰
ننک بر تو،، شرم بر تو،،الدنگ بی همه چیز، بی شرف خود فروخته تو وزیر بهداشت و مسئول سلامت مردم بودی وقتی واردات واکسن معتبرو ممنوع کردند باید میرفتی گورتو گم میکردی نه اینکه بعد دوسال پیش بینی هاتو به رخ بکشی
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیدا شدن مرد مُرده در اتوبوس واحد تهران

تفاوت کامپوزیت و لامینیت دندان

خبر خوش سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای کادر درمان

رسیدگی به ۱۴ هزار گزارش مردمی از تخلفات بازار در کشور

فیلم/ علائم هشداردهنده فشار خون چیست؟

عبدالعزیز بوتفلیقه که بود؟

پست به پیشران کسب‌وکار‌های مجازی تبدیل شده است

۴ خطر مرگبار نمک برای سلامتی

نشانه‌های اعتیاد فرزندان به بازی‌های کامپیوتری +اینفوگرافی

آیا تهران ناامید از تحریم‌زادیی غرب به شرق پناه برد؟

ادعای وزیر صنعت در مورد کاهش قیمت سیمان

تکنولوژی به قبرستان‌های ژاپن هم رسید

آخرین اخبار از اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

آخرین اخبار از پرونده حمید صفت

کشتار اشتباهی کودکان کابلی بجای داعشی‌ها

قیمت پلی استیشن و ایکس باکس

قیمت ماهی امروز + جدول

ارائه برنامه راهبردی صنعت لوازم خانگی به رئیس گروه اقتصادی دفتر رهبری

فسخ قرارداد قرن فرانسوی یا فروش زیردریایی که هوا شد؟

از ارسال سوخت به لبنان پولی به جیب ایران نمی‌رود

زنان ورزشکار گرفتار حاشیه‌تراشی دلواپسان

استرالیا: درباره قرارداد زیردریایی نسبت به فرانسه صادق بودیم

اجرای طرح خانه به خانه برای لکه گیری واکسیناسیون

افشای زندگی پنهانی وزیر امور خارجه روسیه با معشوقه میلیونرش

چرا بلیت دوطرفه تهران - نجف نایاب شد؟

طرح پرچم طالبان روی لباس جدید ورزشکاران افغانستان + عکس

اعتراض زنان برای حذف حق تحصیل توسط طالبان

تصویری دردناک از یک مادر افغان پس از جنگ

تیپ خفن لاله اسکندری بر سر مزار شاعر کاشانی + عکس

فرهاد مجیدی امشب به ایران بر می‌گردد

فیلم/ طالبان فقط به دختران مدارس ابتدایی اجازه حضور داد

فیلم/ حضور جالب یک خرس در فرودگاه روسیه

چابهار پلی برای پیوستن به تجارت منطقه‌ای

فیلم/ لبنیات دوباره گران می‌شود؟

بازداشت پنج متهم در پرونده واکسن‌های تقلبی

نیاز برق کشور چگونه تامین شد؟