تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

آیا شاخص بورس در هفته آخر مردادماه اصلاح می‌شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه انتظار می‌رود سهامی که ماه گذشته با رشد سنگین مواجه بودند به نقطه مقاومت برسند و سرمایه‌ها وارد دیگر سهم‌ها شوند، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که بازار سرمایه در هفته جاری با رشدی معقول و منطقی مواجه باشد.

بورس

اقتصاد ۲۴- معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت به دنبال روند صعودی که از چند وقت گذشته وارد بازار شد به رشد خود ادامه داد، به طوری که شاخص بورس با حدود ۵.۵ درصد افزایش توانست پرشتاب‌تر از قبل به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نزدیک شود.

به نظر می‌رسد معاملات بازار سهام با مشخص شدن وزرای پیشنهادی از سوی رییس جمهوری و معرفی آن‌ها به مجلس و نیز خوش بینی‌های ایجاد شده نسبت به وزیر پیشنهادی امور اقتصاد و دارایی، روز‌های روشنی را پیش روی خود داشته باشد و در این میان اکثر کارشناسان در پیش بینی معاملات این بازار از رشدی معقول و منطقی در معاملات بازار سرمایه سخن می‌گویند.

نکته قابل توجه معاملات بورس، پیش بینی روند فعلی بازار سهام بعد از رشد پرشتابی است که از چند روز گذشته داشته است، اکثر سرمایه گذاران مطابق با روند اصلاحی که بازار سال گذشته تجربه کرد نگران مسیر معاملات بورس در هفته پایانی مرداد هستند و چنین تصوری را دارند که ممکن است شاخص بورس بعد از رشدی که از مدت‌ها قبل در بازار تجربه کرده است برای چند روزی وارد مدار اصلاحی شود.

احتمال افزایش عرضه سهام برای مدتی موقت در بازار

در این زمینه "امیرعلی امیرباقری" امروز (شنبه) روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که بازار سرمایه در هفته جاری با رشدی معقول و منطقی مواجه باشد.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع نباید فراموش شود که بسیاری از سهام و صنایع ممکن است به دلیل رسیدن به نقطه مقاومت به دلیل رشدی که از چند وقت گذشته در بازار تجربه کردند برای مدتی موقت با چالش مواجه شوند و امکان افزایش عرضه در این سهام وجود دارد.

امیرباقری با اشاره به اینکه قرار گرفتن همه سهام به صورت یکدست در مسیر رشد نشان دهنده وجود چشم انداز تورمی سنگین در اقتصاد کشور است، اظهار داشت: این موضوع به نفع بازار سرمایه نیست بلکه بهتر است رشد بازار گروه به گروه صورت بگیرد، چراکه این اتفاق به نفع کلیت بازار سرمایه خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: انتظار می‌رود سهامی که در ماه گذشته با رشد سنگین مواجه بودند به نقطه مقاومت برسند و سرمایه‌ها وارد دیگر سهم‌ها شوند که این امر منجر به حرکتی باثبات در کلیت بازار سرمایه خواهد شد.

وی به روند معاملات در بازار‌های جهانی اشاره کرد و گف: در بعد جهانی قیمت کامودیتی‌ها با ثبات مواجه است، اما در میان مدت و بلندمدت با اصلاح شاخص دلار سهام کامودیتی با رشد نسبی مواجه می‌شوند که می‌توانند به عنوان اهرمی برای سهام شاخص ساز در میان مدت و بلندمدت تلقی شوند.

تفکیک راه سهام و صنایع از یکدیگر

امیرباقری به روند معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت اشاره کرد و افزود: در معاملات هفته گذشته بازار سهام شاهد ایجاد تعادل در این بازار و تفکیک راه صنایع و گروه‌ها از یکدیگر بودیم، همچنین سهام شرکت‌ها براساس سود انتظاری خود توانستند به مدار تحلیل بازگردند.


بیشتر بخوانید:کدام نماد‌ها امروز پیش‌رو هستند؟


وی اظهار داشت: براساس تحلیل‌های موجود، راه سهام و صنایع از یکدیگر جدا شد و سهام بنیادی مسیر اصلی خود را پیدا کردند که این امر موحب شد تا در برخی از روز‌ها شاهد رشد حدود ٣٠ هزار واحدی شاخص بورس در بازار باشیم.

امیرباقری همبستگی بالای بورس با نرخ دلار را از جمله مسایل قابل اهمیت در بازار دانست و افزود: با توجه به کاهش خوش بینی نسبت به مذاکرات برجام نگرانی‌هایی نسبت به نرخ ارز ایجاد شد، به همین دلیل سهام ارز محور که تاثیرگذار بر شاخص بورس هستند با اقبال مواجه شدند و کلیت بازار را با رشد همراه کردند.

توجه به چند نکته مهم در کلیت اقتصاد کشور

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در مورد کلیت اقتصاد کشور باید چند نکته را مدنظر قرار داد، گفت: اگر دولت بتواند با مسایل حاکم در کشور به صورت علمی برخورد کند در آن زمان قادر خواهد بود که تا حدودی به مهار تورم و رکود بپردازد.

وی با بیان اینکه دولت باید نگاه واقع بینانه‌ای را وارد حوزه عمل کند، اظهار داشت: به طور طبیعی نتیجه اقداماتی که دولت در این حوزه به کار گیرد ظرف مدت کوتاه خود را نشان نمی‌دهد؛ چراکه اقتصاد در زمره سیستم‌های پیچیده محسوب می‌شود و اثر تصمیمات اتخاذ شده زمانی که به مرحله اجرا برسند با یک وقفه زمانی خود را نشان می‌دهند.

به گفته امیرباقری، دولت حاضر باید به دقت شرایط را بررسی و به صورت علمی مشکلات را برطرف کند تا به تبع از این طریق، فضای اقتصادی برای سرمایه گذاری‌های زیرساختی فراهم شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در کشور زمانی که اقتصاد با مشکلات همراه می‌شود شاهد هجوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه خواهیم بود و رشد بازار سرمایه نه بر مبنای تولید بلکه براساس چشم انداز تورمی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه باید این واقعیت را در نظر داشته باشد که همیشه چشم انداز تورمی محرک رشد کل بازار و صنایع همزمان با یکدیگر بوده است، افزود: زمانی که چشم انداز تورمی از بین برود و روند بازار براساس تولید واقعی مدنظر قرار گیرد در آن زمان صحبت از یک بازار با ثبات و کارا به میان خواهد آمد.

امیرباقری با اشاره به اینکه کشور اکنون نیازمند سرمایه خارجی است که این سرمایه از مجرای بین المللی و رفع یک سری از مسایل مانند برجام رخ می‌دهد، گفت: بازار سرمایه به عنوان آینه‌ای از بخش اقتصاد کشور، می‌تواند منعکس کننده واقعیت‌های اقتصاد کشور باشد.

پیشنهادی برای تیم اقتصادی حاضر در کابینه دولت جدید

وی وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه را جزو مهترین اعضای تیم اقتصادی در کابینه دانست و ادامه داد: به طور حتم این سه نهاد می‌توانند تاثیرگذار بر معاملات بورس باشند، یکی از مهمترین مسایلی که اکنون به عنوان نکته‌ای مهم در اقتصاد کشور مطرح است موضوع بازگشت ایران به بازار‌های بین المللی و سرمایه گذاری خارجی است که بهتر است هر چه زودتر تدابیری در این زمینه اتخاذ شود تا شاهد رفع مشکلات موجود در این حوزه باشیم.

امیرباقری اظهار داشت: اقتصاد ایران با توجه به حجم گسترده نقدینگی، تورم و رکود سازمان یافته، تحمل آزمون و خطا ندارد، به همین دلیل تیم اقتصادی دولت جدید باید به صورت مستقیم وارد راه حل‌های معقول و متناسب برای مسایل حاکم در کشور شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه طبیعی است با ایجاد چشم انداز تورمی در کشور فشار بر بازار ارز تحمیل و زمینه رشد قیمتی فراهم شود، گفت: چنین رشدی به عنوان سمی در کشور تلقی می‌شود و دیگر متناسب با واقعیت‌های اقتصادی نخواهد بود؛ بنابراین افرادی که مثلث اقتصادی را تشکیل می‌دهند باید نگاه واقع بینانه‌ای را به اقتصاد، مسایل روز در کشور و راه حل‌های علمی داشته باشند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

معاونتی برای زنان یا معاونتی برای مقابله با زنان؟!

فیلم/ واکنش جالب شادمهر عقیلی به حضور محمدرضا گلزار در کنسرتش

گزارشی از وضعیت بازار ویلا در شمال

نرخ سود بانکی در دولت رییسی چه رقمی می‌شود؟

قیمت خودرو در هفته گذشته چه تغییری کرد؟

والیبال ایران بار دیگر بر بام آسیا ایستاد

فیلم/ استقبال مردم لبنان از ورود کاروان سوخت ایرانی

جزئیات طرح مقابله با مفاسد اقتصادی

شکایت فرهاد مجیدی از فکری

مشکل بازار مسکن کجاست؟

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان تا دو هفته آینده

دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از آنفلوآنزا چیست؟

کشف ۱۰۱ کیلو مواد مخدر در میدان آزادی

فیلم/ کنکوری‌ها واکسن می‌زنند

نوبت‌دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه‌اندازی شد

کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه

پروازهای اربعین ایرلاین عراقی لغو شد

آمار واکسیناسیون کرونا در پایتخت

انواع خودرو‌های هیبریدی بازار چند؟

خوراکی‌هایی که پوستتان را جذاب‌تر می‌کنند!

چالش مرخصی زایمان پرستاران

احتمال گرانی کود شیمیایی

سرطانی خطرناک که با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود

شستا ۱۷ شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند

بروز برخی مشکلات برای جایگاهداران در پی عبور از سقف تراکنش‌های بانکی

با مصرف این مواد غذایی سیگار را ترک کنید

پروانه اشتغال مهندسان دارای تعارض منافع تعلیق می‌شود+جزئیات

تیم جدید وزارت خارجه را بهتر بشناسیم

سهام می‌تواند جایگزین سکه در مهریه شود؟

۵ دلیل افزایش قیمت تخم مرغ

دلیل تیراندازی در خیابان دانشگاه اعلام شد

هنرمندانی که در میان ۱۰۰ چهره تاثیرگذارِ نشریه تایم جای گرفتند

جذابیت رمزارزها برای حضور معامله گران با انگیزه پول‌شویی و قاچاق/ ریسک بالا و بی‌ثباتی ارزش بیت‌کوین

ویزای عراق در فرودگاه امام خمینی (ره) صادر نمی‌شود

هانیه توسلی: مردم مالک را به خاطر جواد عزتی دوست داشتند

نیویورک به سمت طرح ترافیک می‌رود همچون تهران!

باز شدن درب ورزشگاه آزادی به روی تماشاگران