تاریخ انتشار: ۱۳:۲۵ - ۲۷ شهريور ۱۴۰۰

نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر به کار خود پایان داد

مراسم اختتامیه نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر با رونمایی از ۱۷ مجسمه خلق شده در این رویداد و با پیام «سید مجتبی حسینی» معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تقدیر ازهنرمندان حاضر در این رویداد به کار خود پایان داد.

نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر

اقتصاد۲۴- ابوذر حلوایی‌پور مدیر روابط عمومی این شرکت و رئیس نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر در آیین پایانی این مراسم ضمن قدردانی از تمام کسانی که در برگزاری این رویداد سهم داشته‌اند، گفت: در راستای تحقق اهداف فرهنگی هنری و ایفای مسئولیت‌های فرهنگی اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و طبق برنامه‌ریزی‌ها و اهدافی که برای سال ۱۴۰۰ تنظیم شده بود، اولین دوره سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر با همکاری جمعی از هنرمندان مجسمه‌ساز در سیرجان برنامه‌ریزی شد.

به گفته او هدف این رویداد در وهله نخست، فراهم کردن فرصتی برای حضور هنرمندان در شهر سیرجان بود و در گام دوم توجه به هنر مجسمه‌سازی و گسترش این هنر در شهر سیرجان و تقویت بنیه هنری هنرمندان این شهر است.

حلوایی‌پور ادامه داد: از بدو تصمیم‌گیری در خصوص برگزاری این سمپوزیوم تلاش کردیم استاندارد‌های لازم رعایت شود و کار‌ها به صورت اصولی و حرفه‌ای و با استفاده از مشاوران و هنرمندان قوی در این زمینه پیش برود. یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ما در برگزاری این رویداد پایه‌ریزی و تداوم این کار در سال‌های آینده است و امیدواریم این سمپوزیوم در سال‌های آتی به همت و میزبانی شرکت گل گهر و محوریت شهر سیرجان ادامه داشته باشد.

او درباره پیامد‌های برگزاری چنین رویدادی برای جامعه سیرجان گفت: این سمپوزیوم یک رویداد جدید برای مردم و هنرمندان سیرجان است و با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده است بدون شک پیامد‌های مثبت و خیلی خوبی را برای هنرمندان و مردم سیرجان خواهد داشت. امیدواریم هنرمندان بهره لازم را از این رویداد ببرند تا در سال‌های آتی هنرمندان مجسمه‌ساز سیرجانی در سطح کشور معرفی شوند و در سمپوزیوم‌های مختلف شرکت کنند.

مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در پایان سخنانش افزود: امیدواریم در سال‌های سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر را با سنگ و متریال‌های دیگر برگزار کنیم.

سید مجتبی موسوی مدیر هنری سمپوزیوم مجسمه‌سازی گل گهر که در کارنامه خود سابقه برگزاری ۱۶ سمپوزیوم بزرگ را دارد گفت: با این من نیز فرزند خطه کویر هستم، اما تا پیش از سفر به سیرجان تصور نمی‌نمی‌کردم این شهر از قابلیت‌های خوبی برای برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی برخوردار است.

به گفته او، مردمان سیرجان بسیار دغدغه‌مند و اهل فرهنگ و هنر هستند و سمپوزیوم مجسمه سازی با اقبال خوبی از سوی اهالی سیرجان و هنرمندان سراسر کشور روبرو شد.

او افزود: از زمانی که نخستین بار برای گفتگو در خصوص برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی به سیرجان سفر کردم تا برگزاری این رویداد تنها ۵ ماه زمان برد و این موضوع ناشی از درایت و همراهی مدیران و همکاران شرکت گل گهر و گروه سیاستگذاری این رویداد بود.

موسوی ادامه داد: پس از انتشار فراخوان سمپوزیوم در ۲۷ خردادماه ۱۸۴ طرح از ۱۰۳ هنرمند به دبیرخانه این رویداد رسید که این آمار بسیار امیدوار کننده است و پس از داوری ۱۷ طرح پذیرفته شدند، از این میان در میان پذیرفته‌شدگان دو هنرمند خانم و ۱۵ هنرمند مرد حضور داشتند. اما در بخش دستیاران تعادل میان هنرمندان خانم و مرد برقرار شد. در مجموعه در این رویداد ۴۵ هنرمند حضور داشتند.

او افزود: پشتبانی شرکت گل گهر از سمپوزیوم مجسمه‌سازی بی سابقه بود و در جریان برگزاری این رویداد با ابتکار احمد زیدآبادی برای نخستین بار کارگاه آموزش مجسمه سازی برای کودکان راه اندازی شد و ۴۰ قالب گچی در اختیار کودکان گذاشته شد.

او در بخش پایانی سخنانش نوید تولد هنرمندان برجسته مجسمه‌ساز سیرجانی در سال‌های آتی را داد و ابراز امیدواری کرد با تداوم برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر بزودی سیرجان به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری فرهنگی و هنری کشور بدل شود.

سعید شهلاپور یکی از اعضای هیات داوران گفت: به عنوان یک ایرانی بر خود می‌بالم که مجموعه صنعتی گل گهر با درایت مدیرانش توانسته است در امرتولید آثار هنری به خوبی ورود کند و سهمی در اعتلای هنر مجسمه سازی در سرزمینم داشته باشد.

او افزود: من تاکنون در برگزاری بیشتر سمپوزیوم‌هایی که در ایران برگزار شده، سهم داشته ام، اما بدون اغراق می‌گویم سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر یکی از حرفه ای‌ترین رویداد‌های مجسمه سازی است که تاکنون در ایران برگزار شده است.

محمدرضا علیزاده مدیرکل ارشاد استان کرمان گفت:خوشبختانه در سال‌های اخیر فرصت و امکانی فراهم شده تا در استان کرمان رویداد‌های مهم تجسمی رقم بخورد و جای بسی خوشحالی است که امشب شاهد اختتامیه پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی این استان هستیم. به پشتوانه هنرمندانی، چون علی اکبر خان صنعتی و محمد هژبر ابراهیمی باید بگویم که هنرمندان کرمانی همیشه در عرصه ملی حرفی برای گفتن دارند.

او افزود: او ابراز امیدواری کرد با اقدامات فرهنگی و هنری که در سیرجان صورت گرفته بزودی سیرجان به قطب مجسمه سازی کشور بدل شود. او همچین از راه اندازی هنرستان هنر‌های زیبا درسیرجان و بم در مهرماه سال جاری خبر داد.

در این مراسم محمد رضا علیزاده پیام معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: «سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر سیرجان با برنامه ریزی و در ارتباط و همکاری هنرمندان، شهروندان و بخش اقتصادی و صنعتی می‌تواند مقدمه‌ای برای تحول فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی سیرجان با تمرکز بر هنر باشد و وجوه فرهنگی و هنری سیرجان که بر جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی نیز موثر است، بیش از گذشته تقویت شود. این سمپوزیوم در نخستین دوره با مشارکت هنرمندان حرفه‌ای در هیات انتخاب و تولید آثار، نویدبخش ادامه فرایندی فرهنگی و هنری در جان سیرجان است. از حامیان و هنرمندان نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر سیرجان قدردانی می‌کنم و برای هنرمندان و فعالان هنر سلامتی و موفقیت را آرزو دارم.»

حجت نجمی‌نیا مدیر مجتمع گل گهر نیز در این مراسم گفت: حمایت‌های همیشگی مهندس عتیقی مدیرعامل شرکت در تحقق مسئولیت‌های اجتماعی و برگزاری این رویداد‌ها نشان دهنده نگاه عمیق مجموعه گل گهر به فرهنگ و هنر است و در پنج ماهی که کلید برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی در سیرجان زده، مجموعه گل گهر حمایت همه جانبه خود را معطوف به این رویداد کرد که همین جا باید از مدیران این مجموعه و هنرمندانی که در برگزاری این رویداد سهم داشتند قدردانی کنم.

به گفته نجمی نیا، سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر در نخستین گام آن قدر حرفه‌ای و خوب برگزار شد که می‌تواند تنها به اتکا برگزاری این رویداد مدعی شد سیرجان توانایی این را دارد که در آینده بسیار نزدیک پرچم دار فرهنگ و هنر در جنوب شرق کشور باشد.

حمید شانس از هنرمندان پیشکسوت مجسمه‌سازی، داور و عضو شورای سیاستگذاری یکی دیگر از سخنرانان مراسم اختتامیه بود که در سخنانش به ابعاد لزوم برگزاری چنین رویداد‌های هنری و به ویژه برگزاری این رویداد بزرگ هنری در سیرجان پرداخت.

در پایان مراسم از هفده هنرمند، دستیاران، ستاد اجرایی و مدیران شرکت گل‌گهر که در سمپوزیوم همکاری داشتند، تجلیل شد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

روش اداره شستا اعلام شد؛ مگا پروژه‌ای

تخلف آشکار بنگاه‌ها در صدور کد رهگیری

آنجلینا جولی در افتتاحیه فیلم Eternals+ عکس

رونق اقتصادی مبتنی بر توسعه فرهنگی و اجتماعی است

آملی لاریجانی: تورم نگران کننده است

آغاز بارندگی در برخی استان‌ها طی دو روز آینده

تدوین برنامه راهبردی، کلید طلایی دستیابی به اهداف کلان در مناطق آزاد است

برخورد قانونی با افزایش نرخ کرایه تاکسی

اختلاف دریافتی معلمان و اساتید دانشگاه نباید از ۲۰ درصد تجاوز کند

قیمت گوشت بلدرچین اعلام شد

فیلم/ اشتباه عجیب وزیر اسپانیایی هنگام ریختن آب

طلا اوج گرفت

توزیع اعتبار مصوبه‌های سفر رئیس جمهوری به بوشهر در بخش مسکن انجام شد

ساعت طرح ترافیک از ۱۰ آبان تغییر می‌کند

سرگیجه قیمت‌گذاری خودرو

امید احمدی‌صفا پناهنده شد؟

زمان آغاز مذاکرات برجامی اعلام شد

یک نظامی مسئول تنظیم روابط کار شد

فیلم/ اقدام به خودکشی یک مرد که با هوشیاری رانندگان ناموفق ماند

رونالد کومان اخراج شد

پدیده بیکاران صاحب درآمد

موفقیت کیش در‌گرو جلب رضایتمندی ذینفعان جزیره

یک نماینده مجلس دولت رییسی را تهدید به سوال و استیضاح کرد!

نتایج سه سال سیاستگذاری غلط در بازار خودرو آشکار شد

احیای بورس زمان‌بر است/ دولت قبل شرکت‌هایی که فقط یک سوله خالی بودند را بورسی کرد!

تهدید آینده انقلاب تفکر نئولیبرالیسم برخی مسئولان است

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله نارمک آبان ماه ۱۴۰۰ + جدول

فیلم/ لحظه حمله ناگهانی یک روح به سگ!

نفتی‌شدن با رأی محروم‌ترین مناطق

عکس/ جشن تولد ۶۵ سالگی محمود احمدی نژاد

تردد شبانه هم لاکچری شد

۲ پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول