تاریخ انتشار: ۱۱:۴۶ - ۰۲ آبان ۱۴۰۰

نحوه صدور سیگنال خرید سهام در بورس

امروزه سایت‌های زیادی هستند که سیگنال‌های خرید و فروش سهام را به صورت لحظه‌ای به سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنند که کدام سهم را در چه بازه زمانی خریداری کنند و در چه بازه زمانی به فروش برسانند.

نحوه صدور سیگنال خرید سهام در بورس

اقتصاد ۲۴ - همان‌طور که می‌دانیم بسیاری از این سایت‌ها نامعتبر و بدون مجوز رسمی از سازمان بورس کشور در حال فعالیت هستند.

به طور کلی باید گفت، سیگنال دهی در بورس، به اعلام قیمت و زمان خاص ورود و خروج از یک شرکت به سرمایه‌گذاران گفته می‌شود. در ادامه به برخی از سؤالات رایج در مورد سیگنال دهی در بورس می‌پردازیم که برای بسیاری از سرمایه‌گذاران پیش می‌آید.

سیگنال دهی در بورس چیست؟

تعدادی از متخصصان و کارشناس بازار‌های مالی یکسری بررسی‌ها و آنالیز بر روی سهام انجام می‌دهند و در نهایت فرآیندی را منتشر می‌کنند و در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارند. این افراد دستورالعمل‌های خرید و فروش سهام در چه بازه زمانی و با چه قیمتی را ارائه می‌دهند. به این عمل، سیگنال دهی گفته می‌شود.

به طور مثال، اعلام می‌شود که سرمایه‌گذاران در یک سهام، امروز در فلان قیمتی وارد شوند و از یک شرکت، هر زمانی که به فلان قیمتی رسید، خارج شوند.

آیا بهتر است تمامی تریدر‌ها از سیگنال دهی استفاده کنند؟

به طور کلی باید گفت، بله. سرمایه‌گذار از هر نوع سیستم معاملاتی که استفاده می‌کند، بهتر است از سیگنال دهی برای انجام معاملات خود بهره ببرد. این سیستم به سرمایه‌گذار اطلاع می‌دهد که در چه بازه زمانی خاصی به یک شرکت وارد شود و در چه بازه زمانی از شرکت موردنظر خارج شود که متحمل ضرر‌های گزاف نشود.

شاید اغلب سرمایه‌گذاران بر این باور باشند که ورود و خروج در یک سهم بدون دریافت سیگنالی برای آن‌ها رخ داده است، در واقع چنین نیست و هر کاری که صورت گرفته دست‌خوش یکسری از سیگنال‌های خاص بوده است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده که اکثر این معامله‌گران از طریق یک خبر از پوزیشنی خاص اتخاذ کرده‌اند، در برخی موارد دیگر، در این جور مواقع معاملات می‌تواند بر اساس تحلیل تکنیکالی خود فرد باشد یا می‌تواند از طریق بررسی بنیادین یک سهم صورت پذیرد یا حتی در مواردی دیده شده با توجه به تبلیغات افراد مختلف درباره یک شرکت صورت پذیرفته است.

در هر صورت، هیچ معامله‌گری بدون دلیل در یک شرکت به خرید و فروش سهام خود نپرداخته است. دلیل برای هر پوزیشنی هر چیزی می‌تواند باشد، اما در هر صورت معامله‌گر از سیگنالی استفاده کرده است.

سیگنال خرید سهام در بورس

اگر بخواهیم پاسخ قطعی به این سؤال بدهیم باید گفت، صدور سیگنال و دلایل صدور سیگنال بستگی تام به منبع آن دارد. به طور مثال فرض کنید، سرمایه‌گذاری با خواندن خبر‌ها دست به خرید و فروش سهم بزند. این سرمایه‌گذار در زمانی که خبر‌ها رو خوانده، به دنبال سود و ضرر اصلی شرکت موردنظر بوده است. سرمایه‌گذار در صورتی که از خبر‌ها بیانات خاصی را دریافت کند، تصمیم به خرید و فروش سهم شرکت موردنظر را خواهد گرفت.

حال سرمایه‌گذار دیگری را در نظر بگیرید که برای خرید و فروش سهام خود از تحلیل‌های تکنیکالی بهره می‌برد. این فرد با توجه به ابزار‌های تحلیلی، شرکت‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نتیجه، با توجه به ابزار‌های تحلیلی خود، تصمیم به خرید و یا فروش سهم از آن شرکت را می‌گیرد.

سرمایه‌گذار دیگری که از طریق بررسی‌های بنیادین (فاندامنتال) اقدام به معامله می‌کند را در نظر بگیرید، این فرد با بررسی بنیادین سهم شرکت در نهایت به این نتیجه می‌رسد که آیا قیمت فعلی سهم نسبت به قیمتی که باید این شرکت داشته باشد، پایین‌تر یا بالاتر از حال حاضر آن سهم است. سرمایه‌گذار بر مبنای نتیجه‌گیری از طریق بررسی‌های بنیادین تصمیم قطعی برای خرید و یا فروش سهم از شرکت را می‌گیرد.

چگونگی تشخیص سیگنال‌های خوب و بد

سرمایه‌گذارانی که از طریق خبر‌ها اقدام به خرید و فروش سهام خود می‌کنند معمولا با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات این افراد، ناتوانی از پیدا کردن راه خروج بعد از ورود به وسیله خبر است.

سرمایه‌گذارانی که از طریق ابزار‌های تحلیلی، تصمیم به ورود و خروج سهم از یک شرکت می‌کنند، احتمال زیادی دارد موفق شوند و یا در مقابل موفقیت چشمگیری در شرکت موردنظر نداشته باشند. زیرا همان‌طور که می‌دانید هر ابزار سیستم تحلیلی، موارد خاصی را در تحلیل خود قرار می‌دهد.


بیشتر بخوانید: بهترین سهام برای خرید


شرایط به طور کلی یکسان نیست در برخی مواقع بعضی از ابزار‌های تحلیلی در شرایط خاصی از شرکت‌ها عملکرد موفقی را از خود نشان می‌دهند و در شرایط دیگر ممکن است اصلا موفقیتی را کسب نکنند. بعضی از ابزار‌های تحلیلی ممکن است در بسیاری از موارد موفق باشند، اما درصد سود کمتری نسبت به ابزار‌های تحلیلی از خود ارائه دهند و بسیاری از موارد مشابه دیگر وجود دارد.

اما سرمایه‌گذارانی که از طریق تحلیل‌های بنیادین (فاندامنتال) معامله می‌کنند، در بسیاری از مواقع نمی‌توانند در معامله‌های کوتاه‌مدت به راحتی ورود و خروج کنند، زیرا سرمایه‌گذار می‌داند برای ورود و خروج در یک بازه زمانی کوتاه، باید صبر کند تا شرکت تغییری بنیادی ایجاد کند. همان‌طور که می‌دانید تغییرات بنیادی در یک شرکت معمولا بسیار کند بوده و در مدت زمان طولانی رخ می‌دهد.

معضلات صدور سیگنال خرید و فروش سهام در بورس

سؤالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، این موضوع است که چرا با وجود سیگنال‌های فراوانی که روزانه ارائه می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد و در نظر اولیه کاملا درست به نظر می‌رسد، اما سرمایه‌گذارانی هستند که با توجه به این سیگنال‌ها باز هم سرمایه‌شان رشد چندان زیادی به خود نمی‌بیند؟

در پاسخ به این سؤال می‌تواند گفت علاوه بر سیگنال‌های موجود، نحوه معامله و مدیریت مالی سرمایه‌گذار بسیار حائز اهمیت است. تعداد زیادی از کارشناسان و تحلیلگران قادر به صدور سیگنال خرید سهام در بورس یا فروش آن هستند، اما مدیریت سرمایه کار هر کسی نیست.

افراد باید بدانند تنها سیگنال گرفتن نمی‌توانند سبب سود‌های کلان برای آن‌ها شود، بلکه سرمایه‌گذاری که معامله‌گری نمی‌داند اگر در بهترین زمان ممکن، بهترین سیگنال را به او بگویند باز هم ممکن است نتواند از آن سود کسب کند. در بسیاری از موارد دیده شده که سرمایه‌گذار سودی کسب کرده، اما در معاملات بعدی سود و سرمایه خود را از دست داده است.

یک سرمایه‌گذار موفق باید بتواند سرمایه خود را مدیریت کند و بر اصل پول خود تسلط کامل داشته باشد. بسیاری از معامله‌گران خبره بر این باورند که یکی از مهم‌ترین بخش از برنامه‌ریزی معاملات، مدیریت مالی توسط سرمایه‌گذار است و حتی از اقدام به معامله با شرکت‌های بزرگ هم مهم‌تر است.

در کل می‌توان گفت هر معامله‌گر خوبی می‌تواند در بازه زمان زیاد سود کسب کند، اما با مدیریت درست سرمایه خود می‌تواند در معاملات بیشتری سود کند.

کلام آخر

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در طول روز با حجم بسیار زیادی از اطلاعات روبرو هستند و آن‌ها مجبورند از بین این حجم عظیم اطلاعات تصمیم درست و نهایی را بگیرند.

این اطلاعات فراوان و انواع تحلیل‌های صورت گرفته می‌تواند توسط اخبار، تحلیل گران، شایعات و نظرات افراد مختلف و … وارد بازار بورس شوند. این اطلاعات انبوه سبب سردرگمی بسیاری از معامله‌گران می‌شود.

در این راستا در چند سال اخیر نرم‌افزار‌های زیادی برای معامله‌گران در بازار‌های مالی ارائه شد. همان‌طور که می‌دانید که نرم‌افزار‌ها به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند از بین حجم انبوه اطلاعات ضد و نقیض تصمیم نهایی در جهت خرید و فروش را بگیرند.

این نرم‌افزار‌ها قادر به صدور سیگنال خرید سهام در بورس یا فروش آن هستند و به معامله‌گران کمک می‌کنند که بدون سردرگمی، بهترین تصمیم را بگیرند؛ بنابراین معامله‌گر پس از گرفتن سیگنال‌ها از طریق این نرم‌افزار‌ها باید تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند.

منبع: سبدگردان هدف

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

گران ترین و ارزان ترین خانه در کدام مناطق تهران است؟

فیلم/ حرف های خانم مجری از بازرسی های متعدد در ورزشگاه آزادی

سکه رکورد زد

آمریکا: در آستانه توافق هسته‌ای با ایران هستیم

جذب اعتبار برای ساماندهی ۳۰ محور جاده‌ای و راه روستایی شهرستان‌های مرند و جلفا

فیلم/ تصاویر نوستالژیک از امیر و احمدرضا عابدزاده

طلا ارزان شد

چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟

پیام اسکوچیچ بعد از صعود به جام جهانی+عکس

بارش باران و برف در جاده‌های ۵ استان

تیر برق ۲۵ میلیارد تومانی در یزد

سیمان گران شد؟

دلایل مهم نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد ۲۲ درصدی معاملات خُرد در بورس

واکنش روزنامه پرتغالی به خبر آرسنالی شدن طارمی

تسریع در اتصال ریل به مجتمع بندری کاسپین و انزلی بهمراه خرید کشتی‌های رو رو

دور پنجم مذاکرات تهران و ریاض به‌زودی برگزار می‌شود

کشور‌های آسیای میانه از ایران سیب‌زمینی می‌خرند؟

پیش‌بینی قیمت دلار پس از توافق وین

عکس/ بهاره رهنما با موهای براشینگ شده

گزینه یحیی خیلی راحت از دست پرسپولیس پرید

عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا

تهرانی‌ها امسال چند روز هوای پاک داشتند؟

فیلم/تصادف عجیب در بزرگراه!

واکنش سپاهان به خبر استعفای محرم نویدکیا

قیمت گذاری خودروسازان خصوصی چگونه است؟

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به مذاکره مستقیم با ایران

راه آهن جلفا مزیتی بزرگ برای گسترش ظرفیت تجاری ایران و آذربایجان

شرط یحیی برای بازگشت به پرسپولیس

ارزش و حجم معاملات بورس تهران افزایشی شد

حمله به منتقدان سفر رئیسی به روسیه

فیلم/ آقای خداداد، این صحبت‌هایت لکه‌ی ننگ شد

ترمز شوک های بورس چگونه کشیده می شود؟

عکس/ حمله کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنیا مدنی

پشت پرده سکوت تندروها در مقابل مذاکره مستقیم

معرفی نفرات برتر جشنواره استانی سرود قاصدک اروند

کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟

شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران