تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۲۱ مهر ۱۴۰۰
مقابله با قاچاق مهمترین عامل توسعه

٤ برنامه وزارت صمت برای توسعه صنعت پوشاک

  در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک، مهترین برنامه ٤ محوری وزارت صمت برای توسعه این صنعت و همچنین تخصیص منابع ارزی برای واردات مواد اولیه ازر برای این صنعت تشریح شد.

 صنعت پوشاک

اقتصاد ۲۴ - ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک طراحی، مد، لباس و صنایع وابسته اظهار داشت: این نمایشگاه به کمک و همکاری تولیدکنندگان بنگاه‌های کوچک و متوسط برگزار شده است و تولیدکنندگان توانمندی بالایی را در صنعت پوشاک به نمایش گذاشته اند.

وی با اشاره به اینکه هدف اتحادیه در صنعت پوشاک این است که بتواند بنگاه‌های کوچک و متوسط را تبدیل به بنگاه‌های بزرگ و صنعتی کند، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان قابلیت تبدیل به برند را دارند. پوشاک تولیدی ایران به راحتی می‌تواند جایگزین پوشاک وارداتی شود و ما امروز افتخار می‌کنیم که علاوه بر تامین نیاز‌های داخلی توانسته‌ایم در حوزه صادرات نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم.

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک ادامه داد: در خال حاضر صادرات مناسبی به کشور‌های همسایه داریم، اما باید برای توسعه و افزایش آن برنامه ریزی کنیم. البته یکی از مسائل موجود در این حوزه وابستگی به واردات مواد اولیه به واردات است که در گردباف وابستگی به واردات وجود ندارد، اما باید در توزیع آن نظارت شود، ولی در مورد پارچه‌های تخت نیاز به واردات ۷۰ درصدی وجود دارد که به طور معمول از چین و ترکیه تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تحولات افغانستان صادرات پوشاک به این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، تصریح کرد: در راستای توسعه بازار‌های صادراتی کشور‌های ارمنستان، ترکیه عراق، کشور‌های عضو اوراسیا از مهمترین مقصد صادراتی پوشاک ایرانی هستند. اما یکی از نکات مهم در حوزه پوشاککاهش قابل توجه قاچاق به کشور است که باید از این موقعیت استفاده کنیم.

شیرازی افزود: حمایت از تولید داخل باعث شد، کالا‌های قاچاق کاهش قابل توجهی داشته باشد. در همین راستا برندسازی و شناسنامه دار شدن تولیدات در این بخش به افزایش اعتماد عمومی به پوشاک ایرانی نقش قابل توجهی خواهد داشت. اما اینکه گفته می‌شود قیمت پوشاک ایرانی بالاست باید بگویم قیمت پوشاک ایرانی متناسب با کیفیت آن‌ها از قیمت مناسبی برخوردار است.

مبارزه با پوشاک قاچاق یک موضوع جدی است

در حاشیه این مراسم علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه نمایشگاه در سطح قابل قبولی طراحی شده که نشان می‌دهد زحمات تولیدکنندگان در این بخش است، اظهار داشت: وضعیت بسیاری از صنایع از جمله صنعت پوشاک تا پیش از سه سال گذشته و آغاز تشدید تحریم‌ها نشان می‌دهد که با تکیه بر داشته‌های داخلی می‌توان پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورد و علاوه بر تامین نیاز‌های بازار داخلی در بازار صادراتی نیز حرفی برای گفتن داشت.

وی با اشاره به محدودیت‌های وضع‌شده برای واردات پوشاک به کشور گفت: این شرایط در کنار رشد و توسعه صنایع داخلی باعث می‌شود، تا صنعت پوشاک کشور بتواند به جایگاه مناسبی دست پیدا کند. ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی سه سال گذشته سیاست خود را متمرکز کرد که موانع را از پیش پای تولید بردارد و شرایط آسان تری را برای آن فراهم کند.


بیشتربخوانید:گرانی پوشاک به دلیل کمبود و گرانی مواد اولیه


رئیس ستاد مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه امروز در نمایشگاه پوشاک نتیجه این مانع زدایی قابل مشاهده است، خاطر نشان کرد: امروز به نمایندگی از ۲۶ دستگاه که عضو این ستاد هستند، اعلام می‌کنم، در جریان جنگ اقتصادی تولیدکنندگان توانسته‌اند به راهکار‌ها و الگو‌هایی در تولید دست پیدا کنند که بتواند موانع را پشت سر گذاشته و شرایط بهتری را در تولید ایجاد کنند.

وی در خصوص به مشکلاتی که در واردات برخی از مواد اولیه تولید در صنف پوشاک وجود دارد، خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا موانع و مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد را برطرف کرده و مواد اولیه به راحتی در دسترس تولید کنندگان قرار گیرد. تولیدکنندگان باید بتوانند با آرامش خاطر به کار تولید ادامه دهند و در این مسیر دستگاه‌ها نیز از هیچ کمکی دریغ نداشته باشند.

مویدی با بیان اینکه مبارزه با واردات کالای قاچاق به صورت جدی دنبال شده و می‌شود، تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی نیز این موضوع را تایید کرده و در آمار و ارقام‌های آن‌ها این گزارش‌ها به تایید رسیده است.

تخصیص منابع ارزی به واردات مواد اولیه پوشاک

بر اساس این گزارش، افسانه محرابی، مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صمت نیز در حاشیه برگزاری نمایشگاه با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه‌ها به هم رسانی آخرین دستاورد‌ها صنعت است و می‌تواند در بهبود شرایط تولید موثر باشد، اظهار داشت: از سال ۹۷ که ممنوعیت واردات پوشاک به کشور انجام شده است، پیشرفت بسیار مناسبی در این صنعت به وجود آمده است.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌هایی که به صورت مشترک با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری شده است توانسته کمک بسیار خوبی به صنعت پوشاک کشور کند، گفت: صنعت پوشاک کشور طی سال‌های متمادی از پدیده قاچاق زیان‌های جدی دیده است، اما در حال حاضر کلیه بخش‌های زنجیره ارزش از جمله خدمات طراحی، تامین مواد اولیه و سایر بخش‌ها توفیقات بسیار خوبی به دست آمده است.

مدیر کل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صمت در خصوص تأمین مواد اولیه در داخل نیز افزود: در بحث تامین مواد اولیه سیستم پنبه‌ای که می‌تواند در صادرات نقش بسیار مهمی داشته باشد، توفیقات بسیار خوبی حاصل شده است، حدود ۹۰ درصد از نیاز تامین مواد اولیه پنبه در داخل کشور وجود دارد و به واردات نیازی نیست. همچنین پیگیری‌های خوبی در بخش پتروشیمی برای تامین مواد اولیه انجام شده است.

محرابی در خصوص متعادل‌سازی تعرفه‌ها خاطر نشان کرد: تخصیص و تامین منابع ارزی به گروه‌های کالایی که در رسته مواد اولیه واحد‌های تولیدی پوشاک هستند، انجام شده است تا بتوانند واردات مواد اولیه مورد نیاز را به راحتی انجام دهند.

وی ادامه داد: یک برنامه با ٤ محور برای زیرساخت‌ها طراحی شده که یکی از این برنامه‌ها تجمیع واحد‌های صنعتی است که می‌تواند نقش مهمی در بهبود صنعت پوشاک کشور داشته باشد. هم رسانی واحد‌های کوچک و بزرگ و متوسط با یکدیگر، ایجاد پلتفرم‌هایی برای بهبود کسب و کار‌های وابسته به این صنعت و تأمین زنجیره ارزش در مواد اولیه سه محور دیگر این برنامه هستند.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت با بیان اینکه این چهار محور جزو اولویت‌ها و برنامه‌های در دستور کار است، تصریح کرد: از آنجا که همیشه بر سند راهبردی و نقشه راه برای بهبود صنایع صحبت می‌شود اکنون می‌توان گفت این برنامه که شامل چهار محور عملیاتی است قابلیت اجرا داشته و با اجرای آن می‌توان کمک بزرگی به صنعت پوشاک کشور کرد تا این صنعت به تدریج به جایگاه اصلی خود دست یابد.

محرابی با اشاره به رشد صادرات پوشاک نیز گفت: برنامه‌هایی برای بهبود روند صادرات در دست انجام است که با همکاری بخش خصوصی و سازمان توسعه تجارت زمینه‌ساز رشد صادرات در صنایع پوشاک کشور خواهد شد. بسیاری از تولیدات پوشاک اکنون از نظر کمیت، کیفیت و قابلیت رقابت در بازار‌های صادراتی را دارند و صادرات به برخی از کشور‌های منطقه و سایر کشور‌ها در حال انجام است.

وی تأکید کرد: صادرات ۶۷ میلیون دلاری صنعت پوشاک در سال ۹۸ به ۱۱۶ میلیون دلار افزایش یافته است البته این آمار متکی به آمار‌های گمرک است، اما آمار‌های واقعی صادرات می‌تواند پیش از این ارقام باشد. همراهی بخش خصوصی با بخش‌های دولتی در این مسیر یک ضرورت است، زیرا پدیده قاچاق موضوعی است که نیاز به همکاری و انجام امور در بخش‌های متعددی را دارد.

محرابی گفت: در گذشته تنها ۶ درصد از واردات پوشاک به صورت رسمی بوده است و ممنوعیت اعمال‌شده تنها به منظور کنترل قاچاق صورت گرفته است تا در کنار آن اخذ شناسه انجام شود و اقدام‌هایی نیز در مناطق آزاد و بازارچه‌های مرزی انجام شده است. بر همین اساس از بخش خصوصی می‌خواهیم برای شناسه‌دار شدن کالا‌ها کمک کنند.

وی ادامه داد: از سال ۹۷ کالا‌ها باید شناسه‌دار می‌شدند، اما تعداد کمی از تولیدات داخلی کد شناسه دریافت کرده‌اند و این امیدواری وجود دارد که امیدواریم با اخذ کد شناسه و رهگیری و گذاشتن صندوق‌های پوز این اقدام به خوبی انجام شود.

مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صمت خاطرنشان کرد: تاکنون مالیات بر ارزش افزوده از تولید اخذ می‌شده است، اما اگر صندوق‌های پوز نصب شده و حلقه تکمیل شود هدف اصلی مالیات بر ارزش افزوده که گرفتن مالیات از مصرف‌کننده نهایی است انجام خواهد شد و این صنعت که نقش مهمی در توسعه اشتغال دارد با رشد قابل توجهی همراه خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به اشتغال زایی ٢٧هزار نفری در صنعت پوشاک، گفت: صنعت پوشاک به دلیل نیاز پایینی که به سرمایه دارد نقش بالایی در توسعه اقتصادی خواهد داشت.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بهاره رهنما با ژست و استایل یک طاووس +عکس

من یک دندانپزشک تجربی، اما معتاد هستم

طرفداران صیانت در این عکس چه می‌بینند؟

کنایه تند و تیزِ مطهری به اصولگرایان درباره برجام

تصویر ساعت مچی رامبد جوان که خبرساز شد

فریب در شبکه‌های اجتماعی را بهتر بشناسیم/ ضرورت آشنایی با دستکاری افکار عمومی در رسانه‌های اجتماعی

جزییات تازه از درگیری طالبان در مرز ایران/ کامیون‌های کالا به نقاط دیگر منتقل شدند

فارس: حمله به نیرو‌های مرزی ایران کار اشرار بود

چهره جدید محمدرضا گلزار با مو‌های رنگ شده + عکس

تجاوز ۵ جوان به عروس ۱۹ ساله مشهدی در برابر چشمان داماد

درگیری نیرو‌های مرزی ایران و طالبان

دیدار دربی استقلال و پرسپولیس رسما بدون تماشاگر شد

خواهر زیبای بهنام بانی را ببینید+ عکس

لزوم محصول‌سازی مشخص برای تامین مالی مناطق آزاد

خطرناک‌ترین زوج فوتبال ایران در پرسپولیس!

نمایشگاه دستاورد‌ها و توانمندی‌های کشور برگزار می‌شود

مهدی قائدی در شهربازی با پوشش منشوری همسرش + عکس

شکست حریم طاق بستان در هجوم ساخت و ساز‌های غیرمجاز

سقوط لیر ترکیه اردوغان را به ورطه حذف سیاسی می‌برد؟

کرونا هنوز دست از سر اقتصاد بر نداشته است

بیانیه نصر تهران در انتقاد از اجباری شدن اینماد

توییتر با مدیر عامل تازه به کجا می‌رود؟

سه چالش نظام حکمرانی رسانه‌ای در تعامل با سوپراپ‌ها

سهم کالا‌های مصرفی از واردات چقدر است؟

چرا پیمان ائتلاف جدید آلمان خبر خوبی برای ایران نیست؟

ادعای جدید اسرائیل درباره ترور شهید فخری زاده

باستان‌شناسان یک مومیایی هزار و ۲۰۰ ساله در پرو کشف کردند

میدکو افزایش سرمایه داد

ملی پوش پناهنده شده به ایران برگشت + عکس

نگاهی به سفره مردم در مهرماه

تزریق بیش از ۴۷ میلیون دز دوم واکسن کرونا در کشور

فیلم/ سرقت لوازم پژو ۲۰۶ طی چند ثانیه مقابل دوربین در روز روشن!

خط قرمز و هشدار پوتین به غرب

تهران فقط ۹۰ روز آب شرب دارد؟

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره درصدد جلوگیری از لغو تحریم‌های ایران

فیلم/ ویدیویی جدید از وضعیت فرامرز صدیقی در خیابان‌های تهران

«اومیکرون» در یک قدمی ایران